Šumavský hájnik Straka dostane list, že jeho vnuk Vašek k nemu nepríde na prázdniny, pretože s rodičmi pôjde na dovolenku k moru. Je mu to ľúto, pretože na chlapca sa veľmi tešil. Netuší, že Vašek do Bulharska ísť nechce, a preto utiekol z domu a tajne sa vydal za ním do útulnej šumavskej chalupy. Kým Vašek spoznáva zmeny, ktoré nastali za posledný rok, Straka s kolegom Antošom plánujú odhaliť pytliaka, ktorý začal vyčíňať v ich revíri. Podozrievajú tak lovca zmijí Pernikára, ktorému nikto nepovie inak než Zmiják, ako aj dvoch veselých trampov, ale aj mladého vodiča, prezývaného Dlháň. Keď Straka objaví čerstvo nastražené oko, rozhodne sa na pytliaka číhať. Vaška, ktorý mu nesie na postriežku zásoby jedla, však prekvapí búrka. Ukryje sa v kŕmidle pre zver. Rovnaké miesto na ukrytie si však vyberie aj hľadaný pytliak... (TV JOJ)

triatlet

"Na ty prázdniny nezapomeneš," prorokuje Vaškovi maminka. A Vašek místo plánovaného Bulharska ujíždí na zapřenou za dědou na Šumavu. Začátek zase trochu časově krkolomný: poslední školní den a Vašek si má vzít sáčko, protože venku je zima... Děda na něj čeká, poslouchá vysílání rozhlasu, kde připomínají začátek prázdnin, a rozlepuje dopis, ze kterého se dovídá, že Vašek nepřijede. Pravda, na konci 70. let nejen že nebyly mobily, ale telefon v domácnosti, to byla vymoženost. Ale proč Vénovi rodiče nezavolali hajnému na pilu, jako to v průběhu filmu činí opakovaně? Ale po pomalejším rozjezdu následuje parádní dobrodružství, v němž se míhají trampové (Heřmánek - Zedníček), padouch Ungeler (Augusta) a Perníkář (Kemr). Lesního dělníka (Vinklář) z prvního dílu vystřídal Čahoun (Sloup). ()

Šandík

Momenty které mi na tom jako dítěti připadaly nejlepší mi teď naopak přijdou nejslabší (trampíci). Herecké výkony stále velmi slušné (Kemr vysloveně hvězdný) a ani režie neurazí. 70% ()

duklak2

„Véna nepřijede, pan syn ho bere do Bulharska.“ Ale mezitím malý Vašek odjíždí za svým dědou a psem Brokem na Šumavu, kde je nádherná příroda se zvířaty. Vůni dřeva a lesa jsem cítil i z PC, kde jsem se na film díval. Společnými silami pátrají po pytlákovi, kterého nakonec „zastaví“ bouřka a Vašek je u toho. Můj nejoblíbenější film z této trilogie. ()

ladko

Film mi celkom spríjemnil cestu autobusom z Michaloviec do Prahy, ako nenáročná oddychovka celkom funguje. Ale rok výroby je predsa len poznať. Dramatická hudba v "napínavých" momentoch ma vždy rozosmiala. A napriek krátkej stopáži ma film viacmenej nudil a ani zábery na srnku, jeleňa, zmiju, líšku a ostatné zvieratá - bez ktorých by film mal snáď 45 minút - ma nejako extra nebavili. ()

NinonL

Tento díl je více dobrodružný až detektivní. V dědově revíru se vyskytuje pytlák, který vraždí srnky. Vašek utíká z Prahy a tajně přijíždí za dědou do hájenky. Budou spolu pátrat nejen po nebezpečném pytlákovi, ale také po srnce Líze a jejím mláděti. ()

Rosana odpad!

Kdo si myslí, že základem úspěchu filmu je kluk, děda, příroda a pes a dále nezáleží na ději, tak nerozumí filmu! ()

blackrain

Další díl oblíbené trilogie s Tomášem Holým v hlavní roli.Další dobrodružství malého Vaška. Vašek a jeho dědeček tontokrát pátrají po pytlákovi. ()

topi

Ve druhém díle nádherné trilogie trápí hajného Straku problémy s pytlákem. Nezapomenutelná role pro Josefa Kemra v roli Zmijáka a pro Karla Heřmánka a Pavla Zedníčka v rolích trampů. Krásná hudba Luboše Sluky podmanivě doplňuje magickou krásu šumavských lesů a hvozdů. ()

Derek

druhy zo serie sumavskej trilogie s tomasom holym sa nesie viacmenej v podobnom duchu ako pod jazevcou sklaou. teda dost lyrickych zaberov na sumavsku prirodu. holy je opat skvely a navyse je tento krat pribeh obohateny detektivnou zapletkou... ()