Smrť darebáka

• Československo Smrt darebáka (viac)

Poslanec Phillippe Dubay, ktorý v prudkej hádke zabil poslanca Serrana, požiada o pomoc svojho dávneho priateľa, obchodníka Xaviera Marechala. Ten potvrdí polícii, že v dobe vraždy večeral spolu s Philippem a jeho manželkou Christinou. To je však len začiatok série dramatických udalostí, v ktorých strede je Serranov denník. Majú o neho záujem nielen politici, ktorých by informácie v denníku mohli kompromitovať, ale aj ďalšie vplyvné sily... (STV)

patroklos

Krásná Ornella Muti, výborný Alain Delon, Michel Aumont nebo Klaus Kinski ve špičkové kriminálce, kterou mezi Delonovými filmy řadím na posty nejvyšší. Přesto, že je film starší než já (a to už je co říct :-)), nepozbyl na své aktuálnosti ani dnes. Možná, že si na něj brzy vzpomenou i Ti, kteří o něm píší, že na ně nezapůsobil - jen co se česká korupce trošku rozhoupe :-) ()

Schlierkamp

Francouzský krimi film, jenž se zabývá především bojem o zisk tajných dokumentů, v nichž jsou kompromitováni vysocí politikové a jiné mocné osoby. V hlavní roli se představí A. Delon, jakožto Xavier Marechal, přítel zavražděného zkorumpovaného poslance Dubaye, k němuž se ony vzácné poznámky o nekalých činnostech dostaly. V další fázi je Xav sledován neznámými lidmi a je mu usilováno o život, neboť všemocní představitelé francouzské politiky udělají vše pro to, aby se jejich nelegální obchody a důkazy o jejich zkorumpovanosti nedostaly na veřejnost. Za zmínku stojí, že hlavní hrdina přežije dvě hrůzně vypadající automobilové havárie bez sebemenšího zranění. Mezi osoby nejdychtivěji toužící po ukrytých dokumentech patří kudrnatý mafián J. Guiomar (pro identifakaci Tricatelli z jiného francouzského filmu) a záhadný boháč K. Kinski. Zajímavé je duo nesourodých policejních vyšetřovatelů, u známějšího z nich J. Bouise nakonec ony tolik žádané materiály skončí. Rozhodně by bylo chybou zapomenout zmínit mladičkou rodačku z Říma krasavici O. Muti, jež se ve snímku objevovala v přiléhavém a téměř průsvitném trikotu. Smrt darebáka patří ke kvalitním francouzským snímkům té doby, průměrné hodnocení však volím z důvodu mírně natahovaného příběhu, možná i nedostatku akčních scén a komplikovanému a nepřehlednému závěru. ()

tranquill

"Ráda bych zůstala počestná, ale chudá? To ne!" Melancholické, konverzační ale výborně natočené kriminální drama. Určitě jeden z nejlepších Delonových filmů. "To se občas stává ve vyšších vrstvách stratosféry. Teplota rychle poklesne..." ()

BDMarty007

Klasická krimi s A. Delonem. Zajímavé téma; možná právě tento film inspiroval naši dnešní generaci politiků k základní strategii nasbírat na své i cizí poslance co nejvíce hnoje a pak už je jen držet v šachu. Možná nepochopili, že to není dokumentární film ale fikce. Film je ale příšerně dlouhý a rozvleklý, jak plenární zasedání sněmovny, zápletka se zaplétá až z toho jde hlava kolem, ale přitom je to nudné. ()

kwaicheng

Krásná Ornella Muti, psychopat Alain Delon...a příběh od nás z dědiny. Myslím tím pupek střední Evropy. Nebo Střední Evropy? A naprosto dokonalý Klaus Kinski! ()

