Únos

Realisticky vyprávěný příběh mužské posádky nákladní lodi, kterou přepadnou somálští piráti v Indickém oceánu. Životy jednotlivých členů posádky se náhle ocitají v rukách Somálců a stávají se jen předmětem nelítostného vyjednávání pirátů s vládou, sídlící v Kodani. Snímek se vyznačuje dokumentaristickou estetikou a klaustrofobně budovanou atmosférou strachu a zvyšujícího se napětí. (oficiálny text distribútora)

klukluka

Bylo to silný. I když hodně zjednodušený, osekaný, zaměřený jen na pár figur a ani do jejich pocitů nám nedali nahlédnout, mohli jsme si je pouze představovat. Ve skutečnosti musel být ten tlak na vyjednávače ještě mnohem větší. Stačí si jen vzpomenout, co o tom v době, kdy se to odehrávalo, psala média v nějaké zcela nezúčastněné zemi jménem Česko... Co se kolem toho teprve muselo odehrávat tam u nich..? Toho napětí a konfliktů, které to muselo vyvolat..? Taky mě na tom zaujalo, že to film prezentoval jako interní problém společnosti, do něhož se jí žádným způsobem nepletl stát. To si dost dobře neumím představit..? Že by jiný kraj/mrav? Nebo jen další zjednodušení? Pokud ano, pak přínosné pro tvůrce, ale nikoliv pro diváka. ()

divak84

soren malling vynikajici manažer, který jenom deklaruje to že v dnešním světě opravdu každy individualista má svou cenu. nicmeně film to není buhvíjak parádní. za malo peněz ale solidní muzika, ale vypjatosti tam mohlo být více. líbila se mi autentičnost ()

Hanys_

Nějak jsem prostě z toho neměl ten pocit, že jsou kluci v pořádný bryndě a to telefonické haštěření o ceně prostě na vytvoření pořádného dramatu nestačilo. Závěr ale trochu výsledný dojem vylepšuje. 6/10 ()

EKLEKTIK

"Dnes je to skoro 18 týdnů, co MV Rozen byla unesena v Indickém oceánu." Cena sedmi lidských životů: 3,3 milionu dolarů. Cena jednoho lidského života: řetízek se snubním prstenem. Přežít útok somálských pirátů: k nezaplacení. Já sice chápu, že důkaz lásky na celý život má pro jedince obrovský význam, ale ve vypjatých situacích mi prostě přehnané lpění na materiálních statcích připadá jako naprostá malichernost. ()

kolemjdouc

dávám pět a škoda že nejde dát víc hvězd!.Natočené pomalu jako dokument.Děj pomalu a jistě graduje s přibývajícími nervy drásajícími situacemi.A žádný proškolený poradce na takové situace nemůže na dálku zjistit z pár telefonátů jak jsou tam ti lidé ohroženi.Konec se vám asi zamlouvat nebude ale dalo se čekat že po tolika měsících na té lodi nebude zdravě uvažovat nikdo ()

dormouse

Velmi sugestivní film. Nelze nesrovnávat s Kapitánem Phillipsem. Na rozdíl od něj tady na diváka doléhá bezvýchodnost a strašně dlouhá doba celé akce, při níž dochází k totálnímu psychickému vyčerpání všech stran. ()

bloodcountes

Silné, autentické, mrazivé, znepokojující, pobuřující. Psychologicky obsáhlé a myslím že dost přesné popsání fází vztahů mezi uneseným a únoscem a na závěr pecka, kterou už jsem fakt nečekala. Excelující Malling, jehož úsporné, ale tím silnější herectví jsem si zamilovala už ve Forbrydelsen. Skvělá, naprosto minimalistická hudba, vyjednávání, které bylo vzrušující víc, než bývají přestřelky a akce:) Výborná, přímo excelentní kamera. Není co vytknout, je to výborný film. ()

DannyBoy80

73%. Je to vcelku syrové, slušně natočené, místy to ovšem ztrácí tempo. Paradoxně kancelářské scény nabízejí více dramatu a emocí než je tomu u únosců a unesených na lodi. ()

sona123

Velmi příjemné překvapení. Jasně, obsah láká, ale samotné ztvárnění bylo ještě o něco lepší, vlastně to bylo celé velmi komorní, pokorně a asketicky vyprávěno, přičemž právě ta strohost a skromnost umožnila divákovi mnohé si prožít. Závěr pravda mohl být jiný, vlastně ani nevím, jak moc je to podle skutečného příběhu, ale pokud ano, pak snad velký stres může vysvětlovat chování hlavního hrdiny, jinak mi to hlava moc nebere. To vnímám jako vadu na kráse, nad kterou ale velmi ráda přimhouřím oko. ()

