Grandhotel Budapešť

• Česko Grandhotel Budapešť (viac)

Pán Gustave (Ralph Fiennes) je legendou medzi hotelovými zamestnancami. V čase medzi dvoma svetovými vojnami, v Bohom zabudnutej krajine, kde takmer nič nefunguje, je luxusný Grandhotel Budapešť oázou istoty a spoľahlivosti len vďaka nemu. Vrchný šéf hotelového personálu plní želania svojich hostí ešte skôr, než ich vyslovia, a väčšinu z nich nezištne miluje, často aj láskou fyzickou. Keď mu vďačná klientka odkáže mimoriadne vzácny obraz a vzápätí naveky zavrie oči, náhle pán Gustave závratne zbohatne. Celkom logicky sa stane tŕňom v oku nahnevaných pozostalých, terčom nájomného vraha a hračkou v rukách miestnej polície. Vo všetkých týchto nevďačných situáciách mu pomáhajú obstáť vlastné skúsenosti, osobný šarm a najmä pakistanský pikolík Zero (Tony Revolori), verný pomocník, z ktorého chce vychovať svojho nástupcu. (TV JOJ)

Kalidor_

Tak po Moonrise Kingdom to byla další neuvěřitelná jízda Wese Andersona. Jeho styl humoru a vyprávění prostě žeru, ale chtěl bych pozdvihnout také hudební stránku filmu, která dokonale nahrávala onomu rozvernému stylu vyprávění. Již dlouho se mi nestalo aby mi začaly cukat koutky jen když se ve filmu začala plíživě rozjíždět hudba. A tento odvázaný, hravý hudební podkres se mi od Desplata více zamlouvá než jeho "vážné" soundtracky posledních let. Doufám, že mu Anderson dá opět příležitost se uvolnit :-) ()

Gurtha

Oku lahodící, vždy bezchybně upravené Nic – rozsekaný na náležitě dlouhé kousky by z Grandhotelu Budapešť byl skvělý, hvězdami ověšený Večerníček (byť bez mravního ponaučení), ale pobavila jsem se, na co si stěžovat? ()

D28

Bizarný je nie len film, ale aj pocity, ktoré vo vás vyvoláva. Zrazu by ste chceli celkom nepochopiteľne utekať k observatóriu s krásnou vyhliadkou, alebo si vyvesiť nad krb vzácneho Chlapca s jablkom. Dostanete veľkú chuť na zákusok od Mendla a pristihnete sa pri myšlienke, že by možno nebolo zlé byť starou blondýnou. Tajomstvo prúteného košíka už nebudete chcieť odhaliť, podobne ako obsah istej igelitky.Poviete si, čo by taký Andy Dufresne dal za skvele zorganizovaný útek z väzenia a filmový divák za viac filmov, ktoré pobavia nevtieravým humorom a jednoducho tým, ako živia nádej v dobro, lásku, ľudskosť. A preto je pre mňa tento luxusný hotel a jeho personál 5hviezdičkový. ()

Kali4

Byť je Grandhotel nejspíš temnější než předchozí režisérovy počiny (neboť toto je místy skutečně velmi krutý a smutný film), smál jsem se víc než kdy jindy. Evropská zápletka filmu z mého úhlu pohledu určitě svědčí – Evropané (a Středoevropané obzvlášť) ví mnohé o zadupaných nadějích a zatuchlé nostalgii, a ačkoli Anderson nejspíš není bůhvíjakým znalcem evropské kultury a kontextu, zde se vskutku podařilo vzkřísit genia loci. Tleskám a v duchu i lehce smutně vzdychám. ()

PollyJean

Povedená taškařice. Lze souhlasit s těmi, kdo si stěžují, že děj je slabší, nebo že film nemá postavy, ale jen figurky, jenže to v Andersonových filmech nikdy nebylo to nejpodstatnější. Jak to napsal D. Moore? Nejvyhračičkovanější film - to sedne. Původně jsem měla trochu obavy z onoho amerického pohledu na matičku Evropu, ale Anderson vytváří vskutku něco, co nám ze zdejší středoevropské kotlinky musí být podezřele povědomé, jak třeba to město, ve kterém se děj odehrává (a co kamzík na skále? A co ten hotel?), tak různé dějové motivy (zvláště pak střídání armád u moci a možnosti dialogu s jejich představiteli). Do toho se vmíchají postavičky jako z Adamsovy rodiny, k tomu se přidá vícevrstevnatost, kterou tu rozebrali již jiní (Traffic) atd.atd. Za sebe ještě přidám (jako obvykle u Andersonových filmů) pochvalu k výbornému použití hudby - tentokrát sice sáhl po autorské (A. Desplat!), ale pasuje do děje stejně skvěle jako dříve obvyklý výběr známých songů - obzvláště upozorňuji na do rytmu vyladěné povrzávání kabinek lanovky a naprosto samozřejmé zakomponování mnišského chorálu do hudby, dokreslující honičku hrdinů, doufajících že se blíží k rozuzlení. Zkrátka, jak se zdá, po šestém filmu asi Andersonovi konečně přicházím na chuť. A poslední detail: Pobavil mne velmi komentář Adama B. Jeho úvahy o skvrně velikosti Mexika, jakož i srovnávání Andersona s Trierem jsou brilantně halucinogenní. ()

blackJag

Jako ten nejdelikátnější zákusek. Člověk ho nebude žrát každý den, když si ho ale dá, tak se na něj kurva může spolehnout. Mňam! 100% ()

