Anjelský podiel

• Česko Andělský podíl (viac)

Hořkosladká komedie nasáklá skotskou whisky. Robbiemu je něco málo přes dvacet let, nemá práci, se svou přítelkyní Leonie čeká syna, za napadení jiného mladíka je odsouzen k veřejným pracím. A k tomu všemu ho ještě rodina jeho přítelkyně vůbec nemá v lásce. V téhle situaci najde Robbie naději tam, kde by ji nejmíň čekal – ve skotské whisky. Když si Robbie odpracovává svůj trest, seznámí se s partičkou povedených existencí v čele s Rhinem, kleptomankou Mo a neodolatelně tupým Albertem. Vedoucí této pracovní skupiny Harry má vášeň pro whisky, a když celou partu vezme na degustaci tohoto ušlechtilého nápoje, objeví v sobě Robbie talent pro rozpoznávání těch nejjemnějších chutí. A když se navíc dozví, že se chystá aukce náhodně objeveného soudku té nejlepší whisky na světě, vycítí Robbie příležitost, jak zabezpečit sebe a svoji rodinu jednou provždy. (Aerofilms)

F.W.Colqhoun

Není všechno surový diamant, co se netřpytí. Pár dobrých vtípků, originální, byť ne povedený amalgám žánrů (sociální drama / komedie / heist), dokumentární styl a anglický ekvivalent toho, čím se hovoří ve „Slovácko sa nesúdí“. Že se některé žánry roubovat nemají (a možná ani dost dobře nedají) kdysi hezky ilustrovala hříčka Woodyho Allena „Melinda & Melinda“. Chyba není v režii ani hereckých výkonech a možná ani námětu, chyba * alespoň pro mě a pro slečnu, která seděla vedle, opilecky zakláněla hlavu a přehazovala nohu přes nohu tak často, že připomínala nůžky * je v mimořádně naivním, tuctovém scénáři a postavách tak nevěrohodných a idealizovaných, že výsledek hraničí s pohádkou. Chvályhodný záměr představit tu světlejší stránku recidivistů, o níž není pochyb, že ji mají, se místy zvrhává až k blbosti – třeba když hlavní hrdina, neštěstím stíhaný příležitostný násilník a dosud-budižkničemu propadá studijní vášni a diváci jsou nuceni cca dvě minuty sledovat, jak si vypisuje z literatury a záložkuje si stránky s rutinou vysokoškolského mazáka těsně před diplomkou, nebo když starý social worker žije těžce profesionálně se svými svěřenci i o víkendech. To devalvuje hlavně dramatickou část. Naneštěstí scénář kromě prvků naivních sytí i neodpustitelné množství klišé. Jeden se diví, že filmaře ještě neomrzelo oblažovat diváky takovými novotami jako „z geniálním nápadem přijde vždy nejpitomější člen bandy“, „miminko jako podnět pro změnu životního stylu“, „buranský Američan v kšiltovce nepozná cihlu od ementálu“. Výsledkem je v podstatě hollywoodská pitomina (což není samo o sobě špatná věc) maskující se nezávisláckou formou, zakládající na podezření nekalého záměru chtít dát festivalovému divákovi to, co má tak rád, aby se před sebou zároveň nemusel stydět. Poměrně vysoké hodnocení filmu napovídá, že to vlastně vyšlo. ()

Hanys_

Jak už někdo napsal - a vážně to dost sedí - je to taková sociální pohádka. Bez peněz, bez práce, odsouzen k veřejným pracím - objeví talent na rozpoznávání druhů whisky a navíc začne spřádat geniální plán na rychlé zbohatnutí...Průměr na všech frontách (ani pořádné drama, ani britská komedie), který se vypaří hodně rychle z hlavy. 5/10 ()

farfalla

Další britská komedie se silným sociálním podtextem. Mladí lidé z glasgowských paneláků vyrůstají v prostředí gangů, podvodů a násilí. Robbie (Paul Brannigan) má však nyní silnou motivaci změnit svůj styl života. Jeho přítelkyni Leonie (Siobhan Reilly) se právě narodil syn Luke a Robbie by chtěl s nimi žít jako rodina a ne se jenom scházet v parku na lavičče. Leoniin otec ho náhodou zachrání před bitkou od konkurenčího gangu a pokusí se ho podplatit, aby odešel a nechal Leonie na pokoji. Když pak Robbie zjistí, že konkurenční gang ví, kam se chce s rodinou přestěhovat, je jasné, že skutečně budou muset z Grlsgowa odejít, aby mohli začít nový život. Po posledním odsouzení musí Robbie docházet do pracovní skupiny. Tam se skamarádí s vedoucím Harrym (John Henshaw) a s dalšími delikventy, kteří jsou príma, ale hodně sví. Harry je za dobré výsledky vezme na ochutnávku whiskey, kde Robbie zjistí, že má nečekaný talent. S pomocí kamarádů se rozhodne pro poslední podvod ve svém životě - získat ´andělský podíl´ ze sudu skvělé Malt Mill. Tradičně dobrý britský příběh skupiny lidí s osobními problémy ztvárněný dobrými herci. Snad jenom upoozornění, že školní angličtina tady opravdu nepomůže. ()

