Reklama

Reklama

Príbehy tatranských štítov

(seriál)
  • Česko Příběhy tatranských štítů
Trailer

Epizódy(6)

Obsahy(1)

Šesťdielny dokumentárny film Pavla Barabáša o histórii objavovania tatranských štítov. Na pozadí krásnych a majestátnych obrazov hôr sa odvíjajú aj príbehy ľudí - prvých objaviteľov, ktorí zanechali trvalú stopu pri odkrývaní ich tajomstiev. Významná je aj druhá línia cyklu, v ktorej sa zobrazuje na historizujúcom pozadí, reflexívnym mozaikovým spôsobom, súzvuk obrovskej sily najkrajších, ale i najmenších veľhôr sveta s ľudskými osudmi, ktoré dotvárajú výslednú emocionálnu fresku fenoménu Vysoké Tatry. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (24)

gogo76 

všetky recenzie používateľa

Že sa najvyšší vrchol Tatier niekedy volal Stalinov štít??? To sú mi novinky...Barabáš dal v prvej časti priestor histórii dlhého sporu o najvyšší vrchol Tatier. Neskôr pridal pár smutných scén z tragédie partie českých horolezcov a trápny spor o umiestnení a odstránení kríža na vrchole Tatier, pri ktorom som sa musel hanbiť za to, že som Slovák, aj keď viem, že blbci sú všade. Akému idiotovi mohol vadiť kríž?? Tento dokument je trochu iný ako Barabášove tradičné úchvatné zábery Tatier či iných svetových krás a dokument je skôr zostrihom historických udalostí, zaujímavostí a pocta ľuďom z Tatranských vrchov a okolia. 80%. ()

Luke7 

všetky recenzie používateľa

Až na rozvláčný začátek o historii dobývání Tater a vzniku horských vůdců lze film jen doporučit. Skvělé záběry z dnešní doby na vybrané vrcholy Vysoká, Gerlachovský štít přezdívaný "Na kotlu" (jednu dobu také přejmenován na Stalinův štít a také Štít legionářů). Krásné záběry z tůry na Ganek s nezapomenutelnou hřebenovkou s kolmou propastí 300m. Pěkný kousek sportovního lezení na Žábí kůń, kde nemají asi obyčejní turisti co dělat. Skvělý komentář viz. uživatel: Radko Více info o filmu zde: http://www.hedvabnastezka.cz/expedicni-kamera/pribehy-tatranskych-stitov/ Shlédnuto v rámci festivalu Expediční kamera. ()

Reklama

Šakal 

všetky recenzie používateľa

„Když (je)miluješ a nosíš ve svém srdci, není co řešit“..... Navíc trocha té (politické) historie nikdy neuškodí. Někteří možná namítnou (postesknou si), že dokument mohl být o poznání obšírnější, ale zkuste si (jentak pro sebe) napočítat vrchol(k)y Tater...Tak vidíte a tak „Pavolovi prominu i neodpustitelné, tj., že opomněl zařadit ten nejhezčí“, tj. Koprovský štít :-) ()

cheyene 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Vynikající počin, který si tak nádherné pohoří, jakým Vysoké Tatry jsou, nezpochybnitelně zaslouží. Tvůrci divákům servírují překrásné záběry na nejmenší velehory světa, ukazují je v plné jejich kráse a každého, kdo má hory, zejména pak konkrétně Tatry rád, musí být v naprostém transu. Příběhy tatranských štítů, jak napovídá samotný název, však nejsou pouze o těch geniálních obrazech hor, ale také o příbězích jednotlivých vrcholků, které jsou zajímavé, poutavé a více či méně známé. Někoho překvapí, že Gerlachovský štít v minulosti nesl jméno Stalina, já tuto historii znám, stejně jako pověst o Kriváni, avšak byl jsem zase mile poučen o jiných pikantnostech a tajemstvích Tater. K výslednému, jednoznačně plnému hodnocení přispívá také hudba, která doslova podporuje majestátnost slovenských velehor. Pokud jde o příběh, v němž se trojice mladíků odhodlala přejít ze Západních Tater přes Vysoké do Belianských, tak zde se nepatří nic jiného, než smeknout, protože to chce pořádnou dávku odvahy, sebezapření a otupělost nervů. :) ()

Radko 

všetky recenzie používateľa

Klobúk dole pred odvážlivcami, čo sa s horským vodcom vydajú na Ganek, kde sa Vám pred nohami na uzučkom hrebeni roztvára 700 metrová priepasť! Alebo tiež výlet na Žabí kôň slabším povahám rozhodne nemožno odporúčať. Fascinujúce zábery, ktoré diváka temer fyzicky privedú popod tatranské štíty sú spojené so stručnými, no výstižnými informáciami o prvodobyvateľoch vrcholov tatranskich, horských vodcoch i chatároch. Príbeh jedného moravského chatára z 50. rokoch, ktorý po samovražde priateľa sužovaného boľševickým prenasledovaním a atmosférou strachu v spoločnosti 50. rokov vyniesol kríž na Vysokú (2547,2 metrov nad morom), bol podnetom pre vypracovanie scenára vynikajúceho filmu Medená veža, nakrúteného režisérom Martinom Hollým mladším. No a na záver jedno želanie: Vo viacerých knižkách som čítal, že po tom ako bol najvyšší slovenský vrchol: Stalinov štít (2654,4 m. n. m.) po zániku kultu Josifa Vissarionoviča v roku 1959 opätovne premenovaný, že dostal pôvodný názov Gerlachovský štít (mimochodom z tohto filmu som sa dozvedel, že po období eufórie zo vzniku prvej Č-SR mal istý čas aj Štít legionárov, ktorý sa však, podobne ako Stalinov štít medzi ľudom absolútne nevžil). Pôvodný názov štítu bol však "Na kotlu", a aj by som bol osobne rád, keby sa tak Gerlach, pomenovaný podľa belgického svätca Gerlacha tak zase raz aj oficiálne volal. Okrem toho, že je to pôvodný, historický názov Gerlachovského štítu, je priliehavejší vzhľadom na tvar tohto nádherného velikána Vysokých Tatier. Mimochodom, informáciu o pôvodnom názve štítu neuvádza ani trápna Wikipédia, ktorá má toľko zásadných nedostatkov a neúplných informácií, že až. ()

Galéria (50)

Zaujímavosti (10)

  • Málo známy je fakt, že na vrchol Kriváňa vystúpil koncom leta v roku 1911 astronóm, politik, generál neskorší spoluzakladateľ Česko-slovenska - Milan Rastislav Štefánik. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)
  • Prvý údaj o pokuse vystúpiť na Ľadový štít je z roku 1835. Podnikli ho traja berlínski študenti profesora Karola Rittera - zakladateľa porovnávacej geografie, ktorý v nich vzbudil záujem o Vysoké Tatry. Podnikli pešiu túru cez celé poľské územie, ale výstup sa im žiaľ nepodaril. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)
  • V roku 1967 vypísal časopis Krásy Slovenska anketu o najkrajší vrch na Slovensku. Čitatelia dali najviac hlasov tatranskému Kriváňu. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

Reklama

Reklama