Gangy z Birminghamu

• Česko Peaky Blinders – Gangy z Birminghamu (viac)
Veľká Británia, (2013–2022), 35 h 3 min (Minutáž: 55–81 min)

Tvorcovia:

Steven Knight

Cillian Murphy, Sam Neill, Helen McCrory, Iddo Goldberg, Annabelle Wallis, Andy Nyman, Harry Kirton, Paul Anderson, Joe Cole, Natasha O'Keeffe, Hugh O'Brien (viac)

Veleúspěšná gangsterská sága vás přenese do Birminghamu 20. let minulého století. Rozvětvená rodina Shelbyových založí obávaný gang nazývaný Peaky Blinders. Jejich jméno odkazuje na zvyk nosit žiletky na svých kloboucích, což mnohé napovídá. Seriál vám představí krutou, krvavou, ale bezpochyby působivou kapitolu moderních britských dějin.
Výpravná gangsterská rodinná sága se skvělým obsazením včetně Cilliana Murphyho, Sama Neilla, Helen McCroryové, Annabelle Wallisové, Paula Andersona, Iddo Goldberga a Charlieho Creed-Milese. Obsazen byl i spisovatel a rastafariánský básník Benjamin Zephaniah. Příběh podle Stevena Knighta začíná v roce 1919 v chudých čtvrtích poválečného Birminghamu, kde žádné zákony neplatí. Navrátilci z války, noví revolucionáři a zločinecké bandy, ti všichni bojují o přežití v průmyslovém prostředí, které se zmítá uprostřed dramatických hospodářských změn. Zbraně propašované ze zákopů se dostávají do ulic a kdo je má, nezdráhá se je použít. Zatímco Churchill mobilizuje své jednotky zvláštního oddělení, ilegální bookmakeři vydělávají jmění v nelegálních sázkových kancelářích a traumatizovaní infanteristé zapíjejí svůj granátový šok v hlučných hospodách. Na okrajích má město stále ještě vlídnější tvář, tam cikáni a loďkaři obchodují s koňmi a věští budoucnost, avšak na vrcholu této průmyslové džungle se usazuje rozvětvená rodina Shelbyových, jejíž četní sourozenci, bratranci a strýcové tvoří ten nejkrutější gang ze všech - 'Peaky Blinders'. Svůj název si vysloužili zašíváním žiletek do kšiltů svých čepic a peníze vydělávají sázkami mimo závodiště, vybíráním výpalného a loupežemi. (Filmbox)

Recenzie používateľa Necrotongue k tomuto seriálu (35)

Epizoda 6 (2016) (S03E06)

Se závěrečnou epizodou třetí sezóny si tvůrci hezky vyhráli, atmosféra byla opět kvalitní i napětí se vydařilo, a přestože se některé výsledky daly očekávat, jiné mě mile překvapily. Alfie byl opět špičkový, jen mi není jasné, jak chlapci odpálili zeď, aniž by se jim sesul nestabilní tunel. ()

Série 4 (2017) (S04)

Třetí sezóna se mi jako celek velice líbila, přestože jsem měl k některým záležitostem silné výhrady. Každopádně patřila k tomu nejlepšímu, co mi zatím tvůrci Peaky Blinders nabídli. Adrien Brody byl skvělou volbou, i když jeho Luca Changretta u mě nedokázal překonat fantastického Alfieho Solomonse v podání Toma Hardyho. Závěr řady navíc otevřel možnost většího budoucího provázání s politikou, takže by se z Tommyho Shelbyho mohla stát s definitivní platností absolutní svině, a na to se těším. ()

Oprátka (2017) (S04E01)

No jo, takhle má vypadat úvodní epizoda sezóny, ne jako ta hrůza, která otevřela třetí řadu. Velkotovárník Tommy Shelby stál fakt za to, nezaostával za ním ani ušlápnutý Arthur a já jsem se výborně bavil. Pak do toho tvůrci přihodili ještě Lucu Changettu a jeho italské pobratimy, takže na úvod spokojenost. ()

Neznabozi (2017) (S04E02)

Čekal jsem ledacos, ale že ohodnotím první dvě epizody čtvrté série plnou palbou, s tím jsem nepočítal. Jenomže nebylo zbytí, bavil jsem se tak dobře, že bych jinak hodnotit nemohl. Dialogy byly opět vynikající, závěrečná scéna s Adrienem Brodym byla skvělá a těším se na pokračování. ()

Kos (2017) (S04E03)

Třetí epizoda sice ztratila na tempu (proto "jen" za čtyři), ale zůstala kvalitní atmosféra i brutální akce, takže jsem vůbec nebyl nespokojený, ale vím, že jsou tvůrci seriálu schopni dosáhnout ještě lepších výsledků, proto jsem trochu přísnější. Každopádně jsem se bavil. ()

Nebezpečný (2017) (S04E04)

