Tajemná huldra

• Nórsko Thale
všetky plagáty

Uklízeči Leo a Elvis dávají do pořádku chatu v lese, kde zemřel starý muž a všude je spousta krve. V kůlně najdou vchod, který vede do ukrytých podzemních místností. V nich žije mladá tajemná dívka, která neumí mluvit, a jen si zpívá... Leo a Elvis pracují pro uklízecí firmu a jsou voláni i na místa, kde došlo k násilným činům. Tentokrát byli zavoláni do odlehlé chaty v lese, kde zemřel starý muž. Elvis při úklidu zvrací, neboť je na podlaze hodně krve. Leo s Elvisem mají za úkol vyklidit celou chatu a v kůlně najdou tajný vchod, kam se jdou podívat. V místnosti za vchodem najdou zásobu prošlých konzerv a v další místnosti jsou divné přístroje. Leo volá na firmu, aby se přijely na divný úkryt podívat, a Elvis zůstává v místnosti sám. Kromě přístrojů, kde z jednoho pouští nahrávku mužského hlasu, je zde i vana s bílou tekutinou, z níž vyskočí mladá nahá dívka, která vypadá, jako kdyby se právě vzbudila. Leo s Elvisem se snaží, při čekání na posily, s dívkou komunikovat, najdou jí oblečení, ale dívka je vyděšená a začne škrtit Elvise. Nakonec jej pustí, Elvis s ní zůstává, při čemž si pouští nahrávky muže, ze kterých se dozvídá, že dívku odvedl od nějaké skupiny. Muž jí něco odstranil a dozvídá se, že se dívka jmenuje Thale. Elvis se koukne do malé chladničky, neboť v nahrávce muž říká, že tam schoval odstraněnou část a uvidí tam zvířecí ocas... (TV Prima)

Teabag

Po Trolljegeren další ze norských kousků, který těží ze severského bájesloví. A vůbec ne špatně. I v Thale je možná pro skalního hororového fanouška trochu víc humoru, než je zdrávo, ale kdo tohle překousne, tak si tenhle komorní snímek může docela pěkně užít. Jak se to ostatně přihodilo mně :-) Hezké 3*. ()

mira007

Severská filmařina má mnoho podob, ale tahle s příběhem dvou čističů co mají firmu na úklid nazvanou Noshit a kteří při vyklízení jedné chajdy najdou nahou dívku , tak ta do světa díru neudělá. Něco mezi mysteriózním hororem a amatérským filmem točený div ne na mobil mne teda nedojal. ()

Gore

U tohoto filmu je jeden velký problém, a to udržet oči otevřené. Osobně jsem ten film musel koukat na třikrát, neboť jsem pokaždé usnul, ačkoliv to bylo v práci a nebyl jsem vůbec unavený. ()

mackey

Film, kterej má určitě velkej přesah, jen zrovna dneska večer u mě nepadl na úrodnou půdu. Skvělá hudba a vizuálno, zbytek trochu těžkopádnej. Hodně pocitově podobný Sauně. ()

Kolssteyn

Lesní zádumčivá pohádka o jednom vystresovaném chlapci ve SKA tričku, jednom frajerovi jehož poklidný rytmus žvýkání nepřeruší žádná událost, byť by babku seškrábávali z podlahy a jedné docela šikovné dívce, která přišla o ocas. A nehodnému strejdovi bylo odměněno po zásluze. A kdo má dojem, že mu zde byla vyspoilována celá pointa, si může vesele huldrovat ve svém komentáři. ()

MickeyStuma

Živit se jako čistič míst po mrtvolách, obzvlášť, pokud dotyčný byl zavražděn, není zrovna nic příjemného. Leo to však dělá už nějakou dobu a tak mu nic nepřijde divné ani zvláštní. Jednoho dne však dostane za úkol vyčistit chatu někde v lese, kde se však začnou dít věci vskutku podivné. Před jeho začínajícím pomocníkem Elvisem, který naopak na takovou práci zvyklý není, vyskočí z vany plné podivné kapaliny nahá žena chovající se však nějak podivně. Není schopna mluvit a chvílemi zpívá. A děj následně už jen pomaloučku odkrývá dané skutečnosti. Kde se tam vzala, proč tam vlastně byla a co je vůbec zač. To, pomaloučku, je potřeba vzít skutečně doslova neb pomalejší tempo u hororového snímku aby divák pohledal. Avšak má to smysl. Pomaloučku tak z celého konceptu příběhu narůstá pocit strachu, podivna a nejistoty v klaustrofobickém a tajemném prostředí nasáklé tajemstvím a temnotou. Příběh pro tři herce, který když se správně uchopí, dokáže vyděsit, dezorientovat a občas kupodivu i pro uvolnění vyvolat nelehký úsměv na tváři. Nejdůležitější je, že je příběh založený na norské legendě, takže by bylo dobré před shlédnutím filmu si o tom něco přečíst. Je to film, který hodně inklinuje k artu, tudíž diváci hledající popcornovou zábavu nechť tento snímek s poklidem vynechají. Ano, jedná se o hororový snímek určený spíše pro náročného diváka, což už přitahuje právě tou svou neobvyklostí. Z norské kinematografie tedy něco, co z Hollywoodu rozhodně nikdy nevzejde. ()

RypavaDvojka

Inu, čekal jsem hodně. Severská kinematografie mne však tentokrát (tuším) poprvé zklamala. Děj filmu by se dal popsat dva muži se nudí s němou holkou v bunkru. Dialogy slabé, film téměř. Jedna hvězdička ze soucitu za námět si pročíst něco z mytologie a hezkou přírodu... ()

