James Cole (Bruce Willis) prožil převážnou většinu svého života v podzemí. Nyní, v roce 2025, žije v ponuré, tmavé, zasněžené přítomnosti. Začalo to už na konci dvacátého století, kdy během dvou let (1996 a 1997) zemřelo přičiněním neznámého bídáka, který vypustil do ovzduší nebezpečný vir, pět miliard obyvatel zeměkoule. Zůstalo jen jedno procento lidí, kteří se teď krčí jako krtci pod zemí. Hrstka lidí se s tím ale nehodlá jenom tak smířit, a proto vysílá do minulosti prostřednictvím stroje času "nedobrovolné dobrovolníky" z řad vězňů. Jejich úkolem v podstatě není spasit svět a odvrátit neštěstí - co se stalo, nejde odestát. Mají jen pozorovat, sbírat vzorky a odhalit zdroj nákazy, původ všeho zla. Vědci už pak zajistí vše ostatní, vyvinou protilátku a zařídí, aby se lidstvo jednadvacátého století mohlo vrátit zpátky na povrch zemský... (oficiálny text distribútora)

IllIlIlIIl

Film začíná zdařilou myšlenkou, kdy je vězni B.Willisovi nabídnuta možnost vykoupení se z věznice v podobě vrácení se do minulosti, aby našel skupinu říkající si 12 opic a předešel tak budoucímu zlikvidování většiny lidí na Zemi. Tato potenciální myšlenka s postupem času začíná být zastiňována pomalu běžícím příběhem, který vyplňuje působivá (hlavně audiálně) několikrát se opakující scéna z letiště, kde B.Willis pozoruje ,,cosi,, svýma vystrašenýma očima dítěte. Po dvou hodinách přichází závěr filmu, kterému chybí jěště nějaké to pikantnější koření. ()

suicide

Terry Gilliam je výborný režisér, nebo alespoň zvláštní, ale rozhodně je svůj. Ovšem po shlédnutí 12 opic jsem byl více než rozpačitý, možná dokonce i zklamaný, protože od filmu z první stovky jsem očekával něco víc než jakýsi efekt jen pro efekt, který je ještě k tomu ne moc přesvědčivý, zato dost odhadnutelný , ať si říká, kdo chce, co chce. Možná mi prostě jen nesedl, možná jsem ho neviděl ve správný okamžik a možná mu někdy v hodnocení přidám, ale dneska to nebude, i když musím přiznat, že měl potěšil ve své malé roličce David Morse a ani ten Willis A Pitt mi nevadili, ba dokonce se svých rolí zhostili celkem přijatelně. ()

Mikita

Kdysi jsem tento film neměla moc ráda, časová linka mi přišla nesmyslná, děj nepochopitelný a šílené výrazy herců pro mě byly neuchopitelné. Takový průměr, který si hraje s cestováním časem. S léty jsem tomu ale přicházela na chuť a teď je to jeden z mých nejoblíbenějších filmů. ()

MultiTobi

Skutečný majstrštyk. Brad Pitt hraje úžasného magora a celý příběh je prostě skvěle udělaný,jen mě mrzí že v posledních 15 minutách už jsem věděl jak to skončí jelikož jsem viděl několik filmů s podobnou tématikou, ovšem to filmu nemůžu vytknout, protože ty filmy vznikly později a jen se po 12 opicích opičí. Zasloužených 5 hvězdiček. ()

gojackill

Jeden z mých nejoblíbenějších příběhů o romantické lásce a taky důkaz vyjimečnosti Brada Pitta a Bruce Willise. Má to astmosféru, spád a nevidím ve filmu hluché místo, nic co by rušilo a film naprosto miluju v některých drobnostech. Ten jeden okamžik filmu, který mě tak baví, neprozradím, ale ta druhá scéna je, když se James Cole (Bruce Willis) raduje z poslechu hudby..... Dokonalé propojení postav s divákem je to co dělá film vynikajicí, to chybí například všem dnešním filmům od Marvela. Tady postavy fungují skvěle. Za mě je to jeden z těch úplně nejlepších filmů a stavím ho nad Brazil a Blade Runnera. Možná je přístupnější a velkou roli hrajou dva fenomenální herci v ústředních rolích. ()

Dzin01

Živě si vzpomínám, jak jsem na tomhle filmu byl kdysi v kině. A byl to úžasný zážitek. Teď jsem si ho připomenul znovu a neztratil nic ze své působivosti. Scénář je naprosto skvělý a asi bychom dlouho hledaly podobně propracovaně řešené časové paradoxy. Herci hrají naprosto úchvatně a musím říci, že zde poprvé se mi líbil i Brad Pitt. Není to rozhodně film, u kterého by mohl člověk vypnout, spíše naopak. A skvostné zakončení, které je a současně není happyendem by mu mohlo závidět dvě třetiny dnešních filmů. Oproti dnešním scifi je tenhle film minimalistický, bez nákladných efektů, což je ale ve výsledku dobře, protože vůbec nestárne. A třešničku na vynikajícím dortu je nezapomenutelná hudba. ()

K.I.N.G.

Když jednou za čas nastane ta správná konstelace hvězd, může i v hollywoodském prostředí vzniknout pozoruhodné a neotřelé dílo. A tady k ní právě došlo spojením hvězd Willis-Pitt-Stowe. Ale není to zdaleka jen jejich přičiněním, že film 12 Monkeys je filmem vskutku impozantním. Ústřední motiv se vám po chvíli dostane pod kůži, kamera nudit nezačne, ale největší zásluhu na kvalitě snímku mají bezpochyby bývalý vtipálek Gilliam pod režisérskou taktovkou a scénárista. Když jsem tento film poprvé, a dosud naposledy, viděl před dávnem (tehdy jako středoškolák), nedovedl jsem ještě naplno docenit jeho hodnotu. Po nynějším, opětovném, zhlédnutí jsem však byl nadmíru spokojený a své hodnocení tak mohu s klidným svědomím, a hlavně rád, zvýšit. 80% ()

Damiel

100 % - Dechberoucí. Jiné slovo mě nenapadá. Krásně vykreslená "apokalyptická" budoucnost, tak nějak na styl Potomků lidí. Pitt hraje jako o život, stejně jako Willis, který jasně dokazuje, že není hercem jedné "akčně-spasitelské" tváře. ()

stration

Viděl jsem snad desetkrát a pokaždé kroutím hlavou nad genialitou páně Gilliama. Pokaždé zapadne další dílek do skládanky, pokaždé jsem z toho vyřízený. Absolitorium si zaslouží i herci i perfektní, ikdyž jako celý film úplně ujetá hudba. Prostě dokonalost v každém detailu. "Never cry wolf." ()

vanadium

Zklamání, zklamání a ještě jednou zklamání. Podle zdejších hodnocení jsem čekal mnohem, MNOHEM víc. Neoslovilo mě to, nic mi to nedalo, nebavilo mě to. Zpracování mých dvou oblíbených filmových témat - cestování časem a biohazardu - se mi ve 12 opicích vůbec nelíbilo. Takže pokud se na to někdo chce naivně jako já dívat kvůli těmto dvěma tématům, ať neztrácí čas. Ono tam ostatně o ně vlastně ani tak moc nešlo, že... Ten film je určený pro náročnější diváky, je natočený dost složitě a po technické stránce šikovně. Ale děj je záměrně vždy jen tak složitý, aby divák tuhle mohl překvapeně pochopit nějakou dějovou souvislost, támhle ohromeně objevit nějaký skrytý smysl, a všechno to připsat "genialitě" filmu. Chci říct: ten film je chválený za sofistikovaný děj, ale na sofistikovaný si jen hraje, resp. mě složitostí absolutně neohromil. Mi na 12 opicích opravdu nepřišlo nic až tak příliš nepochopitelného (přestože děj je opravdu zdánlivě zmatený, zamotaný a nejednoznačný + mnoho skrytých (dvoj)smyslů + mnoho "odkazů" + mnoho možných rovin uchopení) a oproti všeobecnému názoru mi jedno zhlédnutí bohatě stačilo. Že tam hraje Bruce a Brad? Z toho se přece nezblázním. Vím, že Brad svou roli ztvárnil dobře, ale prostě!... mi!... ten!... jeho!... projev!... lezl!... neskutečně!!... NA NERVY!!! Možná jsem od 12 opic až příliš očekával. Možná jednou dostanu zvrácenou chuť podívat se na to znovu, ale pochybuju, že bych tam objevil ještě něco nového. No, s tímto hodnocením jsem dost výjimka, ale mě 12 opic opravdu neoslovilo. A hlavně zklamalo. ()

