Neuvěřitelný zmenšující se muž

(festivalový názov)
  • USA The Incredible Shrinking Man

Scott Carey a jeho žena Louise se opalují na jachtě při plavbě klidným mořem, když tu se najednou Scott na palubě dostane do záhadného mlžného oparu. Jak se mlha přežene, zůstanou mu po ní na těle jakési třpytivé částečky, které se vzápětí vypaří. Později ho nešťastnou náhodou zasáhne prostředek na hubení hmyzu, no a tyto dva incidenty společně zapříčiní, že se začne zmenšovat. Nejprve jen o pár centimetrů, ale poté více. Každý včetně doktorů jen kroutí hlavou. Brzy je jen tři stopy vysoký a stane se národní kuriozitou. A když měří pouhých 15 centimetrů, nezbývá mu než se přestěhovat do domečku pro panenky. Tam na něj naneštěstí zaútočí jeho vlastní kočka a následkem toho spadne do sklepa, odkud není úniku. Pro své blízké mrtvý, Scott musí najít cestu jak přežít v novém prostředí, plném nebezpečných nástrah... (ČSFD.cz)

kailik

Neuveritelny ! Fakt paradni podivana, vubec by mi nevadilo kdyby to trvalo o neco dyl. Jsem rad, ze jsem takhle velkej a hlavne jsem rad, ze zvirata nejsou vetsi, to by byl potom tezkej boj o preziti, ale este ze my lidi mame zdravy rozum, ktery nam pomaha. ()

Petrus1

"Stanu se menším a ještě menším, až budu nejmenším na celém světě." ..."Básník chce...básník hodlá...básník touží státi se trpaslíkem." :-) Básník, dle výkladu filmového studenta, možná, ale Scott Carey rozhodně trpajzlíkem být nechce. "Lidé se prostě nezmenšují." Ale jó, zmenšují, jeden určitě. To má z toho, že je tak hrozně shnilej. Kdyby svou ženu neukecával, ať mu donese studený pivo a zvedl svou línou sedýnku...mohl mít svoji normální velikost do konce života. Takhle, když má už míň jak metr, si připadá jako zrůda. Ale rozhodně nechce patřit do cirkusu vedle Tlusté Dolly Knedly, která má 380kg (už vím, kde jednou skončím :-)) a jiných... No, jenže se zmenšuje pořád víc a víc, až se musí nastěhovat do domu pro panenky. Ale ani tam už není bezpečno, když je málem jednohubkou pro jejich vlastní kočku. A nakonec se stane malým trosečníkem uvězněným na opuštěném ostrově...vlastně ve vlastním sklepě. Bydliště si zařídí v krabičce od sirek, vodu pije s kapajícího bojleru a obživu shání jen s velkým úsilím. Nakonec musí svést nejen o jídlo, ale dokonce o vlastní život, boj s pavoukem...každopádně tento sklepní svět je ztvárněnej na svou dobu úplně skvěle! Bez toho poselství na konci bych se klidně obešla, ale nevadilo mi...nejen výborný sci-fi, ale i Jeden z 1001 filmů, které musíte vidět, než umřete. "Většinu svého účinku film čerpá ze své psychologické pichlavosti a z živého a přesného užití předmětů...Podle Mathesona s Arnoldem představuje Scott Carey typického člověka atomového věku: jeho dobrodružství je příkladem nehostinnosti zastavěného životního prostředí a odvěkého sklonu lidstva považovat se za míru všech věcí." I still exist. ()

zdeny99

Moc pěkné, inteligentně napsané a krásně natočené. Rovnoměrně se tu klade důraz na postavy, tajemno i hrůzu. Pro mne je to obrovské překvapení, ovzvláště když si uvědomíme, že je to více jak 60 let starý sci-fi. Dneska by z toho udělali nějaký béčko z odpornýma trikama za pár dolarů. Ale tady si na tom dali fakt záležet. Chlap se zmenšuje, až se přestěhuje do domečku pro panenky. Tam na něj zaútočí kočka a on spadne do sklepa, kde bojuje s obrovskou tarantulí. Už ta kočka byla strašná, ale to nebylo nic proti obrovské tarantuli, která svým odporným chlupatým zevnějškem naháněla děs a hrůzu. Arnoldova práce patří k těm nejlepším v rámci žánru a své doby. [725. hodnocení, 106. komentář, 84%, 805. nejlepší film] ()

