Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Recenzie používateľa AffectedFace k tomuto seriálu (5)

Série 2 (2014) (S02)

Asi jsem udělal dobře, když jsem seriál odkládal už od první série 2013 až do roku 2022, protože se jedná o opravdu napínavé drama, které nějaké to násilí a manipulaci určitě nepostrádá. Vynikající herecké obsazení (kort když přijde na scénu Tom Hardy). Hodně by mě drásalo seriál vidět postupně v rozmezí let, protože každá závěrečná epizoda série je dechberoucí a neskutečně zajímavá, podobný problém teď zažívám se seriálem Gangs of London ve kterém hraje mladší bratr Shelbyho, a u kterého čekám na druhou sérii a jsem kvůli tomu naštvanej akorát (takže jsem aspoň rád, že si tuhle jízdu užiju od začátku do konce na jeden tah). Seriál určitě můžu doporučit, 20 léta miluju, takže jsem spokojenej, ale přece jenom celku od pěti hvězdiček něco malinko brání, uvidíme jaké budou další série. ()

Epizoda 2 (2014) (S02E02)

Brilantní Tom Hardy! ()

Série 3 (2016) (S03)

Třetí série se táhne v podobném duchu, jako první dvě, akorát bez výrazného záporáka. První čtyři epizody jsou po většinu méně tragické a spíše se zaměřují na byznys a svatbu s Tommyho manželkou, kterou potká nečekaný osud. Ale to nic nemění na tom, že opravdu od Breaking Bad a Better Call Saul tu nic podobně napínavého a skvěle zahraného v seriálové distribuci nebylo, a to je fact, kterej nikdo nepopře. Třetí série totiž bere všechno, co je dobré z prvních dvou a zdvojnásobuje to třemi. Výborný střih při každé napínavé scéně k tomu přidá ještě další grády na víc. Studování psychiky Thomase Shelbyho mě pořád neskutečně baví, protože Cillian je pro jeho roli, jako stvořenej. Kostýmy, prostředí, bratři Shelbyovi a samozřejmě všemi oblíbený žid! Všichni tvoří neskutečně pohlcující zážitek. Přece ale jako celek se zde najdou nějaké mouchy, které mi malinko vadí, ale i tak třetí sérii dávám velmi silné čtyři hvězdy, které lížou pětku, a už teď vím, že čtvrtý dám plnej kotel, protože poslední díl předvedl opravdu něco neskutečného. ()

Série 4 (2017) (S04)

"By the the order of the Peaky Blinders!" Budu se sice opakovat, ale čtvrtá série prostě vzala všechno dobrý z prvních třech a vytvořila totální skvost od začátku do konce. Přestřelky krásně krvavé a realistické. Talián (nebo jak by to řekl Tom Hardy - Fucking WHOP Mate), je prozatím nejvíc badass charakter ze všech sérii. Již zmiňovaný Hardy svoje monology posunul opět o pár levelu dál a všechny neskutečně stírá. Jedná důležitá postava nečekaně zmizela a byl to teda obrovskej šok! Studování psychiky Thomase Shelbyho mne i nadále neskutečně baví, protože zde zažívá hodně silné breakdowny a tím se stává ještě silnějším vůdcem, který dokáže oblafnout kohokoli, kdo se mu postaví do cesty. Arthur je prostě Arthur, agresivní hovado, které ale musíte milovat. Nějakej ten snížek mu sem tam vletí do rypáku. Přibylo i pár nových postav a hned jsem si je zamiloval. Režie a scénář se hodně posunuly dopředu, a je zde vidět využitý rozpočet. Prostředí se ještě navíc od předešlé série o hodně rozšířilo, takže se krásně dá dívat na celej zaflusanej Birmingham. Spousta emocí, zvratů, hlavní i vedlejší postavy, všechno vesměs tvoří neskutečnej zážitek, od kterého se jen tak oči neodlepí. ()

Série 5 (2019) (S05)

"May You Be In Heaven A Full Half Hour Before The Devil Knows You're Dead" Pátá řada na rozdíl od čtvrté ubrala značně na násilí a brutalitě, ale naopak nešetří zvraty. Do Birminghamu přišly nový Billy Boys a dostaly neskutečně málo prostoru, což je za mě veliké zklamání, protože jejich crucifiction metody vypadaly opravdu špičkově. V druhé části se k ním přidalo ztělesnění zla v podobě fašismu. Opět se budu opakovat - studování psychiky Thomase Shelbyho mne pořád baví a nejspíš ani nepřestane, takže slibuju, že u další série nebudu zmiňovat tuto frázi. Steven Knight sepsal scénář chytře, ale zároveň trochu přitrouble, jelikož všichni čekali další výhru ze strany Peaky Blinders, která se nezdařila, a tak dává celé téma páté série do prostoru nadcházející a řekl bych, že to není úplně špatný tah. Jenže to, co se děje ve 3,4,5 epizodě, mi přišlo spíše takové repete z těch předešlých, takže skoro žádné nové nápady nevidíme. Poslední epizoda, je určitě nejlepší z celkového počinu, o tom není pochyb! Opět pár postav přibylo, pár postav zmizelo, jak už to tak chodí s každou sérii. Pochopím, že fanoušci seriálu dají i této řadě plnej kotel, ale já prostě nemůžu, protože vím o té čtvrté, která se ukázala, jako čistá dokonalost. I tak si čtyři silné zaslouží. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)