Pád

• Veľká Británia The Fall
Dráma / Thriller / Psychologický
Veľká Británia, (2013–2016), 17 h 26 min (Minutáž: 58–90 min)

Tvorcovia:

Allan Cubitt

Scenár:

Allan Cubitt

Gillian Anderson, Jamie Dornan, John Lynch, Aisling Franciosi, Bronagh Waugh, Niamh McGrady, Sarah Beattie, Stuart Graham, Bronágh Taggart, Valene Kane (viac)

V dramatickém seriálu ze Severního Irska se představí Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, jež byla převelena z londýnské policie do Belfastu, aby zde pomohla dopadnout ďábelsky chytrého sériového vraha. Zatímco Gibsonová absolvuje cestu z Londýna, představí se nám samotný vrah Paul Spector (Jamie Dornan). Drama se soustředí kolem policejního vyšetřování, které odkrývá příběhy rodin na straně obětí i vraha, jejichž životy zůstanou navždy poznamenány.
Kritikou opěvovaný seriál The Fall se vrací se svou druhou řadou. V pokračování této strhující napínavé hry se vrací Gillian Andersonová v hlavní roli policejní komisařky Stelly Gibsonové, která je na stopě sériovému vrahovi Paulu Spectorovi v podání Jamieho Dornana. Druhá sezóna se odehrává v Belfastu v Severním Irsku a navazuje přesně tam, kde skončila první řada. V šesti hodinových epizodách uvidíme, jak se stíhání Spectora stává tím zoufalejší, čím více se kolem něho utahuje smyčka. Vrah je totiž po psychologické stránce nebezpečnější než kdy dřív. (Cinemax)

Recenzie používateľa Nereida18 k tomuto seriálu (4)

Pád (2013)

Celá série The Fall je opravdu realistická, až naturalistická. Je to nový typ detektivní honičky, která se v tomto případě mísí i s psychologickým dramatem. Až na konci 3. série jsem si uvědomila rozpracovanost celého seriálu. --------- V první sérii zjišťujeme identitu vraha. Celá první série je nadupaná akcí. Sice na začátku se divák ztrácí v kontextu a v postavách, ale za chvíli se obraz rozjasňuje a divák se může naplno ponořit do příběhu. ------- V druhé sérii už známe identitu vraha, ale tentokrát se snažíme ho polapit. Paradoxně je zde méně akce než v předešlé sérii. -------- Ve třetí sérii už je vrah chycen, ale je třeba teď pochopit proč to udělal. Zde nastává dvojitý problém. Zaprvé - nejen, že se zde jedná jen a jen pouze o psychologické drama (a divák může být znuděn), tak se zde obhajuje charakter hlavního hrdiny. Divák začíná chápat, čím si Paul musel projít a celý děj musí brát jako špagátek Akce a Reakce. A vlastně si začínáte uvědomovat, že všechnu vinu prostě nemůžete svalovat na něj. ------------- Po herecké stránce je seriál více než výborný. Hudba mrazivá, ale k seriálu pasuje náramně. Za mě patří seriál mezi topovky britské BBC. ()

Série 1 (2013) (S01)

Rozhodovala jsem se mezi čtyřmi a pěti hvězdičkami. Nakonec jsem dala pět. A nelituji toho. Sice mě seriál místy nudil, ale přesto jsem ke konci pocítila příjemnou katarzi. Navíc jsem seriál sledovala asi v intervalu dvou dnů. První den jsem jako neposkvrněná koukala zmateně na obrazovku a říkala si: "Tak zas takový děs to není. Ale až taková hitparáda taky ne." Ale druhý den na přednáškách jsem se přistihla, že přemýšlím: "Sakra! Tak chytí ho? Nebo ne? A kdy? Sakra kolik ještě minut? Ještě půl hodiny, a pak půl hodiny busem. Ježíši holka, vydrž! Jenom hodinu a pak se dokoukáš na ten zbytek!" Co si tak vybavuji, málo filmů a seriálů mě takto chytlo. I přesto, že seriál může vypadat nezáživně a nudně, je velice propracovaný, hlavně po psychologické stránce. Hudba a prostředí Belfastu tomuto pocitu jenom přispívají. Co se týče herecké stránky. Ze začátku se zdá příběh velice chaotický a divák se v postavách ztrácí. Gillian Anderson zde hraje tak nesympatickou postavu, až to není možné. Je to však protagonistka. Paradoxně hlavní antagonista snad musí zaujmout všechny. Vůbec bych zde neřekla, že je to Jamie Dornan. Po absolvování 50 Shades of Grey (či perfektního Anthropoidu), jsem jen zůstala nad obrazovkou zírat. Nechápu jak je možné, že zde hraje Jamie Dornan perfektně tajemnou postavu, které se pod kůži prostě nedostanete. Nicméně ve 50 Shades, kde má hrát de facto to samé, už to nedokáže. Asi je to prostředím, ostatními herci, příběhem. Nevím. Nicméně zde jsem byla z hereckých výkonů opravdu, ale opravdu nadšená. Doufám, že druhá série má stejně našlápnuto... ()

