Český žurnál - Série 2 (2014) (séria)

Gadžo (S02E02)

(epizóda)
  • angličtina Gadjo (festivalový názov)

Dokumentární film Gadžo je jakousi „life-movie", jejímž obsahem je pokus mladého filmaře začlenit se do komunity tzv. nepřizpůsobivých občanů. Na půl roku se odstěhoval do Předlic u Ústí nad Labem, tedy do cikánského ghetta, které má tu nejhorší pověst. S kamerou namířenou na sebe se slušný Čech mezi „kopiemi Čechů" stává hlavní postavou svého filmu. Snaží se hledat odpovědi na nejrůznější otázky, které provázejí soužití dvou etnik – „bílého" a „černého". Mezi Romy nachází nakonec řadu přátel a odpovědi na vyslovené i nevyslovené otázky hledají společně. (Česká televize)

sskrblik

Na dokument jsem byl zvědavý kvůli tomu, že Tomáš Kratochvíl je bratr mého spolužáka ze základky. Musím přiznat, že natočené to měl hezky - působilo to autenticky. Téma romů je v dnešní době dost citilvé a stále diskutabilní. Mě osobně okradli asi o 100 korun v Brně, tedy nic z čeho by jsem se měl zhroutit, ale nedůvěru ve mě vyvolávají, asi právě proto, že často potkávám dost hlučné jedince. Myslím, že si Tomáš vybral slušnou rodinu, určitě by to vypadalo jinak kdyby zapadl do rodinky psaníčkářů :). Jen by mě zajímalo, co si autor dokumentu myslí o nepracujích a dávky pobírajících jedinců? Jestli je třeba taky potkal, jestli navštívil i jiné rodiny. Pak by ta realita mohla vypadat zase o něco jinak, proto ***... ()

ghatos

Pane Kratochvíle, Váš manipulativní selfie-dokument o jedné cikánské rodině, které platíte nájem a ti vám za to podlézají myslíte vážně? Vy asi vycházíte z konceptu, že členové většinové bílé společnosti jsou omezení rasističtí idoti. Sám jste uvedl, že by se lidé měli stydět za svůj odpor k cikánskému etniku (proč ten odpor mají už 700 let se intelektuálně nezamyslíte). Já to vidím jinak. Podle mě jsou zdejší lidé velmi tolerantní a umírnění. Nechají si obrazně i doslovně řečeno skákat po hlavách od cikánů a český stát jim ještě v tom pomáhá. Nebude to dlouho trvat a dojde k výraznějším rasovým konfliktům, takže si nachystejte kameru a točte to. Třeba Vám časem dojde, kde je skutečná podstata problému. 24%. PS: Vypadáte jako dvojník Jareda Leta, běžte to zkusit do Hollywoodu, tady je Vás škoda. ()

JKL odpad!

Názor člověka, který v Ústí žije? Gadžo je tendenční blivajz! Už samotná skutečnost, že cikánská rodina profitovala z ústředního antihrdiny, musí každého soudného člověka bít do očí. Předlice jsou místo, kam nevede žádná z cest obyvatel města. Je to místo, kde se dějí zvláštní záhady. Například odkud se berou tuny odpadků, které několikrát týdně hoří na dvorcích domů? Ne, děkuji. Pokud jste se nechali ovlivnit a myslíte si, že všichni, co je nemusí a vyhýbají se jim, jsou zákonitě blázni s pěnou u huby, pak jste dost velký naivky... ()

B4TM4N

Poněkud otravně sluníčková forma, na které je celý koncept "půlroku v ghettu" založen, je sice na facku přímočará, ale nelze jí upřít potenciál dostat se pod slupku mnoha věcem. TK však klouže takřka výhradně po povrchu, kdy na rozdíl od Víta Klusáka pokládáním nejbanálnějších otázek (navíc velmi omezenému počtu náhodně se vyskytnuvších osob) docílí jejich ne zrovna umným kladením stejně banálních odpovědí.____Jelikož si autor je většiny problémů, které s Gadžem mám, sám vědom a plánuje téma dále rozkrývat, přihazuji čtvrtou hvězdičku s podmínkou, že příště! (prej) a tohle je teda warm-up. ()

MTHRFCKR odpad!

