Muž z Ria

• Československo Muž z Ria (viac)

Vojak Adrien Dufourquet prichádza do Paríža na týždňovú dovolenku za svojou snúbenicou Agnes Villermosovou. Tú však unesú tajní muži, pátrajúci po troch soškách, ktoré sú jedinými pamiatkami na stratenú civilizáciu a zároveň kľúčmi k bájnemu pokladu. Adrien sa okamžite vydá únoscov prenasledovať až do exotickej Brazílie. (STV)

Torgal

Vysoké tempo je hlavná devíza tohto snímku. Belmondo sa celý film nezastaví a po hlave sa vrhá do každého nebezpečenstva, len aby zachránil svoju trochu potrhlú snúbenicu. Zápletka je priam roztomilo naivná a na realizmus sa príliš nehľadí, hlavne aby sa neustále niečo dialo. Stále je to zábava, i keď už značne nahlodaná zubom času. 7-/10 ()

Schlierkamp

Francouzský dobrodružný film v hlavní roli s J. P. Belmondem. Mladý voják Adrien Dufourquet si chce užít týden dovolené se svou snoubenkou Agnes Villermosovou, jež je však unesena neznámými muži hledajícími vzácné maltézské sošky, které mají ukázat cestu k diamantům, ukrytými domorodci. Zarputilý Adrien se pustí do bláznivého pronásledování únosců, které ho zavede až do Ria de Janeira a poté do brazilské metropole Brasília. Neohrožený Belmondo zde mohl uplatnit své neobyčejné pohybové nadání, kaskadérské schopnosti, nápaditost a komediální talent, zkrátka činnosti, díky nimž si ho diváci oblíbili a díky nimž se stal slavným. Dobrodružností, neuvěřitelnými situacemi a nápaditými úniky před pronásledovateli se může Muž z Ria pokládat za předchůdce filmů o Indiana Jonesovi. Za nejpůsobivější Belmondovy kaskadérské a akrobatické kousky považuji legendární přechod po římse do druhé hotelového pokoje v Riu a nebezpečný únik přes rozestavěnou výškovou budovu v závěru. Hereckou partnerku mu tvořila Francoise Dorléac, starší sestra známější C. Deneuveové, která tragicky zahynula tři roky po natočení tohoto snímku v pětadvaceti letech. Ve vedlejších rolích se kromě dvou neznámých nepřemožitelných brazilských goril představil profesor Catalan (J. Servais), jenž touží po všech třech soškách nezbytných k nalezení pokladu a sběratel uměleckých předmětů a zbohatlík De Castro v podání nepřehlédnutelného italského herce A. Celiho. Za velmi impozantní považuji záběry na rozestavěné nové brazilské hlavní město, jež se začalo budovat v roce 1960 uprostřed vykáceného pralesa, a v němž se značná část příběhu odehrává. Na snímku je zarážející množství těžko uvěřitelných náhod, díky nimž se postavy opakovaně potkávají v obrovské jihomoravské zemi a v milionových městech. Dobrodružný snímek P. de Brocy, Belmondova přítele a autora i následujících, neméně úspěšných ´mužů´ z Hongkongu a Acapulca, dokáže diváka rozhodně zaujmout především díky neuvěřitelným Bebelovým kouskům, exotickému jihoamerickému prostředí a také tím, že v něm byly použity všechny dopravní prostředky, což bylo režisérovou podmínkou. ()

Harry_

Ve své době to musela být originální akční pecka. Po téměř 50 letech ale scénář časový test již nezvládá a zmlsaného diváka nenadchne. Můžeme obdivovat Belmonda pro jeho odvážné a fyzicky náročné kousky, které dnes již nikdo nezvládne, resp. mu to nikdo ani nedovolí. Začíná z toho tak být skoro historický film, který vypovídá o stavu soudobé architektury v Riu (obrovské stavby na pozadí až pouštní prázdnoty mě překvapily) a jak se natáčela akce bez digitální mlhy. ()

Razzor_82

"Dezertoval jsem a čeká mě poprava." Belmondo zrál jako víno a raději mám jeho starší filmy. Tady neměl ještě takové charizma a dělal hodně opiček. Docela pomalé a nudné. 6/10 ()

waska

Podle mě nejlepší z trojice Belmondových "Mužů" a taky tak trochu předchůdce slavnějšího Indiana Jonese. I když hlavní hrdina je také sympatický dobrodruh se vším všudy. ()

Inozuka

Měl jsem nějak vsugerováno, že Muž z Ria je kravina, ale mýlil jsem se. Nabušený francouzský akčňák s vtipnými hláškami, honičkami, vraždami a bitkami. Ztřeštěná krásná snoubenka Agnes a mladičký voják na dovolené zažijí divokou jízdu v honbě za bájným mayským pokladem. Hodně zajímavé jsou záběry rozestavěné Brasilie, létajícího člunu Catalina i B-17 na tamním letišti. Bavil jsem se moc ... ()

Armin82

V této době natáčel Belmondo několik filmů ročně, takže to byl asi sešup. Nicméně obsah filmu, mi nějak nesedí se skutečností. Jak se vše mění zázračnou rychlostí. Mě to na film s Belmondem, naopak přišlo docela pomalé a nudné. S Indiana Jonesem a tempem ve Spielbergových filmech, se to nedá ani za mák srovnávat. To je úplně jinej level a Spielberg si z toho vzal opravdu jen málo. Za mě 60% ()

Luxocculta

Slabiny filmu v podobě přepálené stopáže nebo lehce nastavovaného a místy nelogického děje, jsou vyvažovány kouzlem a kaskadérskými kousky J. P. Belmonda, jihoamerickými lokacemi i atmosférou šedesátých let. 65 % ()

Belmondicek

Tenhle film mě nikdy neomrzí, milovaný Jean-Paul Belmondo už tady zamlada, předváděl všechny nebezpečné kaskadérské kousky a to většinou bez jištění na vlastní triko. Partnerku, kterou neustále zachraňuje si zahrála Francoise Dorléac (sestra slavné Catherine Deneuve), která tragicky za tři roky zemřela při autonehodě. Tenhle snímek byl údajnou inspirací pro režiséra Stevena Spielberga při vytváření postavy Indiana Jonese. Samozřejmě skvělý je k tomu původní dabing československé televize s Ladislavem Mrkvičkou (později ho ještě namluvil v Cestě zhýčkaného dítěte a v Neznámém v domě) a Jaroslavou Obermaierovou. "Je to daleko? Ne, ne, asi tisíc kilometrů. Hm, tak to budeme potřebovat auto. A jakou chceš barvu? Počkej to není jen tak....Růžové s hvězdičkama!" ()

Lupes

Po letech jsem se díval s devítiletým synem a jeho nadšení mne přivedlo k recenzi i přidání hvězdy. Má to švih, velkou porci humoru, nadsázku, atmosféru. Ale především výrazný rukopis, jehož součástí je neuvěřitelné tempo vyprávění - s hlavním hrdinou od vystoupení z vlaku vlastně neustále někam pádíte, kontinent střídá kontinent, co vše se dá zažít za tři dny! Také výtvarné pojetí a architektura hrají svoji roli a oslnění čistými liniemi a prostorovou svobodou charakterizují ústřední myšlenku světa bez hranic. Je až neuvěřitelné s jakou lehkostí se (hmotné a robustní) myšlenky urbanistů (Lucio Costa) či architektů (Oscar Niemeyer) stávají součástí hraného filmu. Nejvýstižnější charakteristikou dílka je pak hravost podpořená naivitou Agnes stejně jako brazilskou sambou a snoubící v sobě prvky dadaismu i surrealismu. Na pocitech svobody a ze zábavné hravosti odebírají body jen závěrečné scény ala Indian Jones, leč tato asociace je ryze subjektivní (zkrátka tuhle Spielbergovu hovadinu nesnáším). ()

raneczech

Kvality dalších 'Mužů' nedosahuje, ale přesto je to velmi příjemná akční komedie s pár dobrými nápady, kterou alespoň pro mě pozdvihuje nádherné zachycení rozestavěné Brasilie ()

Alojs

Těžká klasika. Až je mi líto, že se podobné filmy netočí i dnes. Muž z Ria není bez chyb, ale co - je tu Belmondo, spousta ulítlého humoru a notná dávka dobrodružných eskapád. Přesto všechno spatřuji vrchol "trilogie" v jejím závěru. Muž z Acapulca - to je už jiná váhová kategorie. O třídu výš :) ()

kyLuke

Nemohu si pomoct , ale Muž z Ria pro mě představuje příklad jednoho z nejlepších dobrodružných filmů . Má naprosto ekcelentně napsaný scénář ( u francouzské komedie se toto vidí málokdy ) a vynikající herce . Belmondo mi sem přesně sednul a myslím , že to celé nešlo natočit lépe . Skvělý film ! ()

pushover

Zlatá éra těhle dobrodružnejch filmů. Nikdo neřešil nelogičnosti v ději, postavy, které se náhle objevují a posouvají dějovou linku nějakým prohlášením, ani bezpečnost hlavního protagonisty, který během natáčení málem několikrát umřel. Prostě honičky na zemi, na vodě i ve vzduchu a jedééém :-) ()

IvonaK

Kdyby ten film byl kratší určitě bych ho ocenila čtyřmi hvězdičkami jako muže z Honkongu. Třeba za půlkou filmu mi přišla zbytečně dlouhá ta letecká scéna. ()

Zemřel Jean-Paul Belmondo

Zemřel Jean-Paul Belmondo