Príbehy tatranských štítov

Legendy a ilúzie (E05)

(epizóda)

Blásy zverejnil opis svojho prvovýstupu na Rysy až po 40-tich rokoch. Liezť na tento štít sa mu zdalo bez akéhokoľvek praktického zmyslu. V. I. Lenin asi nejaký našiel a v roku 1913 naň údajne vystúpil. Alebo to bola iba dobre vymyslená a ešte lepšie spropagované ilúzia? Najťažšie lezecké cesty vedú na legendami opradený poľský Mních. Uzurpovaný nacistami sa stal symbolom slobody a nedostupnosti. (K2studio)

Autogram

Rysy a Mních, táto epizóda začína filozofickým zamyslením, čo vlastne a prečo horolezci prekonávajú a o umiestňovaní krížov na vrcholoch. Potom ale nastáva smršť zaujímavých informácií o histórii týchto dvoch štítov. Najzaujímavejšia,  že osud sveta visel v jeden deň na lane, keď pri výstupe na Rysy uviazol v trhline Lenin a potreboval pomoc. Pomoci sa dočkal a tak bol spečatený osud Ruska a Poľska (vysvetľoval to poľský historik). Okrem komunistov si Tatry na čas privlastnili aj fašisti a, čo bolo pre mňa nové, vytvorili si aj kolaborantskú štruktúru Goralenvolk. –––– Keby Stanislaw Gasienica Byrcyn, záchranár TOPRu, nevytiahol na lane z trhliny Lenina, osud hlavne Poľska, ale i Ruska mohol byť celkom iný. Z toho, čo viem od Kazka Byrcyna, ktorému otec povedal: "Držal som na lane osud sveta. Keby sa lano pretrhlo, mohlo byť všetko inak." ()