Jeden blbec na večeru

• Česko Blbec k večeři (viac)

Francúzska komédia, najsledovanejší francúzsky film 90 - tych rokov. Slávny parížsky vydavateľ sa s veľkou chuťou zúčastňuje každý týždeň večere s blbcami. Každý pozvaný hosť má za úlohu priviesť čo najväčšieho blbca ako záruku dobrej zábavy. Počas večere sa vyberá blbec najblbší. Raz sa vydavateľovi podarí nájsť perlu, blbca bez konkurencie, ale žiaľ večer sa mu vymkne z rúk. (STV)

duklak2

Pamatuju si, jak jsem byl se školou v divadle a dávali Blbce k večeři. Líbilo se mi to, a tak jsem chtěl vidět i film. Byl jsem zvědavý hlavně na Jacques Villereta a musím uznat, že mě nezklamal. Budiž mu země lehká. ()

Earl_23

Skvělé! Francis Veber komedie prostě umí a tahle neměla téměř žádnou chybu. Ještě zvážím pátou hvězdičku, protože Jacques Villeret byl prostě famózní! Film na nedělní odpoledne jako dělaný. ()

Kimon

Blbec k večeři není komedie pro diváka s poněkud silnějším cítěním k slaboduchým našim bližním. Člověk, který bere život příliš úzkoprse a vážně v tomto díle komedii také nezaznamená. Dělat si srandu před jinými z poněkud méně chápavého člověka dovede jen bezcharakterní blbec. Tedy, není právě tím Blbcem k večeři ten, který se snaží udělat blbce z toho druhého? Posuďte sami. ()

Chickenka

Podle ohlasů jsem čekala originální komedii. Komedii! Čekala jsem, že se zasměji, nebo alespoň pousmeji. Bohužel ani jedno ani druhé. Film má sice originální námět, ale hlavní lákadlo a to večeře blbců chybí. A stejně stále nechápu, co na tomto filmu všichni vidí. Nenadchne, neurazí....Pro mě lepší tři. ()

Kamca_

Docela mě překvapuje, že jsem tento film viděla až teď. No pozdě, ale přece :). Musím se přiznat, že jsem se výborně bavila od začátku až do konce. Děj nebyl nějak složitý, postav také nebylo moc. Ale jak se říká, v jednoduchosti je krása. Tady to opravdu funguje. Film jsem určitě neviděla naposledy a moc ráda se k němu někdy vrátím. Francouzi komedie umí fakt skvěle! 85%. ()

hendrich6

Velmi vtipná a dobrá komedie,jakou už jsem dlouho neviděl.Hodněkrát jsem se hodně pobavil a některý scény byly skvělý.Možná se jedná i o jednu z top desíti nejlepších vyloženě komedií a spolu s Drž hubu o nejlepší francouzskou komedii. 85 % ()

Lacike

Mohol by som napísať, že to je komédia s parádne vygradovaným scenárom, množstvom gulometných a vtipných dialógov. Famóznym výkonom ústrednej dvojky z ktorých je ťažko povedať, kto je z nich skutočný blbec. Rovnako skvele zahratými vedľajšími postavami. Finále ktoré je rovnako dojímavé ako vtipné. Geniálnym českým dabingom z čias, keď dokázal tromfnúť originál. Ale to najpodstatnejšie je to, že je to aj pri opakovanom zhliadnutí tak vtipné, že sa mi od smiechu zaliali oči slzami a bránica sa mi natriasala tak silno, že som po dlhej dobe cítil jazvy na mojom rozrezanom bruchu. Je to proste pecka. Škoda len, že to je tak krátke. 10/10. ()

bouncer

Wow, báječná komedie, u které se zaručeně pobavíte. Nikoho neurazí, na nic si nehraje. Je jen škoda, že takovéto filmy jsou tak neznámé, můžeme jen děkovat čt2, že je čas od času uvede... ()

MrCreosote

A já si říkal, že se na mě včera při večeři všichni koukali tak nějak divně. Ale alespoň ne tak divně jako na toho chovatele žížal a sběratele kapesníků. ()

svik

mno tak řekl bych hitchcock naruby "naruby v pojeti stylu filmu" byla to komedie udržel me stejne jako hitchcock jen to byla komedie ale rekl bych ze by takovych filmu melo byt vice - moc se mi to libilo ()

