Lehká jako dech

(TV film)
  • angličtina As Light as Breath
všetky plagáty
TV spot

Třináctiletá Maruška není žádná koule, ale pár kilogramů navíc se na jejím těle najde. A protože na fotografiích sleduje samé krásné modelky a v nejrůznějších tv soutěžích vidí, jak jsou všechny dokonalé, a slyší, že svět potřebuje jen úspěšné a hezké lidi, je komplex na světě. Navíc přichází ve věku, kdy se jí samotné začínají líbit kluci jinak než svými vědomostmi. Je tedy rozhodnuto - musí se stát další misskou z časopisu. Ostatně, má k tomu výtečný vzor - svoji nejlepší kamarádku. Co na tom, že tato již stoupá po strmých schodech těžké anorexie a její další kamarádka je s touto diagnózou již hospitalizována... Marušku čeká první kolo: bulimie. (Dětský filmový a televizní festival Oty Hofmana)

borohub

Bože další výplod české kinematografie. Mohl by to být docela slušný film odrazující holky(ale v některých případech i kluky) od podobných píčovin co dělá hlavní hrdinka, ale to by nesmělo být tak nechutný - půlka filmu jsou nechutné blicí scény. Nevím co bych k tomu dodal, asi by to mělo být promítáno ve škole v rámci občanské výchovy, ale jako něco solidního to asi ne.. ()

jafuska

A mě se zrovna tento film líbil,ano sice záběry mohli být trochu jinak natočený ale jako ponaučení,že nic se nemá přehánět, že jíst se prostě musí, to je fakt a pokud tento film aspon měl odstrašující případ jak nevypadat tolik hubeně, tak to splnilo svůj účel ono je opravdu lepší mít to kilo navíc, než vypadat jako smrtka a kost a kůže ()

Ell8

Film nezajímavý, nudný a domnívám se že anorexie by si "zasloužila" větší a delší prezentaci, než tohle. Některé části mi připadaly i nesmyslné, třeba jako padání vlasů. Vlasy padají postupně, někdy i chomáč, ale aby si vytáhla skoro polovinu to opravdu bylo skoro pláči, jako kdyby si nezjistili informace o anorexii. 1* za nápad. ()

tsatsiki

Na jednu stranu nic moc scénář a zpracování mohlo být mnohem zajímavější. N adruhou stranu téma, které je stále aktuální. Maldé holky chtějí být štíhlé a jsou ochotny proto dělat šílené věci jako hlavní hrdinka. Nicméně herečka, co hrála hlavní hrdinku mi nebyla příliš sympatická. Plus dávám za Štěpána Krtičku, Filipa Bařinu, Marii Luisu a Milana Šimáčka, takže 3* a 60%.Doporučení pro Olmera, Chytrovou už neobsazovat, je velice špatná herečka. ()

Víteček

Ne bohužel. Byl jsem na to celkem navnazen ukázkami a článkem Mirky Spáčilové, ale zdaleka to nesplnilo mé očekávání. Byl to podivný příběh plný podivných obrazů a taky podivných postav. Proč musí téměř každá postava být alespoň trochu jetá a proč to bylo vše tak bizarní? Mohl to být zajímavý příběh sloužící jako varování proti oběma zobrazovaným nemocem a místo toho vzniklo nějaké surrealistické dílko, které toho moc neřekne. Sučasných 43% mi přijde jako celkem odpovídající hodnocení. ()

rigby

Výchovný film s trochu odvážnějšími scénami. Ale jinak pořádné psycho, které se chvílemi těžce sledovalo. Možná to chtělo trochu zapracovat a mohlo z toho vzniknout něco, co by stále neslo poselství, ale nebylo to tak okatě vystaveno. Levná televizní zábava, která se tváří jako vážné umění. ()

Infalín

Typická famácká depka. Toto téma by se podle mého dalo zpracovat mnohem zajímavěji a rychleji. Nemyslím si, že by Vít Olmer selhal. Bez snových záběrů by snímek trval půl hodiny. Problém byl ve scénáři. Ten se sice veze na módní vlně ala Jak průseráři ještě do většiho průseru spadli, na kterou slyší všelijací porotci, ale ve skutečnosti je prázdný. ()

ButchCB

čekal jsem od filmu, i přes režii Víta Olmera, trošku víc ... bohužel. Téma aktální, silné, v hlavních rolích nové, mladé, neokoukané tváře. Výsledek? Chaotický, občas mi přišlo, že myšlenky a záběry nedokončené, chaoticky přeskákané z místa na místo. Neherecký výkon (opět) manželky režiséra. Martina Adamcové jsem také nic něvěřil. Prostě výsledné 2* pouze za myšlenko, jinak provedení v mých očích max 1* ()

SuzieS

do očí bijící amatérismus, co se herců, scénáře, psychologie postav, příběhu a zpracování docela velmi zajímavého a aktuálního tématu týče. (Naprosto ale zcela nesmyslne chovani osob, psychologie na nule, pritom by to melo byt prave o tom!!!!) ()

dadule777

Tak neočekávala jsem nic velkého a také nic velkého nepřišlo. Lehce podprůměrný film, který je zajímavý tématikou a dokázal vystihnout jak se takové dítě cítí. Stejně jako tady píše Davies182 říkám: "Dobrý do školy." ()

blekekeke

Pohled do nevšedního života dvou dívek roztřesenou kamerou v nesedící hudbě ... Celé to působí sice odpudivě, odstrašujícím dojmem, ale v důsledku je to hodně nepřirozený snímek. ()

Sakikura

Roztěkané, nejasné a hlavně hrozně monotóní. Jakýsi děj tam sice je, ale je to tak špatně zpracované, že se v tom původní myšlenka úplně ztrácí. Pro mě velmi průměrný televizní film, který nezanechá žádný silnější dojem ()

klara.leb odpad!

Chápu, že film je na ožehavé téma, ale je ostudou českého filmu po stránce tvorby a výroby. Čeští filmaři prostě zase jednou předvedli, že je za co se stydět:) Mám k filmu hned několik připomínek. STŘIH: Se střihem a celkovými záběry mám asi největší problém. Ve střihovně si asi něco šlehli, protože do rozhovoru rodičů dát záběry Maruš a Simony, jak blbnou v dospěláckejch hadrech a účesech v obchodě, do toho dát hudbu a pořád nechat znít hlasy rodičů je naprostá blbost. Stejně tak Maruš rozbíjející sekerou kuchyň apod. To jsem fakt nepochopila.. Dále pak záběry oddělující jednotlivé důležité scény filmu - Letadla, sídliště, obchody, lidi.. Zbytečné. V jednom záběru cigaretu zahodí, v dalším zase kouří. To ji zvedla ze země, nebo si zapálila jinou, když jí to nechutnalo? Prostě jednotlivé rozdělení scéna střih nedávají absolutní smysl. HERCI: Další téma na hodinu. A nejsou to jen herci jako reální lidé v životě, ale také postavy. Herci jsou totálně příšerní, o tom žádná, ale zase,co tady v této republice chcete sehnat. Matka Marušky je naprostá kráva a je blbost, aby normální člověk byl takovej. Nikdo nedokáže přepnout ze starostlivé matky ronící slzy na krávu, která řekne dceři, co právě zvracela, že smrdí. Stejně tak, jako matka své obézní dceři nepřipomíná, jak je tlustá. To si měli trochu víc promyslet, protože to je naprostá blbost. Jediné, co oceňuji, je dobře ztvárněný vztah otce k dceři. SCÉNÁŘ: I opice skákající na psacím stroji by dokázala zplodit lepší výtvor. Simona neustále opakující: ,,Pojď, něco ti ukážu." a Maruš: ,,Mamí, prosím!" mě doháněly k šílenství. Ale oproti dvěma předchozím položkám je to prakticky malichernost. Ke scénáři to nepatří, ale ve scéně, kdy Maruš utíká z hodiny zvracet a ozve se zcela zřetelný zvuk lející se vody do záchodu mě donutil k záchvatu smíchu a přesvědčil mě, že film točil naprostý amatér. To, že dveře byly zavřené, neznamená, že to nešlo slyšet.. HUDBA: Že to bude zlý mě přesvědčila už písnička, kterou pustili na začátku, na scénu v šatně. Proboha.. . Chtěla jsem se donutit dát tomu alespoň jednu hvězdičku, ale nešlo to,)) Chápu, že toto téma je aktuální, nebezpečné, ožehavé, citlivé a těžké na zpracování, ale když to nezvládnu zpracovat, tak to nedělám..:)) ()

skalinski

Některý pasáže filmu byly absolutně mimo a konec stál taky za nic (až na epickou scénu se sekyrou), ale aspoň se z toho dá odvodit ponaučení, že být tlustej je blbý, ale být bulimik je horší. ()

Karja

Tohle by měli pouštět v rámci prevence dětem v základní škole, ale taky na střední, a tam asi povinně. Sice se v tomto filmu docela dost zvrací, holky polykají tampony a občas se tam holt přežírá anebo nejí vůbec.... České psycho je to slušné, vlastně výborné. Věřím, že vysoké hodnocení tady dávají pouze diváci, kteří se s danou problematikou setkali byť jen okrajově, ale setkali, prostě se jich nějak dotkla... Film vřele doporučuji. ()

Nick321

Marušky bulimie je až následek. Příčina byla prostředí. Umouněná rodina, která ji pořádně ani nevnímá, velice toxické prostředí pubertálních spolužáků, co si neodpustí žádnou příležitost, jak ještě víc šlápnout do už tak nalomené psychiky třináctileté holky (na jednu stranu ale jim v tom docela napomáhala, tím co dělala nebo například tím, že sní o tom jak bude krásná a zároveň se ani nedokáže vykoupat, aby ostatním nesmrděla, to se není čemu divit, že se jí posmívali) , zmařené naděje na vztah s klukem, který platí za kapitálního arogantního blbečka a nakonec i z nejlepší a jediné kamarádky vypadne, že Marušku vlastně má jako svůj odstrašující příklad. Vyloženě smutný příběh. ()

dodanek

Myslím, že nejsilnější moment celého filmu spočívá v tom, že si většina mladých chlapců, stejně jako já, celý film říkala, že by do té hubenější šli. Dokud se nesvlíkla… ()