Celé to působí jako propagandistický snímek Romey. Necítím se jako xenofób, ale režisér je úzkoprsej, proromskej a v konečným důsledku i dost slabej. Pokud chtěl reálně zachytit romskou komunitu, tak se neměl uchýlit do první rodiny, která mu otevře náruč. Dle diskuze, která následovala po shlédnutí pracovní verze existují zdaleka horší místa v lokalitě, kde točil. To se bohužel divák nedoví, protože režisér nechce. Dokument vám tak nabízí zkreslený pohled alibistického debila. ()

F.W.Colqhoun

ČESKÝ ŽURNÁL S2E2 Bydlet s Cigánama... Problém xenofobie je problém chybného zobecnění. Kdybych byl přinucený zobecňovat zkušenost na základě dokumentu Tomáše Kratochvíla s etnickými Čechy, musel bych dospět k závěru, že nejsou čistě xenofobní, ale jednoduše poprdění, úzkoprsí, zlí a hloupí. Jsou [všichni] Češi takoví? Udělejte něco pro sebe a najděte si cigánské známé.  DARKNESS TO LIGHT ()

Pablinho

Já tady nechci řešit "romskou otázku", ale jenom ohodnotit, jak mě pořad bavil. A nutno říct, že to bylo zkreslený, když všichni celou dobu viděli kameru namířenou na svý obličeje, a tak se chováte prostě jinak... Nakonec je akorát tak smutný, že musíme natáčet dokumenty o soužití lidí jakožto jiných druhů. ()

SHit4U

Pro mě zatím nejlepší z žurnálů (ano, přiznávám se, viděl jsem jenom 3). Tomáš Kratochvíl podal život v romském ghettu svýma očima tak sympatickým a u srdce hřejivým způsobem, až se vůbec divím, že mu to česká televize vzala. Velmi osobní film, kde režisér, kameraman, střihač, zvukař- prostě celý štáb v jedné osobě zkoumá všední a jak se ukazuje i velmi normální život cikánské rodiny...která má peníze a proto může být hrdá a slušná, jak říká její hlava- Jarda. Jako kontrast předkládá názory nás gadžů, kdy na demonstracích vyřváváme, jak cikáni mlátí naše děti, přitom naše vlastní děti nikdy nezmlátili, ani jim nic neukradli, nic... za tohle by si měla velká media malino nafackovat a uvědomit si, že mezi námi šíří zbytečnou hysterii. Tomáš nehledal extrém, našel slušnou rodinu, žil u ní a snažil se přesvědčit ostatní, že všichni romové nejsou stejní, že i v tom nejhorším ghettu může být několik Jardů, kteří podají ruku i bílému gadžovi, a to se mu sakra povedlo! Já říkám: Bravo! ()

Kuzzie

Podle toho trička z English campu usuzuju, že je Tomáš Kratochvíl křesťan. Jeho neutrální až lehce pro romskej postoj mu neberu, ale lezl mi trochu na nervy. Ze všech těch bílejch nemyslících individuí, kteří křičí jen proto, že křičí sousedi a jen v tom svém křičení a svalování viny na ostatní, vidí nějaký smysl, je mi blivno. Pravda je asi někde uprostřed, jak už to tak bývá. Inteligence chybí všem, i mně. Hlavně v tomhle dada komentáři. ()

Johny303 odpad!

To zdejší hodnocení je snad vtip, ne? Podobně provedené snímky od ,,ochránců všeho cigánstva" už tady byly, vždy je to stejné - po dlouhém a složitém hledání se najde jedna relativně slušná cigánská (pardón - romská) rodina a následně se to doplní o pár sehraných scének či částí vytržených z kontextu, které vytvoří v divákovi dojem, jak jsou romové ti nejslušnější, nejhodnější, nejsvatější, nejčistotnější a nejdokonalejší lidé na světě. Zároveň Tomáš s oblibou podsouval divákům (zjevně svůj vlastní) názor, že každý, kdo se postaví proti cigorkám, je buď blbej a nebo zlej... A víš co, Tomáši? Já ty tatínky malých dětí, pochodující proti romům po napadení manželů v Duchcově, náhodou naprosto chápu! On je totiž ten jediný správný, pravdivý a ucelený obrázek o cikánech naprosto opačný, než ses ho snažil vytvořit Ty, čili ryze negativní a špatný.... A že jsou nějaký světlý výjimky? Ty jsou všude... ()

B_EyE

Dokumenty z cyklu "Český radiožurnál" popravdě nejsou nijak ohromné, na druhou stranu jsou ve své obyčejnosti docela zajímavé. v "Gadžo" se Pražák vydal žít na půl roku do ghetta v Mostě a nedopadlo to tak špatně, jak by někdo mohl předpokládat. Ikdyž celý dokument vyznívá docela pro-romsky (jak je u ČT tak nějak zvykem), i zde jsou v náznacích na pozadí vidět typické problémy dnešního soužití s touto komunitou. Myslím však, že v dnešní příliš akční době, kdy nám televize obvykle servíruje vyhrocené drastičnosti doslova škemrající o sledovanost, má takovýto poklidný dokument nabízející trochu smířlivější pohled také své místo a opodstatnění ... ()

lucinkapes

V dokumentu Tomas Kratochvil ukazal extremnim rasistum, ze cikani nejsou jen zlodeji co zijou ve spine, ale ze jsou mezi nimi i normalni slusne rodiny. To jsme vsak my ostatni vedeli uz pred tim. Chybela mne informace cim se zivi ta slusna rodina u ktere bydlel. Dale mohl vic natacet v okoli a za pomoci svych "cikanskych kamaradu" proniknout do dalsich mene slusnych rodin. Snad by se nasla i nejaka takova, kde by nedostal na budku a neodesel bez kamery. ()

