Váňa

všetky plagáty
Česko, 2012, 75 min (televízna verzia: 57 min)

Filmový portrét legendárního žokeje Josefa Váni postupně odkrývá vnitřní svět jeho myšlení. Způsob života, jaký žije se nedá příliš popsat slovy, musíte ho zakusit – vidět. Ojedinělým způsobem, v co nejcivilnějším pojetí prožíváme jeden rok s Váňou v jeho maximální blízkosti. Film se ve svých obrazech stává Váňou a zároveň poodkrývá zákulisí dostihového sportu, které není vždy takové, jak ho známe z hraných filmů. Jako magnet Váňa působí na lidi, kdekoliv se objeví. Je to neuvěřitelná energie jen vyslovíte to jméno. Váňa je fenomén nejen kvůli tomu, že v 59 letech poosmé vyhrál Velkou pardubickou - potřetí v řadě, nejen proto, že se okolo něj pohybuje špička dnešních žokejů a trénuje nejlepší dostihové koně, ale především kvůli svému přístupu ke všemu, co dělá a s čím se setkává. (oficiálny text distribútora)

kaylin

Dokument to není dobře natočený, jsou tam špatné zvukové stopy, je to tak zvláštně poskládané, že to sice vypadá, jako kdyby to mělo gradaci, ale ve skutečnosti ji to nemá. Osobnost Josefa Váni ale celkem hodně zachraňuje a divák se alespoň pobaví, protože je vidět, že on prostě zůstává svůj. To úvodní audio s vámi ale zamává. ()

Rodriguez

Zkrátit na 25 minut a šoupnout to do 13.komnaty, tak by to bylo daleko snesitelnější, než tenhle hodinu a čtvrt nudný dokument bez dokumentu a info bez infa. 15% ()

Dannysek4U

Nejakou vypovedni hodnotu to ma, je to diky Vanovi docela sranda, ale jinak to prilis klouze po povrchu, bez schopnosti zajet do hlavniho protagonisty jakkoli hloubeji. A navic z toho az prilis cuci, jak moc si Vana nadiktoval, co v tomhle dokumentu bude a co ne. Vysledek je plus minus nadprumer, ale Jakub Wagner jako dokumentarista tvari v tvar Vanovi spis selhal... Vsechny odpady jsou nicmene tradicne poza. ()

zette

Vana je skutecny samorost, ktery umi pobavit. Dokument se ale moc nepovedl, ma minimalni vypovedni hodnotu a vubec nevyuzil potencialu, jaky se u Vani nabizi. ()

eisha3

Bavil mě jen začátek, třeba tak první deset minut, pak to šlo z kopce. Je tu přemíra vyplňování slepých míst záběry o ničem s nulovou informační hodnotou. ()

Mylouch

Anatomie strýčka Váni v pohledu trochu neuspořádanějším, než se kompaktně podařilo Petru Slavíkovi ve 13. komnatě. Méně vlezlá než v případech Martina Kratochvíla, ale přesto podobně schematická Soukupova hudba. Kocábův dozvuk jen ze sentimentu. Nejpřínosnější tak zůstává průřez "Velkými" a do děje vtahující úvod. ()

Mrkvič

Dokument pro českého diváka? Je to vtipné, je to sprosté a není to nijak složité. Takže jsems e bavil, ale na druhou stranu se z dokumentu nedozvím takřka nic. Jó, že pan Váňa si zlomil šeredně nohu a na operátorku po telefonu řval asi 10x kurva. Rád bych slyšel i o něčem jiném než jeno zraněních a hlavně i nějaký ten názor někoho z rodiny nebo i někoho z opozice. To tu bohužel není a je to tak spíš takové domácí video k šedesátinám jednoho "velkého" sportovce. ()

ecceHOMMO

Váňa ako žokej legenda, fenomén. Avšak dokument ako by bol len prierezom jeho úspechov a zranení. Niekedy som až s nepochopením krútil hlavou aké zábery tam nechali a čo sa vošlo do snímku. Smutné.....snáď sa časom dočkáme zmysluplnejšieho dokumentu. ()

