X-Men: Budúca minulosť

• Česko X-Men: Budoucí minulost (viac)
USA / Veľká Británia / Kanada, 2014, 131 min (Special Edition: 148 min)

V súčasnosti mutantov odchytávajú a internujú v koncentračných táboroch, ktoré strážia neporaziteľní roboti. Profesor Xavier vie, že prvých robotov vyrobili ešte v roku 1973 pomocou DNA mutantky Mystique, ktorú vtedy zadržali pri pokuse o zabitie svojho stvoriteľa, doktora Bolivara Traska. Jediná šanca na prežitie vedie do minulosti. Keby sa im totiž podarilo dostať späť do roku 1973 a presvedčiť Mystique, aby sa vzdala svojho plánu na pomstu, nikdy by ju nechytili a nevyrobili vďaka nej vražedné roboty. Neľútostný zápas o prežitie unikátneho druhu mutantov zúri v dvoch časových rovinách, a tak môžu zrelí hrdinovia pôvodnej trilógie X-Men spojiť sily so svojimi mladšími identitami z filmu X-Men: Prvá trieda. Profesor Xavier a jeho protivník Magnet sa nám predstavia hneď v dvoch podobách. Jedine Wolverine zostáva stále rovnaký vďaka svojej schopnosti nestarnúť a bleskurýchlo sa zotavovať. Preto práve on dostane šialenú úlohu – vrátiť sa v čase späť do minulosti a zabrániť tomu, aby z partie bývalých priateľov sa stali súperi na život a na smrť. Jedine spolu totiž dokážu v budúcnosti čeliť sile, ktorá prevyšuje ich mimoriadne schopnosti (TV JOJ)

honzii

Nebylo to špatné. Slušně se pracuje s hlavními postavami (mladý Xavier, mladý Fassbender, Mystique), téma zůstává stejné jako vždy, je ale okořeněné o filosofii hlavního "záporáka", která má naprostou logiku. Příběh je díky cestování v čase trochu překombinovaný a nedává moc prostoru staré partě v post-apo lini (starý Magneto sotva promluví), ta je ale oproti retro-linii bez většího děje či nápadu, takže vám to ani nevadí. Občas tápete, jak co bylo v minulých filmech a jakým způsobem jsou provázané s tímto, protože s mytologií předchozích filmů se zde docela slušně žongluje. Nakonec ale dostanete to, co jste očekávali. Pár mutantích bitek, pár hlášek, pár emocionálních momentů a jednu nezapomenutelnou scénu v Pentagonu (proč jich prostě ve filmu nemůže být víc?). ()

klukluka

áááá - to je blaženej vzdech, kdyby to náhodou někdo nevěděl. Tuhle sérii prostě miluju! MILUJU! Budoucí minulost jsem dlouho odkládal, měl jsem pocit, že už jsem někde jinde, že mě to nebude bavit a vida... je to tam furt. My k sobě prostě patříme. Já a tyhle figury plný všeho - síly, inteligence, lásky, citu a navíc ještě mimořádných schopností. Pokud se to podobá původní komiksové předloze (nemohu soudit), tak byl její autor absolutní génius. Pokud se jí to nepodobá, pak si tenhle přídomek zaslouží někdo jiný. Ale někdo tady musí mít neskutečně pod čepicí. Absolutorium zaslouží i filmaři, nějak si vůbec neumím představit, jak se něco takovýho kompletuje. Smekám před nimi v hlubokém předklonu, zároveň jim ale lehce schizofrenně vytknu tu tmu hned na začátku. Ta se mi nelíbila a dost jsem se zaradoval, když po těch několika úvodních minutách konečně zmizela. Chápu, že se v ní ztratily nějaké technické nedostatky, ale právě ona mě několikrát odradila od toho, abych se na to konečně podíval. Jinak tomu nevytýkám vůbec, vůbec nic, pouze nad tím obdivně kroutím hlavou. Mazec! ()

