Šinsekai jori

• Japonsko 新世界より (viac)
Animovaný / Dráma / Fantasy / Mysteriózny
Japonsko, (2012–2013), 9 h 35 min (Minutáž: 23 min)

Predloha:

Júsuke Kiši (komiks)

Kamera:

Haruhi Gotó

Hudba:

Šigeo Komori

Risa Taneda, Daisuke Namikawa, Miki Itó, Tamio Óki, Jui Horie, Juri Amano, Aja Endó, Kišó Tanijama, Nao Tamura, Šin'ja Hamazoe, Sanae Kobajaši, Rjó Kamon (viac)

Hned v úvodu se stáváme svědky krvavé řeže uprostřed klidného teplého dne ve městě, vše za doprovodu Dvořákovy Novosvětské symfonie. Děj se poté přesouvá do jiné doby v idylicky vyhlížejícím světě, kde jsou lidé schopni používat magii. Hlavní hrdinka Saki Watanabe se stává studentkou jakési kouzelnické školy a spolu s přáteli postupně zjišťuje, že za vší tou krásou se skrývá cosi temného. Jaká je cena za vytvoření poklidné společnosti? A co jsou zač podivní humanoidní rypoši? (umisk)

fraktal

Výborně zpracované téma budoucnosti - syntéza postkatastrofického scénáře spolu s utopií... aby se nakonec ukázalo, že "všechno je jinak". Filozoficko poetické dílko, které jsem si oblíbil nejen pro jeho propracovanou práci s postavami (jichž proměny charakteru sledujeme na delší časové škále, než je obvyklé), ale i pro jeho nečernobílost (postupné dospívání a proměnu z party rebelů do mainstreamu). Jediné, co mi významněji vadilo (teda krom občasných kiksů ve scénáři) byly ty strašlivé 3D objekty (létající kameny, koule či ta ponorka v posledních dílech). ()

Lettanea

Jedno z najlepších anime čo som za poslednú dobu videl. Na začiatku sa to môže zdať detinské ale "kto vytrvá do konca, bude spasený". Krásne rozvinutý a domyslený príbeh, filozofické otázky, nádherná hudba. Yakomaru(squeara) mi bude dlho ležať v hlave, veď vlastne každý menší národ (či už češi alebo slováci) mal svojho Squearu. Túžba po slobode za ktorú sa obetuje najvyššia cena... A koľko krát v histórii vyšla aj tak na zmar? A aj keď som súhlasil s jeho trestom, aj tak som ho chápal a súcitil s ním. Mimo to vážne obdivujem že sa japonci dokázali odpútať od detského prostredia. Nestáva sa často že nakoniec všetky problémy vytvoria deti a dospelí ich len riešia. Death of shame je výborný nápad, ktorý je vlastne jediným riešením prežitia ľudstva. Čudujem sa že Shin sekai yori je tak neznámy seriál, zaslúžil by si miesto medzi velikánmi. Veď taký bordel ako Elfen lied pozná každý a to Novému svetu nesiaha ani po päty.... 5* ()

Shredder

Tunajsi plagat je znacne zavadzajuci. Modra obloha, usmievave deticky, pravdepodobne rozpravka pre malych. Shinsekai Yori vsak patri k tym najtemnejsim anime. Ludstvo bolo takmer vyhubene a zvysky civilizacie ziju v malych mestach na technologickej urovni zo stredoveku. Zatial co na prvy pohlad vsetko vyzera harmonicky, pod povrchom sa ukryva strach, ktory absolutne kontroluje konanie spolocnosti. Aby sa predislo nestastnym incidentom z minulosti, autority nevahaju zabit akekolvek dieta, ktore by mohlo potencialne byt nebezpecne. Serial vsadza predovsetkym na mysterioznu atmosferu, no vsetky tajomstva su rychlo odhalene a ukazu sa ako banalne. Aby sa zakamuflovalo, ze vsetky tromfy z rukavu uz boli vytiahnute, cele sa to opriadlo snovym vizualom a matoznou zvuckou, ktora sa neustale opakuje. Plot twist v samotnom zavere na tom nic nemeni, kedze kazdy, kto uz ma co - to napozerane, ho uhadne hned na zaciatku. Aj ked vizualna stranka je putava, animacia je casto odlaknuta, predovsetkym pri postavach, ktore su len hrubo nacrtnute. ()

