Hrôzostrašný Dr. Phibes

• Česko Ohavný Dr. Phibes (viac)

Doktor Phibes měl jednoho dne autonehodu, která mu změnila život. Při autonehodě přišel o svou ženu a ztratil půlku obličeje. Měl strašný vztek na doktory, kteří operovali jeho ženu a vyčítal jim že ji nezachránili. Doktor Phibes se chtěl doktorům pomstít tak, že na ně pošle morové rány jako v Egyptě, které by je zlikvodovali podle bible: mraky kobylek, armády žab, regimenty krys a další... (JayCZ)

Petrus1

Tak úplně na začátku to vypadá, že v tomhle filmu hraje na varhany šílený inspektor Dreyfus. Ale on je to jen šílený doktor Phibes se svým Orchestrem mechanických čarodějů. Zabili ženu, kterou miloval a teď mlčenlivej doktor hudby a teologie vrací úder. Devět ji zabilo, devět zemře. A to pomocí deseti ran egyptských. Takže je jasný, že ta desátá čeká na někoho opravdu výjimečného. Čert vem, že nesedí ani pořadí ani přesnost jednotlivých klateb. Vraždy jsou povedené a nápadité. Jasně, někdy sice trochu přitažené za vlasy, ale na rok vzniku řekla bych nadstandard. Škoda jen, že ty detaily nebyly trochu vymazlenější. Ale i tak vizuálně moc pěkné. Například žába se povedla. Jakou masku bych asi dostala já? Že by naivní slepice? :-) Taky uvidíte, jak Terry-Thomas doplatil na svou slabost pro ženy a pustili mu žilou. Na škodu je i to, že Vincent Price má na sobě tolik make-upu a ještě k tomu ani nemluví, že to jeho démonické hororové herectví není tak zřetelné. Ani by tak nevadilo, že je to pojato spíš jako detektivka, ale bohužel nejvíc tomu celýmu ubližují komediální rozhovory. “Kam zase jdete, Troute? - Na záchod, pane.“ Taky jsem se dost divila, proč tu tolik lidí zmiňuje Saw. Proč sakra Saw? Ale v závěrečné (ve své době jistě hrůzné) scéně mi to došlo... No jasněěě - Saw. :-) Takže zahrajeme si takovou hru...Jeden ze 101 hororů, které musíte vidět, než umřete “Ohavný dr. Phibes je extrémně stylizovaný film: divák si připadá, jako by si vzal LSD a poté sledoval Bavovu Masku démona s příměsí „montypythonovského“ humoru, a to vše v asexuálním stylu, z nějž si utahuje snímek The Rocky Horror Picture Show... Režisér Fuest zpracovává své téma s ironií, ale nikoli výsměchem. Vzdává hold produkci Hammer Films i Cormanovým gotickým hororům, ale zároveň provádí jejich poučenou kritiku, neboť publikum počátku 70. let už dávalo přednost jiné produkci: realističtějšímu hororu s maniaky, ohánějícími se motorovou pilou, a se zombies, kteří smetou všechno, co jim stojí v cestě.“ ()

kkarx

Zastaralé i na rok 1971. Podstatná věc u filmu jehož hlavním tématem je pomsta není samotný mord, ale to co se stane před ním. Často hraje důležitou roli i samotný motiv, který bývá mnohdy skryt do samotného konce. (např. Tenkrát na západě) Není ani neobvyklé když hlavní hrdina na svoji cestě za pomstou prochází různými dobrodružstvími, setkává se s rozličnými lidmi, poznává nějakou ženu do které se zamiluje, mění se mu životní hodnoty a cíle, atd... Těch možností jak podobné téma uchopit je ohromné množství. Jak se ho tedy zmocnili autoři tohoto snímku? Čím udělali příběh zajímavý? Čím ho ozvláštnili? Nijak. Příběhovou kostru nechali zcela obnaženou. Dr. Phibes se zblázní ze smrti své ženy a vraždí. Je tu sice ještě vyšetřovací fáze, nicméně ta je nudná a nezáživná, protože my víme co se děje mnohem dříve než na to přijdou samotní vyšetřovatelé. Plochost celého snímku ještě podtrhuje neherectví Vincenta Price. On nikdy nic nehrál a vystačil si v každém filmu jenom se šklebením. ()