DannyBoy80

Vcelku podařený film z britského sociálního prostředí. Někteří byli teda slušní kousci IQ tykve. Nicméně stálo to za to, zejména pro fakošky wiskey je to must be. Vystupuje tam reálná nejlepší znalec wiskey a středobodem je sud nejlepší a nejdrahší wiskey na světě. Příběh kolem toho sudu je reálný, tento film ovšem ne :) ()

Marys

Prečo musí byť škótsky prízvuk v súčasnosti taký populárny? A ešte úplne najsilnejší musí mať hlavný hrdina? Veď sa to nedalo počúvať. Vcelku pekný film, hoci nijak extra výnimočný, dosť jednoducho nalinajkovaný a v pôvodnom znení pre mňa osobne odpudivý. ()

Nethar

Pokulhávající děj, klišovité rádoby legrační postavy, jednoduchý humor, byl by to film, který bych za normálních okolností těžko stravoval... jenže je o whisky. A jak vidím glencairny, sudy, palírny, v jedné z vedlejších rolí jako příjemný bonus Charlese MacLeana, tak to se to pak dívá pěkně a hodnotí nespravedlivě :-) ()

NJD

Velká whisky loupež! Pokud máte tento lahodný mok rádi, určitě si film užijete. Takže připravit skleničky a začínáme... :) ()

Brylin

Nesmírně příjemný film hřejivý jak skotská whisky. Vypráví s notnou dávkou humoru skoro pohádkový příběh o tom, že v každém grázlíkovi je někde uvnitř schovaný alespoň malý kousek dobra a zaslouží si dostat šanci. Základem úspěchu Andělského podílu je kvalitní scénář a autentické herecké výkony, které dovedly snímek až ceně poroty v Cannes. Za mě pěkné čtyři hvězdičky. ()

neneka

Nechci hodnotit z pohledu, jestli to je, nebo není sociálně pravdivé a jak moc ano, nebo už ne, jak se tu v některých komentářích objevuje .. chci říct jen to, že Ken Loach to točil jako komedii a řekla bych, že se mu to povedlo. Spousta scén mě zde skutečně hodně pobavila, skotský dialekt rovněž, nejspíš o to víc, že mu nerozumím ani trochu. Takže za mě rozhodně dobrý :) ()

PhillM.

Naprostá pohodovka, od "skotských" filmů od jisté doby čekáte, že v nich budou kapky Transpottingu, zde je dostáváme ve formě vyšinutých postav. Hvězdička navíc za mně milá a blízká témata: Skotsko, whisky a i ten kousek Edinburghu tam byl. ()

Saur.us

Příšerný skotský přízvuk, tupý kamarád Albert a jeden malý soudek whisky. Co s tím? Skotskému přízvuku jsem vlastně pořádně nerozumněl (a titulkáři taky ne), Albert je s deseti dioptriemi a s tím, že nejspíš celý život žil v krytu vlastně jediný iniciátor humorných situací. A malý soudek? No okolo něho se vše točí. Na něm závisí budoucnost bývalého agresora Robbieho. Jinak tato "existenčně sociální komedie" bohužel není ani tolik komedie jak jsem čekal, ani očekávání filmu s velkou láskou pro Whisky se nenaplnilo v takové míře. Co zbylo? Celkem solidní podívaná s happyendem a moc pěknou ústřední písní. Voňavá po whisky. ()

KosiR_ksr

K těmhle postavám zlodějíčků a grázlů z ulice nelze nezískat sympatie (snad kromě Alberta, který ovšem svou blbostí královsky pobaví). 75% ()

ink flo

Ken Loach je mistr sociálního dramatu, tady je to ale odlehčenější a jedná se spíš o komedii. Parta "young reoffenders" si musí odmakat veřejně prospěšný práce, mají štěstí, že je dostane na starosti hodnej stréc, kterej je začne zasvěcovat do tajemství koštování whisky. Jelikož ale white trash původ nezapřeš, tak během toho samozřejmě vymyslí nějaký šméčko. ()

Rokle

[47. MFF KV 2012] To nejlepší, co jsem na festivalu viděl. Partička v čele s totálním blbcem se od počátku tváří jako "Do naha s flaškou whisky" a i když je to hlavně prča, tak dojde i na smutné okamžiky (rozbor napadení mladíka). Miluju tyhle britský komedie, oplývající šarmem a pokud jde o degustování (sice nemusím whisky) rád tu pátou festivalovou hvězdu udělím. ()

Majkak

Moc milá pohádka pro dospělé. Těm týpkům nelze nefandit, i když tak lehce porušují zákon. Jsou to vlastně takoví jánošíkovci, vždyť to těm snobům patří, vyhodit tolik peněz za láhev whisky, když někdo jiný nemůže sehnat práci. Na drama je to moc velká idylka, a v druhé polovině výrazně předvídatelné, ale to také k pohádce patří. Závěr sedí super. Příjemné pohlazení pro letní čas a také malý průvodce světem whisky. ()