Štyridsiatnik Lucas sa nedávno rozviedol a začína nový život. Má priateľku, novú prácu, a bezproblémový vzťah s dospievajúcim synom. Jediná náhodná lož však stačí na to, aby jeho okolie zachvátila hystéria, tvárou v tvár ktorej musí vynaložiť všetko pre to, aby ubránil svoju česť a neskôr i holý život... (oficiálny text distribútora)

Rumbambule

Děsivý, ač velmi uvěřitelný příběh ze severského venkova. Ztvárněný tak skvěle, že jsem během jeho sledování - a ještě dlouho po něm - cítila hrozný vztek z té bezmoci. Je to ukázka toho, jak snadné je někomu zničit život, jak ošidné je soudit druhé a jak nebezpečná je lidská malost a povrchnost. A jak těžké může být žít na venkově... ()

bournak

Je to bezesporu film, který se dá hodnotit jenom superlativy. Mrazivá severská atmosféra, skvělá režie, Mads Mikkelsen i ostatní herecké výkony, scénář, kamera, prostředí. U jeho sledování jsem měl silný nepříjemný a tísnivý pocit, který se pak změnil ve vztek a frustraci. Nejhorší je, že to takhle funguje úplně běžně, samozřejmě ne do takových extrémů. Jen málo lidí jsou silné osobnosti, které si stojí za vlastním názorem. Většina jsou tupé stádo, které jedince, jenž se vymyká konvencím začne v lepším případě ignorovat, v horším projevovat otevřenou agresi. Na malém městě se to projevuje více, protože komunita je tam uzavřenější. Bohužel lidé, kteří by se měli nad poselstvím filmu zamyslet, ho většinou budou ignorovat. Není totiž dostatečně mainstreamový. ()

cyglos

Viděl jsem film, s nějakým časovým odstupem, podruhé. V obou případech působil naprosto věrohodně, bez snahy prvoplánově ovlivnit diváka. Profesní selhání vedoucí školky, omezenost a falešná snaha o morální ochranu dětí, absence náhledu na situaci a stát pevně na zemi, se stane startovním momentem na naprostou likvidaci jednoho z obyvatel městečka. Psycholog - úředník, je také postava, ze které naskakuje husí kůže. Syrová ukázka toho, kam vede nepoužívání zdravého rozumu, omezenost a snaha mstít se i na němém stvoření jen proto, abych zasadil další úder. A přitom stačilo reagovat na drobné náznaky dítěte, že udělalo něco nedobrého. Smutné je to, že se nejedná o pouhou práci scénáristy, odněkud z Dánska. Podobná likvidace, jinak starými studenty se stala nedávno na Karlově univerzitě. Jak se bránit nařčení? Zdravým rozumem okolí a nepos..ostí nadřízených. A to se děje velmi řídce. ()

RUJA

Dávám čtyři hvězdy, ale s těžkými výhradami. Herecké výkony jsou bez výjimky excelentní, ale nedokážu přehlížet nelogičnosti v ději, které se tvůrci v rámci zvýšení dramatičnosti dopouštějí... Chlápek, který je oblíbeným členem komunity, je během několika okamžiků lynčovaný vyvrhel, aniž by se někdo obtěžoval počkat si na výsledek vyšetřování... Neprofesionální výslech dětského psychologa, který klade jen samé sugestivní a manipulativní otázky za jednoznačným účelem z holčičky vydolovat skandální doznání (??!!)... Ředitelka, která vystupuje do té doby jako rozumná ženská a která je tomuto výslechu přítomna, se tomu ani nepodivuje, a rozhodne se informovat celé širé okolí a zničit tak Lucasovi pověst... Holčičku, která poté několikrát po sobě potvrdí, že si vše vymyslela, okolí přesvědčuje, že si to jen nechce vybavit a že je to určitě pravda... atakdále... Nejsem zase takový naiva, abych si myslela, že jsme všichni racionální bytosti, ale tohle na mě působilo, jako by v městečku vypukla nějaká epidemie, v jejímž důsledku všem naráz odumře polovina mozku. No, i přesto vysoké hodnocení za skvěle budovanou atmosféru, úžasného Madse a Lasse Fogelstroma v roli Lucasova syna. ()

Sterbik

Film začíná nevině. Hlavní hrdina je pohodář, rozvedený, má syna a má práci který ho baví. Má prima kamarády a dokonce si sežene i přítelkyni. Jenže film úžasně ukazuje to jak jedna dětská lež a slepost dospělých dokáže skoro zruinovat něčí život a dokonce ho i o ten život připravit. Projevuje se i to jak děti, malé děti dokážou být zlé i když si to neuvědomují. Problém je tu v i dospělých, kteří naivně věří svým dětem ať se děje co se děje a že opravdový charakter některých lidí se projevuje až v extrémních situacích a že i Vaši nejlepší kamarádi se proti Vám dokážou obrátit ze dne na den. Madsův výkon je super protože zde působí jako příjemný a milý chlapík co by neublížil ani mouše. Postava kterou tady hraje tak má přesně takhle vypadat a je to přijemná změna protože Madse známe hlavně jak Hanibala nebo Cifru z Bonda. ()

Oup

Hm, velice dobrý film poukazujúci na vznikajúci nenávisť bez dôkazov za pomoci jedna baba povedala. Celý film vás drží v napätí, hneve a strachu o ďalší krok každej postavy ktorá tam vystupuje. ()

