Nepřítel

Adam Bell (Jake Gyllenhaal) je učiteľ dejepisu, ktorý nemá veľa voľného času. Cez deň pracuje so študentmi a po práci sám doma. Nemá čas na filmy ani knihy, no po kamarátovom odporúčaní si pustí kazetu s filmom. Po chvíli sledovania si všimne, že herec vo filme je mu na vlas podobný. Adamovi to nedá, a tak sa snaží dvojníka vypátrať. To však môže mať pre neho fatálne následky. (TomX2)

Roman Albach

Pro většinu diváků nerozluštitělný film. Nejdřív tápete jestli sledujete příběh Luisy a Lotky z Toronta až pochopíte, že to tak jednoduché nebude. Závěr může být matoucí, pro mě osobně byl vysvětlující. Ikdyž na řadu otázek mi odpověděl až spoiler na youtube. A to je podle mého slabina, ale možná i silná stránka tohoto filmu. Film totiž projekcí nekončí, musíte mu věnovat více času. A to se může a nemusí líbit. Mně se líbilo... ()

ZdenoLo

Ani tým pavúkom som tak nepochopil ako tomu názvu filmu..hmm..prečo nepriateľ? Asi len ďalšia vec na zamyslenie. Mám rád tento typ obrazového filtra no a čo sa týka deja tak na mňa až moc zbytočnej gradácie dramatickosti. Viem že to bolo dôležité ale zo začiatku mi to dosť vadilo. ()

HonzysKISS

Podíval jsem se na Enemy především kvůli Jakeovi Gyllengaaleovi a neskutečně mě snímek překvapil. Ani nevím, co pořádně k tomu napsat, protože nejlepší je si o tom nic nezjišťovat. Už kvůli té atmosféře stojí za to se na to podívat, hlavně v noci. Hned po zhlédnutí jsem si řekl, že si to musím pustit znovu. Takové dumání se mi už dlouho nestalo. ()

Disease

Trochu vykradačka Lynche a Cronenberga, ale přiznejme si to: To mají mazlíčkové rádi. Po podivném konci, kdy jsem si v titukách přečetl, že to bylo podle Saramaga, mi to vlastně přišlo jako normálka. Chce to určitě dát ještě znovu, už kvůli tomu vizuálu. Škoda, že tahle kniha tu (zatím) nevyšla... Po druhém zkouknutí dávám plný počet. ()

dozana

FebioFest 2014 - Tak tehle film mě dostal, neustále o něm musím přemýšlet...jak si to vlastně všechno vysvětlit, co to mělo znamenat. Určitě musím vidět ještě jednou. ()

Doomerator

Ještě dlouho po finálové scéně se mi v hlavě honila jen jedna myšlenka ... Co to ku*va mělo znamenat? Dlouho jsem tápal a nedokázal film pochopit, natož adekvátně ohodnotit. Pak jsem si však našel několik vysvětlení, prozřel jsem a shledávám tento film naprosto mindfuckově geniální. Bravo Villeneuve, udělal jsi mi v hlavě zmatek jako nikdo předtím. 95% ()

Itar

Hodně silné čtyři. Villeneuve má vizi a dokáže ji precizně dostat na plátno. Stejně tak atmosféra se mu daří budovat výborně, samozřejmě i s přispěním hudby a hereckých výkonů (Jake Gyllenhaal dvakrát vede). Uteklo to navíc skutečně rychle, proto mě zaráží, že i přesto mi film přišel takový nějaký, prázdný. Ať už to byl, či nebyl režisérův záměr, je to jediná věc, která mi nedovolí dát tomuto jinak výbornému dílku maximální hodnocení. Jinak je ale Villeneuve v hledáčku do budoucna, protože se nám z něj rýsuje velmi zajímavý režisér! ()

Hadriel

V průběhu filmu jsem měl několikrát pocit, jo jasně, už to chápu. A pak na konci, wtf? Letmo jsem prolítl komentáře a řekl jsi že nebudu čist žádné vysvětlení ale po nějakém čase film zkouknu znovu. Takže píšu po druhém shlédnutí. A znovu mě to uchvátilo. Věřím že reakce většiny lidí bude: "hm, meh..". Není to pro každého, chce to dost přemýšlet a zhlédnout vícekrát. Moc se mi to líbí. Teplý grading do žluta dodává Torontu (resp. GTA) ponurou atmosféru, výborně doplňující celkové ladění filmu. Gyllenhaal hraje výborně. Další zhlédnutí žádoucí. + Gyllenhaal a Mélanie Laurent moc dobrý. + Arri Alexa, way to go. ()

iampatrik

85% Pro mě snad letošní největší filmový paradox. Přestože jsem film nepochopil, neskutečně mě bavil. Tajemné a atmosférické tak, že jsem to pomalu cítil na sobě. Také musím vyzdvihnout kameru a skvělého Gyllenhaala. Nenápadný snímek, který by však neměl uniknout nikomu, kdo rád neobyčejný film s přesahem, respektive po skončení nenechá diváka chladného a nutí ho zamyslet se a přemýšlet. ()

Piggsy

To bylo tak strašně mysteriózní, až mi z toho mysteriózního mysteriózna běhal mráz po zádech. A o čem to vlastně bylo? :D ()

