Grandhotel Budapešť

• Česko Grandhotel Budapešť (viac)

Pán Gustave (Ralph Fiennes) je legendou medzi hotelovými zamestnancami. V čase medzi dvoma svetovými vojnami, v Bohom zabudnutej krajine, kde takmer nič nefunguje, je luxusný Grandhotel Budapešť oázou istoty a spoľahlivosti len vďaka nemu. Vrchný šéf hotelového personálu plní želania svojich hostí ešte skôr, než ich vyslovia, a väčšinu z nich nezištne miluje, často aj láskou fyzickou. Keď mu vďačná klientka odkáže mimoriadne vzácny obraz a vzápätí naveky zavrie oči, náhle pán Gustave závratne zbohatne. Celkom logicky sa stane tŕňom v oku nahnevaných pozostalých, terčom nájomného vraha a hračkou v rukách miestnej polície. Vo všetkých týchto nevďačných situáciách mu pomáhajú obstáť vlastné skúsenosti, osobný šarm a najmä pakistanský pikolík Zero (Tony Revolori), verný pomocník, z ktorého chce vychovať svojho nástupcu. (TV JOJ)

Itar

Je to stejně, a možná i o něco více hravé, než-li Moonrise Kingdom... zoufale tomu ale chybí duše, kterou měl Andersonův předchozí snímek obrovskou. Film vám tak uteče jako voda, párkrát se zasmějete a zatleskáte kameře, ale po skončení se k němu už nikdy nevrátíte. ()

Schuldiner

Ne, ne.. tohle nejde. Když je film o ničem, resp., když jsou mi postavy ukradené, musí mě alespoň zaujmout výrazně nějaká jiná stránka než děj. A pokud to není atmosféra, musí to býti vtip, a tady bohužel pro mou maličkost není nic. Tedy téměř, pár vtípků by se našlo, ale je jich málo. Je to zajímavě udělané, docela originálně natočené, ale zas ne tak, abych to ocenil víc a přehlížel důvody proč se mi to nelíbilo. Doslova mraky známých a kvalitních herců a taková polívčička... ()

Dzonysek

Na tenhle film jsem se dlouho chystal a dost jsem se těšil. A nezklamal mě, ani v nejmenším. Plejáda hvězd, některé v epizodních rolích stráví na plátně jen pár minut, ale i těch pár minut si naprosto užijí. Místy až černý humor, ale promyšlený. Povedený soundtrack. A je vidět, že si tvůrci s tím filmem opravdu vyhráli - i včetně závěrečných titulků. ()

Paldiny

Nešlo tu o príbeh, ten by sa dal zhrnúť do jednej vety. Grand Hotel ma rozosmieval svojou absurdnosťou. A tá sa týka všetkého počnúc dialógov, pohybov, interiérov, exteriérov, skrátka divnosť sama, ale nevypol som ju a to šiel na druhom programe futbal. ()

kuboj

Není pravda, že Anderson nemění styl: vždycky se přizpůsobuje látce, kterou zpracovává a ta je rozmanitá až až: v tomhle případě se zkrátily, respektive rozstříhaly záběry, takže to připomíná smršť fotek a zároveň grotesku, což se zkrátka k danýmu znovuvytvoření střední Evropy z let 1848-1939 hodí skvěle (vytváří směs z doby bez filmu a prvních filmů zároveň) a asi netřeba dodávat, že tempo filmu je ve vztahu k ostatním Andersenovým filmům úplně jiný. P.S. I přesto se úvodní dlouhej záběr (teda minimálně z Moonrise Kingdom) svým způsobem zachoval: jenom namísto prostorem prochází časem. ()

Jaro_slav

I přes vizuální hravost, "fotografickou" práci s kamerou, výborné dialogy, zábavné herectví a hru "poznej herce" (výborná Tilda Swinton) se mi srdce rozbušilo až po odchodu ze sálu - u traileru na nové X-Men. To na pětihvězdu nestačí, i když by asi jinak stačilo. ()

laepus

Zamiloval jsem se! To je ten typ filmu, který bude vynikající kdykoli, v jakékoli době, protože přináší divákovi věci, které nikdy nezestárnou, vždy budou aktuální a vždy skvěle pobaví. Všichni herci jsou parádní a každá i sebemenší role je dovedena k dokonalosti - největší prostor přece jen dostává jen pár postav a pro mě je hlavním tahounem filmu Tony Revolori - je přesný v každém okamžiku, jeho mimika je úsporná, ale všeříkající - Fiennesovi je více než důstojným partnerem. Soundtrack film žene kupředu a dostává se tak příjemci nejen nevšedního obrazového, ale i hudebního zážitku. To by asi mohlo stačit. Jelikož jsem si ten film zamiloval a o tom, co člověk miluje by neměl moc diskutovat. ()

simply

Pro Wesovi film mám zkrátka slabost, takže jsem se znovu dočkala nádherného milého filmu, který mě zahřál u srdce. Obsazení bylo skvělé, v čele s úžasným Ralphem. Zároveň jsem se dočkala i svého oblíbence Adriena...Na druhou stranu musím říct, že Až vyjde měsíc mi sedlo víc. ()