KoRner

Tieto alternatívne svety sú veľmi dobré v tom, že zomrieť môže naozaj hocikto a neskôr sa zase objaviť v pokračovaní. Preto asi už neuvidíme komix, ktorý by mal depresívnejšiu atmosféru. Zo začiatku mi dosť vadilo očividné protežovanie Jennifer Lawrence, ako najväčšej hviezde filmu, ale potom to vyrovnal Fassbender a bolo to celkom fajn. Akurát mi vôbec nedáva zmysel tá naväznosť na jednotku, mal by som plno otázok do pléna, ale to by som spoileroval, takže film dobrý, ale nie lepší než pôvodná trilógia. Tá mala lepšiu akciu a rozvinutejšiu psychológiu vedľajších postáv. Tu je väčšina iba na prihrávanie Magnetovi a Mystique. ()

wooozie

Opět se mi potvrdilo, že s X-meny to mám jako na houpačce. Jednou přijde průměrný film, pak zase adept na film roku a poté následuje zase mírný nadprůměr a tak dále. Tentokrát to znovu nebylo jinak, kdy po brilantní First Class, přišel průměrný Wolverine a Days of Future Past je tak něco mezi - výborný film, ale hodně tomu chybí. Po efektní stránce je film luxusní, také o postavách se toho dozvíme hodně, ale celé se to utápí v guláši staronových postav a dvojitého příběhu, který je děravý jak cedník. Ne že bych se v tom ztrácel, jenže ten mix starého a nového mi prostě nesedl a hlavně Vaughn je mnohem lepší režisér, než jakým je Singer. Ale na konec jenom taková poznámka, celá tato série se podle mě může pyšnit největším počtem charismatických a sympatických postav na metr čtvereční, v čele s božským Jackmanam. ()

Mistickzz

X-meni sú späť v plnej sile a v epickom boji na dvoch frontoch so starými dobrými i "novými" tvárami. Tak ako mi Wolverine chýbal v predchádzajúcom diely, tu si to plne vynahradil. Som rád, že sa Brian Singer vrátil k X-menom, dokázal skvele sa zapracovať do Vaughnovej práce a pridal aj svoj obraz z prvých dvoch filmov a dokázal tým posunúť laťku ešte vyššie. Film obsahuje kopu výborných a originálnych scén, ale tá ako Quicksilver pri záchrane Magneta zneškodňuje ochranku je fenomenálna, určite si film pozriem aj v 3D. ()

DonQ

Miluju příběhy o cestování v čase, ale tady mi to moc nesedlo. Trochu překombinované, jakoby tvůrci nevěděli jestli být víc do akce nebo víc ladit do komedie, protože spolehlivě nefunguje ani jedno. První třída byla určitě o třídu výš, resp. v rámci X Menů i nejvýš. Musím se přiznat, že prvních patnáct minut z budoucnosti mne i tak trochu vystrašili, aby z fajn látky neudělali sračku, ale pak se to zvedlo :o) ()

Jaccobos

Tvůrci dokázali stvořit zajímavý příběh, zaměřený tentokrát na postavu Raven, jejíchž psychologie je nejvíc pohnutá a dá se snad říct velmi existenciální. Navíc úvahy o změnách napříč časem a prostorem byly pojaty velmi srozumitelně a citlivě. Spojení fantasy akce s filosoficko-lidským rozměrem se rozhodně povedlo. Jde o jeden z nejlepších X-Men. ()

iXtr3m3

Wow, tak toto som teda nečakal. Už jednotka bola skvelá, ale toto bolo to najlepšie, čo sa mohlo udiať. Neskutočné nesmrteľné momenty ako napr. v kuchyni v pentagone, neskutočné efekty v zrovnaní s predchodcom a temnejšie spracovanie. Dinklage už len pomyselná čerešnička na torte. Btw. všimli ste si, že moderní sentineli boli čistou kopírkou Ničiteľa svetov z Thora? ()

Indy

Po kino zážitku v lete 2014 som bol trochu sklamaný, po zhliadnutí predĺženej "Rogue Cut" verzie je všetko ako má byť a vrátila sa spokojnosť, ktorá zdobí každý diel x-menovskej série (mimo sóloviek Wolverina, ktoré majú svoje rezervy). Prim hrajú jednoznačne mladé verzie hrdinov, škoda hlavne starého Magneta, ktorý bol v podaní sira Iana McKellena vždy veľký frajer, ale tu je to už len jeho tieň. Zato Fassbender a jeho "mladý" Magneto vládne, ako je u Fassbendera zvykom v každom jeho filme. Dobrý je aj James McAvoy a Jennifer "Mystique" Lawrence. ... každá recenzia a koment velebí Quicksilverovu scénu v kuchyni, však hej, je vtipná a originálne natočená, ale top scény x-menov pre mňa vždy budú vážne pasáže, kde sa riešia problémy identity a boja za tú správnu vec a tých je tu našťastie dosť. ... určitým mínusom je akcia, ktorú Singer nikdy nevedel a vždy jej niečo chýbalo ... tiež dizajn sentinelov v 70.rokoch nie je moc podarený, tie futuristické sú na tom lepšie a optimistický happy end, ktorý vracia do hry kľúčové postavy je trochu problematický, ale pozitívny dojem pokaziť nemôže. 8/10 ()

Han22

Prvotní nadšení "můžu tomu dát 5*" nakonec nevydrželo, ale sedmí X-Meni jsou skvělí. V postapo budoucnosti bojují zbytky X-Menů proti armádám téměř nezničitelných a přizpůsobujících se robotů a poslední šance je vrátit Wolverina do roku 1973, aby zastavil Mystique při vraždě vědce Truska. Trusk, který rozpitval spousty mutantů a vedl s nimi boj se stal mučedníkem a jeho program Sentinelů nakonec vedl k oné budoucnosti. A musím uznat, že většina filmu je téměř bez chyby - ničivá budoucnost, hrdina zoufale se snažící změnit minulost, profesor Xavier, Magneto i Mystique v úplně jiných rolích. Po atentátu to trošku ztratí tempo, takže člověk může přemýšlet nad tím co ho štve - například proč je Xavier v minulosti takový kretén, nebo proč tvůrci mixují evidentně neslučitelné světy Avengers a X-Menů postavou Quicksilvera? Nicméně finále je neskutečné - až budete sledovat Magneta transportující celý stadion, nebo X-Meny v jejich posledním boji v budoucnosti, budete si říkat wow a to bez ohledu na to, kolik podobných scén jste viděli. Vlastně nesnáším restarty sérií, ale tenhle se povedl a jsem moc zvědavý na osmičku. ()

Loki_Six

"The past: a new and uncertain world. A world of endless possibilities and infinite outcomes. Countless choices define our fate: each choice, each moment, a moment in the ripple of time. Enough ripple, and you change the tide... for the future is never truly set." ()

Milano33

Spojenie pôvodnej X-Men trilógie s novou generáciou mutantov (First Class) mohlo dopadnúť len dvoma spôsobmi, buď naprostým fiaskom alebo famóznym úspechom, našťastie sa vyplnila tá prvá predikcia. X-Men: Days of Future Past je filmom, ktorý dokázal zmysluplne pripojiť dve časové roviny a to tak, aby sa pri nich divák bez problémov orientoval. Cestovanie časom je samo o sebe dosť riskantným krokom vzhľadom na vysoko pravdepodobnú možnosť vzniku časových paradoxov. Každopádne, na režisérske kreslo sa opäť vracia Bryan Singer a ten si jednotlivé súvislosti a náležitosti patrične ustriehol a celý snímok hravo skorigoval do zdarného konca. Niečo síce nebolo dopovedané, ale to nevadí, keďže koniec filmu bol jednoducho dokonalý. A myslím si, že tými pár otáznikmi na záver si tvorcovia nechali otvorené dvere pre ďalšie pôsobenie. X-Men: Days of Future Past je aj vďaka cestovaniu času, ktorý celý tento impozantný kolobeh umožnil - filmom, pri ktorom sa predáva štafeta mladšiemu osadenstvu - generácií X-Menov. Jedná kapitola (timeline) mutanských dejín sa uzavrela, nová si však razí cestu. X:Men: Days of Future Past by sa dalo do veľkej miery prirovnať k novodobému Endgameu z prostredia MCU, v ktorom sa takisto výrazne narušilo časopriestorové kontinuom i predala pochodeň. Ale u X-Menom mám pocit, že to omnoho lepšie do seba zapadlo, minimálne čo sa cestovania naprieč časom týka. Čo taktiež vyslovene poteší je návrat k retro atmosfére z First Class. Hoci sme sa o niekoľko rokov posunuli v čase, nostalgia tejto doby je stále intenzívna. Na druhú stanu budúcnosť, tá priniesla mnohé neduhy pre mutanskú spoločnosť. Mutanti totižto čelia vyhynutiu, sú na pokraji vlastnej existencie a sú nútený zvádzať neľútostné boje s tzv. Sentinels. Budúcnosť je začne poznamenaná, je temná a dyspotická a javí sa ako nevyhnutné ju nadobro a natrvalo zmeniť. V minulosti sme navštívili mladšie verzie Professora X a Magneta. Obzvlášť Charles Xavier stvárnení excelentným Jamesom McAvoyom sa pre mňa stal hlavným aktérom celého filmu. James McAvoy je skrátka môj obľúbenec a do svojho hereckého umu vložil naozaj úplne všetko a siahol si na úplne dno svojich síl. Bezodné dno postihlo aj jeho postavu Professora X, ktorý si prechádza životnou krízou sprevádzanou značnou dávkou cynizmu. Jeho srdcervúce stvárnenie tejto ikonickej postavy ma tým prívalom emócií naprosto uzemnilo. Jeho príbehová linka je dojemná, depresívna, plná sebaľútosti a čeleniu reality. A to McAvoyové dramatické i miestami komické zázemie skvelo vyprofilovalo jeho charakter. Hugh Jackman je vynikajúci tiež, takisto aj Michael Fassbender, Ian McKellen a Patrick Stewart, Na tomto fantastickom filmovom počine plného osudovosti sa mi veľmi páčil dôraz na dimenziu psychologickú, než na nejakú povrchnú akciu, ktorej v tomto snímku bolo naozaj pomenej. A tiež mi bolo nesmierne sympatické, ako sa takýto druh blockbusteru vo finálnom vyvrcholení zaobišiel bez epickej akčnej katarzie. Nie všetko musí byť riešené nutne násilím a akciou. () (menej) (viac)