Solifuga

S přihlédnutím k době vzniku zřejmě velmi duchapřítomný film. Tématem jsou obavy z využívání jaderné energie a potřeba vnímat vliv člověka na životní prostředí, možná jde i o předvoj ekologických uměleckých děl, jejichž hlavní vlna přišla kolem knihy Mlčící jaro. Tajemný insekticid ve filmu by mohl být narážkou na používání DDT. Celé zápletka je pak nasazená na Kafkovské téma. Bohužel jsem se ale nedokázala do mentality 50. let vcítit a film ve mně zanechal pocit dortu upečeného pejskem a kočičkou. A mimochodem na lovící kočičku jsem se těšila od první chvíle, kdy se objevila na scéně. ()

inutihar

Filmový zážitek, který by určitě neměl žádný SF fan opomenout. Výborné udělané triky, výborné herecké výkony a scenáristické nápady se prolínají v kombinaci, která ani dnes nevypadá zastarale nebo naivně. Pro mě jeden z dobových vrcholů žánru. ()

Hapretor

Nápad a provedení filmu na tu dobu je "nedostižné". Modely a kulisy jsou super. Konec zbytečně profilozofovaný. Je s podivem, jak i takto starý film předčí nynější rádoby dobré sci-fi snímky. Nápaditost z něj jen sálá. Ale dávám jen tři *, protože byly potěšeny jen mé filmové oči. "Filmové srdce" ne. ()

Wolvie

Naprosto neuvěřitelný film a to nejen s ohledem na dobu vzniku,protože ani dnes pro něj nenacházím sebemenší příměr.Vzácný skvost,kdo viděl,ten by si toho měl vážit. ()

Stíba

Krásné a na svou dobu pro mě nečekaně realisticky zpracované drama o zmenšujícím se muži jehož hlavní myšlenka existencionalsmu vyřčená v závěru prostupuje celým filmem a graduje do fantastických rozměrů. ()

Drom

Výborný film. Nejen proto, že předloha i adaptace jsou (očividně) klasika ze staré školy. Úplně to z toho prosakuje. A také (především) pro všechny ty skvělé nápady a triky, bez CGI a vylepšování. Takže žádní pobíhající křičící a peroucí se náctiletí polobozi se složitými sociálními vztahy. Žádné barvičky, světýlka ani výbuchy. Žádný nevtipný rádoby roztomilý humor, žádné prázdné tlachání lobotomiků (kruci, ten Picard mi leží v žaludku, fuj)... Je pravda, že rozjezd je pomalejší a taktéž že některé detaily občas prozradí, že se jedná o trik. To je nám sice jasné, ale většina filmu i po těch letech působí skvěle a uvěřitelně. Což je asi dost subjektivní a v dnešní době nebude moc lidí, kteří tenhle film patřičně docení, natož aby něco takovýho vůbec vyhledávali. Když už je to něco jako jejich vkus (o čemž se dá dnes u mnohých také úspěšně pochybovat). A přitom to bylo pravděpodobně lepší, než všechno co dávali včera na všech českých kanálech. Čtyři rozhodně. ()

Vabr

Účel to splnilo, takový průběh jsem očekával, akorát jsem čekal, že bude vysoký déle. Byla tu i akce a na ten rok to je povedené. Efekty jsou dobré na tu dobu, akorát boj s pavoukem se mi moc nelíbil, čekal jsem ho mnohem lepší. Konec byl takovej nijakej, divnej. Moc nevěděli, jak to ukončit. Bylo to dobré, ale čekal jsem ještě něco lepšího. VYHODNOCENÍ: KOPŘIVOVÝ ŠAPÓN ()