Andrew88cz

Zajímavý poučný film o tom, jak obezřetní musíte být v přítomnosti malých dětí... Každopádně to ve mně ohledně ratingu nevyvolalo až takový ohlas, jako u 88% hlasujících diváků. (6/10) ()

Seteh

**15** Skvělé. Dobré herecké výkony, nádherná Alexandra Rapaport; jestli se nepletu, tak herecká premiéra pro Lasse Fogelstrøma a byl také velmi dobrý. Na to děcko bych se snad ani nezlobila, prostě v dotčení řekla kravinu a nemohla ve svém věku domyslet, co tím může způsobit. Vytočila mě ale matka, která se v podstatě vůbec nezajímá o detaily, holky se na nic nezeptá a je skálopevně přesvědčená, že jejímu robátku někdo ublížil. A ještě, když už se dítě chystá rozpovídat, protože už i samotné vidí, že začíná být něco hodně špatně, ho matka rázně utne a přesvědčí, že se to všechno opravdu stalo (malá byla přece v šoku a proto si to nemůže pořádně pamatovat). Otec alespoň trochu přemýšlí. A pak mě trochu drásal samotný Lukas, který sice chce, aby mu jeho nejlepší přítel věřil, že nic neudělal, ale vůbec mu neposkytne nějaký vlastní úhel pohledu, vlastní verzi příběhu. Jenom sedí, v podstatě nic neřekne a čeká na zázrak nebo co. To jsem se skoro chytala za hlavu a říkala jsem si: "Ježiš Marja, co seš to za jelito??" ()

MatoPalkes

Stiahnuté hrdlo väčšinu času. Prostredie dánskeho malomesta zobrazené výborne, cítil som sa ako keby som bol tam (super kamera). Téma veľmi nepríjemné, záver sa mi páčil. ()

Mike_Doe

Tento film priehľadne zobrazuje ako môže človek/ľudia ľahko skĺznuť od priateľstva k totálnej nenávisti, z dôvodu neoverených informácií. Bohužiaľ, biľag ktorý sa znesie na persónu často nejde zmazať. To je ukázané v záverečnej scéne a režisér neuzatvára dej, práveže necháva diváka v neistote vzhľadom na osud hlavného hrdinu. Dôvod? ()

Saturnalia

Vynikající spolupráci Thomase Vinterberga a Madse Mikkelsena, jehož herecký výkon je v tomto filmu skutečně ohromující. Osobně dokonce považuji za lepší snímek než "Chlast"(2020), a to kvůli naprosto šokujícímu námětu. Rozebírané téma je kontroverzní a opravdu Vás donutí se zamyslet a zpochybňovat moralitu dění na plátně. Podobné situace jsou v reálném životě až překvapivě běžné a stejně jako ve filmu, je těžké určit kdo způsobuje příkoří komu, protože ve výsledku jsou obětí všichni zúčastnění. Na kvalitě také silně přidává, že režisér při tvorbě scénáře úzce spolupracoval s psychiatrem a vycházel z reálných případů falešných obvinění z pedofilie. ()

SLPHR

Pravděpodobně jeden z nejlepších evropských filmů. Není se čemu divit, když se zde sešli Vinterberg a Mikkelsen, kteří patří k naprosté elitě v Evropě. Ze spolupráce vzešlo mrazivé drama o jedné malé lži a její následcích. Skvělý herecky výkon Madse Mikkelsena a režie Thomase Vinterberga jen potvrzuje výše zmíněný fakt. ()

OŠmíd

Skvělý film, bohužel až příliš reálný. Jak málo stačí, aby jedna malá mrcha (ono to může být klidně i velká zhrzená mrcha) zničila jednomu poctivému chlapovi život... ()

ezop1012

Film ukazuje akí sú ľudia a vytvorenie nálepky, onálepkovanie je nezmazateľné. Dobre, že to nebol americký film, tam by scenár bol výrazne odlišný. Ak by sa to stalo reálne, tak dotyčný by buď dlho nepožil alebo by sa musel odsťahovať niekam veľmi ďaleko. p.s. ak by ten koniec dopadol fatálne, dávam 5/5 takto je to 4/5 ()

mermeza

Čtyřicetiletý Lucas se nedávno rozvedl a začíná žít nový život. Má přátele, novou práci, přítelkyni a pohodový vztah s dospívajícím synem. Tuto porozvodovou idylu záhy naruší jedna nahodilá lež. A pak již začíná opravdový hon na chudáka Madse. Vynikající film u kterého mi chvílemi opravdu nebylo dobře. Další Vinterbergova pecka. ()

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014

16.01.2014

71. Zlaté glóby - výsledky

71. Zlaté glóby - výsledky

13.01.2014

71. udělování Zlatých glóbů v hotelu Beverly Hilton skončilo. Moderátorská dvojice Tina Fey a Amy Poehler dala rychle zapomenout na nepříjemnost, kdy prasklý vodovod kolem poledne zatopil červený… (viac)

Dánové jdou do války

Dánové jdou do války

03.01.2014

Scenárista a režisér Tobias Lindholm se řadí mezi nejzajímavější mladé dánské tvůrce. Na režii i scénáři svého prvního celovečerního filmu se ještě podílel s kolegou Michaelem Noerem. Šlo o vězeňské… (viac)

71. Zlaté glóby - nominace

71. Zlaté glóby - nominace

12.12.2013

V odpoledních hodinách našeho času vyhlásila Asociace zahraničních novinářů v Hollywoodu nominace na 71. Zlaté glóby. Největšími favority se staly se sedmi nominacemi filmy 12 let v řetězech a… (viac)