V.Silver

Veskrze zábavné, pitoreskně kultivované, bohémsky přestylizované. Jinak to Wes ani neumí - a jinak bych se na jeho snímky ani netěšil. Grand Budapest Hotel je zvláštní, vtipný trochu jinak než předchozí snímky, a také trošku plytší, zdá se mi. Nicméně herecká selanka, kostýmy a kulisy fungují na 100%, především Ralph Fiennes podává naprosto bezchybný výkon coby správce hotelu a mentor jednoho mladého portýra. Můj problém s tímto snímkem je, že tentokrát úplně nevím, co tím vlastně Wes chtěl říct. Proto říkám 75%. ()

drackula

Grandhotel Budapešť je vizuálne krásne dielo do najmenšieho detailu. Úžasné bolo sledovať herecký koncert Ralpha Fiennesa a z vedľajších postáv ma asi najviac zaujal Adrien Brody, aj keď v ničom nezaostávali ani ostatné "malé" úlohy veľkých hercov. Bavil som sa a vôbec mi nevadila tá miestami divná infantilita, skôr naopak. Skvele zapadala do celku a dala priestor pre veľké množstvo hlášok a gagov ako z grotesky. Celkovo teda konštatujem maximálnu spokojnosť a keďže sú pre mňa filmy Wesa Andersona veľkou neznámou, určite sa v nich čoskoro pohrabem.100% ()

MI-380

Těšil jsem se na dalšího W.A. a má očekávání byla splněna. A ještě k tomu mi ta zrychlená jízda předválečnou střední Evropou připomněla dobrodružné hororové parodie Václava Bedřicha - mé oblíbené animáky. 90% (10942 hodnotících, průměr 81%). ()

Kurikmoon

Pôsobivé pútavé dielko s dobre odvyprávaním príbehom, doprevádzaným hravou hudbičkou a parádnymi hereckými výkonmi. S osobitým nevtieravým humorom. Proste všetko ako má byť. A navyše, keď tento film pozeráte s ľuďmi Vám blízkymi,...DOKONALÁ A HRAVÁ ZÁBAVA ()

Mr.KarlAdler

Myslím, že teď už si rozumíme, Wesi Andersone. A těžko říct, jestli jsem si konečně přivykl nevšednímu stylu zmíněného cvoka, nebo spíš pozorněji naslouchal. Přikláním se víc ke třetí variantě, a to že mám slabost pro barevné kulisy, sprosté intelektuály, Ralpha Fiennese a hudbu Alexandra Desplata. Ovšem scenáristický přínos k tomuhle opravdu nevšednímu zážitku nechci opomíjet. Polopaticky, bylo to asi takhle: Nejdřív jsem si sedl, zarovnal puky a uhladil knírka, po pár desítkách minut už jsem rozvaleně ležel a culil se jako měsíček na hnoji a na konci tancoval ve stylu Rudolfa Hrušínského, opojen tím nejsladším nesmyslem za poslední dobu. Bezvýznamné, předvídatelné, naivní - a o to tu jde. ()

vyfuk

Absolutně nevím co si o tomto filmu mám myslet. Je to takový ... já nevím... "ptákovina", tak to říkáte? Ale zároveň to má takové své úžasné kouzlo toho všeho, ať už to je právě tu svoji střeštěnost a nebo přes úžasné herecké obsazení... TABU roku 2014... to jednoznačně. ()

mkubalikova

Vynikající Ralph Fiennes a originální poetika Wese Andersona! Pátá hvězda za celou skvadru skvělých herců ve vedlejších miniroličkách: Brody, Dafoe, Goldblum, Keitel, Law, Murray, Norton, Wilson. 90% P.S. Stát Żubrówka! :-D P.P.S. Mám chuť na mendlovu kurtizánku! ()

Pedross800

Sytě barevné, potrhlé až ulítlé, veselé a přitom ve své podstatě hořkosmutné, rychle odsejpavé, nápadité...a tak nějak jiné, ale dobré, dost dobré! ()

FrajerTom

Spousta minipostaviček a minipříběhů v jedné velké absurdní pestrobarevné hře. Grandhotel Budapešť baví i dojímá s dostatečným odstupem, takže si divák neprožije žádné silné emoce, ale možná právě díky tomu jsem si užil tuhle zábavnou jízdu s plejádou skvělých herců. Po Životě pod vodou, který šel absolutně mimo mě, čekal Wes Anderson dlouhých 10 let, než jsem mu dal další šanci. Tu příští mu rozhodně dám hned s jeho dalším filmem. ()

TheRoller

Wes Anderson je inde a chcel by som do toho sveta aspoň nakuknúť. Veľakrát som v komentároch rôznych hercov označil za "najlepších", Grandhotel potvrdil, že tento titul si u mňa definitívne zaslúži Ralph Fiennes. Za tie výkony - od Schindlerovho zoznamu, cez Voldemorta (a mnoho mnoho iných, aj menej známych filmov ako Quiz Show), až po tento - čo výkon, to perla. Zvyšok obsadenia - Jude Law, Edward Norton, Adrien Brody, Williem Dafoe, Saoirse Ronan, Bill Murray, Owen Wilson,... Toľko veľkých mien. Ružová farba. Svojim spôsobom ide o najlepšiu filmovú adaptáciu knihy, akú som kedy videl. :) Tento päťhviezdičkový hotel je skutočný Grand. 90% Najlepší moment: Prison Break. ()

Bagr_007

Nejlepší Wes Anderson, co jsem viděl. Nesmírně vtipné originální a zároveň naprosto stravitelné pro běžného diváka. Lahůdka! Povinnost! ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (viac)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz