Jednoduchou, no zároveň poriadne desivou odpoveďou americkej vlády na večne aktuálnu otázku ako vyriešiť alarmujúco stúpajúcu krivku kriminality je už na prvé počutie znepokojivo znejúca legalizácia všetkých zločinov. V praxi to, žiaľ, znamená presne to, čo to sľubuje - na jednu jedinú noc v roku sa Amerika nie príliš vzdialenej budúcnosti zmení na najnebezpečnejšie a najkrvavejšie miesto na Zemi! Pretože, ak sa vás niekto... Hocikto... Rozhodne v túto neslávnu noc zmrzačiť, znásilniť či zabiť, nikto vám nepríde na pomoc. Polícia, záchranka, hasiči – všetci majú počas „Očisty“ štátom nariadený nútený pohov. Znie to šialene, no funguje to. A vďaka tomu je život v tejto už nie tak žiarivej niekdajšej kolíske demokracie vo všetky ostatné dni v roku ako splnený sen. Len sa ho musíte nejakým zázrakom dožiť.... Sandinovci, ktorí zrejme i vďaka tomu, že hlava rodiny James (Ethan Hawke) predáva bezpečnostné systémy, patria k horným desaťtisíc, sa cítia byť tento rok v podstate v bezpečí. No len do chvíle, keď sa pred ich dverami nečakane objaví neznámy votrelec a oni pochopia, že táto noc... Bude pekelne dlhá! (TV Markíza)

Mouchal

Ono je ve výsledku jedno, jak moc dobrý máte filmový námět, když je jeho provedení srovnatelné s podprůměrným žákem filmové školy. Kdyby Akademie představila novou kategorii v udílení cen "naprosto nejdebilnější chování postav", Očista by byla horkým kandidátem, protože to, co tu postavy vymýšlí za naprosté zhovadilosti mi hlava nebere (a to i já jsem kolikrát opravdu kravským nápadem políben). Špičkové zabezpečení je v troskách během deseti vteřin, rodina, která brání svůj dům se nepochopitelně rozdělí (asi aby si vzájemně nekradli killy...), útočníci mají IQ retardovaného, inteligenčně vyšinutého mastodonta (a to jsou už všichni vyhynutí...) a pan mistr houmles místo toho, aby utíkal co nejdál od útočníků, si stoupne uprostřed ulice a vyřvává, ať ho někdo zachrání. Pokud tohle je americká elita, jdu si koupit sběratelskou edici Neganovy pálky a lístek do toho USA ráje, protože tohle se nesmí množit. 40% ()

Psycho.R

Prvních dvacet minut je nadupaných, pořád se něco děje, ovšem poté sledujeme klasickou naháněčku, což by nemuselo být na škodu, ale fakt, že je to v domě odpojeném od světla (asi kvůli rozpočtu, aby to maskovalo nedostatky), způsobí, že je akce nepřehledná a bolí vás oči. PS. Ten spratek, kvůli kterému se to celé stálo by zasloužil pořádně do huby 😂. ()

Nix

Bohužel jsem se k prvnímu dílu dostal až teď a vůbec toho ale nelituji. Byl jsem překvapen, samozřejmě myšlenka filmu je šílená a i když se to odehrává v jednom domě, Ethan je dobrej bijec a vsazení na něj se vyplatilo, vcelku povedený úvod do Očisty. ()

Hellknight12

Pozreté po rokoch. Druhý krát pozreté. Prvý krát som bol z tohoto filmu nadšený. Teraz? Čo ja viem? Je to dobrý film s dobrým nápadom, ktorý dúfam, že v reálnom živote sa nikdy nestane. Herecké obsadenie je dobré ale strašne slabo využité. Najviac ma sere, že prakticky nevyužili takého skvelého herca ako je E. Hawke. Herci sa snažia hrať ale dokopy nemajú ani čo. Dialógy sú slabý priemer. Akcia je takmer nulová. Atmosféra filmu je raz hore a raz úplne dole. Každopádne film sa dá pozrieť ale stačí raz. Celkové hodnotenie za mňa je 50%. ()

samkko

4.9/10 a v závěru mě to fakt mrzí, že tu musím hodit takto nízké hodnocení, protože námět tohoto filmu je fenomenální. Očista je bez své myšlenky jen obyčejný béčkový thriller, kterému se moc nedaří pracovat s postavami a hlavně s atmosférou. Možná si za to můžu i trochu sám, že home invasion filmy dvakrát nemusím, ale dívat se většinu času na to, jak Hawke chodí po svém baráku, kde to tak vypadá, že to tam ani nezná, hledá tam svého synka, protože ho nenapadlo kde by se mohl schovat a svítí tam tou svojí baterkou.. Mi přišlo úplně stejné, jako 90% hororovek, které jsem kdy hrál. Akce zde bylo málo a když už, tak to nebyl žádny odvar. Prostě se jen tak zastřílelo a šlo se domů. Ale jak už jsem se zmiňoval, tak námět je naprosto peckózní a nutí mě, i přes slabý začátek, dát šanci Anarchii. Na závěr se mi v hlavě vrtá otázka, jestli je očista přecejen k něčemu dobrá.. ()

rublik05

Původně jsem očekával drsný masakr a hektolitry krve, jak tomu je u mladších dílů Očisty. Snímek však po celou dobu působí, jako by jel tak nějak na půl plynu, což je poměrně zvláštní, vzhledem k námětu, který si přímo říká o nějakou krvavou řežbu. Upřímně jsem se docela nudil, a nezachránil to ani svižnější závěr. Ethan Hawke ani Lena Headey svými výkony nikterak nezaujmou, což je rovněž velká škoda. Alespoň že ta atmosféra se nějakým způsobem místy povedla. Námět fajn, zpracování však mohlo být mnohem odvážnější. 4/10. ()