KarKulA

Ne příliš povedený dokument, který v podstatě divákovi nic nesdělil - tedy snad kromě přesného a detailního výčtu zranění hlavního protagonisty- za kterými zanikla i samotná Váňova podstata pro kterou žije, a to jsou koně. Snímek se pro mě stal změtí jakýchsi útržkovitých informací, Váňova ne vždy příliš srozumitelného mumlání, zato často proloženého dobře srozumitelným peprným slovem, a jednoho močení u živého plotu na závodišti. Myslím že Váňa by si zasloužil o trochu více ..... ()

ghatos

Povedený autentický dokument s komentáři nezdolného paličáka, co si zaslouží obdiv. Přirozenost a zemitost mě pobavila. 70%. ()

DonQ

Pana Váni si velmi vážím, a to nejen pro jeho osobní vazby na rodinu mé manželky, nicméně dokument mi povedený nepřijde. Když to shrnu...dozvíme se o sportovních úspěších a o zdravotních komplikacích, ale nikde žádná hloubka, která by se u člověka tohoto formátu dala očekávat. Takto je z toho spíš jen upgradovaná 13. komnata, tj. nečekané zklamání. ()

Dixiee

Váňa je přisprostlý fenomén žokejového světa a těžko ho u nás někdo kdy překoná. Tak doufejme, že v budoucnu někdo překoná tenhle dokument bez hlavy a paty a natočí o Váňovi něco lepšího. ()

TotalFilm.cz

Žokej Váňa je velmi bezprostřední a vtipný. Dokument mu ale neleze moc pod kůži, sleduje ho spíš z povzdálí, takže se o samotném Váňovi zase tak moc nedozvíme. V tomto bodě je celá koncepce režiséra dost problematická. Zásadní poselství nese film ve zdůraznění žokejovy houževnatosti a nezměrné vůle, která nemá v českém sportu obdoby. Dokument obsahuje některé dost vtipné momenty. Nepamatuju, že bych se u dokumentu v takové míře smál. Za to body nahoru. (Alex) ()

Prochy38

2* pouze a leda za to, že je to krásný "sport" a za to, že J. Váňu jako žokeje uznávám. Nejezdím, ani se aktivně neúčastním, přesto v tomto prostředí vyrůstám a o dostihy se hodně zajímám. Absolutně zcestné názory kreténů a ignorantů (martin3nec, andrej.s, Bons_, ...) jsou úplně mimo mísu a jen dokazují hloupost těchto lidí. Není to sport, a kdo se v tomto prostředí nepohybuje, neměl by se k tomu vůbec vyjadřovat, pokud chce jen bezhlavě hanit. Zpět k Váňovi. Jako člověka ho nemusím, jako žokeje uznávám. To je k jeho osobě ode mě vše. A k dokumentu? Absolutní sračka, za kterou by se měl dát tvůrcům doživotní stop. Je vidět, že se do toho pustili s nulovým cílem a čekali, jak to dopadne. Rozhovory jsou o ničem. Dokument popisuje pouze to, jak se Váňa dostal ze zranění a jak už potřebuje do sedla + nějaké střípky z minulosti. Nuda, trapas. Taky mu mohli říct, že to jde do kin, že by se třeba mohl podle toho vyjadřovat. Jedna věc je točit člověka při práci a druhá je nám dokazovat, jaký je to hulvát s neschopností vyjadřovat se. Je to člověk, který dělá svoji práci skvěle a zaslouží si dokument, který by popsal jeho práci od začátku a vykreslil vzestup jeho kariéry a práce. Ne dokument, který nahraje všem, kdo ho nemusí, že krom toho, že dělá v branži, kde občas umře nebo se zmrzačí (=umře) kůň, je ještě sprostý a nikdy nemá dost.... Chyba. Celá tahle práce je velký omyl. ()

peetriss

Jen omezená vypovídací hodnota, dělá tento dokument pouze průměrným. Víc než o dokument se jedná o reportáž nataženou bez patřičné výplně na jednu hodinu. ()

IsaacNewton

Chudák Váňa, tohle si asi nezasloužil... Dokument mohl být ale tak zajímavý a skvělý! Miluju dostihy, takže jsem to shlédla bez újmy na zdraví, ale čekala jsem víc, než jen neustále se belhajícího se žokeje. Co třeba vítězství Rochess Crose v derby? Něco o trénování překážkových a rovinových koní? Jak to funguje na dráze, s majiteli a žokeji. Rozhodně skvělý úvod filmu v podobě rozhovoru Váňa a "dáma" ze záchranky, u toho jsem měla chuť se smát i plakat... ()