Posledná loď

• Česko Poslední loď (viac)
USA, (2014–2018), 38 h 35 min (Minutáž: 40–45 min)

Predloha:

William Brinkley (kniha)

Eric Dane, Adam Baldwin, Charles Parnell, Travis Van Winkle, Marissa Neitling, Christina Elmore, Jocko Sims, Kevin Michael Martin, Bren Foster (viac)

Posádka torpédoborce Nathan James vedená komandérem Chandlerem se vydává na šestiměsíční misi do Arktidy, kde má testovat výkonnost stroje. Přidávají se k nim dva virologové, Dr. Rachel Scottová a Dr. Quincy Tophet, kteří se údajně do Arktidy vydávají studovat místní ptactvo. Když je mise posádky takřka u konce, zaútočí na posádku ruské vrtulníky. Útok se podaří odrazit a poté Scottová Chandlerovi přizná, že před třemi měsíci vypukla světová epidemie neznámého viru, které se doposud podařilo zabít 80 % lidské populace na Zemi. Virus se šíří stále rychleji, protože ho někdo na Zemi zmutoval a doposud se proti viru nepodařilo vyvinout ochrannou vakcínu, protože nikdo neměl k dispozici vzorky původního viru. Ty však má k dispozici Scottová ze své lékařské mise v Egyptě. Chandlerovi nezbývá nic jiného, než o situaci informovat posádku. Řada mužů a žen ztratila doma své rodiny. Chandlerův zástupce, komandér Slattery, navrhuje, aby vybraným členům posádky bylo umožněno vystoupit v ochranných oblecích na pevninu a rozloučit se s rodinami. Chandler to považuje za sebevraždu a rozhodne se pokračovat dál v plavbě. Nařídí plout do námořnické základny v Guantánamu, kde hodlá doplnit zásoby potravin a paliva. (TV Prima)

BFG2000

Takže, shrňme si to. Jde o suverénně nejlepší vojenský seriál všech dob. Zkrátka a jednoduše, totální pecka! A teď postupně. Všech pět řad beru jako jednu. Každá má svůj vlastní děj, což je super. Každá se od ostatních liší, což je také super. Přesto jsou všechny části provázané a tvoří jeden ucelený geniální příběh. Což je prostě také super. Věřím, že tohle někdo promyslel hned na začátku a domyslel to až do úplného konce. Což se dnes vidí asi jen zřídka kdy. Myslíte si, že jdete do post apo seriálu o virové pandemii? Ano, jdete. Ale nenechte se zmást. Vir tu je jen příjemným pozadím. Hlavní roli stále hraje Navy a vojenské mise! Některé série / epizody sice mohou působit více komorně, více sci-fi, více postapokalypticky, ale nenechte se zmást. Tohle je vojenský seriál se vším všudy! Námořní akci střídá pozemní akce a tu zase akce ve vzduchu. A tak to jde dokola a dokola a dokola. Co je velmi podstatné a úžasné! Umírají tu postavy. Umírá tu hodně postav. Umírají hlavně ty postavy, o kterých by vás to nikdy nenapadlo. To je opět nevídaný prvek. Nebudete-li číst spoilery, budete jistě překvapeni. Jde o seriál akční, takže je zde spousta zjednodušení, spousta rychlo cestování, spousta nelogičností, spousta stupidit, ale co je podstatné, v duchu jde o opravdu nevídaně chytrý seriál a to je i jeho hlavní zbraní. Celkový příběh je až děsivě uvěřitelný a to je nádhera. A teď k jednotlivým položkám. Herci. Zajímaví. Z počátku jsem opravdu nemohl přijít na chuť ani Ericu Dane, Ani Adamovi Baldwinovi a ani Travisovi Van Winklemu. Tedy hlavnímu triu. Přesto si mě všichni postupem času získali a já jim jejich postavy totálně žral. Máte-li to podobně, nenechte se odradit. Hodně potěšila Marissa Neitling, která je jakýmsi majákem celého seriálu. Úplně mně nesedla Rhona Mitra, za to přímo geinální volbou byla badass Bridget Regan. A teď pozor! Seriál má nejdrsnějšího akčního hrdinu od dob Arnolda a Chucka Norisse (myšleno v dobrém). Neskutečně surový a drsný Bren Foster je za svou roli opravdu na oskara. V běžných scénách si ho sotva všimnete, ale jakmile dojde na akci, nejlépe na boj muže proti muži(mužům), tak je to něco neuvěřitelného. Totálně ultimátní zabiják! Michal Bay z toho jde cítit každým coulem. Co je škoda, že rozpočet nebyl nejméně dvojnásobný. Občas to jde opravdu vidět i slyšet. Huba neurazí, ale není nijak výrazná. Efekty v rámci rozpočtu dobře rozložili. Dělící scény jsou skoro trapné (např. záběry na lodní šrouby, záběry na některé výbuchy apod.). Naproti tomu efekty při kontaktních bojích jsou velmi uvěřitelné. Rozpočet tak jde cítit zejména ve velikosti akčních scén. Ty jsou občas až moc komorní, přestřelky jsou i díky tomu zbytečně natahované, lidé zbytečně nesmrtelní. Režisér se s tím vypořádal nejlépe, jak to jen šlo, ale ty dollary mu opravdu dost chyběly. Což je vážně škoda. Přesto všechno je tenhle seriál jako zjevení. Nic takhle komplexního, promyšleného, velkého, akčního, tu snad nikdy nebylo. Jednoho by možná napadlo přirovnání k historickému seriálu JAG, ale to je zcela mimo. Jag kope tak pátou ligu, tohle je regulérní liga první!  Zapomeňte na odporného Chrise Evanse. Skutečný kapitán Amerika je jen jeden a je jím Tom Chandler! Nejlepší série? Rozhodně 5, potom 2, 1, 3 a 4. Zvláštní začátek, kdy to spousta vypne po čtvrtém dílu, prosím, zkuste překousnout. The Last ship opravdu graduje, graduje, graduje, aby vás ve čtvrté sezóně nechal trochu vydechnout, před grandiózním finále! Zdejší hodnocení nesmyslně nízké, tak si z něj nic nedělejte. Pohodlně se usaďte a hltejte tu nekonečnou akční jízdu! () (menej) (viac)