DaweForeman

Prvně, když jsem to chtěl shlédnout, tak jsem to vzdal hnedka po prvním díle, kdy jsem si myslel, že to budou zase nějaké dobrodružné příběhy dětí. Nakonec díky zvědavosti jsem si to pustil celý a litoval jsem. Na jednu stranu to má opravdu zajímavé zvraty, hodně dobré napětí a velice zajímavou hudbu. Na straně druhé jsem pociťoval s každým dílem určitý druh znechucení z různých vývojů a témat. Případně také nemusím zmiňovat onu ne moc dobrou animaci a hlavně co mě tam nejvíce iritovalo a nepochopil jsem byly morální paradoxy, kdy v určitých situacích moralizovali, ale v jiných se zase morálku nebáli překousnout. S tím samozřejmě souvisí i spousta nelogičností - jako např. jak dokázali obdržet to dítě těch dvou nebo onu neschopnost poražení démona, i když stejně tak i tak by zemřeli aj. Posledním mínusem bych akorát zmínil trochu nepřehlednost, kdy tam některé celkem zajímavé a důležité věci nebyly pořádně vyjasněny. ()

daGGos

Velmi působivě zpracovaná idea futuristického světa a námět, jenž se rozhodně nesnaží prezentovat nějaký jednoduchý boj dobra proti zlu - toť dvě hlavní devizy seriálu. Shinsekai Yori působí v z ideologického hlediska jinak zcela černobílé anime produkci tak trochu jako zjevení, nevybroušený diamant, který kromě standardní porce zábavy je schopen v divákovi podnítit i něco více, skutečně ho donutit přemýšlet. Jakási umělá krása mírumilovné a vysoce tolerantní společnosti v kontrastu s krutými základy, na nichž je postavena, nadřazený vztah mezi "bohy" a krysí rasou a jeho postupný přerod, vrcholící v grandiózní finále, ve kterém se mísí pocity lítosti nad úpadkem s těmi křičícími "dobře vám tak", to vše za doprovodu velmi zdařilého, atmosférického a sugestivního soundtracku, činí z tohoto anime dílo, které má rozhodně daleko k dokonalosti s ohledem na scénář či použitou technologii, jehož hloubka a unikátnost mi ale prostě a jednoduše znemožňuje, abych se uchýlil k čemukoli jinému, než maximálnímu hodnocení. ()

Herr_Karotte

Bohuzel nemuzu uplne sdilet nadseni z tohoto anime. Proste to slo trochu mimo me, ale verim, ze nekteri se do toho dokazali fakt zazrat. Dost me mrzelo, ze napeti a kontinualnost vydrzela vzdycky jen par dilu a mysterioznost byla chvilkami az moc velka. Konecne vyvrcholeni bylo avsak dost dobre a promyslene. Celkove silnejsi ***. ()

darthvader77

Jednou z nejlepších anime, které si zahrává s představou, co kdyby někdo založil společnost na filozofii Emyia Kiritsugu nebo staré Sparty s magickými prvky? A ano je to taková hrůza, jaká to je. Lidské bytosti mají svá lidská práva až od 17. a celé anime nám umožňuje zpochybňovat vše, co si myslíme, že víme. Za mne osobně od začátku nejlepší dvojice Satoru x Saki. A queerats byli fantastické nejmilovanější postava Kimoumaru. Použití Dvořákovi symfoine vítané. A animace naprosto skvělá. Trochu mne mrzí, že tu není napsáno akční, protože kvalitní akce je tam dost (bitvy atd) A POZOR SPOILER: Zasloužený relativně dobrý konec. P.S. Snad jenom to s tím LGBT kolem čtrnáctého věku jsem to nepochopil. To zpětně hodnotím jako zbytečný fanservise, který nedával vůbec smysl se zbytkem příběhu. Je mi jasné, že tam bylo co si s těmi opicemi, ale něco takového okamžitě Saki zavrhla při té první ehm scéně s Satoru :D Krom toho mi není úplně jasné, proč když se napětí dá uvolnit sexem by zakazovali do výběru hetero páry. Kondomy snad nejsou mimo možnosti, když umějí vyhodit do povětří okolí myšlenkou. ()