TSZ

Zajímavý námět, jenž se snaží o cosi jako nastavování zrcadla současné společnosti, ale dolů ho sráží limonádové zpracování a bezduché postavy. Je sice fajn, že se vše vešlo do necelé hodinky a půl, ale díky tomu zde zcela postrádám hlubší uvedení do děje a nějakou možnost blíže poznat rodinu hlavního hrdiny. A jako u většiny podobných snímků, když nad tím začnete jen trochu přemýšlet, dojde vám, jak strašně blbé a nesmyslné to celé je. ()

Megynka

Paráda!!! Trošku něco jako Funny games nebo Oni. Miluju tyhle masky a tohle "slušné" chování, dává to tomu neuvěřitelnou atmosféru. Super film. ()

john.h

Dobře budovaná atmosféra, dobrej Ethan Hawke, haranti zde nejsou o nervy, Lena Headey sympatická, hlavní záporné postavy jsou dobře vybrané. A ani to nestálo moc peněz. Tak se to má dělat. ()

mirak2

Celkom pekne natoceny film, skoda, ze je tak dementny, ze to nuluje vsetko dobre na nom. Synacik vyzera ako dievca a este k tomu je to kreten najvyssieho stupna. Clovek by neveril, ze ma taku peknu sestru. ()

Clark_Kent

Nemůžu si pomoct ale tento nápad tady kdysi byl v podobě filmu úkryt s jodie foster. Celekm dobrej začátek ale vyvraždovačka v domě a masky bláznivý slabota. ()

newstedson

Všetko podstatné ohľadom debility deja, imbecilného konania postáv a retardovaného syna tu už zaznelo. Ale dávam jednu hviezdu za originálny, no taktiež za vlasy pritiahnutý nápad. Takých 15 %. ()

touchud

Fajn myšlenka. Nepíšu to často, ale chtělo by to delší film, lepší scénář a trochu to psychologicky rozpitvat, ten nápad by za to stál. Prvních 20 minut celkem nuda, později se to zlepšilo, vstup sousedů na scénu film oživil a přinesl aspoň minimální překvapení, jinak bohužel dost průhledné. Můj návrh konce -> kompletní "očista" :). Zatím jsem ve zprávách nezaznamenal, že by film někoho inspiroval, mám ale obavu, že to v USA přijde ... ()

sWONDER

Trestuhodne premrhaný výborný námet z ktorého sa dalo vyťažiť oveľa, oveľa viac. Ono je to zaujímavé a napinavé. Škoda že, ale iba zhruba do dvoch tretín, kde všetko funguje parádne. Akonáhle sa ale útočníci dostanú do domu, ide to celé z kopca. Nasleduje pol hodinová vyvraždovačka. Atmosféra nič moc, ani lakačky ani horor ani sci-fi, akurát tak predvídateľná a ničím neprekvapujúca americká fantazmagória. Škoda preškoda. ()

dannyd14

Strašne obscénny námet. Film, ktorý zobrazuje amnestiu na zločincov, čo chcú očistiť svoje duše, tým, že zabijú nevinného človeka, kde rodina dáva ďeťom do ruky zbraň, ukazuje divákom násilie, kriminalitu a rasizmus vo veľkom, to môže vymyslieť len matka Amerika. Ak to však beriem z toho pohľadu, že si chcem v kľude odsledovať film bez zamyslenia sa nad hlavnou myšlienkou filmu a moralizovania, za tie 3* to stojí. Nebyť Ethana, psychopatického záporáka a šokujúceho záveru (ktorý mimochodom vyvrcholil aj dosť chaoticky), bolo by to skončilo v kategórii odpad. Takto je to iba priemerné dielko s dobrou atmoškou. Dávam to do kategórie hollywoodske úchylnosti. ()

windows

Parádní námět, vynikající scénář a dobrá režie. Co je ovšem škoda? Proklatě málo, téměř nic z ulic, z měst v době " Dne Americké Nezávislosti". Pouliční lovy po zabarikádovaných městech by byly dokonalé. A pouhých 85 min, které ovšem mne uzemnily a utekly jako voda... ()

Spawn míří na velké plátno

Spawn míří na velké plátno

22.07.2017

Comicsový tvůrce Todd McFarlane konečně oznámil nový celovečerák se Spawnem. Kultovní démonický antihrdina byl v kinech už v roce 1997, drsný eRkový reboot se tedy rozjíždí přesně 20 let po prvním… (viac)

Očista míří do televize

Očista míří do televize

04.10.2016

Kolik znáte hororových sérií, které jsou čím dál tím lepší a výdělečnější? Ano, Očista je spíš thriller než horor, rozhodně ale vydělává „hororové" peníze. Není tedy divu, že mají její tvůrci velké… (viac)