Pokryvac

Výborný predchodca filmov ako Sedem alebo Saw, nasiaknutý tou správnou anglickou eleganciou. Ide vlastne o retro film a preto tu nachádzame detektívov starej anglickej školy premávajúcich na súdobých veteránoch. Treba pochváliť aj herecké výkony, či už detektíva Petra Jeffreyho, doktora Josepha Cottena (známy zo starých noir klasík) alebo démonického Vincenta Prica (absolútna ikona anglického horroru s nezameniteľným hlasom, ktorý možno počuť aj v piesni MIchaela Jacksona - Thriller). Mechanický orchester Clockwork Wizards Dr. Phibesa dodáva filmu potrebný bizarný ráz a spolu s jeho ostatnými vynálezmi ho pasuje do pozície jedného z najvynaliezavejších zloduchov horrorovej kinematografie. Počiatky moderného horroru odeté v konzervatívnom anglickom háve. ()

maoc

Návnaděn na nevšední podívanou jsem ji také dostal. Film je nadpozemský. Jak hraje Dr. Phibes na varhany a přitom máchá nejmene jednou rukou ve vzduchu! Vtipy o rybách! Neschopnost domyslet na koho a jak dopadne poslední pohroma! Policie, která vyšetřuje velmi efektivně, ale s informacemi neumí naložit a hlavně neumí ochránit příští oběti! Prostě tento film je lepší sledovat na tripu. Ale vše je profesionálně a krásné ručně uděláno a vypiplano k dokonalosti. Třeba jen těch šperků, které postavy nosí. Paráda! Něco mimo tento svět, z jakési dimenze, kde je podivno normální. ()

Kenneth

Velmi podobný film pozdějšímu Theatre of Blood a stejně tak scény podobně nechutné. Tentokrát však Price moc nemluví, vyrobil si jakéhosi slavíka a hlas připomíná Daleky z Dr. Who. Tomu co se tam děje se nedá vůbec věřit, proto to bylo pojato dost komediálně, což diváka přesvědčuje, že se jedná o nadsázku. Velmi dobře je ztvárněno prostředí, kterým je Phibes obklopen, na druhou stranu to ale pro diváka může být až moc zdlouhavé. ()

Nikolas__

Tak Dr. Phibes je pro mě nakonec velice milý nadprůměr, každopádně do největších starých žánrových klenotů se nezapíše. Na to by musel být ještě více nápaditý. Jinak ale spokojenost, jeden z mála filmů kde se mi opravdu líbil Pricův výkon. 6/10 ()

Scaevola

(spoiler) Samozřejmě nepopírám, že mrtvolný výraz V. Price je děsivý a jeho hraní na varhany patřičně osudové, avšak celá zápletka, kterak se šíleně pomstichtivý doktor probíjí zástupem nepřátel až k finálnímu patosu, mne k smrti nudila. A ani sledování bezradných policistů, kteří pouze vyplňují jinak dosti chudý děj a nepřinášejí dokonce ani náznak humoru, natož jakéhokoli skutečného napětí, mi nepřipadlo dostatečně nosné pro vytvoření protiváhy titulnímu hrdinovi. ()

Baldrick

Trochu verneovky, trochu horory předchozích dekád, trochu clouseauovky (linie inspektora Štiky - nomen omen), trochu (víc) nadsázky a humoru, no a především skvělá výprava a výtvarná stránka. Špekatá záležitost pro fajnšmekry. ()

Svadbos

Snímok je plný nevkusnej art Deco extravagancie prekvapivého šarmu a cynického násilia. Film bol originálne distribuovaný s podtitulom "Love means never having to say you´re ugly"! (Láska znamená, že nikdy nepovieš niekomu, že je škaredý). Vincent Price si o rok neskôr zahral reprízu vo filme "Dr. Phibes Rises Again". ()

abrat

Dr.Phibes, ktorý sa chce pomstiť lekárom, ktorí nezachránili život jeho žene. Starý horor s Vincentom Pricom. Znova potvrdil, že to bol výborný herec. ()

sibskyn

Saw ze 70 let s Vincentem Pricem. Tohle šlo trochu mimo mě. Pěkný nápad a hezká kamera, samozřejmě Vincent, ale nějak to pohromadě nedrží a je to suché jako koňské lejno. ()

Digi_cz

Dr. Phibes a jeho futuristický (SAW). Nečekejte temný thriller a skládačku v jednou. Tohle je komické pojetí dnešní hry o přežití. U mě vyhrály dobře zvolené barvy a masky + Virginia North jako asistentka Price, ale obsah se mi do žil nedostal. ()