Český žurnál - Série 6 (2019) (séria)

Reality (S06E02)

(epizóda)
  • angličtina Real(e)state (festivalový názov)

Vlastní bydlení je významným krokem k samostatnému životu. Jakou ale mají dnes mladí lidé šanci odpoutat se od rodičů? Dokument Barbory Chalupové zkoumá aktuální možnosti vlastního bydlení mladých lidí v Česku, kteří se rozhodli nebydlet již u rodičů a postavit se na vlastní nohy. Sám název je pro film klíčový – jednak představuje reality jako objekty k bydlení, naznačuje i použitou metodu reality show formou účelově pro film vytvořené stolní hry Reality. Ta spočívá v tom, a odtud se odvíjí i příběh filmu, že tři účastníci hry – sama autorka a její dva přátelé – si losují jednotlivé možnosti bydlení a podle toho, jaký los na koho padne, vydává se do „reality“ zkoumat možnosti, které se nabízejí. Prošetří tak nájemné bydlení, podnájmy, byty v osobním vlastnictví, sdílené bydlení, ale ukazuje se, že pro současného mladého člověka není vůbec jednoduché bydlet ve vlastním nebo v nějakém levnějším objektu. Jsme zkrátka v rukou developerů, bank a kšeftmanů s byty. (Česká televize)

tatopulos

Zijeme ve zvracenem systemu, kdyz nemas penize nejsi nic, nic neznamenas, nejsi totiz bonitni klient. Naprosto odporny se mi v tomto dokumentu zdal architekt hl. Mesta Prahy. Koho vlastne reprezentuje ? Zajmy developeru zrejme, stat podle neho nema stavet, takze takovy developer je vlastne humanitarni bytost, ktera nestavi pro zisk a postavi lacine byty. Neni tento architekt nahodou placeny z verejnych penez ? Je spravne, aby horoval pro devlopery ? Dokument vyslovil to, co vime nebo tusime vsichni- nefungujici socialni stat defacto kapitalisticky stat, kde mocna hrstka v pozadi navazana na developery nema zajem stavet. Nedostatek bytu zvysuje ceny, coz je pro minoritu ve spolecnosti vyhodne. Je vyhodny kapitalismus pro vsechny ? Z tohoto filmu vyplyva velka pravdepodobnost, pokud stat nebude stavet, a stat a obce se nestanou socialnimi ,tak lide nejenze nebudou mit na hypoteky, ale ani na najem u soukromnika. Takze mnoha lidem hrozi proletarizace nebo rovnou bezdomovectvi. Kapitalismus je vlada privatizujici mensiny proti vetsine, ktera plati dane za privatizujici mensinu. A znovu se ptam je kapitalismus vyhodny pro vetsinu, pro asi 90 % obyvatel nasi republiky ? P.s. ceny nemovitosti nejsou vysoke jen v Praze, co Brno, kde jsou ceny jak v Praze- vychod a Praha-zapad ? Podivejte se d Plzne, do Blanenska, ano muzete se prestehovat treba do Ostravy, ale muzete za to zaplatit spatnym zdravim nebo nezamestnanosti ap. Pro koho jsou tedy byty, ktere jsou v nabidce realitek ? Pro koho je nenazrany kapitalismus ? ()

janka007 odpad!

Tři pracující třicátníci se sejdou v hospodě a fňukají. Sice je to "jen" 70 minut fňukání, ale člověk má pocit, že jsou to hodiny a hodiny zmaru. Nakonec za ty, kdo může za to, že si nemohou dovolit vlastní bydlení, označí rodiče, kteří jim lhali, že s vysokoškolským titulem je život lehčí, a Airbnb.cz. Bože, jak je tohle ubohé! Kolem mě stovky lidí zoufale řeší bytovou situaci, je to téma, které se vyhne jen těm skutečně velmi šťastným. Pronájmy, půjčky, hypotéky na celý život. Ani se mi nechce věřit, že ta Barbora Chalupová, která stojí za dokumentárním filmem V síti, je ten samý člověk, co vyprodukovat tenhle naprostý shit. Ano, reality řešíme všichni a mnozí marně, ale ti, kteří o nich natočí dokument, se spokojí s tím, že je to nespravedlivé. To je zoufalství. Kéž by alespoň nějak zmapovali situaci nebo se zeptali lidí, co s neřešitelnou situací dělají... Zmar, zmar, zmar. Naprosto nerozumím tomu, že je film distribuovaný pod značkou Český žurnál, která má zaručit nějakou kvalitu. Tenhle dokument může jít rovnou do skartovačky, je to cvičení nedospělých středoškoláků na téma já a zlý svět. ()

Moiseiwitsch

Odraz reality s realitami v českém prostředí. Bohužel závěr nevyznívá moc optimisticky. Nejmoudřejší byla slova bezdomovce. Politici nic nevyřeší, výsledek veřejné debaty byl typu - paní se na důchod z Prahy vystěhuje, protože by tam jinak nepřežila. Dokud systém umožní, aby jedinec vlastnil 100 bytů - stává se z bydlení vzácný statek a jako komodita stoupá v ceně. Jeho cena i nájemné. To je tržní neoliberální myšlení v kapitalismu. To, že se staví pomalu je pravda, to, že je pomalé řízení také, ale není to hlavní problém. Za dvacku mimo Prahu a za třicet v Praze se žije dost špatně. Řešení pro autory snímku - přeškolit se na operátora ve výrobě, svářeče, truhláře, instalatéra, kadeřnici - udělat si živnostenský list a makat jako šroub i o víkendech. Nebo opustit českou kotlinu a vydělávat jinde a hlavně prací, kterou momentálně společnost ocení. Což není řešení pro každého. Chodit do práce, která člověka štve a z které je vyčerpaný, jen pro výdělek, aby zaplatil hypotéku, poplatky apod. Respektive výsledkem dokumentu není pouze katastrofální popis situace s bydlením, ale celkové situace lidí v ČR - vzdělání není výtahem k vyšší sociální mobilitě ani omylem. V této společnosti knihovníka nikdo patřičně neocení. Čím bude práce prospěšnější, tím bude hůře finančně ohodnocená. Bohužel to tak většinou je. ()

subic

Ono to neplatí jen pro Prahu, ale třeba i pro Brno, byty a nájmy jsou tu sice levnější, ale zároveň platy jsou tu nižší. Bytová výstavba městských bytů je veškerá žádná, developerská výstavba nějaká je, ale pouze těch luxusnějších dražších bytů. Takže jak řešit svou vlastní bytovou situaci? Jaké má mladý člověk nepocházející z lépe situovaných rodin toto řešit, jaké má vlastně možnosti? Mě je tohle téma celkem blízké a o to víc mi vadí, že se nikdo nezabývá jeho nějakým komplexním řešením. Protože když budou mladí bydlet, může stoupnout porodnost a to je přeci to, oč tu běží. ()

kagemush

Tohle mně docela vyděsilo. Tři mladí, dynamičtí, vzdělaní ,-filmařka na volné noze, krajinotvůrce a knihovník. A že jako my nemůžem , protože voni. My chcem ale nemáme, protože voni. Jak to,že ne my ale zase jen voni? Je to celičký strašlivoučce nefér, protože voni!!! A na konci je roztomilá douška, že právě tu jejich hospůdku, alespoň ještě na pět let uchovati ráčili! --- To jako vážně??? (i když forma mi nebyla zcela proti srsti, ale ten ukňouranej obsah....) ()