Nethar

Jo jo, přesně tyhle filmy v Dánsku umějí. Napínavé drama, psychologické podání postav, přitom v podstatě minimální rozpočet. ()

mira007

Perfektní drama, které netrpí přeakčnělostí a bombastičností jako ty americké. Místama je sice znát malý rozpočet nicméně vypovídající hodnota, jak to asi chodí je skvělá. jsem zvědavej i na hankse, ale nějak je to očekávatelné. ()

Garch

Únos dánské nákladní lodi somálskými piráty, pro které nemá čas ani život žádnou cenu. Čtyři měsíce čekání, vyjednávání, čekání... Somálcům nerozumíš, stejně, jako zajatí námořníci, jen čekáš a odhaduješ...Výborný Søren Malling (vyjednávající šéf loďařské společnosti) ()

Thomas_xxxxx

Vzhľadom na to, že je to dánsky film, som od neho čakal oveľa viac. Celý film bol nudný a nezáživný. A v podstate aj o ničom. Polovicu filmu tvorí vyjednávanie s únoscami, ktoré je však stále o tom istom a nikam nespeje. Celý film by sa dal skrátiť, príp. spraviť viac dynamickým, aby diváka zaujal. Celkovo podpriemerný film. ()

Pevek2

Je uplne neuveritelne, co staci k tomu, aby film byl zajimavy a napinavy. Lindholm je mistr toho, cemu se rika realismus. Jeho pribehum se da verit. Unos je postaven na davkovani informaci a prepinani dvou hlavnich perspektiv, cimz udrzuje napeti i tajemstvi. V osobe reditele podniku pak otevira moralni dilema, ktere Unos vytahuje nad pouhou napinavou a presne rozepsanou analyzu ekonomiky vydirani. ()

Vesecký

Rozmýšlel jsem se chvíli, jestli si tento film pět hvězdiček zaslouží. Jistě to není film o excelentních hereckých výkonech, i když postava kuchaře i šéfa společnosti byla sehrána skvěle. Jde ale především o dokument o skutečném příběhu, který vzrušoval svého času celý svět. Velmi dobře je zde znázorněna povaha somálských pirátů. Jsou to vlastně velmi jednodušší chlapci, kteří se nechali bůhvíkým naverbovat, jejich fanatismus a chybějící cit pro hodnotu člověka je největším nebezpečím pro zajatou posádku, jak se ukázalo v závěru, kdy byl zastřelen kapitán. A na druhou stranu tahle povahová prostota zase vede k tomu, že mají snahu se přátelit, ukázat, že nejsou tak zlí - viz oslava narozenin nepřítomné Kamilly či lovení ryb... Expert v Kodani byl zřejmě Američan, ti mají v povaze nepodléhat citům, a v tomto případě jsme asi museli dát za pravdu, když neustále žádal nepodvolovat se vlastním citům. - A tak jedinou výtkou může být to, že se děj filmu při snaze o dokumentárnost mnohdy neposouval dál, a tak mohlo být tohle dílko o tu čtvrthodinku kratší. ()

warrenur

Velmi autenticky, verne az komorne zahrana rukojemnicka drama. Stvorhviezdim som mozno trochu nadhodnotil, kedze je tu znacny priestor medzi jednotlivymi dramatickymi pasazami, napriek tomu sa vsak jedna o velmi dobry, neskresleny film. ()

Wild_man

Velmi zdařilé vykreslení celé situace. Trošku pomalejší spád celého filmu, který je dán snahou o gradaci napětí a strachu. Rozhodně se nejedná o akční film ale spíše o psychologické drama. ()

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

Přehlídka Scandi v deseti českých městech

14.01.2017

Třetí ročník přehlídky současného severského filmu Scandi představí v kinech nové tituly i tvůrce. Skandinávský rodinný film, komedie, současné i historické drama, horory i detektivky. Zástupci všech… (viac)

Dánové jdou do války

Dánové jdou do války

03.01.2014

Scenárista a režisér Tobias Lindholm se řadí mezi nejzajímavější mladé dánské tvůrce. Na režii i scénáři svého prvního celovečerního filmu se ještě podílel s kolegou Michaelem Noerem. Šlo o vězeňské… (viac)