Tohle byla ale divná epizoda. Tolik pastí jsem snad v jednom dílu nějakého seriálu ještě neviděl (past na Arthura, past na Italy, past na Michaela a znovu past na Italy). Děj se rozjel v rychlém tempu, pak ho zpomalil poněkud zbytečný příjezd May, takže jsem uvažoval o čtyřech hvězdičkách, ale za "bad ass" Adu jsem musel jednu přihodit. ()

Souboj (2017) (S04E05)

Děj se opět rozjel jako v předchozí epizodě, aby následně podobně zvolnil a bylo by to za čtyři kousky, ale tvůrci se zas jednou rozhodli lézt černochům do zadku, a za to musel přijít trest. Nikdo mě nepřesvědčí o tom, že by to v armádě Velké Británie ve dvacátých letech minulého století mohl černoch dotáhnout k důstojnické hodnosti. Plukovník? Jistě a voda teče do kopce... ()

Společnost (2017) (S04E06)

Závěrečnou epizodu sice hodnotím čtyřmi hvězdičkami, ale byl jsem z ní dost rozpolcený. Byl jsem spokojen s atmosférou, tempem i akcí, opět mě potěšil záludný Alfie Solomons, ale silně mě zklamalo nevěrohodné řešení italské otázky a dějový zvrat byl tentokrát příšerně průhledný, takže vyzněl poněkud trapně. Ale poslanec Thomas Shelby, O. B. E. mě každopádně pobavil. ()

Série 5 (2019) (S05)

Měl jsem obavy, aby se tvůrci už nevydali z nejlepšího a aby kvalita páté sezóny neupadla, ale kdepak! Zase to byla parádní jízda, která mě převelice bavila, a budu doufat, že bude pauza náležitě využita, a následující řada bude nadupaná stejně jako tahle. Super zážitek. ()

Černé úterý (2019) (S05E01)

První epizoda páté série sice nepatří mezi vrcholné počiny v rámci Peaky Blinders, ale nenudila mě, a i když nešlo o žádnou akční jízdu, po celou dobu si držela solidní tempo. Z toho, co první díl nakousl, bych si zatím tipnul, že by mě tato řada mohla bavit. ()

Černé kočky (2019) (S05E02)

Stejně jako 0verseerovi se ani mně nelíbil úvod epizody- už ten nápad byl dost hloupý, ale samotné provedení bylo ještě horší. Přesto jsem nakonec hodnotil pěti kousky, protože mi všechno, co následovalo, přineslo ty pravé Peaky Blinders. Tohle jsem si užil. ()

Strategie (2019) (S05E03)

Třetí epizodu bych hodnotil čtyřmi hvězdičkami, protože atmosféra byla opět dokonalá, jen na ději se dalo možná zapracovat trochu víc. Přesto to cinklo i popáté, musel jsem přece ocenit hned úvodní scénu v sirotčinci. Když někdo nakope zadek pokryteckým pánbíčkářům, nevyhnutelně mě tím potěší. ()

Smyčka (2019) (S05E04)

U nás si zvou pracháči na své oslavy zpěváky, zpěvačky nebo i celé skupiny (velmi často pochybné kvality), pokud jste ale opravdu při penězích, pozvete si balet. Tomu říkám večírek na úrovni- opium, kokain a brandy ze startu, později hostina, balet a na závěr nějaká ta střelba. Co víc si člověk může přát? ()

Šok (2019) (S05E05)

Tento seriál má oproti jiným velkou výhodu v tom, že má každá jeho sezóna jen šest epizod. Příběh si díky tomu udržuje svižné tempo, protože tvůrci nemusí děj vyplňovat zbytečnou vatou. I tento díl proto nenudil, nepřešlapovalo se na místě, a ještě jsem mohl vidět místního Hitlera v akci. ()

Pan Jones (2019) (S05E06)

No jo, už to sice fakt vypadá, že když už v seriálu někdo umře tak, že je opravdu mrtvý, je to vždycky jen praporčík č. 13, ale za tohoto navrátilce jsem tvůrcům vděčný. Znovu musím pochválit dokonalou atmosféru, na tu už jsem zvyklý, tentokrát se ale povedlo i napětí a akce. Fajn finále sezóny. ()

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

Tvůrce Gangů z Birminghamu dělá seriál o Ferrari

15.07.2022

Tvůrce Gangů z Birminghamu a rovněž scenárista filmů jako Východní přísliby, Noční jízda nebo Spencer Steven Knight našel svůj příští námět. Britský veterán oznámil, že chystá novou sérii o životě… (viac)

Británie centrem natáčení v Evropě

Británie centrem natáčení v Evropě

27.11.2021

Na starém kontinentu stále častěji vznikají nejen evropské, ale také hollywoodské produkce, a mnoho z nich míří do Spojeného království. V britském Liverpoolu se teď rozvíjí projekt, který má místní… (viac)

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

Co dalšího čeká seriálové Peaky Blinders?

19.01.2021

Fanoušci seriálu Peaky Blinders aka Gangy z Birminghamu následující zprávu nejspíš neuslyší moc rádi. Tvůrce seriálu Steven Knight nicméně potvrdil, že seriál bude po nadcházející šesté řadě… (viac)