Palisander

Nebyť toho strihu.. o desať rokov neskôr... Desať rokov ignorácie dôležitých faktov a zrazu prekvapenie? Toto tvorcom neodpustím. Že sú ľudia svine je všeobecne známe. A že sú svine aj potkany, tak to zas nie je až taký šok. S postavami som sa nezžil, takže to celé prešlo nejako mimo mňa. Záver príliš afektovaný aby spravil dojem. Zostáva overiť, ako je to chromozómami pri olivách. Inak neviem. Mimochodom, nie je jednoduchšie priamo bojovať proti zločincom vlastného druhu, ako vymýšľať príšerne komplikovaný systém neprirodzeného výberu a vraždiť vlastné deti len preto, aby sme boli proti zlu bezbranní? Argument, že inkvizícia je osvietenejšia ako polícia neberiem. ()

dudo24

Narazil som na nejakú chybu v simulácii, ktorú obývame. Stáva sa všeobecne, že nejaký veľmi dobre hodnotený seriál alebo film na mňa zapôsobí iba priemerne. Alebo naopak, že z priemerne hodnoteného seriálu si zoberiem skvelý zážitok. Ale ako sa môže stať, že seriál aj na myanimelist.net hodnotený dosť vysoko 8.41, je pre mňa to najhoršie anime, čo som doposiaľ videl? Môžem vylúčiť aj to, že som mal nejakú momentálnu zlú náladu, lebo som to pozeral s ešte jedným človekom, ktorý vyústil do rovnakého názoru na seriál ako ja. Začalo to fakt dobre. Na prvý pohľad skoro až utopický svet avšak so skrytým dystopickým tajomstvom, ktoré skupina spolužiakov náhodne objavila. Lenže radosť netrvala dlho lebo táto dejová linka bola rýchlo opustená. Dostávame sa k prvému problému, skákanie a opúšťanie dejových liniek. Dva alebo tri krát sa skočilo o roky dopredu a nie len, že bolo zahodené to čo sa riešilo, ale dokonca aj niektoré postavy. Áno, predsa len tieto rokmi oddelené obdobia mali „tajného“ spoločného menovateľa. Zádrheľ bol v tom, že ma to vôbec netrápilo a spomedzi všetkého, čo sa tam dialo to bola tá najnudnejšia myšlienka na rozvíjanie. Ďalší problém bolo idiotské správanie postáv a absurdná hlavná myšlienka fungovania tejto spoločnosti. Nie som človek, ktorý hľadá logické chyby v príbehoch, ale tu som hľadať nemusel, tá stupidita bila do očí. Ja rozumiem, čo sa snažil autor predlohy alebo tvorcovia seriálu vytvoriť, ale vytvorili to zle, nefunkčne, nelogicky. Taká subjektívna, ale obrovská vada, pre mňa bolo to, že veľká časť seriálu sa sústreďovala okolo tých na pohľad nechutných, uši drásajúcich, personifikovaných hlodavcov. Bál som sa, že mi začnú krvácať oči, každý krát, keď sa tam objavili. Aby nastali ešte väčšie nekonzistencie, tak na zhruba dve epizódy anime zmenilo trošku žáner na dosť silený a neprirodzený Yaoi a Yuri. Myšlienky na záver. Naozaj som chcel aby sa mi to páčilo, ale nedalo sa. S bolesťou som to dopozeral lebo stále som čakal nejakú zázračnú otočku k lepšiemu, kvôli vysokému hodnoteniu. Nič také neprišlo, takže som absolútne zmätený z ostatných ľudí. Pripomínam, že aj môj anonymný spoločník so mnou zdieľal moju nechuť. Rád by som dal varovanie, že vám odumrie časť mozgu keď si to pozriete, ale viditeľne som v menšine, takže pozrite to a ak v tom nájdete potešenie, tak super! Čo ale je nevyvrátiteľné, či sa vám to bude páčiť alebo nie, nečakajte nič sofistikované. Aj keď celý príbeh má latentnú filozofickú myšlienku, žiadna hlboká psychológia postáv ani filozofia tu nie sú. Nechce sa mi už veľmi sa rozpisovať, ale ešte nejaké konkrétne veci z vrchu hlavy. ***SPOILER*** Celá základná myšlienka zbavovania sa potenciálne chybných detí nedávala zmysel. To, že sa z niekoho stal prízrak bolo veľmi zriedkavé a teda miesto toho aby sa raz za pár rokov alebo dokonca desaťročí, keď takáto situácia nastane, niekto obetoval a zabil tento prízrak a tým pádom aj seba, tak radšej boli spokojný všetci s tým, že si nechám pre istotu zabiť vlastné deti. Prišiel prízrak a každý vedel, že nemajú kam utiecť a zomrú, ale nikto na neho ani len nestiahol ruku, lebo by zomrel, čože? Okej, bola to hlúposť a preto som si myslel, že všetky epizódy budú smerovať revolučne a inovačne, že táto skupina kamarátov sa postaví proti zlému systému. Ale nič sa nezmenilo. V poslednej epizóde ich spoločnosť fungovala presne tak isto ako v prvej. Štvala ma aj hlúposť všetkých ľudí. Aj kvôli tomu, že možnosť sebaobetovania v tak či tak istej smrti bola nimi opomenutá, ale aj používanie ich nadprirodzených síl nemalo rozum a konzistenciu. Arogantne celý čas tvrdili, že jeden človek dokáže odrovnať celý klan neľudí, ale keď zomierali v desiatkach, tak stále nikto z nich nekonal. Však jeden sa mal postaviť a vypáliť celý les a bolo by po probléme, presne tak ako vypálili to pole pred nemocnicou. Hlúpe, neprirodzené správanie. ***END SPOILER*** () (menej) (viac)