Padme_Anakin

Kde blb, tam nebezpečno. Jan Werich. O pravdivosti těchto slov se na vlastní kůži přesvědčí arogantní nakladatel Pierre Brochant, který si díky své samolibosti ani na vteřinu nepřipustí, že by se tím blbcem mohl velmi lehce stát on sám. Francois Pignon totiž vymyslí a okamžitě realizuje i to, co by někoho jiného ani nenapadlo. Zdařilá komedie se značnou dávkou škodolibostí a jízlivosti. ()

Jakubisko

Komedie plná typického francouzského humoru. Je dobře, že v záplavě "moderních" francouzských komedií alá Taxi se občas objeví takovýto záblesk ze starých časů. Některé vtípky byly sice ke konci trochu předvídatelné, ale to výsledný dojem nijak zvlášť nekazí. Kéž by takových bylo víc. :) ()

bloom

"To je ale blbec!" Je zajímavé, že nejlepší film Francise Vebera, je částečně vedle od mistrova stylu. Veber totiž ve většině svých předchozích komedií (ne všech!) vždy do děje přimíchal nějaké špióny nebo kriminálníky (však také napsal Strach nad městem a Nelítostný souboj s Lino Venturou). Blbec spíše připomíná Neila Simona, nejen tím, že se jedná o adaptaci divadelní hry. Na druhou stranu ty omyly a trapasy, do kterých se Francois Pignon zamotává jsou typicky veberovské. Hlavní hrdinové u Vebera se většinou jmenují Francois Pignon nebo Francois Perrin a vypadá to, že ztělesňují stejný prototyp smolaře. Jenže ačkoli se to nezdá, je mezi nimi přeci jen rozdíl. Perrin je vždy buď svobodný nebo šťastně ženatý a jeho patálie spíš vždy vznikají spíš z roztržitosti. Oproti tomu Pignon je vždycky po ztrátě partnerky a vlastně nemá rád sám sebe. Ale teď k Blbcovi. Říkat, že je podle i u nás úspěšné Veberovy čtvrté divadelní hry, je nošením dříví do lesa. Nicméně se o ní trochu zmíním. Na jejím úspěchu a inscenování mají podíl dva muži, o kterých se to moc neví. Prvním je kupodivu Jean-Paul Belmondo. Hra se mu natolik zalíbila, že jí s inscenací Feydauova Dámského krejčího vyklidil pole z vlastního divadla. Druhým je Pierre Mondy, i u nás známý herec (seržant Choudard v Sedmé rotě), který je ovšem také vyhlášený a kvalitní divadelní režisér. S Veberovou látkou se nesetkal poprvé, jeho hru Jak unést dámu dokonce zfilmoval. Právě Belmondo s Mondym dostali geniální nápad obsadit Jacquese Villereta jako Francoise Pignona. Pro Villereta byl stavitel maket ze sirek životní rolí. Roli Brochanta hrál na jevišti nejdřív Claude Brasseur, pak Michel Roux. Po famózním úspěchu byla filmová adaptace nasnadě. Pignonem měl být samozřejmě Villeret, ale Brochantem Gérard Depardieu. Nakonec je to Thierry Lhermitte a je to moc dobře. Stejně tak se povedo i obsazení vedlejších rolí: Daniel Prévost je jako Cheval ve větší formě jak za mlada a Catherine Frot v roli Marléne Malé je také dobrá. Američané plánovali remake ve Veberově režii a Robertem Benignim jako Pignonem. No to uvízlo na mrtvém bodě, každopádně už existuje indický remake. Pochvala za český dabing! "A pak ať zapěje vůl volů, ach, kdeže lonšt blbci jsou..." ()

Cimr

Jacques Villeret, na němž film stojí, hraje svého blbce naprosto famózně. Je to typický smutný klaun - smějete se, ale je vám ho líto. Nejlepší na tomto filmu je, že se tvůrci nedali zlákat smířlivým happy endem, ale osolili to pěkně až do konce. Tahle komedie je vážně špičková a lze ji jen doporučit. ()

Krt.Ek

Jedna z nejlepších komedii co jsem kdy viděl. Skoro celý film se odehrává jenom v jednom pařížském bytě. Zde dorazil Francois Pignon, který byl pozván pánem Brochantem na večeři. Večeře na kterou mají vyrazit je vedena jako ukázka podivínů. Právě Pignon je jeden z největších podivínů pod sluncem. V tom výše zmíněném bytě mají sraz, bohužel se pan domácí zranil a nikam nemohou jít. Tak co zbývá? Jediné řešení, odvolat akci a vyléčit se. Bohužel je pan Pignon velmi dobrosrdečný a snaží se panu Brochantovi pomoct. A při své naivitě způsobuje více zmatku než užitku. Opravdu doporučují. 95% ()