Český žurnál - Série 6 (2019) (séria)

#SandravUgandě (S06E03)

(epizóda)
  • Česko Sandra v Ugandě (viac)

Šestadvacetiletá influencerka a módní novinářka bosenského původu Sandra Kisič se na pozvání české neziskovky vypravila do Ugandy, aby na vlastní oči viděla, jak se afričtí domorodci potýkají ve své krajině s následky globálních klimatických změn. Ve městě Kabale a jeho okolí strávila deset dní. Společnost jí kromě místních obyvatel dělala holandská dobrovolnice, která je už na své několikáté misi a zasvěcuje Sandru do zvyklostí a pravidel misijních praktik. Sandra, z Česka a z Prahy zvyklá na komfortní život, se poprvé v životě setkává s chudobou a technologickou zaostalostí. Režisér Filip Remunda jako nestranný pozorovatel zachycuje střetávání navenek vzdálených, ale tváří v tvář výzvám globálního charakteru rovnocenných světů, a přináší svědectví o tom, jak se mnohdy idealistické představy o životě jiných komunit mění v tvrdou a drsnou realitu. (Česká televize)

JihadJoe odpad!

O Sandře se dozvíte spoustu zajímavých věcí, jako třeba že má jenom 20.000 instafollowerů, že se jí smály děti na táboře nebo že žere hafo antimalarik, protože viděla jednoho komára, když tlačila kabel na záchodě v Ugandě. Pak se dozvíte spoustu věcí o její kamarádce z Holandska, jako že má ráda červené víno, studovala prestižní vysokou školu v Kampale (no něco jako Harvard, ale samej bubák) nebo že se jí moc líbilo v Malawi. Prostě informace, bez kterých se neobejdete. Zato o Ugandě se nedozvíte celkem nic. Naše instagirl nepustí iPhone z ruky, každou sračku musí okomentovat a nasdílet. Absolutně nekoukatelnej díl, kdy už seznámení obou tragikomických dam bylo nucené a křečovité a jejich dialogy byly toporné a umělé.Vydržel jsem to asi půl hodiny v naději, že si holky dají v ložnici nůžky a bude možné pozvednout hodnocení o jednu dvě hvězdy, leč nestalo se. ()

Radko

Sandra sa vydáva na 10 dní do Ugandy. Rieši tam: a) problémy klimatickej zmeny, b) prácu neziskoviek, c) problémy s prijatím bosenskej identity v českom prostredí, d) oprávnenosť vysielania európskych odborníkov do Afriky, e) statusy, f) negatívne reakcie Čechov na pomoc mimovládok rozvojovým krajinám, f) nechuť českého prezidenta k NGO, g) ochranu pred maláriou, h) zatekanie bojleru, ch) vysušenú krajinu, i) práva žien a detí v ugandskej rodine, j) neznalosť odbornej terminológie, k) správne pomenovanie zeleniny, ktorú má na tanieri, k) prístup otca k efektívnej pomoci mimovládkam, l) prednášku o riešení klimatickej krízy, m) vytekanie vody zo zásuvky, n) iné problémy. Problémom potom ostáva lapanie príliš vrabcov naraz. Presne, ako hovorí po príchode do Ugandy: "Zaujímam sa úplne o všetko.". To je problém novinárov všeobecne, nech sú printoví, či instagramoví. Povrchní odborníci na všetko, skutoční na na nič. Nečudujem sa miestnym, že po zmienke o jej odchode sa smejú a zabávajú. Napriek neukotvenosti a rozvoľnenosti tém a problémov pod povrchom vyvstáva otázka, ako sa miestni obyvatelia dokážu sami postarať o distribučný systém vody, keď peniaze z fondov pomaly dôjdu, odborníci odídu a projekt sa ukončí. Ako bude zabezpečený monitoring? Zdá, že projekt zakape. Opäť budú všetci brať vodu v dlhých radoch brať z jedného prameňa. A veselo celé dni popíjať ananásové víno. ()

Fifer

Filipa Remundu mám rád, snad všechny jeho filmy. Tento je o novinářce a insta-bloggerce v Ugandě. A znovu dává mnoho otázek. Sebevědomá, pochopitelně feministická, Sandra v Ugandě. Ptá se, pořád: "Proč vodu nosí jen ženy? Proč toho chlapa mlátíte, to tady děláte normálně?" A má to 2 aspekty. Z jednoho pohledu se může někdy dostat do roviny západní chytrolínky, která v 26 letech místním káže, jak mají žít. Bez respektu k jejich tradicím (vodu zde nosí ženy a děti). Z druhého pohledu ten respekt k tradicím může někdy vést k tomu, že se místní zápaďár dívá stranou a dělá, že něco nevidí. Což Sandra nedělá. Takže prostě nelze říct, kdo má pravdu. Někdy je asi dobré být Sandrou, někdy ne. Kvalitní dokument. ()