Sakikura

Tleskám! Neuvěřitelně zajímavě vymyšlené sci-fi, které ani přes to, že hlavní hrdinové jsou parta dospívajících dětí nevyvolává dojem béčkové podívané pro teenagery. Shinsekai yori je skutečně úžasné nejen v napínavém a tajemném ději, který vám dokáže prohnat mráz po zádech, ale také díky krásné hudbě a animací, kterou jen tak něco netrumfne. Příběh mě zaujal tím, že se odehrává v budoucnosti a společnost je úplně jiná, než bychom si kdy dokázali představit. Hlavní postavy postupně odhalují strašné tajemství, které stojí za celou jejich existencí a postupem času si začínají vybírat svou vlastní cestu. Jejich vztahy se mění, proplétají a prochází spoustou překážek. Pořád je na co koukat, nad čím přemýšlet a čemu se divit. Víc takových anime! ()

3m0W1n

Neuvěřitelně kvalitní seriál, na který jsem natrefil zrovna ve chvíli, kdy už jsem se začal vzdávat naděje, že by z japonské produkce ještě někdy vzešlo něco, co by mě doopravdy zaujalo. Během pětadvaceti dílů je vyprávěn neuvěřitelně promyšlený post-apo příběh, co nikam nespěchá a přibližuje spoustu detailů z tohoto zprvu dokonalého světa, který postupně odhaluje svá tajemství až do vynikajícího finále. Jediné, co mi trochu nesedělo, byla občas až přílišná natahovanost děje (na 20 dílů by se to podle mě dalo zkrátit bez toho, aby to kvalitě nějak výrazně ubralo). Líbí se mi i rozhodnutí tvůrců vynechat v seriálu fanservice, který je v manze (bohužel) naprosto všudypřítomný. ()