Elitní komanda zblízka

• Česko Boj zblízka (viac)
všetky plagáty
TV spot
Dokumentárny / Reality-TV / Akčný
Česko / USA, 2012, 26 min

„Speciální operace" jsou zvláštními jednotkami armády, policie nebo zpravodajských služeb, vysoce kvalifikovanými pro specifické oblasti městských válek za použití různých speciálních zbraní a technologií. Za posledních 40 let všechny světové supervelmoci sestavily podobné skupiny pro lepší vedení boje, boj proti terorismu a pro vysoce riskantní policejní operace. Terry Schappert slouží v současné době u A týmu Speciálních jednotek armády Spojených států amerických. Je odborníkem na malé zbraně, demolice a konvenční i nekonvenční vojenské taktiky. V této napínavé sérii představí hloubkovou analýzu scénářů současných bojů zblízka a odhalí, jak moderní armáda, policie a soukromé organizace - a občas dokonce teroristé a kriminální spolky - vedou městské války. (oficiálny text distribútora)

umbjaz odpad!

(6.9. 2012)fašismus nyní do každé rodiny... aneb všichni by jste se posraly, kdyby kolem vás lítaly vostrý! (7.9. 2012) tak jsem teda byl donucen vidět celí první díl od začátku až do konce... příjde mi to jen jako další chrabrý američan, co vám musí říct, že oni jsou ti nejlepší a jak je strašná a důležitá válka s terorismem. a pan potetovanej antropolog je vážně celkem trapnej. ()

Gemini

Při každém dílu jsem si říkal, jestli je to nějaký sofistikovaný humor pro českého diváka nebo doklad toho, jak zahraniční produkce fakuje svoje diváky. Jak jinak si vysvětlit, že nejenom naši URŇáci, ale i američtí SWAŤáci, ba dokonce i "private military contractors" podnikají veškeré akce v metru na Můstku, v čtyřpatrových bytovkách předměstí Prahy nebo v jejích vilových čtvrtích, a ještě k tomu při některých přestřelkách mají zcela evidentně digitálně dokreslované záblesky u hlavní, a tudíž nejspíš i zvuky střelby? CQB je naprosto křišťálově čistý v hodně velkých uvozovkách "naučný" seriál o báječných mužích v uniformách a kuklách "made in USA" (až na to, že se točil u nás, ehm) - v každém díle je ukázka výzbroje ve stylu "tohleto je G36 automatická puška, vypadá děsně cool, a to taky je, pojďme si tady s elitním příslušníkem české policie zastřílet", desetkrát se dozvíte, že boj na krátkou vzdálenost má tři zásady, a že je používají všichni VČETNĚ SNIPERŮ, což je naprosto WTF:) Co na tom, že to stylově vypadá, a že Terry Schappert, krom toho, že to podle životopisu nebude žádné béčko, působí sympaticky, když z něho režie systematicky dělá dementa, a když o nějaké informační hodnotě se tu dá mluvit jen v případě dvanáctiletého publika? 50%, přinejlepším. ()

Zeck

Celkem zklamání. Jednak z toho, že dokument není ani tak český jak se původně tvrdilo, ale spíše se jen natáčel v ČR štábem COOLu a zadání měl od zahraničních producentů. Díky tomu můžeme vidět převlečené členy URNy do amerických uniforem s popiskem "operace Delta Force" a podobné lahůdky, při kterých slyšíme lámanou americkou angličtinu. Také nerozumím tomu, proč se tam udávají nesmyslné lokace jako "Irák", "Irsko" (přitom se evidentně jedná o louku v ČR) jenom proto, abychom viděli deset vteřin vojáka s útočnou puškou v ruce a následoval další zběsilý střih. Největší slabinou dokumentu je tedy jeho chronologie a paradoxně i obsah, kdy z 25 minut stopáže se čtvrtinu jen opakuje už jednou řečené, další čtvrtinu se ukazují naprosté zbytečnosti (viz výše) a zbytek se "informuje" divák, ale stylem, že pokud o dané tématice předem nic nevěděl, těžko to z těch dvouvteřinových animací a naprosto nepochopitelně prostříhaných ukázek, těžko pochopí. Osobně netuším čím budou chtít tvůrci zaujmout příště, u prvního dílu se jim to rozhodně nepovedlo. 55% ()