DannyBoy80

Téma je velmi dobré a tajemné, nakonec nad tím přemýšlíte jak to nakonec bylo a pustíte si začátek znova. Bohužel film někdy skomírá na pomalé tempo, které je spíše v druhé části filmu. Což je škoda neb tento režisér je velmi nedoceněný, jeho filmy jsou chytré a opravdu překvapivé narozdíl od třeba nového filmu Finchera Zmizení, který je v tomto směru velmi slabý. Villeneuve je prostě dosti dobrý a tento filmu můži s klidem doporučit přemýšlivěším divákům. ()

Piškotka

Film má zcela jistě hlubší význam, je tajemný. Na první pohled se ovšem jeví banálně. Jednotlivé záběry se stereotypně opakují, jakýsi obrat nastává v momentě, kdy Adam začne pátrat po svém dvojníkovi, či sám po sobě? Závěrečná scéna s pavoukem nečekaná. Výborný Jake Gyllenhaal. ()

lucijelucije

Myslím, že rozporuplnost tohoto snímku je zřejmá =). Je to takový kyprý film, kterému chybí kousek k viditelné logičnosti. Dostat se do filmového podvědomý je tady strašně těžké, protože tvůrci si dost hrají s lidskou psychikou, a ač je možná nezvratnost tohoto snímků jistá, pochybnost v tomto případě ještě více nesporná. Domyslet si může každý z nás, ale tu ukrytou pravdu, jestli nějaká existuje, si musí každý najít sám. Výborně se tady pracuje s myšlenkami a spojovatostí mezi jedním a druhým životem. Mezi jednou a druhou ženou =).No možná má tenthle film skrytý potenciál a my jej podceňujeme. ()

Paldiny

Jedno je isté, Villeneuve sa vyžíva vo všemožnej hávedi, Prisoners hady, tu chlpatý pavúk, ale nebudem prezrádzať. Príbeh nie je originálny, zato spracovanie áno. Čo by ste spravili ak vás život nudí a zistíte, že v rovnakej koži chodí úspešnejšie dvojča. Téma so zámenou životných rolí sa dá nakrútiť komediálne (Dave) alebo s dramatickým tónom čo priniesol tento snímok. Lenže ten akoby nevedel čo chce obecenstvu zdeliť. Postavy sú vykreslené iba okrajovo na to aby zápletka získala na sile a ich motivácia mi príde hlúpa až naivná. Zavolá tajné číslo, kde na druhom konci dakto popletený splieta, že nie je blázon a prvé čo spravím, chcem sa s ním stretnúť. A to nehovorím o veľmi jednoduchom sa začlenení do života toho druhého, ktoré neukáže viac než to čo sa deje v spálni. Film však sprevádza akási príchuť melanchólie, ktorú krásne dokresľuje výrazná hudba. Do toho podivné “lynchovske prvky“, ktoré miestami tak motajú hlavu, až strácate prehľad či sa na plátne odohráva sen alebo skutočnosť. Pocitami z filmu si nie som istý, po jednej stránke cítim z neho potenciál a niečo čo mi zrejme uniklo, po tej druhej nachádzam medzery a miestami až nudu. Čo viem isto, ak by som bol profesorom, tiež by som menil. ()

Darth Maul

Zvláštne dielo s viacerými vrstvami. Ľudské túžby, závislosti a neschopnosť zmeniť sa sú v ňom prekryté obrazmi a symbolmi. Všetko zastrešuje pochmúrna thrillerová atmosféra. Jake Gyllenhaal pôsobil v dvojitej úlohe nešťastnej obete i desivého nepriateľa dokonale. Baví ma žiť filmom aj dlho po skončení jeho záverečných titulkov. ()

janesX

Niečo špeciálne pre "fajnšmeckerov"(filmových labužníkov). Tých "lahôdok" je tam tak zdravo kvantitou, ako aj kvalitou. "Nič pre komerčne navyknutého diváka" je na tom filme asi najsympatickejšie. ()

Fryštok

Zajímavý film, který po nějakém čase začne dávat solidní smysl, ale i tak zanechá spoustu otazníků. Rozhodně se nejedná o nějakou revoluční záležitost, ale určitě to stojí za zhlédnutí. ()

Blondsky

Skrytý Vilnéfův klenot prostřený pavučinou všech tarantulí a všemožných twistů! Sám jsem byl zvědavý, jaký WTF konec si tentokrát Denis připraví, ale tak WTF konec, při kterém jsem se málem podělal šel mimo moje chápání. Ještě jsem neviděl film, který by tolik pobízel o nějaké vysvětlení, přičemž vzniklo tolik možných variant a všechny dávaly dokonalý smysl, ať jsou delší či kratší. Už od Incendies jsou záběry a narativ od Villeneuvea jsou luxusní, takže byla opět lahoda se na film vynadívat a ta mysteriózní hudba už celkově mysteriózní a wtf feeling jenom zvyšuje. Gylenhall je chameleon, ten se doslova narodil pro thriller žánr. A pro arachnofobiky - dejte si radši monitor kousek dál od obličeje… ()

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2015 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

30.12.2015

Tom Hardy opouští Suicide Squad

Tom Hardy opouští Suicide Squad

16.01.2015

Že to znělo až příliš dobře na to, aby to byla pravda? No, byla to pravda, ale herci míní a Hollywood mění. Řeč je samozřejmě o comicsové týmovce Suicide Squad, jejíž snové obsazení ještě včera… (viac)

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

Emily Blunt vystřílí drogový kartel?

02.06.2014