dalibor.durcak

Kdo by to řekl, že mne chytne seriál, odehrávající se na lodi US námořnictva. No a chytl. Postapo svět je zde prostě vykreslen výborně a jako letní seriál plní svou roli naprosto na výbornou! Druhá sezóna potvrzena! ()

Kimkong

1. série - Trochu jsem se bál, moderního filmu o jedné lodi. Byl jsem však překvapen. Jednoduchá zápletka s virem, na jehož vyléčení se pracuje po celou sezónu a s to logicky. Samozřejmě je zde souboj dobra v podobě USA proti zlu, Rusku a to se všemi archetypy obou stran. Hrubá zastaralá síla proti moderní technice. Jako bonus dva známí dobří herci Rhona Mitra a Adam Baldwin, kteří však nijak nevyčnívali nad ostatními. 2. série - Máme lék. Protivník z Ruska byl vystřídán neméně krutými a navíc i nechutně vynalézavými protivníky z domácího prostředí. Posádka lodi se zde dostane do mnohem větších problémů. Mnohem více času se zde tráví na pevnině. Mám velké obavy, že třetí řada již nemá co nabídnout. ()

tartan

Postapokalyptický akčný seriál o americkom torpédoborci, ktorý pri návrate zo svojej utajenej misie v Arktíde musí obstáť zoči-voči chaosu, ktorý sa na svete rozpútal po bleskovo rozšírenej globálnej vírusovej pandémii. Príbeh seriálu vychádza z rovnomennej knihy Williama Brinkleya, kde však namiesto pandémie ľudstvo takmer vyhladila nukleárna apokalypsa (1988). Dve série (2014, 2015), tretia už toto leto. Prvé reakcie typu military porn, samé salutovanie a vlajúce vlajky ma od neho takmer odradili, navyše sa pri ňom vyskytuje meno Michaela Baya (producent) a ďalší Pearl Harbor by som už asi nerozdýchal. Ale lodičky mám naozaj rád, takže som tomu dal šancu a veru neľutujem. Hoci do istej miery platí to i tamto, je to celkom v znesiteľnej miere, navyše to k takémuto žánru jednoducho patrí. Predovšetkým je to však fungujúci apokalyptický príbeh, kde sa dej logicky odvíja tak ako by ste zhruba čakali. Nastávajú očakávane neočakávané situácie, postupuje sa krok za krokom (overovanie situácie, dopĺňanie zásob), objavujú sa nečakaní priatelia i nepriatelia, s ktorými sa vyjednáva i bojuje, ľudia ukazujú svoje najhoršie i najlepšie stránky... Posádka lode od kapitána (Eric Dane) cez jeho výkonného dôstojníka (Adam Baldwin, napr. Firefly), operačných dôstojníkov až po zásahovú jednotku a, samozrejme, vedcov (aj tej Rhone Mitre som tú špičkovú a maximálne nekompromisnú vedkyňu snažiacu sa zachrániť svet celkom veril) je typovo mimoriadne vydarená, vzťahy medzi nimi fungujú a je sa na čo pozerať aj keď sa práve nebojuje. Druhá séria je pritom ešte svižnejšia a napínavejšia ako prvá. Pokiaľ máte slabosť pre vojensky strihnuté a zľahka sci-fi uveriteľné príbehy (stačí si spomenúť na ebolu či aktuálne Ziku a máte o zimomriavky postarané), tak netreba váhať! ()

subic

Začátek vypadal zajímavě a slibně, konflikt s Rusy mě bavil. Stále jsem z toho trochu v rozpacích, poslední díl první série No Place Like Home to dost zazdil. Tak jaký bude druhá série? Po druhé sérii už mě to přestalo bavit, už to totiž není o lodi, ale o těch jakože přeživších na pevnině a o tom, kdo si chce co ukrojit. V půlce třetí série jsem to prostě vzdal, protože to už se fakt nedalo, ten nádech první série úplně vymizel. ()

Ocelotr

Řemeslné zpracování je bezchybné, ale scénář a hlavně to co se nazývá "zvraty", je tak nějak plytké. Posádka americké lodi ze všeho zkrátka vybruslí až moc snadno, a když si člověk na konci sečte mrtvoly kolik Amíků umřelo ? Dva nebo tak. Všeho je to zkrátka šťastná cesta k vakcíně lemovaná kytičkama a jednorožcema. Drama - ani náhodou. Pouze happy cesta k vyléčení světa. Finále je nuda stejně jako celkový původ viru, který vyvraždil tři čtvrtě světa. Zívačka. To seriál AGRESIVNÍ VIRUS vypadá na zcela jinou kávu. Poslední loď bych doporučil lidem, co mají rádi předválečné filmy s Oldřichem Novým, kde se něco jako napětí, zvraty a důsledky vlastních činů nepřipouští. Vše vyřeší zázračný strýček, který se vrátil z Ameriky. ()

Mamlas

Zvládl jsem první sérii a ojediněle místy to bylo i dobré (26%). Proklikal jsem se druhou sérií, která byla tak nějak uvařena z vody. To už šlo dívat jen za cenu mohutného přeskakování a až na jednu výjimku byly všechny díly kolem hranice odpadu (15%). Třetí sérii už jsem nezvládl a po krátké ochutnávce vzdal. Převážně tam jen žvaní nesmysly a důležitě koukají. (4%). Celkově první série budiž, při vypnutém mozku, zbytek výplach. (12%) ()

segovesus

Po 4 dílech mírné zklamání po nadějném rozjezdu, připomíná mi to sérii Walking Dead na farmě, když měli přiškrcený rozpočet. ()

elpin

Oceňuju že se v seriále řeší především globální katastrofa a krize s ní spojené a jakékoli osobní problémy a vztahy mezi členy posádky jsou v pozadí a hrají minimálně jen druhé housle. Řešení vztahů a důraz na rodinu naprosto zabil podobné a poměrně perspektivní seriály jako Revolution a Last Resort. Zrovna tak je fajn že se každý chová vcelku logicky a společně táhnou za jeden provaz. Jediné co trochu sráží seriál k zemi jsou docela nezajímavé postavy a poměrně jednoduchý příběh a prostředí ve kterém se odehrává (loď, loď, loď, sem tam nějaký přístav a zase jen loď, loď, loď). Ale uvidíme jak se to bude dál vyvíjet. Zatím mám zhlédnuty jen 3 epizody, hodnocení tedy nechám na pozdějc... Takže dokoukána celá první řada a u posledního dílu jsem seděl jak přikovaný. Nevím o jakých náboženských nebo mysteriózních věcech mluvili ostatní, já tam nic takového nepostřehl. Ale myslím že je to po dlouhé době pořádný seriál z vojenského prostředí. ()

Sakulnikov

Patos a patriotismus z toho vysloveně odkapává, ale i přesto množství klišé je to povedený katastrofický seriál. Škoda jen, že velká část zvratů je víc než předvídatelná. ()

Facerr

Nechápu, jak mě tohle dokázalo vcucnout. Na The last ship jsem narazil náhodou právě na csfd a to taky rozhodlo o několika hodinách strávených nad tímhle seriálem, aniž bych se od něj dokázal pořádně odtrhnout. Oceňuju, že narozdíl od jinejch serošů v případě TLS tvůrci neuhýbají za nespočetným množstvím alternativnívh linií a příběhů "jiných". Všechno se pořád děje v přímý souvislosti s hlavníma hrdinama. A i když se občas postapokalyptický "přežít" promění v bojůvky statečných mariňáků, pořád je na co koukat. Ti, co maj rádi akci a válečný konflikty na vodě, i na vzduchu si přijdou na svý. Možná sice občas budou koulet očima nad patosem plným americkýho patriotství, ale to se přežít dá. ()

route60 odpad!

Obří tupá reklama na Americké námořnictvo s ubohým dějem který přesně zapadá do dnešní geopolitické situace a na to se koukat nemusím, že nějaký námořník nakope Rusům prdel je my srdečně jedno ale proč tak hloupým způsobem? ale proč se divím Bay je šílenec to hovoří za vše. 5% za snahu ()

Luckyboy

I když bych našel nějaké mouchy, tak mi to nedalo a musel jsem hodnotit na plný počet bodů. Chvílemi jde spíše o sci-fi s nesmrtelnými a nezničitelnými vojáky a námořníky, ale to se dá prominout, přece jenom, je to zábava. Tady ale béčkovost mizí, protože třeba typické nemizení oblíbených charakterů v béčkových "ždímacích" seriálech tady nenajdete. První série chvílemi připomíná Kompozicí Star Trek, kdy posádka lodi ztracená ne v hlubokém vesmíru, ale v post-apokalyptickém světě, prozkoumává neznámé. Druhá série se z části z moře přesunula na pevninu a prospělo jí to, protože z epizodních zápletek spojených hledáním léku se dlouho vařit nedalo. Třetí série nabrala politický a konspirační duch, a začala trochu váznout, tak jsem zvědavý, s čím překvapí tvůrci ve čtvrté řadě. ()

Richi007

Po prvních dvou dílech to vypadá na velice slibný letní seroš :) Líbí se mi už jen ten nápad na děj. Uvidíme jak to zpracují v dalších dvou dílech. Jen se bojím, aby to nebylo v každém díle ve formě "Někam přijedeme, něco sebereme, trochu se pobijeme a vypadneme. Mezitím, ať si doktorka vyvíjí lék." ()

sydney

Po shlédnutí pilotního dílu nemám pocit, že budu nedočkavě čekat na další epizodu. Pokud se seriál bude ubírat tímto tempem, tak převáží zdlouhavá nuda. Každopádně i když je to béčko, v době seriálových prázdnin to může být příjemné zpestření čekání na podzimní osvědčené pecky. ()

Klaricicinka

Čtyři hvězdy dávám hlavně proto, že mě seriál příjemně překvapil, čekala jsem něco mnohem horšího. Postapokalyptických seriálů a filmů se rojí stále víc, ovšem tady opravdu tleskám geniální myšlence - konečně dal někdo do hlavní role vycvičenou posádku vojáků, a ne bandu trotlů, která neumí zacházet se zbraněmi, neposlouchá rozkazy a dělá naprosté kraviny, neslučitelné se životem. Posádka je disciplinovaná, v každém díle se něco děje, a dokonce se to děje logicky, a co víc! - v celém seriálu jsou více méně dodržovány nastavená pravidla. Vojáci tedy opravdu nosí helmy, ochranné obleky a všechny serepetičky, díky kterým sice pořádně není vidět, kdo je kdo, ale alespoň je to logické. Co tedy logické není je účast kapitána na všech misích na pevninu, ale nesmíme být zas tak nároční, že... Velmi slibný je také závěr seriálu, kde jsem čekala sladký patos, ale on se vůbec nekonal. Co seriálu hodně ubírá je americká snaha cpát všude badass záběry drsně se tvářících týpků, zvlášť když to týpci neumí hrát... Herci mi obecně přišli slabí, příliš umělí, což je opravdu škoda, protože jinak se za mě jedná o jeden z nejzajímavějších námětů postapo světa. ()

erpe

Páni! Začal jsem to sledovat jen z nudy a postupně jsem se šklebil víc a víc...patos, agitka a tak dále a tak dále...americká klasika podle šablony a na autopilota ;-) Jenže ke konci první série to najednou začalo fungovat a šlapat a u posledního dílu už jsem se nešklebil, ale nadšeně jásal! To je ono! Tohle je to pravý vořechový postapokalyptický drámo jak ho mám rád :-) Těším se na druhou sérii (a tentokrát si počkám na dabing) :-) ()