Houbaření

(festivalový názov)

Politik Aadu si vyrazí s manželkou do lesa na houby právě v den, kdy je novinářem telefonicky konfrontován ohledně podezření z korupce. Shodou náhod se spolu s manželským párem ocitá v autě i namyšlený rockový idol Zäk. Místo, jež žena k houbaření vybrala, je plné výletníků, a tak se Aadu rozhodne vyhledat klidnější lokalitu. Les, který nakonec najdou, je však možná až příliš hluboký a nehostinný, nalézt cestu ven nemusí být tak jednoduché… Satirická tragikomedie s prvky osvěžujícího černého humoru je celovečerním debutem estonského režiséra a scenáristy Toomase Hussara, který si bere na mušku často bezohledné jednání současných politiků či mediálních hvězd, ochotných jít kvůli moci a popularitě přes mrtvoly. (MFF Karlovy Vary)

NinonL

Cynické, drsné, strašidelné, plné černého humoru. Hrozně se mi líbil Juhan Ulfsak aneb arogantní rocková hvězda Zäk. Sledovat jeho xichty v jakékoli situaci byla lahůdka. Závěrečná tiskovka ukazuje, že politici jsou všude stejné svině, které zneužijí kohokoli jen aby jim koryto zůstalo. ()

kareen

Docela jsem váhala nad hodnocením, protože jakkoliv mi připadalo vykreslení charakterů velmi trefné a docela jsem se i nasmála, tak příběh sám o sobě je docela řídký a celkově se z toho dalo asi vytřískat víc šťávy. Nakonec rozhodl ten závěrečný proslov, ten přesně vystihoval všechno to pokrytectví a opájení se vlastních nabubřelých slov politiků a ještě k tomu dokázal dojmout všechny ty novináře, co mu to sežrali i s chlupama. Jinak, dokonce ani já se svým mizerným orientačním smyslem, bych se snad nedokázala v lese ztratit tak blbým způsobem jako ta skupinka těch tří tragédů. Skoro se divím, že se svou neschopností nepozabíjeli navzájem, až jsem skoro litovala toho pošuka, co je tam naháněl. Viděno v rámci Challenge tour 2015: 30 dní se světovou kinematografií. ()

befelemepsvz

47. KVIFF - Během projekce jsem pozoroval krásnou věc, tedy onen 'ostrůvkovitý smích', který dokazuje, že si vtip s divákem rozumí individuálně. Film o vážném tématu, ztraceném politikovi v lese, braný s krásným nadhledem a humorem. I thrilerová místa zapůsobila. Závěrečná řeč, nádherně vygradovala z filmového patosu v politikův patos. ()

Sandiego

Vida, i v dnešní době může vzniknout trefná, výmluvná a přitom mírně mrazivá politická satira. Stačí k tomu čtyři postavy, proměnlivá kulisa lesního labyrintu, jeden malý "prohřešek" vůči daňovým poplatníkům a pokrytečtí kolegové ze strany hledající někde daleko východiska z prekérní a přitom banální situace. Film s nespornou absurditou a smyslem pro pointu dokáže vytěžit z "nevinné" události, kdy se vlivný politik a jeho manželka ztratí při houbaření, skutečné maximum, které chování postav značně přesáhne. Jakýkoli krok ve vzniklých konstelacích náhle znamená hrozbu pro kariéru mocenského exponenta. Strach o život a pud sebezáchovy se u něj pevně provážou se snahou udržet si místo na výsluní a žádný jeho další počin nemůže být vnímán jako nevinný či obhajitelný extrémní situací. Film až chameleonsky mění atmosféru od počáteční víkendové idyly okořeněné přítomností rockového hudebníka, přes iracionální napětí až k sérii thrillerových sekvencí, jež vstupují společně s šílencem trpícím chorobnou averzí vůči televizním "hvězdám". Ohrožení ovšem končí černohumornou epizodou z lesní chaty a poté snímek směřuje k nadsazenému patosu přežití, který dovede k vrcholu a přitom dokonale pohřbí ústřední postava v neuvěřitelně obratném sebezáchovném proslovu na tiskové konferenci. Lepší a výmluvnější zakončení si nelze u této čím dál více hořké satiry ani představit. Jediné, co tento komorní a sevřený počin mírně narušuje jsou gagy a situace, které mají pouze účel pobavit a přitom co nejvíce splnit svůj účel, což vede k jejich nepříliš originálním a pozornost odvádějícím návratům (benzinka se septikem, hloupá televizní soutěž). Houbaření je ideálním filmem pro seznámení se s čím dál výraznější estonskou kinematografií, už jen proto, že zvolený humor a ironie mají velmi blízko českým společenským reflexím a i vzhledem k tématu dávají vzpomenout například na hořkou komedii Rodina je základ státu. (Cinema Mundi 2013) ()

Aljak

Po toľkej chvále a všeobecnom nadšení som očakával nejakú úžasnú satiru plnú čierneho humoru, no akosi sa nič z toho nejako obzvlášť neprejavilo. Skôr som to vnímal ako tragikomickú drámu o bezradnej trojici stratenej v lese. Sem tam nejaká dobrá hláška, no naozaj tej komédie tam bolo ako šafránu. Preto nedokážem celkom pochopiť tie premrštené hodnotenia podčiarknuté komentármi plných nadšenia. Nebolo to zlé, ale u mňa niekde pod hranicou priemeru. Potenciál to malo oveľa vyšší, ešte aj z toho konca som bol sklamaný. ()

