Dom pri cintoríne

• Česko Dům u hřbitova (viac)

Kdysi dávno prováděl doktor Freudstein v domě u hřbitova zrůdné experimenty na svých lidských obětech. Dnes, desítky let po jeho smrti, se sem nastěhovala tuctová americká rodina. Dům ožívá její přítomností a zlo se probouzí. Už není úniku pro ně ani jejich přátele, kteří se jim snaží pomoci. Smyčka smrti se začíná stahovat s nevídanou brutalitou, při níž detailní záběry krvavých masakrů otřesou i tím nejtvrdším obdivovatelem hororů. Lucio Fulci, považovaný za umělce smrti, opět dokazuje své hrůzné mistrovství. (Filmexport Home Video)

Aurus

9/10. Váu tak tohle jsem fakt nečekal... Tohle je sakra moc dobrej originální horor z 80 let. Příběh je perfektní, postavy jsou sympatické, hudba je výborná, atmosféru tento film má solidní, napětí je zde docela časté, lokace jsou zájímavé a kamera filmu je fakt super. Doporučuji všem kdo neviděli. ()

SkyCaptain

Tak tady někdo řádně využil amytilvillovské know-how. Atmosféra je vynikající, dětští herci hrají dobře a dům je strašidelný. Bohužel scénář není nic moc a film obsahuje SPOUSTU logických nesmyslů. Nejvíc pitomé je chování hlavních postav a ztvárnění monstra. Takového šneka by v pohodě přemohla i 90-ti letá babička, jenže když hrdinové jenom stojí a zírají tak to má i toto "monstrum" snadné. I tak dávám poctivé tři hvězdičky, protože se člověk u toho aspoň nenudí. ()

Elbarto08

Viděl jsem to jako malej, měl jsem z toho, co si pamatuju, hrůzu. Ale kdžy jsem se na to po snad 12 letech podíval, nechápal jsem proč. Pamatoval jsem si scény, které v tom filmu už nebyly. Možná to je má blbá hlava a možná to byl jinej film ()

merigieren

tak jako vždy jeden vrzavý dům, rodinka a mizející lidé, jen tady to realizovali trochu víc krvavě, až na posledních 10 minut to bylo docela strašidelné a zábavné, ale pak se postavy začaly chovat zhovadile, no a když už na ně křičím proč se nehejbou, nebo skopni ho ze schodů, už sem si pak i myslel, že si dělají srandu, no a pak když už si myslím že tomu klukovi aspoň urvou hlavu, tak ho vytáhne malá holka se stařenou u který moc netuším proč tam jsou. no konec to zabil :-) ()

kkarx

Dům u Hřbitova, stejně jako The Beyond a Pastor Thomas patří ještě do raných 80. let, tedy do přelomové období ('80-'82), které patří stylem více do let 70. než 80. a je to vlastně poslední období, kdy Italové ještě dokázali točit kvalitní horory. Osobně počítám "skutečná" 80. léta až od roku '83, kdy nastal strmý kvalitativní propad téměř celé italské filmografie, kterou držel nad vodou snad jen Argento a ani tomu se v druhé polovině 80. let nepodařilo udržet svůj skvělý standard a nechal se do jisté míry ovlivnit dekadentním 80. stylem (Teror v Opeře). Inu Dům u hřbitova se pyšní excelentní tajuplnou atmosférou, kterou ještě syntetizátory neničí, ale naopak ji vkusně doplňují (takhle se to správně dělá!). Efekty jsou na vysoké úrovni, snad jen hrozivý Freudstein dnes nepůsobí už tak děsivě jak jistě působil před desítkami let. Líbil se mi i příběh a jeho odhalování. A Fulci opět čaruje více bez krve než s ní - malá neviditelná holčička, tajuplný hrob, temný sklep, či nahrané pásky viditelně rozrušeného zemřelého vědce vystraší i více než Fulciho brutální jatka. ()

Rathalos

Sice je zjavne,ze je to horor z roku 1981,ale aj napriek tomu sa jedna o perfektnu zalezitost so skvelou strasidelnou atmosferou stareho domu leziaceho v blizkosti cintorina,herci su slabsi,ale gore efekty a hudobny doprovod su vyborne,reziser Lucio Fulci natocil na tu dobu kultove dielo,ktore sa urcite slavne zapisalo do filmovej tvorby...:-) ()

ad142

Quella villa accanto al cimitero je považovaný za posledný diel takzvanej "Trilógie smrti" a rovnako ako aj zvyšné dva filmy, je po mnohých stránkach majstrovským dielom. Nesie v znamení skľučujúcej, hutnej, až do samého záveru pozvoľne gradujúcej atmosféry, pričom zanecháva na konci oveľa viacej otázok, než odpovedí. Fulci patril k tým vzácnym, talentovaným duchom, schopným zobraziť univerzálne, archetypálne hrôzy podvedomia vlastným, partikulárnym spôsobom. V prípade Domu pri cintoríne podľa môjho názoru totiž nie je možné poprieť, že sa mu priam dokonale podarilo navodiť dokonca aj u bežného diváka "gore krvákov" pocit, že má pravé čo dočinenia s niečím až neobvykle výnimočným. Napríklad napriek tomu, že vo filme absentujú akékoľvek erotické scény, je plný "neviditeľného sexu" a nechýbajú zase početné narážky nielen na sex, psychoanalýzu ale aj o konaní postáv je možné napísať celý rozsiahly článok, či dokonca analýzu podobného typu: http://www.angelfire.com/biz3/notorious1/hbtc.html . Rovnako ako v prípade predchádzajúcej trojice filmov City of the Living Dead a The Beyond a Zombi 2 nám majster Fulci servíruje množstvo surreálnych, sugestívnych vizuálnych stimulov, majúcich mrazivú schopnosť dotknúť sa najkrajnejších rovín nášho bytostného "Ja". Tento krát však volí viac-menej odlišnú techniku, pomocou ktorej dokáže docieliť podobného výsledného efektu. Na rozdiel tejto zvyšnej trojice spomínaných filmov sa Fulci viac zameral na budovanie atmosféry, znížil počet gore scén, čím priam geniálne zvýšil ich účinnosť. A namiesto snahy vyvolať hnus sa skôr pokúsil vyvolať až by som povedal "detský" strach z neznámeho. Žiadna z postáv nie je jednoznačná, prakticky všetky majú svoje chyby a ich správanie je často veľmi podozrivé. Je Freudstein vo svojej podstate dieťa ako Bob, alebo malý Bob je rovnaký ako Freudstein? Odhalil tajomstvo pivnice Norman až počas filmu, alebo o ňom dávno vedel dopredu? Je skutočne milujúcim manželom, alebo chce svoju ženu poslať do blázinca nadmerným užívaním liekov? Prečo išiel hľadať hrob na vzdialený cintorín, keď dobre vie, že Freudstein je pod náhrobkom priamo v dome? Norman Boyle je katalyzátorom väčšiny akcií vo filme a jeho motívy a skutky sú zahalené v neodhalených tajomstvách. Samotný Freudstein môže byť skrytým Oidipovým komplexom malého Boba a hrobka v pivnici v závere trochu pripomína maternicu, ale sotva sa jedná o znovuzrodenie. Otázok je neskutočne veľa a vrcholom je fakt, že vôbec nevieme kedy sa postavy pohybujú v reálom svete a kedy v "inosvete". V tomto smere sa Dom na cintoríne líši od The Beyond, kde je rozdiel medzi našim svetom a "inosvetom" jasnejší. Spoločné majú to, že preživší protagonisti na konci presúvajú do svojho nového, veľmi zvláštneho inosveta a zanechávajú za sebou nevyriešené problémy. Avšak zatiaľčo v The Beyond je koniec, tak tu teror nemôže nikdy skončiť a čaká na svoje ďalšie obete... ()

