ScarPoul

Som veľmi rád, že sa ešte aj dnes môžem tešiť na film o ktorom si myslím, že ma nesklame a on to v konečnom dôsledku ani nespraví. Spíke Jonze nakrútil vzťahovú meditáciu plnú úsmevov, svetla, farieb, snehových vločiek a krásnych vyznaní lásky. Celé herecké osadenstvo je pekne umiestnené do tohto futuristického sveta, kde city a emócie sprostredkúvajú ľudom stroje. Čo zase ale nie je presné. Pretože Pheonix aj Adams majú svoje polovičky. Aspoň v určitej časti príbehu. V tomto smere je film omnoho komplexnejší, než by sa mohlo javiť a aj napriek svojej dĺžke poukazuje na veľmi dôležité aspekty vzťahov a túžob. Nejedná sa síce o kritiku konzumnej spoločnosti ako sa môže v pár scénach javiť, ale skôr ako určitá prognóza do budúcnosti. Arcade Fire spravili príjemný soundtrack a aj vďaka nim mám pocit, že ten film hral na tie správne struny, hoci by ste tam dramatických situácií našli veľmi málo. Prišlo mi to ako púť po citoch hlavného hrdinu, ktorého mätie svet a jeho vlastné emócie. Scarlett Johansson, hoci len hlasovo vytvára to potrebné iskrenie medzi technikou a človekom, až núti k zamysleniu či by sme v podobnej situácií nekonali rovnako. Bláznivo sa zamilovať je totiž najkrajšou vecou a ako je filmom vysvetlené nejde ani tak o dotyk a ľudské teplo ako sa môže zdať, ale skôr o to, že môžete s niekym zdielať úplne všetko. Od banalít po dôležité veci. V tom je krása tohto filmu. Pevne verím, že film dostane presne tie správne ceny aké by mal, aby mal Spike ďalšiu motiváciu a čo najskôr natočil ďalší minimálne rovnako dobrý príbeh. ()

ALIENka_

Mám takovej pocit, že si tenhle film budu muset nechat trochu uležet v hlavě. Nemůžu se totiž rozhodnout, co si o něm vlastně myslet. Na jednu stranu se mi líbí hlavní myšlenka, osamělost je vykreslená tak věrohodně, až se sami cítíte osamělí. A hledání toho, co vlastně láska znamená, učení se prozkoumávat svoje pocity a vyrovnat se s minulostí, bylo taky udělaný moc hezky. Na druhou stranu je to jeden z nejbizarnějších filmů, co jsem kdy viděla. Každej je pořád nadrženej, chlápek se zamiluje do operačního systému, prožívají spolu lidskej vztah a nakonec se rozjedou. Nápad určitě zajímavej, ale pořádně mě dostal z komfortní zóny. Takhle divně jsem se u filmu ještě necítila. Navíc já na ty romanťárny prostě nejsem. Vím, že je to spíš sci-fi než klasická romanťárna, ale stejně. Nic moc se vlastně neděje, což je pointa, ale ze začátku jsem si dost často říkala, že si radši pustím něco jinýho, protože se to už fakt nedalo vydržet. Druhá půlka, kde se víc pustili do filozofických otázek, už byla naštěstí mnohem zajímavější. Ještě bych dodala, že samotná budoucnost je taky pěkně udělaná. Bohužel vypadá až moc reálně, až se bojím, že k tomuhle taky dojdeme. (Nevím, jestli myšlenkou filmu bylo i to diváka vyděsit, kam lidstvo míří.) Opravdu doufám, že nedojdeme do bodu, kdy budeme chodit s operačním systémem... To bych asi taky zdrhla do Tibetu k mnichům. Hodnocení: jedna hlubší myšlenka nakonec - kdo by nechtěl virtuálního kámoše, který vám ve všem rozumí a konverzace plyne bez větší námahy. Ale neztratili bysme to, co nás dělá lidma? Vždyť život je i o kontaktu, objetí, reálným světě/10 ()

rawen

Jako by vypadla z britské série povídek Black Mirror, dostala se ke mně tato na první pohled nenápadná laskomina. Je sice trošku přeslazená, nabízí ale uvěřitelný a fascinující náhled do blízké budoucnosti, opojný hlas Scarlett Johansson, nepokažený závěr (toho jsem se bál) a příjemné bonusy typu follow me, fuckhead :-) Je radost sledovat, jak se v minulém roce dařilo sci-fi filmům, snad ten trend přetrvá. Velice příjemné překvapení! 8.5/10 ()