Série 2 (2014) (S02)

Když srovnám druhou sérii s tou první... je to slabší. První série byla jako černý, britský čaj. S mlíčkem. Druhá série je už jako heřmánkový odvar. Příběh pokračuje a člověk očekává nějakou akci (tu, která byla v jedničce). Bohužel ji zde nenachází. Jamie Dornan se očividně vyléčil, poněvadž žádná další brunetka nebude zabita. V celé druhé sérii se antagonista točí kolem mladé puberťačky, která je na něm totálně, ale naprosto totálně závislá (ne, že bych se ji zrovna dvakrát divila... :)). Což trochu vyvolává otázky: "Miluje ji? Nebo ji využívá?" Nejde to přímo určit, což mě na začátku trochu iritovalo. Čím více však příběh pokračoval, tím mě tato otázka nezajímala a nudila. Herečka mi není zrovna dvakrát sympatická. A upřímně to působí místy komicky. ------ Celá druhá série se projevuje novým druhem chování hlavního antagonisty. Už nemusí zabíjet, abychom poznali jeho nahlodaný charakter. Což vyvolává trochu změnu mých voleb a přání. Jak jsem v první sérii fandila vrahovi (a G. Andersonovou nesnášela), zde se karta obrací. Konečně vidím mou starou Danu Scullyovou z Files X, kterou jsem zbožňovala. Pokud je zde nějaké plus oproti první sérii, je to "nový" charakter hlavní protagonistky. ----- Ostatní postavy... Celkem stejné, jako v první sérii. Doplňují příběh, ale netáhnou ho. ---- Rozhodla jsem se okomentovat i konec seriálu. Nechci zde vyzrazovat zápletku a co se na konci stane. Nicméně mě to trochu zklamalo. Doufala jsem, že si Jamie zahraje na vězně z Alcatrazu. Bohužel k tomu nedošlo. Tak se mi logicky ukazuje jeden maličký detail... O čem asi bude teda celá třetí série? Nevím. Nechám se překvapit. Doufám, že mě nezklame. ()

Série 3 (2016) (S03)

U třetí série jsem, pravda, zápolila trochu s hodnocením. Osobně jsem si ji více vychutnávala než dvojku. Nicméně jednička je pro mě stále špička ledovce. Problém třetí série je v tom, že divák stále očekává nějakou akci, která byla v jedničce, či vlastně i ve dvojce. Ve třetí sérii však žádná akce prakticky není (pokud nepočítám poslední 2 minuty závěrečné epizody). 5 hodin a 55 minut se tedy prohlodáváme psychologickými řečmi a otázkami ohledně morálky. Proto věřím, že spousta diváků se opravdu tentokrát mohla nudit. ----- Velké plus patří rozhodně lidem za kamerou, poněvadž vymysleli perfektní zápletku pro 3. sérii. Na konci druhé série jsem byla dost zmatená, poněvadž jsem nechápala, o čem chtějí dále točit. Ovšem tato možná cesta mě ani ve snu nenapadla a ve výsledku je série více než dobrá. Za což nese velký podíl také Jamie Dornan, který se s touto novou úlohou popral výborně. Vše diváku dojde až v posledním díle, kdy Spectora prozradí jeho "narcistický úsměv" na tváři. ----- Celá série se točí kolem Paula, kdy zjišťujeme proč se stal vrahem. A divákovi ho začíná být ve výsledku líto. Ale přesto si uvědomuje, že Paul je chladnokrevný, sadistický vrah. Takže mu prostě fandit nemůže.... (i když jsem opravdu doufala, že se mu podaří utéct a celá série skončí tím jeho úsměvem na DS Gibsonovou "Chyť si mě, Stello!") Tudíž nám zbývá fandit hlavní protagonistce. Ta je však v třetí sérii krajně nesympatická a hlavně má zde opravdu malý prostor, oproti antagonistovi. ------ Chování všech postav se šíleným způsobem vyhrocuje, což působí opravdu depresivním dojmem. ------- Myslím, že je třeba něco říci i k závěru série. Já jsem upřímně takový konec nečekala. Přiznávám to bez okolků. Čekala jsem, že uteče, a nebo ho zavřou. S žádnou jinou možností jsem nepočítala, tudíž mě konec docela překvapil a nemůžu tvrdit že příjemně. Chápu, že série musela být nějakým způsobem ukončena, ale nemyslím si, že konec musel být až tak šíleně depresivní. Nevím... ()