petrskoc

Nemohu říct, že bych se vyloženě nudil. Úvodní třetina ale nastaví laťku příliš vysoko a během následujících dvou třetin se dostaví poněkud zklamání - a ke konci si říkám, že každá další minuta tento jinak velmi povedený, oddechový snímek jen shazuje víc a víc. To na začátku, co bylo tak nad věcí, s lehkostí a velmi specificky absurdním humorem provázelo diváka osudy hlavních hrdinů a místy, kde jejich osudy prožívali (stylizace je na jedničku), vystřídá přehnaná, rádoby artová a bezemoční podívaná. Anderson je snílek, který svoji fantazii využívá naplno, bohužel jdou ale tyto za každou cenu umělecké filmy trošku mimo mě. Ano, je to čistě subjektivní záležitost, já osobně ale nevidím smysl v točení podobných filmů. Přijdou mi zbytečné. Jsem toho názoru, že méně je více a kde se musí používat podobných berliček, pouze to odvádí pozornost od absence kvalitního obsahu. Podruhé bych si Grand Budapest rozhodně nepustil a film ze mě vyprchal ihned po odchodu z kina - a to je ukazatel, že něco asi nebylo úplně v pořádku. ()

kuckaAFC

Očekávání byla značná a Anderson je u mě naplnil. Absurdně groteskních scén jsem se nabažil dosyta, naprosto skvělá kamera, smysl pro detail a "tarantinovské" tempo také rozhodně neurazilo. Jako bonus se ukázalo vděčné a nesmírně zajímavé meziválečné období, navíc ve střední Evropě, které ve mně evokovalo Hrabalova Anglického krále. Ve výsledku opravdu solidní filmový počin, který se vešel i do mých prvních letošních 5*. 85% ()

Mikino00

Hravá pohádka od Wese Andersona, která mi snad poprvé sedla. Hvězdné obsazení, sympaticky blízké prostředí,místy vtipné i bizarní, ideální mix. ()

AIMÉE

Po mém citelném zklamání a rozporuplných pocitech po zhlédnutí Moonrise Kingdom, jsem si díky Grandhotelu Budapešť spravila chuť. Wesův rukopis je jako vždy nezaměnitelný a neotřelý, což vrývá jakýsi punc originality do jeho snímků. Avšak v této fázi, kdy už natočil pár filmů, je až do očí bijící, že se Wes neustále opakuje, ba vykrádá sám sebe. Přesto toto od něj nejen fanoušci v podstatě očekávají. Dokázal by nafilmovat něco, co by bylo naprosto un-Wes? Nebo lépe, zajímalo by to někoho natolik, že by se k danému filmu vracel jako se to děje s některými jeho předchozími filmy... Takových režisérů tu bylo, je a bude, proto si nechme Wese jaký je, dokud mu to pořád myslí 4-dimenzionálně. ()

Santino7

Opäť raz boli moje očakávania na míle vzdialené od reality - skutočne, mal by som sa začať na filmy asi pripravovať dôkladnejšie a lepšie :-) Snímok ma síce prekvapil, zostal som z neho paf, avšak šok to bol rozhodne príjemný. Ide o veľmi pozitívne pôsobiaci a úsmevný film s radou známych prvotriednych hercov v hlavných či vedľajších rolách, neuveriteľne hravým príbehom, umeleckým poňatím, príjemnou a špecifickou atmosférou (mimo iného aj vďaka skvelej hudbe) a hlavne s fantastickým spracovaním po vizuálnej stránke - v tomto smere je zatiaľ za tento rok Grandhotel Budapešť bezkonkurenčne najlepší. A jedinečný. Na plný počet to však napriek všetkému stále necítim (forma vynikajúca, odkaz či posolstvo ale viacmenej chýba), možno nabudúce. A to nabudúce v mojom prípade niekedy v blízkej dobe jednoznačne príde. 4/5 /// Aktualizované (22.9. 2015): Tak z onej "blízkej doby", v ktorej som sa mal vrhnúť na opakovanú projekciu, sa nakoniec vykľul zhruba rok a štvrť, veľa sa však nezmenilo - opäť ma takpovediac uhranula tá vynikajúca hravosť, ktorou sa táto Andersonova originálna snímka vyznačuje. A taktiež to dychberúce puntičkárstvo po stránke vizuálnej. Vlastne zmenilo sa jedno jediné - tentoraz bez mihnutia oka pridávam i záverečnú, piatu hviezdičku. 90% ()

Mikeel

Anderson ve vizuální formě s jeho tak typickým rukopisem. Avšak naprosto bez duše a hlubšího poselství. Herci hrají oč jim síly stačí, avšak ani oni nezvládají tuhle zábavnou grotesku pozvednout do něčeho krapet smysluplnějšího. Obávám se, že Fantastic Mr. Fox nastavil laťku tak vysoko, že Anderson se v tomhle ohledu už nepřekoná, ale spíš začne sám sebe vykrádat. ()

Bill Murray znovu u Wese Andersona

Bill Murray znovu u Wese Andersona

17.07.2021

Wes Anderson točí další animák

Wes Anderson točí další animák

26.12.2016

Jen málokterý režisér má tak výrazný rukopis jako Wes Anderson. Jeho filmy s veselými barvičkami a vycentrovanou kamerou jsou nezaměnitelné, a pokud patříte mezi Wesovy fanoušky, můžete se začít… (viac)

Co chystá Wes Anderson?

Co chystá Wes Anderson?

07.12.2015

Americký režisér, jehož kariéra je plná nesmírně osobitých filmů (Život pod vodou, Až vyjde měsíc), už dává dohromady svůj další počin. Wes Anderson je teď mnohem známější než kdy dřív, protože… (viac)

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz