Pierre Richard nastoupil do firmy, která se specializuje na reklamy. A jaký je on, takové jsou i jeho reklamy - roztržité!
Pierre Malaquet (Pierre Richard) je přijat do firmy Jerico, která se specializuje na výrobu reklamy hlavně proto, že její šéf má poměr s jeho matkou. A je to zase tato skutečnost, díky níž se ve firmě udrží déle než týden. Má totiž naprosto jinou představu o reklamě a je navíc hrozně roztržitý, čímž přivádí lidi kolem sebe jednak do naprosto neuvěřitelných situací, jednak si je proti sobě značně popuzuje. Ale určitě se najde i někdo, komu se jeho kousky a temperament mohou líbit, nemluvě už, že jeho reklamy mají úspěch. (oficiálny text distribútora)

Willy Kufalt

„Smějme se, než budem šťastni, nebo se nezasmějem do smrti.“ Musím říct, že během úvodní scény s Pierrovými trampoty v zácpe aut (i několika dalších) jsem se taky zcela nečekaně nahlas zasmál. Pierre Richard patří k těm tvůrcům, který v moderní francouzské komedii obnovili klasickou grotesku v nových podobách, nicméně tak jako u většiny celovečerních grotesek, i zde jsem občas vnímal dost kolísavou úroveň, která závisela od aktuálního dění a nápadů. Na pár trapných fórků, které vystřídaly ty vtipné a velmi povedené, jsem už u Richarda z jiných viděných filmů docela zvyklý, takže mě tolik nerozhrázely (byť po tak skvělem úvodu přeci jen zamrzí) a jako celek Roztržitého poměrně drží na úrovni hlavní nadčasové téma kolem výroby reklam, jenž originální nápady rozhodně nepsotrádají. Jako autorský debut tedy hodnotím Roztržitého zdařile, jako zábavnou filmovou jednohubku určitě taky, byť pro mě osobně jde o spíše jen o malou legrácku jedno zhlédnutí, ke které se už asi nevrátím a logicky mám coby mladší divák trochu jiné dojmy, než ti, kteří film viděli v rámci tehdy mizerné konkurence v československých kinech. Život plný malérů (1972) mě tedy rozhodně bavil víc, kromě toho mi připadalo, že o dva roky později již dokázal Richard přepojit romantickou linku se satirickým pohledem na média (fenomén televize) daleko hravějším způsobem. 65% ()

Sarkastic

No, je pravdou, že to někdy Pierre s tím šaškováním v tomto filmu trochu přehání a někdy to vede skoro až ke trapnosti a příliš lehké čitelnosti následujících scének. But on the other hand, to šaškování je naštěstí převáženo někdy až naprosto geniálním humorem, ať už jsou to úžasně cynické reklamy, kterých bych snesl určitě ještě mnohem více, nebo některé promyšlenější absurdní situace. Navíc je zde skvělý Bernard Blier se svým broučkem, broučínečkem :-). ()

tomtomtoma

Půvabně ztřeštěná a sarkastická komedie. Zajímavý počin a po většinou je to sled velmi kvalitních gagů. Dalším silným místem jsou kamerově obrazové hrátky. A pak ladění filmů se svým satirickým pohledem na konzumní západní společnost se svou všudypřítomnou reklamou. Nový pracovník reklamní agentury Jericho Pierre Malaquet (skvělý Pierre Richard) je sice roztržitý a zábavně popletený člověk, ale má neotřele svérázný a originální pohled na reklamní strategii. Snaží se konzumenty šokovat, což se mu s každou novou reklamní akcí daří lépe a lépe a s neutuchající kreativitou, která ale může zanechat vedlejší a trvalé nechtěné následky. Ale kýžené výsledky se dostavují. Z dalších rolí: Pierrova spolupracovnice Lisa Gastier (půvabná Marie-Christine Barrault), navazující s popletou bližší vztah, ředitel reklamní agentury Guiton (dobrý Bernard Blier), shovívavý k situacím způsobených popletou, Pierrova matka Glycia Malaquet (Maria Pacôme), milenka Guitona a synova velká přímluvkyně, manželka ředitele agentury Clarisse Guiton (šarmantní Catherine Samie), velmi náruživá žena, pan Klerdene (Paul Préboist), jeden z objednavatelů reklamní akce u poplety, a reklamní pracovníci agentury Mazelin (Robert Dalban), Corbel (Romain Bouteille) a Figuier (Claude Evrard). Zábavné dílo se svou satirou i už začínajícím levicovým nadhledem na život buržoazní vrstvy. ()

Aluska88

LOL:D Vždycky, když se ke mně nějaký podobně ztřeštěný kousek z pokladnice francouzských klenotů dostane, říkám si, že snad ani není možné, aby někdo něco takového vymyslel:) Kam na ty nápady všichni chodí, je mi záhadou:) V tomto případě konkrétně Pierre Richard, a tím spíše nevycházím z údivu, že se na Roztržitém podílel nejen herecky, ale především režijně. Taková smršť humorných situací, jeden gag střídá druhý a divák se svíjí v záchvatech smíchu na zemi:D ()

papaguy

V tomto případě se můj vkus s většinovým hodnocením jaksi míjí. Roztržitý? Spíš duševně narušený! - Komedie (no... spíš groteska) o týpkovi, který by v reálu nejspíš trávil víc času hospitalizací na psychiatrii, než škoděním v reklamní agentuře. Prvoplánovost fórků je na můj vkus hluboce pod úrovní vtipnosti ba i roztržité roztomilosti. Tedy alespoň pro mě. Filmu nemůžu upřít určitou eleganci a dobré nápady. Ale komedie mě musí především bavit a tu nudu odpustit nemůžu. ()

• Během titulků na začátku a na konci filmu se písmeno „I“ pohybuje přes obrazovku jako kreslená postavička tak, aby doplnil mnoho slov, kde toto písmeno chybí. (aniiicka)
  • Známý francouzský režisér Yves Robert si zde zahrál epizodní roli, ve scéně kdy mu zmatený Pierre Richard vleze do bytu v domění, že je doma. Yves Robert se holí a nechápavě pozoruje Pierra Richarda ve svém bytě. (Enšpígl)
  • Úvod filmu na rušné křižovatce se odehrává na Place d'Iéna ve čtvrti Chaillot (náměstí pojmenováno podle německého města Jena, u kterého v roce 1806 Napoleon porazil pruskou armádu). [Zdroj: filmovamista.cz] (aniiicka)