asphyxia

Paralela s Tomem a Jerrym byla neodbytná. Odysea uvnitř sklepení, která může být alegorií, hrdinským vyprávěním i tragikomedií. Úděl poukazující na komfort hommo sapiens jakožto stádia evoluce, v němž říše lidí nemá fatálního predátora (snad kromě nich samých). Kde existence může být realizována bez všudypřítomné hrůzy číhajícího nebezpečí a nepřetržitého aktu záchovy života (skoro se mi chce rozjet existenciální linku); a eventuální střetnutí lze řešit dialogem, racionálním vyjednáváním, reflexí lidské zkušenosti a dalšími nekrvelačnými metodami. Ale snažte se pohovořit s tarantulí, ať už se na to vysere a nechá vás na pokoji, vždyť jsme přece lid... Náš hrdina se najednou ocitá v džungli přízemního světa, kde rozum vzhledem k jeho tělesné velikosti nepřináší žádnou výhodu vůči zvířecím obyvatelům snížené perspektivy. Kde přestává stačit tělesná, silová převaha, přichází nevyhnutelnost práce s fyzikou, fyzickými dovednostmi, důvtipem a imaginací, jež nakonec člověk moudrý může zužitkovat pro svou převahu nad čistě instinktivními tvory. Náš hrdina Sepp Jörgen ale bohužel není nejostřejší tužkou v penálu, a tak jsme nuceni být svědky jeho počínání na druhý pokus: od využití hřebíku pro získání sýru na pastičce po trýznění diváků při několikaminutovém záběru na díru, plaňku a našeho hrdinu dumajícího nad tím, jak propast zdolat. Kdo jste si kdy rval vlasy při pozorování druhé osoby při hraní PC her, má neurotická účast. Ve filmu tímto vznikají chtěně i nechtěně humorné situace; a pobíhání herce před zazoomovaným plátnem jisté komičnosti bohužel neubírá (uživatelé zde naopak zmiňují znamenitou práci s rekvizitami, ale neříkejte mi, že se herec vždy pohybuje mezi/po zvětšených kulisách, vždyť to na mnoha místech vypadá jako samolepková kniha.) ____Současně ale také náhle pozorujeme neuvěřitelný hrdinský příběh o muži taženém vůlí k životu, jehož cesta zpátky na světlo světa je až podobenstvím. Cesta, na níž poznává dispozice a limity svého nového těla, kterou provází reflexe životních hodnot, nárokovosti existence, akceptovatelné kvality života a možností bytí v eventualitě sebepřijetí. Když náš hrdina proleze mřížkou a pohlédne do slunce, jedná se o okamžik, který rámuje třebaže postradatelnost, však opodstatněnost existence každé kapičky - a přiznám se, že pro mě téměř až jímavý moment, který mi dal vzpomenout na silné finále PC hry INSIDE od studia Playdead. Jo a ten zvuk prstů bubnujících o krabičku zápalek, ten zvuk intervalového deště, ten zvuk klapajících podpatků o zámkovou dlažbu, ten zvuk nepřirozené, nebinární chůze, brr, ten neseříznu ze své husí kůže. klap klap klap klap klap klap klap klap. ()

junxi91

Během sledování tohoto filmu jsem si uvědomil, jak se pro člověka změní život a vnímání nástrah okolního světa v okamžiku, kdy se začne postupně scvrkávat. Najednou není kočka milovaný domácí mazlíček a pavouk ve sklepě není jen lezoucí pavoukovec, kterého můžete zašlápnout. Robert Scott Carey, hezoun k pohledání, je na dovolené se svou ženou Louise. Bezstarostně se plaví na vypůjčené jachtě, a Scott má žízeň, a tak pošle svou ženu pro pivo do kajuty. Najedou si všimne podivné mlhy, kterou jachta projede a zanechá na něm rosu. O šest měsíců později dostane ještě zásah insekticidem. Poté si začne všímat, že se jaksi zmenšuje a hubne, ale doktor mu nejprve řekne, že je to normální. Zmenšování ovšem pokračuje, a tak jde Scott na rentgen, kde doktor skutečně potvrdí, že se zmenšuje! Proto je poslán do medicínského výzkumného centra, kde je na něm provedeno spousta testů. Výsledek je šokující – došlo u něj ke změně na molekulárně-buněčné úrovni. Nějaký vědecký základ tento film rozhodně má. Potom při odjezdu v autě řekne Scott Louise, že jej klidně může opustit, což ona odmítá, dokud jsou svoji. Hned poté mu však spadne snubák z prstu. Scottovi se snaží pomoci jeho bratr, protože Scott měří jen 93 cm a nemůže tedy vykonávat svou práci. Začne si proto psát deník a vypustí svůj příběh do světa. Cítí se ponížený, je skoro pořád zavřený doma a frustraci si vybíjí na své manželce. Lékařům se povede vymyslet protijed, který zastaví Scottovo zmenšování. Bohužel však nenašli lék na to, aby zase dorostl do své původní výšky. Scott je zlomen, a na karnevalu se potká s Clarice, která zde pracuje a má trpasličí vzrůst. Jsou stejně vysocí a skvěle si spolu rozumí. Nadšení však dlouho nevydrží – Scott si všimne, že je menší než ona a rozrušeně utíká domů. Scott je nyní velký asi jako myš, a tak žije v domě pro panenky. Louisa odejde ven si něco zařídit, ale do domu pronikne jejich domácí mazlíček, kočka Butch. Ta vyčmuchá Scotta v jeho domečku a zaútočí na něj. Chudák Scott má co dělat, aby jí unikl. Pokouší se schovat ve sklepě, a při tom spadne ze schodů do hromady prádla. Louise se švagrem najdou kus Scottova krvavého oblečení a myslí si, že Scott je mrtvý. Louise se tedy chystá na odstěhování z domu, zatímco Scott musí přežívat ve sklepě. Zde se snaží najít nějakou potravu – sýr z pastičky na myši, nebo uschlý kus chleba, který je ovšem pod pavučinou. Má totiř ve sklepě děsivého nepřítele – malého sklípkana. Ve sklepě praskne boiler a Louise s Charliem jej jdou opravit, a Scott se snaží na sebe upozornit – marně, je příliš malý a jeho hlas není slyšet. Jeho vyhlídky jsou dost chmurné - bude se navždy zmenšovat. Nicméně, nakonec se s tím nějak smíří a filozoficky si to odůvodní - on se bude sice stále zmenšovat, ale jeho existence bude věčná. ()

hero_bk

Vynikající triky, za které by se zřejmě nemuseli stydět ani dnešní tvůrci. Je to takové poctivé, ne ošmelené počítačem, a o to lepší :) Možná i díky své krátké stopáži drží po celou dobu a nepustí. Otevřený závěr mne překvapil, nečekal bych ho. ()

Shanen29

Výborná věc a skvěle natočená.O tomto snímku jsem neměl ani tušení a proto má volba ten den byla zcela na místě a překvapení bylo veliké.Práce s kamerou,triková fantasie skvostná a herecká stránka dotažená do konce.Bavil jsem se. ()

Rattlehead

Ohromující! Jeden z nejlepších sci-fi filmů, co znám. Dech beroucí jsou bitvy s kočkou a hlavně s pavoukem. Úzkost, které musí hlavní hrdina čelit, krásně dokresluje pochmurnou atmosféru padesátých let, kdy se lidstvo obávalo jaderného konfliktu. Moc se mi líbily obří rekvizity typu špendlík, sirka či nůžky. V roce 1981 natočil režisér Schumacher novou verzi "The incredible shrinking woman". P. S. opravdu nechápu, čemu se debilové v kině Aero neustále smáli ()

pepino

Další z řady skvělých sci-fi z 50.let. Tentokrát ( jak už název napovídá) je o muži, který se začne nezadržitelně zmenšovat. Část filmu, odehrávající se ve sklepě, je fenomenální. "Slez dolů ty ďáble!!" ()

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

Jean Dujardin se začne neodvratně zmenšovat

05.11.2023

Připravte si lupu. Držitel Ceny Akademie Jean Dujardin (The Artist, Novembre) by si měl zahrát hlavní roli v připravovaném francouzském sci-fi snímku The Incredible Shrinking Man od produkční… (viac)

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

Eddie Murphy je neuvěřitelně mrňavý

23.04.2008

Kdo si chce na něj šlápnout? Moment, ne všichni najednou! ;-) Studio Universal už nějakou dobu plánuje komediálně laděný remake klasiky z roku 1957 The Incredible Shrinking Man. Původní verze s… (viac)