Lupes

Ach ouvej, kdyby tam nehrál Alain... Mizerný příběh založený na paranoidním vytváření konspiračních teorii. Něco podobného se řeší každý den mezi primitivy českých hospod, socialisticky smýšlející Francie zkrátka měla vždy blízko k lidovým vrstvám. A tak se dozvíme, že za vše mohou zlí kapitalisté a politici kdesi tam nahoře, kterémuž to zjištění obětuje hlavní hrdina 2 hodiny (!) našeho času, ač sám je jedním z nich. Motivy jeho jednání jsou hodně křečovité, nedozvíme se vlastně vůbec nic, a tak si po shlédnutí můžeme zase jen zanadávat spolu s lidovými vrstvami okolních komentářů. Historka o korupci v jednom všemocném sešitě je zkrátka nedotažená a až příliš vousatá. Ale hraje tam Alain, takže se o něj přece jen občas bojíme, což na jednu * bohatě stačí. ()

BigBang

Vizuální zážitek - lokace jsou oslavou tehdy nové mrakodrapové čtvrti La Défense. Děj je založen na kombinaci spiklenecké teorie a třídního pohledu. Působí nechtěně komicky, ale i tak ukazuje - mimochodem - leccos o francouzských vlivných vrstvách. ()

Belmondicek

Vynikající krimi thriller nepostrádající nezbytné napětí představí Alaina Delona jako muže pátrajícího po vrazích svého přítele, který se zapletl do korupčních her mocných. Zaujme atmosféra noční Paříže a krása Ornelly Mutiové. I obsazení dalších rolí je parádní. Delona netypicky dabuje pan Cupák, a to skvěle! ()

Inozuka

Tenhle film komunisti milovali (nedivím se) a tak ho poměrně často ve své televizi reprízovali. A já jako mladý chlapec vždycky obdivoval Alaina Delona v tom parkeru, jak je hezky nad věcí a Ornellu Mutti, jak je neskonale krásná. A tak tomu i zůstalo, při posledním zhlédnutí jsem se nad tímhle politickým noir thrillerem rozplýval blahem a žasl, jako moc aktuální stále je. Skvěle zahráno i natočeno s parádní Sardeho hudbou. ()

Robbi

V 70. letech to byl film, který nám nic neřekl. Když se na něj díváme po třiceti letech, najednou nám některé pasáže začnou něco připomínat. Ne vraždy, ne mrtvoly, ale ono zákulisí mocenského boje. Nutno podotknout, že příběh je to poněkud naivní, za normálních okolností by skončil po několika hodinách tím, že škody na životech by byly větší. Přesto je však zajímavé sledovat rozplétání toho, co zpočátku vypadá spíš jako pomsta ublíženého politika. A navíc, sešla se tu skutečně kvalitní herecká společnost, i když třeba taková Mireille Darc si vlastně jen třikrát štěkla, ovšem zase v úvodní a závěrečné scéně. Tenhle film vám nemusí utkvět v paměti, ale je přirozený, na nic si nehraje a upoutá pozornost právě tím, že se jí vůbec upoutat nesnaží. Pro Delona jeden z civilnějších výkonů, nic supermanského, přesto si své charisma dokáže zachovat. ()

Tamdydam

Nemůžu si pomoct, ale mě se to líbilo. Asi mám pro tyhle postarší, trochu vyčpělé francouzké kriminálky slabost. Mě osobně je jejich pomalejší tempo sympatičnější, než křečovitá akce za každou cenu většiny těch novodobých. No a pochopitelně v jejich prospěch mluví taky tehdejší úžasná generace francouzkých herců. Ale pravda je, že podruhé se zrovna na tuhle kriminálku taky hned tak nepodívám ()

Tiiso

Dvouhodinový příběh obsahuje poněkud „utahané“ tempo, které nedokáže rozhýbat ani těch několik akčnějších scén. Nic proti němu. Děj obsahuje určitou míru atmosféry i napětí. Největším aspektem přispívajícím ke kvalitě je celková vážnost jak tématu, tak pozice vyprávění. To je myslím největší klad, který lze ve snímku najít, hned po docela solidním výkonu samotného Delona. Děj je předkládán logicky, postavy v něm nepřekypují přehnanou srdnatostí a hrdinstvím. Je pravdou, že ke konci příběhu přeci jen poněkud vítězí smysl pro morálku a chuť něco s tím politickým neduhem udělat, (tudíž jsem byl svědkem klasického rozuzlení zápletky – dobro vítězí nad zlem, tedy aspoň částečně) ale pořád v mezích normálnosti a a byl jsem ušetřen přílišné teatrálností. Problémem celého tohoto počinu však je ta skutečnost, že po skončení filmu, obsah brzy vyprchá z mysli. Snímek nepřináší, žádné velké emoční okamžiky, žádné originální pohledy na politický thriller. Film je prostě průměrnou událostí, co se kinematografie týče, která dobře vyplní prázdnou chvíli před spaním. Průměrnost nedokáže překlenout ani celkem dobře zvolená doprovodná hudba, skládající se sice z nepříliš kvalitního motivu (je takřka nic neříkající a opakuje se stále dokola), ale je hraná saxofonem a ten prostě svým specifickým zvukem umí vytvořit dobrou filmovou náladu. K zajímavostem bych mohl říci pouze snad to, že úvodní dialog Dubaye s Maréchalem je natočen způsobem, ve kterém valnou část záběrů, není Dubayovi vidět do tváře. Vidíme pouze jeho siluetu proti svítající obloze. Vidím v tom jistou alegorii, která má ukázat, že život ve vrcholné politice se žije také dosti ve skrytu a s dvojí tváří. Snímek dostává ode mě průměrné tři hvězdy. ()

melekos

Role jako ušitá pro Delona, opět klaďas každým coulem bojující se zlem. Sice rámcově navržený příběh, přesto poutavý. Jinak k příběhu samotnému: Politická hra, jaká se zde odehrává, je dokonale nadčasová. Film má přes své nemilé téma i vtipné momenty a dokonce i pár zapamatovatelných hlášek, obzvlášť se mi líbila ta o telatech z úst Klause Kinského. Až mě trošku mrazilo při zjištění, že se za 36 let prakticky NIC nezměnilo. ()

mac000

Georges Lautner v nejlepší formě předkládá kriminální drama, šité na míru Alainu Delonovi. Hvězdnou plejádu doplňují Ornela Muti, Mireille Darc či Stephane Audran. V neposlední řadě i výborný dabíng (tentokrát Delona nikoliv P. Trávníček ale neméně skvělý E. Cupák) ()

ostravak30

No...hrál už Alain Delon v kvalitnějších filmech. Zde od smrti svého přítele běhá od jednoho bytu ke druhému, ani ty honičky v autech nejsou nijak záživné, přestřelek se to týká také. Divák by se pomalu ztratil v tom oceánu chtíče všech po deníku, který hlavní hrdina ukrývá. Někdo tady pode mnou zmínil, že je to překombinované a já mu musím dát za pravdu. Chtělo by to méně vymýšlení a víc akce. Tak jak tak je Delon opět skvělý a já si jen říkám, jak to ten chlap sakra dělá, že v každém filmu má kolem sebe krásnou polonahou holku. Ornella Muti se krásou nezapřela a pro její oči by člověk udělal cokoli. No, zkrátka to je pohledný chlap, tak proto. Je to taková klasická kriminálka, ale s trochu nudnější politickou zápletkou. Nebylo to z nejnudnějších, ale viděl jsem i záživnější. Nebavila mě ani moc hudba a trochu náročnější scénář, který se dá vzhledem k tématu pochopit. Mě to ale stačilo vidět jednou a budu se těšit na jiné Delonovy filmy, ve kterých jeho akční, dramatický potenciál byl využit mnohem víc. ()

Jehan

Scénář nemá smysl rozebírat. Čirá hovadina. Sice zasazená do věcného dobového rámce, ale logika a realita, potažmo pravděpodobnost, jsou na zcela mizivé úrovni. I přesto se na tento opus dá zírat z mnoha důvodů, a omlouvám se, že kreace bez podprsenek, ve kterých kraluje božská Ornella, nejsou pro mě tím hlavním. Tím je, málo platné, Delon. Delon je prostě střihoun a zde utáhne i slaboduchý scénář. Velkým hráčem je dobový francouzský design a Delonovy outfity, zejména ten lovecko-paragánský. Klaus se tam jen mihne, ale potěší. A samozřejmě panoptikum skvělých francouzských herců v čele s osvědčeným slizounem Guiomarem. Prima film. ()