Yarwen

Návod je jasný: vyberte slušnou cikánskou rodinu (ano, takových pět, deset procent Cikánů je slušných a upřímně jim fandím) a snažte se vyvolat dojem, že takoví jsou všichni. Na jakýkoliv problém (dělají bordel, hluk, bijí nám děti, kradou) reagujte stylem "A zrovna vaše dítě napadli? Ukradli právě vám něco?" ("No, já mám malou holčičku, tu ještě samotnou ven nepouštím." - - "Tak vidíte!"), aby to vypadalo, že si to bílí gadžové snad vymýšlejí. Suma sumárum vychází silně neobjektivní snímek, daleko od reality standardního chování Cikánů. Není se pak čemu divit, že to odkoupila právě Česká televize, která je nadržováním tomuto etniku (a cenzurováním všeho, co by je mohlo uvést do negativního světla) známá. Ale i pozitivní diskriminace zůstává diskriminací a pokud se týká rasy, jedná se o rasismus. Jedna hvězda za to, že tam ČT nevypípala všechna slova "Cikán" (je to pořád spisovné slovo a správné označení tohoto etnika) a za to, že měl autor odvahu jít alespoň tímto způsobem do toho a snad i upřímnou snahu natočit dokument blížící se realitě, byť se mu to nepovedlo. ()

Brtniik

Viděl jsem v TV. Jsem velice překvapen převážně příznivým hodnocením (t.č. 70%) tohoto „home videa“ či materiálu pro Xichtovník. Když nic jiného dokládá, jaký obraz skutečnosti je nám umělci (preferující převážně pravou hemisféru) předkládán. Analisujme. Kdo: Umělec s rozháranou duší, kterému právě utekla partnerka, protože to s ním už asi opravdu nešlo... Koho: Bezdětný(!) cigánský pár, živící se (poměrně nestandardně) pronajímáním vlastního „bytového“ domu. Kde: Ve městě, tedy ne zrovna ve standardním prostředí. Co jsme se dozvěděli: - překlad slovenského slova „cigániť “ – jistě nám došlo, proč bylo třeba změnit „název firmy“, - o pohostinnosti Rómů a že bělochy nelikvidují na potkání, - mohutný skluz v dodržení slibu stran úpravy bytové jednotky, - driftování splátky zapůjčeného oběživa a jeho vynucený převod v nájem, který (myslím) nebyl vyčerpán, tedy dluh nebyl vyrovnán, - Romové jsou veselí a umí se bavit... Věru, toto hodnocení se mi nepíše snadno, neb mi dá moc přemáhání nesklouznout k řešení soužití. Každopádně si musíme uvědomit, že v žádném případě nemůže jít o rasismus, neb my i oni jsme kavkazané, akorát máme jiné priority. Uzavírám globálním srovnáním: V Izraeli mají ortodoxní věřící, v Indii „svaté muže“ a my všichni si hold vylepšujeme karmu positivní diskriminací Rómů. ()

Auteuil

Výborný nápad. Když člověk vezme jen výzvu: "Zkuste si s nimi bydlet", Kratochvíl to dokázal do puntíku. Zajímavé ale také je, že režisér v ghettu pobýval půl roku a film obsahuje celkem málo příhod s jeho obyvateli. Nechce se mi věřit, že za půl roku tam nezažil žádné vzrůšo. Kromě rodiny, v níž bydlel, se tam ani s nikým pořádně nebavil. Za půl roku bych čekal intenzivnější zmapování prostředí. Vypadá to, jako by jen celou dobu opravoval byt, nebo v tom bytě jen seděl a čuměl do počítače. I tak ale určitě dobrá cesta a minimálně za odvahu mu náleží uznání. ()

danek22

Skvělý nápad, který bohužel nejde do hloubky, ale zkoumá jenom jednu rodinu a o veliké skupině jsem se nedozvěděl prakticky nic. Ale Kratochvíl je stokrát příjemnější a přirozenější než Klusák, jelikož necpe do dokumentu svůj názor, ale nechává divákovi si názor vytvořit sám. Tohle bylo zajímavé, ale námět byl opět lepší než samotný výsledek. ()