maseer2

námět výborný a herecké výkony (včetně hlasu Scarlett Johansson) rovněž.. jen je škoda, že závěr namísto nějaké gradace či pointy vyšuměl spíš tak trochu do prázdna.. trošku slabší 4* ()

bouncer

Spike Jonze dokáže přijít s neuvěřitelnými nápady a ještě neuvěřitelněji je zpravovat na plátno... tak tohle není ani v jednom neuvěřitelné, naopak z prvků Sci-Fi velmi reálné. Ale to neubírá filmu na síle a zajímavosti, právě naopak, v rámci zvoleného žánru to všechno funguje a zapadá do sebe. Líbilo, trochu zklamal závěr. Scarlett sice neumí zpívat, ale ta píseň na Oscarech/v titulcích byla ještě mnohem horší. ()

Hismael

Na první pohled film zaujme jednoduchým a zároveň vizuálně pěkným designem skoro všech interiérů, versus hipsterské oblečení, které nosí většina postav. V podstatě jediný zápor je, že se příběh docela pomalu táhne, ale na druhou stranu ho dost vylepšují rozhovory a většina myšlenkových pochodů v nich. ONA také vyniká především námětem možné blízké budoucnosti. ()

Hwaelos

Že je Spike Jonze vizuální talent, bylo jasné už od jeho prvních videoklipů, ale že je tak špičkovým scenáristou, se tušit nedalo. Po celou dobu sledování jsem měl za to, že scénář musí být dílem génia Charlieho Kaufmanna (ostatně, to by v Jonzeho filmografii nebyla žádná novinka). Skvěle nasnímané, myšlenkově podnětné a zatraceně emocionální, aniž by to hrálo na první signální, trénovanou hollywoodskými dojáky. Her vypráví o křehkosti uvnitř každého člověka, o tom, co se skrývá za slovy, za gesty, za fasádou, kterou vystavujeme denně svým nebližším. Zprostředkováno je to velmi chytře skrze umělou bytost v podání hlasu Scarlett Johansson, protože jde o fokalizátora prostého předsudků a povrchních hodnocení. Ještě daleko zajímavější je ale domýšlet jen letmo načrtnuté téma nemožnosti pochopení a rozumění bytosti, jejíž schopnost poznání je stovky mil před tím, co si jen dovedeme představit. Je to vlastně hrozně zajímavá polemika s tím, co ze starozákonní tradice udělalo křesťanství. Židovská víra předpokládá, že existuje-li Bůh, není možné mu rozumět, ani ho ztvárnit, protože samotná jeho existence se vzpírá jednoduchosti myšlenkových konstruktů, které jsme o něm schopni stvořit. Samotný předpoklad, že vznikne forma života, která nejenže není závislá na fyzickém těle, ale jejíž kognitivní a komunikační funkce se vyvíjejí exponenciální křivkou v závratné rychlosti, předurčuje lidstvo k roli evolučního dějinného omylu. Skvělé, fascinující, hloubavé, brilantně natočené. Tečka. ()

Johny_fork

Chytré sci-fi, které nevsází na digitální efekty, ale na obyčejný příběh lidské osamělosti.Myšlenka sblížení člověka se strojem zde nepůsobí vůbec hloupě a nereálně. ()

Terva

Tohle mi nesedlo. Připadá mi to smutné, nepřirozené a účelné. Navíc, Český dabing je úplně na hovno, ale mě se nechce číst titulky u filmu, který se mi skoro nelíbí. CITÁT - Ten mimozemšťan mi pomáhá najít loď......... Ten film je horší než anální sex a ten je taky nepřirozenej, ať si každej říká co chce. CITÁT - Jsem nějaká méně cenná..... ()

Dale

Je to naprd, keď dostanete kopačky ešte aj od svojho operačného systému. :-) Ale nie, bola to úžasná romantika , úžasné zobrazenie blízkej budúcnosti, úžasný Phoenix a úžasná sonda do sveta, v ktorom technológie dokážu nahradiť už naozaj takmer všetko. A to som tento film dlho obchádzal, hlavne kvôli plagátu, kde Joaquim vyzerá ako nejaký hudobník z čias Elvisa a neprečítal som si obsah. Spike Jonze netočí obyčajné filmy a tento je takisto neobyčajný a aj preto taký skvelý. ()

JayZak

Ještě víc než utopicko-dystopický obraz přetechnologizovaného světa mě děsí (a zároveň fascinuje) způsob, jakým Her zobrazuje samotné vztahy, které se v daných vzorcích (idylický začátek - poznávání se - spory - "peripetie" - konec, a to i z úhlu pohledu "nejlepšího přítele/přítelkyně") i v konkrétních zkušenostech točí v kruzích a možná až příliš připomínají to, co běžně vidíme kolem sebe. Člověka to vede ke skepsi, jestli to chce zažívat stále dokola a jestli je dnes trvalý romantický vztah, co se vymaní z těchto kruhů, vůbec možný. ()

Seabeast

Asi zřejmě nic pro odpůrce filmového sentimentu, ale zde mi to sedlo. :) Už jsem si říkal, jak jsou dnešní filmy hodně zaměřené na vizuál a zrovna film Ona mě v tomto aspektu utvrdil o opaku. Neřekl bych, že by se jednalo o příběh z budoucnosti, ale možná spíš o smutnou alegorii na některé dnešní vztahy. Když se podíváte jak to ve světe snímku Ona funguje a vypadá, tak obavu z budoucnosti v tomto případě nemám. Nemyslím si, že by to došlo takhle daleko, protože lidský kontakt bude nadále hrát v našich životech klíčovou roli. Na tomto poli mi Ona položila řadu otázek a dovedla mě odtrhnout se od reality a mlčky sledovat až do konce. Velmi sympatický byl i humor, který příběh vkusně doplňoval. Každopádně se zde u sledování spíš připravte na spoustu mluveného slova a zapnutého vnímání v "plném režimu", protože ho bude zapotřebí. Možná, že to někomu bude celé připadat jako povrchní podíváná, ale za celou dobu mi tak vůbec nepřišlo. Naopak, jde se do hloubky, a kdo hledá, ten si ji v tom najde. Nicméně viděl jsem v rámci rodinné projekce "bohužel" v českém dabingu, ale i ten mi připadal fakt povedený, obzvlášť hlas a naléhavost OSka Samanthy. ()

Lyli

Rozhodně zvláštní a opravdu dobré. A víte, co je hrozné? Pořád jsem čekala, že půjde o nějaké spiknutí strojů! Je vidět, že už si neumím užít romantiku. Rozhodně je nad čím přemýšlet, když spousta z nás žije svoje virtuální vztahy a přátelství, která znamenají dost, ale ve finále neznamenají nic. To je život. ()

Padme_Anakin

Poněkud potemnělá představa plánovaného. Profi pisálek putuje pohádkově pokročilým počítačovým programem, poznává para-přítelkyni a postupně propadá příjemnému pábení… Přestože Padmé porozuměla, pociťuje pachuť puškvorce, přitulení pražádné. ()

Hem.m

Dá se říci, že jediné dvě postavy, dokázaly příjemně provázat celým filmem. Na to jak moc Scarlett nemusím, tak tady zazářila, jinak úsměvné/vtipné scény opravdu stály za vidění. Nebýt pomalejší druhé poloviny, tak by to bylo skvělé. Ale konec, na druhou stranu, vyvážil část, kde se zrovna nic moc neděje. Skvělé téma, o které se zajímám, naprosto skvělé herecké výkony. Za mě jako obvykle nádherná hudba, co mi sedla. Jednoduše tento film mě velmi potěšil. (ČSFD Projekce - Na konci filmu se jedna slečna rozplakala a zbytek sálu se jí zasmál, na toto chování chci upozornit, protože ho považuji za krajně neslušné. Smát se někomu za to, že ho dotyčný film dojal je ubohé.) ()

PauloZ

Výtečný snímek, jehož myšlenka bude jednou možná skutečná víc, než bychom chtěli. Nebo už je? Výborný Joaquin a sexy hlas Scarlett to romantické spojení muže s OS výborně utáhli. Palec hore. ()

Lucas

Půvabný film o touze utišit v sobě bolest. Film, ve kterém se hodně mluví, ale daleko víc řekne mezi slovy. Hořkost v krku, když hrdina popisuje vztah se svou ženou, zůstává ještě dlouho po doznění scény. Jonze je velký impresionista a před nedávnem bych nad tím kroutil hlavou. Každopádně nejsilnější film roku 2013. "Pusť mi něco melancholického." https://www.youtube.com/watch?v=SU6KFnGF9M8 ()

Filmy roku dle TOP uživatelů ČSFD.cz

10.07.2014

Oscary - výsledky

Oscary - výsledky

03.03.2014

Výsledky 86. udílení cen Akademie filmového umění a věd vesměs potěšily a v něčem i překvapily. Špinavý trik, snímek s deseti pro nás nepochopitelnými nominacemi, neproměnil ani jednu. Naopak… (viac)