noby

Mám z toho rozporuplné pocity. Na jednu stranu je všechno vlastně po všech stránkách dobře vymyšlené i realizované, na druhou stranu je to všechno…všechno. Scénáristé jako by se nemohli rozloučit s jediným nápadem, který na ně přišel, všechno muselo do filmu. ()

provitamin

V nových X-menoch vidíme hrdinstvo amerického prezidenta, plno amerických vlajok, americkú hymnu, Biely doom, bola spomenutá vojna vo Vietname a dokonca aj Kennedy. Tak prečo som pôvodne dal dokonca plný počet napriek všetkým spomenutým sračkám? Všimol som si že Mystique akosi zmenila vzhľad a to výrazne k lepšiemu. Niežeby jej predošlá herečka Rebecca Romijn zle vyzerala, to nie, ale povedzme si že Jennifer Lawrence je trochu iná liga. Ďalej som si všimol, že jedna mutantka vyzerala dosť povedome a tiež sa na ňu dobre pozeralo. Meno Ellen Page hovorí za všetko. A teraz k samotnému filmu. Mutanti bojujú resp. skrývajú sa v budúcnosti pred sentinelmi a Wolverine je napojený na "prístroj" a pomocou svojej mysle je vyslaný do minulosti, aby zmenil budúcnosť, resp. prítomnosť. Pripomína Vám to nejaké filmy? Áno, aj mne. Tiež sa mi páčilo temné ladenie budúcnosti a český dabing je fajn. Stále nie ste rozhodnutí či to chcete vidieť? Veľké plus je vidieť v 3D boje mutantov, takže odporúčam kino pred DVD. 90% ()

Arach.No

Tak jenom ve zkratce. Jedním z mnoha problémů Days of Future Past je, že nenavazuje ani na First Class, ani na Last Stand. Pravděpodobně měl navazovat na oba tyto filmy. Kdo chce moc... Postavy jsou ploché, lidská dramata nefunkční a zábava se moc nekoná. Film je vším tak zahlcený, že v něm vlastně nic není - žádné drama, žádné napětí, žádné emoce. Kdo chce moc... Jedna z mnoha okouzlujících věcí na First Class byla vynikající dobová atmosféra, kterou tady nahrazuje jen sedmdesátkové oblečení. Další byly zajímavé charaktery s nimiž divák soucítil a bavil se přesně ve chvílích, kdy to tvůrci zamýšleli. Místo toho teď vidíme: Wolverina, který je cca od 45. minuty filmu zcela zbytečný, a dělá všudypřítomného statistu; mladého Charlese Xaviera, který prožívá své osobní, nefungující drama; totálně nevyužitého záporáka (nemluvě o plýtvání Dinklageovým talentem); staré postavy, které mají jen camea a jejichž chování neodráží změny, která jsou prováděny na minulosti; Beasta, který tam prostě je a občas udělá fórek; dobrou modrou Jennifer Lawrence; asi několika dalších mutantů na které jsem okamžitě zapomněl (Kdo chce moc...) a především výborného Fassbendera, který si pro sebe krade každou scénu (jak obligátní věta) a konkurovat mu dokáže jedině Quicksilver, jehož scény jsou jednoznačně tím nejzábavnějším co film nabízí a snesou srovnání s tím nejlepším od Marvelu (teď mě fanoušci X-Men můžou poslat do pekel). Nejvíc si ale režisér a scénáristé vylámali zuby na samotném konceptu cestování časem, který se ukazuje jako nedotažený a plný nevysvětlených logických děr (namátkou proč Wolverina neposlali o něco dřív, aby měl víc času a třeba i zachránil život pár již mrtvým mutantům? Proč by to byl problém, kdyby se probudil, aby v budoucnu stihli uniknout sentinelům? Proč to jediné, co ovlivní budoucnost je zastavení výroby sentinelů? Pokud je mi někdo znalý ochotný na tyto otázky odpovědět, budu moc rád.). Pořád je to ale slušný popcorn, u kterého jsem se bohužel moc nebavil a jehož zdaleka největším tahounem je obsazením, které je sice trestuhodně nevyužité, ale konkurenční projekty ho mohou jen závidět. Škoda, tři roky jsem se na tento film těšil. Tak to nebylo ve zkratce. PS: Doporučuji k přečtení výborný text na Douglasově blogu. ()

kukuuuc10

95% Kino. Mí první X-Meni v kině a upřímně, dlouho jsem neodcházel z kina takhle spokojen. Doposud u mě s přehledem vedla První třída, ale tu jsem neviděl v kině a ono to udělá opravdu hodně, jestli film vidíte v kině nebo na 22 palcovým monitorem s 2+1 aparaturou. Takže bych na první pozici obsadil asi oba dva díly najednou. Kladné stránky: velmi úderná a přehledná akce, které sice nebylo až tak moc, ale rozhodně zaujala a vystačila. Mělo to hloubku, po citové stránce také velice v pořádku, vtipné a drsné dialogy provázené Ottmanovou splývající hudbou. Zápory: trochu neučesaný začátek, s titulkovou sekvencí si mohli tvůrci více pohrát a možná bych ocenil větší zastoupení sentinelů. Rozhodně bych ještě vystihl roli McAvoye, který mi hrál na city. Naopak Magneto v podání Fassbendera mi zmrazil záda. Velká paráda od Marvelu, tento kousek jen tak něco nepředčí! ***** ()

Rssa

Příliš mnoho logických vad na tak zábavný film. Stále hodně lepší než X3. V retro podobě funguje daleko lépe než v linii z budoucnosti. 75 % ()

Co se děje s X-Meny?

Co se děje s X-Meny?

10.11.2016

Třetí wolverineovská sólovka se jmenuje Logan, dorazí k nám 2. března a není tak úplně jisté, co se bude dít po ní. Hugh Jackman se tu rozloučí s rolí Wolverinea, zároveň by ale mohlo jít o částečné… (viac)

McAvoy a invaze z vesmíru

McAvoy a invaze z vesmíru

12.09.2016

James McAvoy není ve sci-fi žánru zrovna nováčkem. V X-Men: Budoucí minulost nebo X-Men: Apokalypsa si ho užil dosyta, teď ho ale čeká velký test bez vyholené hlavy, kolečkového křesla a mutantích… (viac)

Seznamte se s novým MacGyverem

Seznamte se s novým MacGyverem

22.03.2016

James Wan, režisér Saw nebo Rychle a zběsile 7, se řadu let snažil dostat MacGyvera na velké plátno. Seriálová klasika to tam nakonec nedotáhla, Wan ale rozjel alespoň televizní reboot, který právě… (viac)

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

Od X-Menů ke Kapitánu Nemovi

17.09.2015

Bryan Singer, režisér X-Men, X-Men 2 a X-Men: Budoucí minulost, nám příští rok představí X-Men: Apocalypse. Ano, čtyři z jeho (brzy) devíti filmů jsou z mutantí série, není tedy divu, že Singer… (viac)