Larushka

Příběh o tom, že houbaření není vždycky procházka růžovým sadem. Negativní postoje a výrazy hlavního hrdiny fakt pobavily, u manželky se mi zase líbilo, jakýma proměnama její postava procházela a Zak, ten mi byl tuze povědomej. Za vypíchnutí stojí krásná krajina (nedokážu posoudit, jak moc je upravená) a závěrečný proslov. Zábava ****, napětí ***, romantika 0, politika **** :) ()

Jermann

(KVIFF 2012) Velmi vtipná svěží a parádně vypointovaná satira z "psem vrtícího" politického zákulisí prolezlého PR specialisty a jinou havětí. Celé velmi povědomé .. tak trochu "Paroubek v temném lese". Vydařená tečka za (mými) letošními Vary. ()

Dreadd

Projekce zajímavá nejen tím, že mi do sedačky několikrát kopnul sám estonský velvyslanec, naštěstí k žádnému mezinárodnímu skandálu nedošlo a u východu ze sálu čekal tác panáků a bonbóny, ukázkový příklad diplomacie. Samotný film je postavený na dvou postavách - fiktivním estonském politikovi, ve kterém by se jistě našlo (nebo lépe řečeno ostatní by v něm viděli) hodně jiných politiků a excentrickém hudebníkovi Zäkovi, který představuje především startovací element ke spoustě vtipů. Humor je specifický, většinou ironický až absurdní (například brilantní gag s nalezenou plechovkou), ovšem přijatelný a pochopitelný. Vrchol celé politické satiry je v samotném závěru, kdy se z vystrašeného politika stává za zvuku Beethovenovy sedmé neohrožený hrdina, který povede svůj národ vtříc jednotě a zářné budoucnosti. ()

jefff

Obrovské překvapení z Estonska. Kombinace humoru, thrilleru a politiky v takovém mixu, který asi nikdy neuvidíte. Zatraceně dobré! ()

Piggsy

Nudný a divný film o hloupých lidech, kteří se při houbaření ztratí v lese. Jak nečekané! :-D Komedie pouze pro diváky, kteří se zasmějí kdejaké debilitě. Kdyby to natočil Hřebejk, tak se to tu hemží odpady... Ale protože je to estonský film, tak musí mít hodně, je mi to jasné. Za mě 25%, víc ani ťuk. ()

Brylin

Svérázná komedie, ale i drama a zamyšlení se nad současností - a pozor, ta estonská se až příliš podobá té české. Toomas Hussar tepe jak arogantní politiky, tak prázdné "celebrity", a byť film není dokonalý, estonská satira a smysl pro humor mi sedí. Vyzdvihnu ještě lehce nadnesené, avšak maximálně trefné využití hudebního doprovodu. Povedená světová premiéra nakonec dosáhla na čtyři hvězdičky. ()

LuccinyFilmy

Prý se nám, Čechům, estonský humor podobá a je to pravda - ostatně se nám podobá i postsocialistická minulost země a její současná politická kultura. Rozehrané do absurdity, film rozhodně baví, ale zázraky nečekejte. ()

Lukin413

Důkaz o tom, že estonský a český styl humoru si jsou velmi podobné. Jak mají Estonci rádi Švejka, tak jsem přesvědčen, že je Čechům blízká i tato (nejen) politická satira. 80 % ()

billyador

cool cool cool..... Estonsko je podobná země s podobnými problémy. možná mají i odvážné režiséry, nebo už korupční atmosféra Toomas Hussara naštvala dřív, než všechny ostatní rejžáky z východního bloku. Hodně takovej comedy/thriller/horror/mystery crossover jsem nečekal, ale nakonec jsme dostali excelentní podívanou, herecké výkony přesně vykreslují postavy a je to celkově krásně odlehčeno, to snad aby se nějaký konkrétní estonský politruk necítil očerněn? čekám ,kdy něco podobného ve větším formátu vznikne v čechách a bude to humorem popichovat hodně vysoko.. však námětů je poslední dobou dost. ()

plo koon

Je to děsná blbina, ale taky děsně veselá. Tvůrci si zábavně pohrávají s hororovými a komediálními klišé i s diváckým očekáváním. Navíc to má fakt přesah a je to tak podobné situaci v naší zemi. ()

vitac.

Docela vtipná komedie a taky docela strašidelná... - na komedii - a to i díky (zdá se mi že nadprůměrně) pečlivě volenému hudebnímu doprovodu. No, být houbařem, tak se možná směju ještě víc, takhle se ale aspoň můžu smát houbařům:) "- Nejste houbař? - Jak to myslíte? - Nemáte rád hledání hub? - Ne." Příroda nádherná, karakteři kvalitní a profesně akorát dle mého gusta... Škoda jen, že se ve filmu střídaly silnější momenty se slabšími, takže na čtyři hvězdičky to nevidím, ale pěkné tři si podle mě zaslouží. P.S. A ten estonskej Míra Donutil je taky přesnej:) ()

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

Best of 2012 dle popředních uživatelů ČSFD.cz

06.01.2013

Once Upon a Time in Vary

Once Upon a Time in Vary

14.07.2012

S doznívajícími tóny pofestivalových projekcí ve vybraných pražských kinech pomalu opadá i nostalgie, se kterou jsme se mnozí před pár dny loučili s atmosférou Karlovych Varů. S filmovými prázdninami… (viac)