Solverino

Vůbec to není špatné. Pokud však někdo očekává akční film se spoustou střílení, reálné gore a létající talíře se zlými pidimužíky.... tak to bohužel. Tohle je spíš romantika a fantasy. Škoda těch laciných triků, chtělo to víc peněz a byla by z toho klidně třeba "Žena ve vodě". ()

nnikynka3

Od Thale jsem čekala typickou lesní náháněčku se skupinkou lidí a huldrou, toho jsem se ale nedočkala. Místo toho jsem viděla film s pomalým tempem, nesmírně nesympatickými herci (zvláště pak herec, který ustavičně zvracel) a s né zrovna povenými efekty. Tak velký potenciál film má, a tak krutě ten potenciál tvůrci zazdily. Sice stopáž rychle utíkala, ale z větší části to byla nuda. ()

Pitryx

Tak dvacítku by si zasloužila Silje Reinåmo. To rozhodně. Je to opravdu kus. Jenže tady nejsme na miss film, ale má se zde hodnotit snímek jako celek. Je velká škoda, že to nezůstalo v těch kolejích ze začátku filmu. Zvrhne se to pak v psycho studii, která to celé zbourá. Detaily se pak většinou divák dozví z jiného zdroje. Napětí se vytrácí a je to velká škoda.   Bohudíky jsem se nepodíval ani na jeden z odkazů na snímek, tak jsem měl vůči ostatním tu výhodu, že jsem zažil nějaké to překvapení, o což byli ti, kteří si něco zjistili nadobro ochuzeni. A tím nemyslím jen spoilery v hodnoceních.   Bohužel, nevím, jak film hodnotit. Zpočátku výborný, ale pak to už celé upadá do klišé. Dám tedy mírný podprůměr. ()

natalie15

Prekvapuje ma výrazné podhodnotenie tohoto filmu, pretože sa podľa môjho názoru jedná o vizuálne prekrásnu, mytológiou zaujímavú, herecky príjemne zvládnutú záležitosť. Dej je síce chudobný a scenár má tiež svoje diery, spracovanie tých zvláštnych bytostí veľmi divné, lenže aj tak to má tajomnú atmosféru dokreslenú nádhernou prírodou a melancholickou hudbou, a priznám sa že hoci krátka stopáž Thale pomohla, prijala by som si ešte aspoň desať minút navyše. Naviac postavu Thale veľmi sugestívne zvládla krásna Silje Reinåmo, a postavy dvoch kamošov boli viacmenej sympatické. Záver: Thale je zvláštnou fantasy, pohybuje sa na pomedzí artového filmu (štylyzovanie záberov, minimalistické herectvo, statická kamera, málo protagonistov...). Som si stopercentne istá, že Thale zapadne prachom, čo je škoda. Je to kvôli tomu, že je to nekonvenčný snímok, ktorý asi ťažko osloví masy, alebo aspoň určitú skupnu ľudí, a to možno aj preto, že je ťažké ho zaradiť do nejakého univerzálneho žánru. Má určité aspekty hororu, určité aspekty fantasy a niečo z mysterióznej drámy. Navyše je zrejmý nízky rozpočet - čo však osobne nevnímam na škodu veci. Či by som tento film niekomu odporučila - ťažko povedať. Ak očakávate horor a akciu, vyhnite sa Thale veľkým oblúkom. Ale ak máte radi podmanivé zábery prekrásnej prírody doprevádzané sugestívnou hudbou, pomaly gradujúci dej, a skôr inklinujete k filmom ktorých hlavným pozitívom je vzbudenie dojmov a nie akcia, Thale si možno vychutnáte. *** a 65%. ()

baclajean

Je to zvláštne, ako na mňa tento film zapôsobil. Pokojne by som ho mohol ohodnotiť ako zlý aj ako dobrý, ku každému z týchto dvoch pólov by som mohol na obhajobu napísať hneď niekoľko vecí. Ale fakt, že - napriek tomu, že prakticky ide o fantasy - film človeka (i keď určite nie každého) núti zamyslieť sa nad istými vecami, ma naklonil k tomu, že ide o vydarený kúsok. Veľmi netradičný film, rozhodne nič (a keď vravím nič, myslím tým NIČ) porovnateľného s del Torovým Faunovým labyrintom. ()

Vasyl

Chtěl jsem vidět nahatou koc pobíhat po baráku a třeba se u toho trochu bát. Nebylo ani jedno. Ale bylo to krátký a ne úplně blbý. ()

MiniRecenze

Norové zklamali.Film je na svoji výraznou "krátkou délku " nudný.Čekal jsem daleko více.Přitom popisek ,tak pěkně láká,že se těšíte na určitou část mytologie,které se dočkáte jenom z lehka.Prakticky celý snímek odehrají tři herci,kteří Vás mají nějak vsunout do děje,ale budete mít co dělat aby jste se nechali ,spíše se přistihnete jestli z oné"potvory" uvidíte něco více :-) .Vnuknou Vám nějakou myšlenku,kterou stejně na konci nepodchytí a stejně z toho moc nepochopíte.Nečekejte,nějaké povedené masky ani efekty,snímek se spíš odkazuje na dlouhý monologický dialog. NUDNÉ!!! ()

Scaevola

Nemohu si pomoci, ale byl jsem spokojen. Minimalistické zpracování, mytologický námět a sem tam napětí doplněné mistrovsky zvládnutým leknutím. Štěstí, že se tvůrci nesnažili natáhnout přiměřeně krátkou stopáž. ()

brasek

Nemal som veľké očakávania, ale začiatok snímku sa mi pozdával, príbeh mal atmosféru a trochu tajomna. Melancholická melódia a výjavy z minulosti mi veľmi nesedeli a keď dosiahli vrchol nudy tak sa objavili "bieli muži od Niny" a celé sa to pokazilo... škoda, že z príbehu sa stala digitálna fraška. ()