James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský... (oficiálny text distribútora)

Borin.P

Nejlepší snímek z Gilliamovi tvorby a jeden z nejkultovnějších vůbec, nejen mezi sci-fi. 12 opic má nápad, chytrý děj, brilantní pointu a nezaměnitelnou atmosféru s typickým Gilliamovským rukopisem. Smekám klobouk před tímto filmovým skvostem a jeho tvůrcem. ()

TheAuthor

92% Klasika, je Vám 15, 16 let, není nic, co by Vás smetlo, jste nejlepší, všechno víte, všemu rozumíte, nejlépe hned na poprvé, že? No a kde se vzalo, tu se vzalo, 12 opic. Podle obrázků na kazetě, není co řešit, zní to dobře, asi nějakej akčnák s Willisem, paráda, zábava zaručena. Hmm scifíčko, ještě lépe, no tak to si přivstanu, aby mi to ve videopůjčovně zítra někdo nevyfouk. První scény v podzemí a pak setkání s medvědem uprostřed zruinovaného města nenechává na pochybách, že půjde o něco jedinečného. Příběh se začne chytře štěpit, komplikovat, zrychlovat, bum, akce na letišti, střih, titulky a v hlavě jeden velkej otazník. wow. Nevzpomínám si už, kolikrát jsem si tehdy tento film přehrál znovu, ale pamatuji se, že to bylo to určitě víc, jak 5x a pořád sem nacházel něco nového, co doplňovalo, kousky mozaiky, potřebné k rozlousknutí děje. Asi po 13 letech jsem se na film podíval znovu, v nadšeném očekávání, že si film párkrát zopakuju, než ho rozlousknu. Nevím, jestli je to tím, že člověk dospěl, nabral zkušenosti s rozlouskáváním podobných snímků nebo prostě dobrou přípravou z puberty, nicméně tentokrát mi to bylo napoprvé jasny. Tak či onak, bylo moc fajn si tento unikát znovu osvěžit a těším se, až se na něj za pár let mrknu znovu. ()

Dacsus

Znacne precenovany film, vdaka najskor "lenivosti" bezneho divaka hlbsie premyslat nad dejom, a v tomto pripade mozno nie az tak zjavnymi chybami v nom (na co mnohokrat zas naopak doplacaju filmy s logicky do najmensich detailov prepracovanym scenarom, vyzerajuc sice na prvy pohlad (ak clovek moc neuvazuje) ze obsahuju diery, no pri hlbsom vniknuti do deja, a pravdaze disponujuc schopnostou v realnom case analyzovat dej vo viacerych vrstvach clovek zisti ze je tomu prave naopak - napr. Terminator 2). Co sa tyka nejasnosti ci to bola len Willisova psychoza, tento "problem" hadam dost objasnuje jeho sen. Vsetkym ktori boli z tohoto diela tak na "vetvy" by som doporucil precitat si napr. Tri stigmata Palmera Eldritcha, Temny Obraz, Ubika alebo Muza z vysokeho zamku od Philipa Kendreda Dicka, tiez Hviezdy moj osud, Zniceny Muz od Alfreda Bestera, popripade Cudzinec v cudzej zemi, Mesiac je drsna milenka, Job: komedia spravodlivosti alebo Hviezdnu pechotu (s filmom toho spolocne moc nema) od Roberta Ansona Heinleina, Koniec Vecnosti od Asimova, Mesto od Clifforda D. Simaka atd, atd.. Az vtedy clovek pochopi aky nemastny neslany scenar 12 opic vlastne je. ()

Jack_F.