MATADOR

12 opic se pyšní svým geniálním scénářem a bravurními hereckými výkony. Kvality se snímku upřít nedají a jelikož jsem ho viděl s odstupem dlouhé doby už podruhé a výsledek je stále stejný, dovolím si jít trochu jinou cestou k hodnocení snímku. Příběh je zajímavý, na první zkouknutí pro někoho poněkud matoucí, ale vlastně nemá v sobě nic natolik úžasného, co by se nedalo vidět ve snímcích jiných. Zachraňuje to úžasný Bruce a šílený Brad, kteří v této době byli na pomysleném vrcholu a tvořili pecku za peckou. 12 opic je však "pouze" hodně dobrý film o cestování! ()

Derek

tak toto je mäso! willis je výborný, pitt skvelý a všetko to režíruje nadpriemerný filmár terry gilliam, ktorý nenatočil len tak obyčajnú sci-fi (?), ale vynikajúci film (hlavne tá skvelá ústredná melódia hraná na harmonike), ktorý môžete vidieť sto krát, nikdy ho nebude mať dosť a stále budete objavovať rôzne detaily, ktoré vám predtým unikli. Keď sa gilliam dostane ku kvalitnému scenáru, tak si vždy môžete byť istý že nevznikne len tak obyčajný, tuctový film (som zvedavý či niekedy natočí good omens podľa pratchetta a gaimana). ()

Aiax

Výborné scifíčko, které je výpravné a temné, aniž by bylo hororové, a to je velice vzácný jev. Ovšem zatímco forma je naprosto dokonalá (Willis i Pitt tady předvádějí něco, co od nich asi nečekali ani jejich největší fanoušci), myšlenkově to zas tak převratné není, celosvětová pandemie tu už byla několikrát a cesty časem nesčetněkrát. Kdyby to nenatočil tak vynalézavý a osobitý režisér jako Gilliam, asi by to dopadlo přinejlepším průměrně. A taky by to určitě nevyvolalo tolik diskuzí nad neexistujícími významy a poselstvími :)) ()

Gann

Výborné postapokalyptické sci-fi drama. Bruce Willis se jako trestanec vrací do minulosti, aby získal informace o viru (nikoli zachránit svět). Parádně hrající Willis nechává dost prostoru svým hereckým kolegům Madeleine Stoweové a Bradu Pittovi, který zde mimochodem předvádí jeden ze svých nejlepších hereckých výkonů. Jeden z mých nejoblíbenějších filmů vůbec. Jak už někdo napsal, v tomto filmu objevujete stále něco nového - já ho viděl čtyřikrát a vždycky mě něčím překvapil. :) ()

beran-ek

Film, na který se chce kouknout alespoň dvakrát, a na který jen tak nezapomenout. Dokonalý a inteligentní sci-fi film, ve kterém se předvádí Bruce Willis v nejlepší formě. O bláznivé roli Brada Pitta nemluvě. ()

Stav Bruce Willise se zhoršil

Stav Bruce Willise se zhoršil