GOREGASM

Dům u hřbitova mám luxusní gorovaté, ale i strašidelné okamžiky, ale tak jako ve všech italských hororech je to tříštěné amatérským vyzněním scén, ve kterých se musí hrát a tady prostě není herecky dáno. Malý blonďáček, kterého zmutovaná bestie málem rozseká na paděru konkursem neprošel a jeho herečtí dospěláčtí kolegové předvádějí emoce taky hodně na plocho. Ale to je bohužel error, který mají téměř všechny taliánský horory, ale pokud se stejně jako já dokážete oprostit od tohoto rušivého elementu, užijete si brutálními scénami a bubu atmosférou napumpovaný horor, který svému žánru rozhodně dělá dobré jméno a ústřední mordovací melodie vám zůstane na pár dní v makovici. Fulci mě zajímá zase o něco víc. 69% ()

Raaavenek

Jak jsem se na tenhle film těšil, tak moc mě zklamal. Atmosféra byla děravá, ač se Fulci snažil a gore scén velmi málo. Možná by jich mělo být ještě méně... Nakonec jsem se ale celkem bavil, i když o vrcholu tvorby se rozhodně mluvit nedá. ()

JimiH

Rozhodně nejlepší Fulci. Bohužel pár působivých scén a skvělý závěr nenahradí části snímku bez špetky atmosféry (přibližně dvě třetiny stopáže). ()

helraiser

Dům u hřbitova je klasický italský kousek z 80. let, navíc od Fulciho takže je jasné o co tu půjde. Krev, vnitřnosti, sliz. Ano už jste doma, Fulci opět přichází a pere to do nás ze všech zbraní které má. Dům u hřbitova je sice o něco slabší než the Beyond, ale jedná se pořád o výbornou krvárnu, děsivou podívanou, přesně to co se od Fulciho čeká. Fanoušci hororu a hlavně gore budou jistě spokojeni. Co se týká masek tak jsou opět prvotřídní, hlavně maska doktora Freudstaina, ta je opravdu vynikající. Zmasakrovaná těla obětí, zavěšená ve sklepě domu na hácích a nebo jen tak pohozená na dlažbě, čí na stole jistě navodí tu správnou atmosféru před děsivým finálem při kterém vám bude tuhnout krev v žilách. Opět skvěle odvedená práce která by neměla žádnému hororovému fandovy uniknout. ()

foundation

Bez debaty jeden z najlepších Fulciho výtvorov. Nádherná atmosféra okorenená ,,perfektnými,, gore efektami, a čo je na taliansku tvorbu zo ,,zlatého,, veku horrorov veľká rarita ( a na tohto ,,majstra,, obzvlášť ), má to dokonca aj nejaký ten v rámci možností prijateľný dej. Dlho, dlho som u Lucia nevedel nájsť film ktorý by ma zaujal podobne ako inak veľmi podceňovaný Páter Thomas. ()

Odpadlik

Tak nevím, milovníci hororů si asi mnou ruce, i já se celkem rád podívám na dobrý horor, ale jsou opravdu nutné detailní záběry čehosi špičatého nořícího se do krku, do hrudi, břicha atd? Spousta dobrých hororů vystačí pouze s náznaky nebo krátkými záběry, ale tady jakoby si v tom režisér přímo liboval ... ()

Múra

Skvělá atmosféra a gore scény. U celýho filmu sem si říkala - "Achjo, ten Bob je táák hnusný děcko.." a extrémně pomalej Dr. Freudstain (plněnej hovnama a červama) mě pobavil. Ale na svou dobu hodně slušný. ()

Mastersn

Asi možná Luiciho nejlepší film co jsem viděl,jeho styl mě opravdu nikdy nesedl,ale tomuhle dílu nelze upřít tajuplnou atmosféru která nás provází od začátku až do závěrečného odhalení.Musím dát za pravdu Pomovi,monstrum na závěr působí opravdu nechtěně komicky. ()