Co je na tom tak těžce pochopitelné? Že by místní chytroprdi nebyli tak inteligentní na to pojmout to po prvním shlédnutí(skoro mě uráží, že takoví si tady hrajou na znalce a chytráky)? následují SPOILERY. Nicméně dobrý film(chvíli člověku trvá než se rozhodne jestli je Bruce schizouš nebo z budoucnosti) a na konci mi málem ukápla slza....jen kdybych byl na jeho místě já, tak by mi vše došlo již při kupování paruk(alias jeho sen, bloncka) a na tom letišti bych to už zvládnul(nešlo by si zjistit, kdo letí do těch destinací, které si taky pamatoval?). Hrál mi na nervy, že má sice super paměť, ale zároveň je to asi velký imbecil(12 opic to nebylo a já vám seru na to, že je to někdo jiný - když bych vzal význam jeho telefonu). Osobně mi Brad Pitt taky nepřišel ve formě, zahrál tedy mnoho lepších rolí. Jo a jakto, že to malý Bruce přežil, když byl na místě, kde došlo k zasažení virem(to byl imunní?). A na konec snad jen vzkaz pro Bruce: "Jestli to zvoráš, tak ti oholím kníra, hlavu a taky ptáka!". :D A jelikož to zvoral, tak ví co ho čeká...i když holit se už bude asi jenom jedna věc. PS PRO místní géniuse"""":(Pomineme to, že by virus nezahubil zvířata). A teď k tomu dotazu. Když se to stalo, bylo Brucovi(Jamesovi Coleovi) dejme tomu 10 let. Když ho vybrali k úkolu mu bylo dejme tomu 30 let. Tedy 20 let uplynulo. Tak mi vysvětlete, když na začátku filmu James vystoupí na povrch a tam jsou zvířata, jak je možné, že tam strašila 20 let? Asi to autoři trošku přehnali s dechberoucí atmosférou toho, že 12 opic vypustilo zvířata, které jediné v budoucnosti zůstala(možná jsem to špatně pochopil). Nicméně pochybuju, že se nám zvířatka 20 let rozmnožovala. Tak mě to vysvětlete(prosím ti jedinci, kteří měli dostatek inteligence pochopit film napoprvé). ()

Trinculo

Tolikrát jít proti proudu času a ztratit se. Snaha najít kauzalitu ve spletenci událostí, kterým nelze uniknout. A všechno je to dost marné a dost zbytečné. Film připomíná bloudění. Navíc, kdo vůbec řeší lidstvo, není lepší že zvířata se naprosto v pohodě dostala na svobodu? ()

Evbad

Nadšené hýkání znalců v případě 12 opic určitě nesdílím. Přišlo mi to jako poněkud nesourodý mix pohledu na sci fi Monty Pythonskýma očima Terryho Gilliama a snahou o přiakčnělý přístup. Celkový výsledek sice není špatný, ale hlubší dojem to ve mě nezanechalo. Pravda je, že Willis hraje pěkně, i Pitt je jako blázen fajnový, závěrečné rozuzlení je pěkné, ale je to jen průměr. Nic víc. ()

kalysta

Absolutně nejlepší filmové sci-fi. Skvělí herci, geniální hudební doprovod. Vše do sebe zapadá. Myšlenka sice nepříliš originální , ale neokoukaná. Prostě úchvatné. ()

Desmi

Konečně film, který se nedá předvídat. Když už si konečně myslíte, že znáte závěr, zase vás vyvede z omylu. Paráda. Herecký výkon, který předvedl Brad Pitt je neuvěřitelný. Zvlášť ze začátku filmu exceluje. V dnešní době už filmaři jedou spíše na efekty a poctivým nepředvídatelným příběhům jako je tento už se tolik nevěnují, což je strašná škoda. Přál bych si více takto "zamotaných" filmů. Fakt potěšil...! =) ()

vofo

Geniální režie s pardáním obsahem a výkony herců. Další klasika, která stojí za pozornost minimálně jednou za rok. ()

kolodej1

tohle je pro mě srdeční záležitost. Krásně zpracovaný příběh, který má v sobě všechny potřebné ingredience. Skvělé herecké výkony Bruce Willise (snad jeho nejlepší film) a Brada Pitta (skutečně oskarový výkon). Napětí, magická a přímo strhující atmosféra, občas i zábava, výborná muzika. Film člověka zcela pohltí a ani na okamžik není prostor pro nudu. Film krásně postupně nabírá tempo a napětí, až graduje šokujícím závěrem. Po prvním shlédnutí jsme byl nadšen a okouzlen. Terry Gilliam natočil skvost, myslím jeden z nejlepších filmů nejen v rámci žánru, ale vůbec. Tohle je navíc film, který by měl snad oslovit a uspokojit prakticky každého diváka, který je schopen snímek pobrat. Tohle by byla chyba nevidět ()