WoWoW

Jednu věc na Elitních komandech fakt nechápu. Proč někdo těm americkým producentům nevysvětlil, že my v ČR nejsme idioti jako američani a tudíž nám stačí říkat věci jednou, maximálně 2x. To mě totiž vážně rozčiluje a je pravda, že je to takový divný poameričtělý český produkt. No jediné, co ten pořad zachraňuje jsou docela zajímavý informace, jinak by to bylo opravdu děsivý. ()

ic

Celkem dobrý, ale nemůžu si nějak zvyknout na ten "americký" styl vyprávění, kde se všechno opakuje několikrát a "dobrý záběr" uvidíte za díl 3x až 4x. Opravdu nemusím v každém dílu znovu slyšet o technikách CQB, jak pro dementy tohle. Trochu to tak vypadá, jako by se díl točil na 20 minut a pak někdo řekl ne, 20 je málo... musí to být alespoň 25 minut. No tak některé scény pustíme vícekrát, zopakujeme nějaké hlášky a je to. ()

giovanni3

Od tohoto pořadu jsem čekal hodně, ale očekávání nesplnil. V globálu se tu dokolečka dokola opakují 3 základní pravidla jen v různých situacích. Ukázka zbraní je zajímavá, ale velmi svižná, ostatně jako celý pořad. Největší slabinou je dle mne zběsilý střih. Uvidíme zda to další díly nezlepší, ale ty co jsem doposud viděl bych hodnotil zcela stejně. 3z5 ()

kenkaku

Seriál má pár úskalí (obzvlášť pro diváka z ČR). I když se série tváří jako Made in USA, je v ní slyšet čeština a "někde v Iráku" vypadá jako louka za Prahou... navíc ten domentárně-americký styl (vše 10x za díl zopakovat, točit dokola povedené záběry, atd.) celkem lezou na nervy. Díky tomu se z 26minut stopáže cca 6 díváte na pokaždé stejný úvod a titulky, 10 minut jsou recyklace a pouze zbytek je na co se dívat... tedy relativně. Pokud někoho bere se kouknout jak Terry nebo někdo v kukle z něčeho vystřelí a pak se dozvíme jaká je to paráda... tak jó. Díly mají hodně proměnlivou úroveň a nechutnou tendenci se opakovat/kopírovat. Takže zvažuji jestly dvě, nebo tři... nakonec dám asi 3, ale berme to jako hoooooooodně slabé tři a sledované ze záznamu (recyklace lze přetáčet). ()

Kovaja

Zajimavý dokument kterých mnoho není.Terry je fajn drson a má armádu v malíku a rozumí i policejní taktice.Co musím vyzvednout v prvé řadě sou záběry točené ve výcvikovém středisku a s členy URNA. ()

Ondrej120

Zatím mám rozporuplné pocity. Některé věci byly opravdu fajn a mě osobně vždycky fascinovalo vojenství. Ale první díl trpěl stálým opakováním jednoho a toho samého a to jak lokace které měli být v Iráku a Irsku byly jasně natáčené v ČR mě přišlo spíš úsměvné. No zatím dávám 60% a věřím že příští díl bude lepší. Při 2 dílu přišlo příjemné překvapení. Bylo to svižnější, akčnější a vlastně celkově lepší. Už se tam neprobíralo pořád dokola jedno a to samé. Oproti 1. dílu výrazně lepší. Doufám že to tak bude pokračovat. 80% ()

RomeroIsGod

Dost povrchní dokument, kde se opakuje to samý vždycky celej díl dokola. Sem tam dobře nasnímanej trénink, ale jinak slabota. Takovej ten typickej américkej styl pro mozkově slabší jedince. 50% ()

L.Hellhor

Po vzoru seriálu zde zopakuji to, co už bylo jednou (možná i desetkrát) řečené. Když jsem tehdy viděl ukázky na COOLu, čekal jsem od dokumentu celkem dost. Vždy se rád dozvím něco o speciálních jednotkách, o jejich zásazích a jejich zbraních. Čeho jsem se dočkal? Vlastně by se veškeré informace daly přeložit jako: "Speciální jednotky jsou ultrabrutální drsňáci, kteří jsou tak hustokrutopřísní, že používají tyto zbraně a tyto taktiky" (následuje nějaká ta minuta pěkného akčního záběru, který se ještě čtyřicetkrát zopakuje a pak ukázka střelby z nějaké zbraně a pochválení člena naší URNy, že je vážně borec). Od něčeho, co se chce nazývat dokument, bych čekal trochu víc. Takhle je to sotva zábava na odpoledne, kdy v televizi opravdu nic jiného není (kdyby dával teleshopping s Horstem, tak se podívám radši na něj a na Gábi). ()

BenderG

Po prvním díle hodnotím 5*. Jediné co mi opravdu vadilo, je krátká stopáž. Chtělo by to dvojtou dávku. Poznat to šlo hlavně u zbraní, kde jsem se nic nového nedozvěděl, ale očekával jsem opak. Dabing Stránského byl OK, ovšem neustálé opakování, které je v emerických dokumentech zvykem, mně trochu lezlo krkem. Nicméně, celkový dojem to nezkazilo a pokud se pořad ponese v podobném duchu, nemám s hodnocením problém. ()

Raziel_cz

Natočený pěkně, informace, když už na ně dojde, zajímavé, ale stejně jako asi všem ostatním mi vadí to neustálé opakování už třicetkrát řečeného. A lhaní divákovi ohledně lokací a nahrávkách rádoby skutečných akcí. Ale aspoň je vidět, že ti kluci z URNY nejsou úplně marní. Minimálně teorii mají zmáklou. ()

Luk Skywalker

Prostor pro zlepšení tu je, tak snad příště, název není příliš přesný, bo se jedná jen o boj na krátkou vzdálenost (ale jeden díl je o sniperech), kdežto tato problematiky je daleko rozsáhlejší a ne jen o boji na blízko. Lokace typu Irák, Irsko či dokonce USA nejsou opravdové (podle baráků bych to vypadá na ČR popř. Slovensko). URNA moc prostoru nedostala, jen je tu lektor střelby, nějaký sniper a medik. Jinak opakování záběrů a informací kvalitě nepřidá spíš naopak. Terry Schappert jako vypravěč působil dobře a jeho lámavá čeština byla zábavná. ()

Nail

S prominutím hrozná nelogická kravina. Viděl jsme jeden díl o francouzské cizinecké legii, sniperech, bojích zblízka a české URNě. Viděl jsem už hafo dokumentů na podobné téma a tenhle stojí za vy.... pr..... Trocha mi to připomíná wrestling, takové zábavné divadlo. ()

Drom

Jmenuji se Terri Schappert a jsem drsná vojenská guma z ameriky. Měl jsem kosit v Evropě rudý hordy, ale pak se to nějak podělalo a tak bylo potřeba najít nový objekt obecného hněvu. Teroristy a další lidi s odlišným názorem. A tak jsem se musel, krom nevalné znalosti jednoho východoevropského jazyka, naučit i technice ICQ. Ta je užívána již od pravěku Internetu, ale její pravidla platí i pro Redbook. Dnes si představíme stejnou bandu čechů s puškaka jako minule, tentokrát v roli invazních sil marťanské armády. Z doomovského pohledu si přiblížíme útok na Zemi, vyzkoušíme si bioplynový dalekonosný hovnomet a několikrát si zopakujeme zásady ICQ, tedy objevit, ukecat a zprznit. Nakonec (pro změnu) pochválím svého dnešního průvodce z bohovského útvaru URNA (jakej je to borec). Zbytek záběrů a informací bude zrecyklovaných, což ušetří náklady na výrobu pořadu i míru namáhání mozku diváka. Jdeme na to! ()

Martensson35

Celkem povedený dokument, jehož kvalitu trochu sráží české pojetí originální produkce, zpočátku hlavně "Bayovsky" chaotická kamera, jenž se kupodivu s každým dílem zlepšuje, a adaptace ilustračních záběrů v českém prostředí (přeci jen krajinu podobnou Kandaháru tu těžko uspokojivě napodobíte). I když tady je to celkem dané. Jinak koncepce pořadu je celkem dobře rozvržená - koncept boje, pomůcky a postupy a nakonec již zmíněná ilustrační ukázka. Půlhodinová stopáž je akorát, vzhledem k tomu co zmiňují na konci recenze, neboť obligátní hodina, kterou by obdobný pořad dostal na cizí kabelovce, by byl pří zpracování pořadu asi příliš (jak pro koho samozřejmě). Terry Shappert hovoří věcně "polopolopaticky", tak aby to pochopil gaučový typ a zároveň aniž by nad tím profesionál musel ohrnovat nos, rozebírá od obecností (na svoje lidi nemířit) až po detaily (signály před vstupem do místnosti), a občas, mimo dabing, předvede svou lámanou češtinu. Po této stránce nemám výhrad. Pořad si nese jakési stigma překlenutí akčně-odborných dokumentů ála Discovery k českému divákovi, jenž je zvyknut na trochu volnější tempo, což je samozřejmě otázka rozdílné televizní kultury . Přesto má cool u mne plus za odvahu pustit se na českém TV trhu do něčeho takového. Hodnocení 75% ()