Reklama

Reklama

Príbehy tatranských štítov

(seriál)
  • Česko Příběhy tatranských štítů
Trailer

Epizódy(6)

Obsahy(1)

Šesťdielny dokumentárny film Pavla Barabáša o histórii objavovania tatranských štítov. Na pozadí krásnych a majestátnych obrazov hôr sa odvíjajú aj príbehy ľudí - prvých objaviteľov, ktorí zanechali trvalú stopu pri odkrývaní ich tajomstiev. Významná je aj druhá línia cyklu, v ktorej sa zobrazuje na historizujúcom pozadí, reflexívnym mozaikovým spôsobom, súzvuk obrovskej sily najkrajších, ale i najmenších veľhôr sveta s ľudskými osudmi, ktoré dotvárajú výslednú emocionálnu fresku fenoménu Vysoké Tatry. (oficiálny text distribútora)

(viac)

Videá (1)

Trailer

Recenzie (24)

Šakal 

všetky recenzie používateľa

„Když (je)miluješ a nosíš ve svém srdci, není co řešit“..... Navíc trocha té (politické) historie nikdy neuškodí. Někteří možná namítnou (postesknou si), že dokument mohl být o poznání obšírnější, ale zkuste si (jentak pro sebe) napočítat vrchol(k)y Tater...Tak vidíte a tak „Pavolovi prominu i neodpustitelné, tj., že opomněl zařadit ten nejhezčí“, tj. Koprovský štít :-) ()

ScarPoul 

všetky recenzie používateľa (k tomuto seriálu)

Jeden z tých seriálov, na ktoré sme museli čakať veľmi dlho a ktoré budú mať pre našu krajinu - pre obyčajných ľudí aj pre tých čo pokorujú hory, neoceniteľnú hodnotu. Z historického, motivačného a národného aspektu. Barabáš si uvedomuje, že na to aby ponúkol pre každého niečo rozdeľuje filmy do vopred daných schém - každý diel obsahuje historické súvislosti, názory historikov a horolezcov, a každý z nich v sebe obsahuje nejaký životný príbeh a v neposlednom rade životné krédo - nesúce sa celým jedným dielom. Do toho zasahuje komentátor - raz ako Kroner, raz ako Ťapák, aby hovoril z duše Paľa Barabáša a stmelil tak informačne a príbehovo bohatý cyklus. A tie pohľady z vrcholov na krajinu berú dych. ()

Reklama

T2 

všetky recenzie používateľa

Dokumentarista Pavol Barabáš nám pripravil milé prekvapenie z jeho novým dokumentom Príbehy Tatranských štítov (2011). V celom rozsahu sú nám ponúknuté krásne pohľady na tieto krásy Slovenska, ku každému vrcholu nám ponúkne strhujúci príbeh ľudí, ktorý zasvetili týmto štítom život. Strhujúci vizuál nám občas privodí aj takú nevoľnosť, hlavne keď príde na zábery kamery snímajúcu horolezca kráčajúceho na vrchole štítov a pod ním len obrovská priepasť. /videl v kine: 80%/ (videl na festivale Cinematik 2012) ()

Radko 

všetky recenzie používateľa

Klobúk dole pred odvážlivcami, čo sa s horským vodcom vydajú na Ganek, kde sa Vám pred nohami na uzučkom hrebeni roztvára 700 metrová priepasť! Alebo tiež výlet na Žabí kôň slabším povahám rozhodne nemožno odporúčať. Fascinujúce zábery, ktoré diváka temer fyzicky privedú popod tatranské štíty sú spojené so stručnými, no výstižnými informáciami o prvodobyvateľoch vrcholov tatranskich, horských vodcoch i chatároch. Príbeh jedného moravského chatára z 50. rokoch, ktorý po samovražde priateľa sužovaného boľševickým prenasledovaním a atmosférou strachu v spoločnosti 50. rokov vyniesol kríž na Vysokú (2547,2 metrov nad morom), bol podnetom pre vypracovanie scenára vynikajúceho filmu Medená veža, nakrúteného režisérom Martinom Hollým mladším. No a na záver jedno želanie: Vo viacerých knižkách som čítal, že po tom ako bol najvyšší slovenský vrchol: Stalinov štít (2654,4 m. n. m.) po zániku kultu Josifa Vissarionoviča v roku 1959 opätovne premenovaný, že dostal pôvodný názov Gerlachovský štít (mimochodom z tohto filmu som sa dozvedel, že po období eufórie zo vzniku prvej Č-SR mal istý čas aj Štít legionárov, ktorý sa však, podobne ako Stalinov štít medzi ľudom absolútne nevžil). Pôvodný názov štítu bol však "Na kotlu", a aj by som bol osobne rád, keby sa tak Gerlach, pomenovaný podľa belgického svätca Gerlacha tak zase raz aj oficiálne volal. Okrem toho, že je to pôvodný, historický názov Gerlachovského štítu, je priliehavejší vzhľadom na tvar tohto nádherného velikána Vysokých Tatier. Mimochodom, informáciu o pôvodnom názve štítu neuvádza ani trápna Wikipédia, ktorá má toľko zásadných nedostatkov a neúplných informácií, že až. ()

Popinodan 

všetky recenzie používateľa

Jedním slovem-dokonalé.Jelikož jsem velkým milovníkem vysokých Tater...byl jsem tam 11X a mám kromě Gerlachovského štítu,vylezeno i dalších 16vrcholů. V dokumentu se objevili i lidi co osobně znám. Dokonce jsem měl možnost potkat na jedné z vysokohorských tůr i Pavola Barabáše,kterého obdivuji a uznávám.Jeho filmy jsou krásné,a v domácím archívu nesmí chybět. Tak to bylo i těmito třemi dvojdvd,které jsem si společně s kamarády objednal ze Slovenska a pak jsme to společně na jeden zátah zkoukli.Možná i proto to na mě udělalo obrovský dojem.Koukat na film kde jsem byl,s kamarády co tam byli semnou,zážitek z Barabášovích dvd jen o to víc umocnil. Velmy doporučuji nejen milovníkům Tater,ale i všem kdo mejí rádi nádhernou přírodu a strhující příběhy lidí,a horolezců spojených s touto nádhernou a drsnou krajinou. ()

Galéria (50)

Zaujímavosti (10)

  • Keď roku 1838 jelšavský lesník Ľudovít Greiner na základe trigonometrických meraní vyhlásil, že držiteľom výškového rekordu je Gerlachovský štít, narazil na sústredený odpor. Ešte v roku 1851, keď sa to viedenské Slovenské noviny pokúšali výsledkami kontrolných meraní potvrdiť, v Spišských publikáciách sa ozývali rozhorčené hlasy proti zosadeniu Lomnického štítu z kráľovského trónu. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)
  • V roku 1967 vypísal časopis Krásy Slovenska anketu o najkrajší vrch na Slovensku. Čitatelia dali najviac hlasov tatranskému Kriváňu. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)
  • Málo známy je fakt, že na vrchol Kriváňa vystúpil koncom leta v roku 1911 astronóm, politik, generál neskorší spoluzakladateľ Česko-slovenska - Milan Rastislav Štefánik. [Zdroj: K2 Studio] (Bart)

Reklama

Reklama