Cazzysvjet

Po prvé mě to namíchlo , protože jsem to nepochopil. Jak se zmínil Golfista. Napodruhé už lepší. Jedno z prvních falloutovských sci-fi a já tuhle tématiku moc rád! 85% David Morse jako záporák opravdu překvapil. Příjemně. ()

jjjerry

Viděl jsem před lety s českým dabingem. Nyní jsem shlédl s titulky a byl jsem překvapen, bavilo mě to víc=) Jen nemam rád takové to pseudoapokalyptické deprestivní prostředí budoucnosti, tomu jsem nějak "nevěřil". Herecké obsazení super, willis je dobrý ale Prad Pitt je famozní. Zobrazení reality - co je následek a co je příčina a jestli změna vlastně není osud - to je super=) ()

MorraEddie

Další z mých velmi oblíbených filmů. Tentokrát se před kamerou sešli mí dva oblíbenci Bruce a Brad a opět se jedná luxusní majstrštyk. V žánru Sci-fi jen těžko budete hledat konkurenci ()

Merenre

Kdyby mi bylo tak 12 nebo já nevím, asi bych měl pocit, že je to opravdu nářez. Dnes mě nudí a zároveň udivuje Pittův prapodivně mizerný výkon, mdlá hudba, minimální atmosféra a poněkud prostoduše působící scénář. Aspoň ten příběh se o něco snaží, i když se to daří tak ze 30 % (ale v té době bylo ještě relativně běžné, že filmy měly příběh, kdyby to bylo natočené dnes, tak možná i hvězdu přidám), a taky mě k mému vlastnímu překvapení docela příjemně potěšil Willis, který zde podává i cosi jako herecký výkon. Nicméně, za hodinu nebudu vědět, že jsem to viděl. Pokus o dojemné zpomalené finále naplněné rádobytklivou hudbou a dlouhatánskými srdceryvnými záběry byl spíš k smíchu zejména vzhledem ke zbytku filmu, který měl spíš cynické a fatalistické ladění. ()

Scaevola

Z mého dnešního pohledu není Gilliamova vise budoucnosti natolik zajímavá, jak se mohla jevit v roce 1995 (celkově si nemohu pomoci, ale atmosféru 90. let cítím z každého záběru), leč samotný příběh lavírující na tenkém pomezí mezi příčetností a šílenstvím je zpracován výtečně. Mnohovrstevnatá fabule - byť nijak objevná sama o sobě - si mne svou neurčitostí, odkazováním sama na sebe a konečně nejednoznačným závěrem zcela získala. ()

Hellhajzl

Nemůžu si pomoct, ale Willisovi svědčí sarkastičtí vyhořelí alkoholikové, kteří mlátí své nepřátele po desítkách a zároveň k tomu dodávají stírací hlášky, kterými baví publikum skoro až k prasknutí smíchy. Film super, zápletka super, i herci super (Brad Pitt byl vážně dobrej), ale prostě Willis v až příliš vážné roli....to je jako, kdyby Marilyn měla hrát terminátora. ()

robfi

postapo s casovou smyckou a ne az tak uplne spatnym scenarem..., trochu mi vadi klasicka schemata, hlavne ta zenska vedatorka, ale co uz. ()

Blejzr

Film dnes stary uz 20 let.. neuveritelne ze jsem ho prvne videl az dnes.. U malo kterych filmu jsem zustal jen cumet na platno/monitor s otevrenou pusou.. Neskutecny zazitek.. clovek se v filmu sam ztraci ze obcas ani sam divak nevi co je vlastne realita.. a finale filmu je proste grandiozni.. Uzasne SCI-FI a videt Brada Pitta hrat tak uzasne nikde jinde neuvidite... opravdu zaslouzenejch 5 hvezd! ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil