Haviar Dařbuján trie biedu s mnohodetnou rodinou. Zo zúfalstva nad chudobou prijme za kmotra pre svoje  práve narodené dieťa samotného "Smrťáka". S jeho pomocou sa stane z Dařbujána zázračný doktor... (TV Markíza)

helloween93

Pohádka podle Drdovy předlohy, která patří mezi naprostou českou klasiku. Kuba Dařbuján uzavře partnerství se smrťákem a začne léčit lidi a bohatý a lakomý Pandrhola trestu nakonec stejně neunikne. Netradiční příběh, který člověk nezapomene ani po letech. 4* ()

Miki68

Stará česká klasika s nezapomenutelnými herci (Smrťáka ze Zeměplochy jsem si stejně představoval jako pana Lohniského) i filmařskými vtípky (takový klobásový strom je snem každého správného Čecha)... ()

Véronique

3 až 4 hvězdy... 65%. Pohádka je krásně malebná a libozvučná, vynikající herci - nejen v těch hlavních rolích (viz Bohuš Záhorský, Stanislav Neumann, Josef Hlinomaz aj.). Pro děti skýtá báječné poučení, pro dospělé tím tuplem. Mě však tato pohádka nebaví, kromě pár scének ji prostě během Vánoc klidně oželím. Na druhou stranu však musím uznat, že se jedná o tradiční poctivou českou pohádku. K závěru - možná mi tam chybí přítomnost vrchnosti, princové a princezny:) ()

Jeand´Boa

Barevné, vtipné, milé...krásné!...Další z těch svědků, kteří vypovídají o tom, jak pohádky patří k tuzemské kultuře a jak si jich Češi umějí vážit a jak se s nimi umějí vymazlit... ()

Koprska

Škoda na vliv filozofie doby vzniku... Jinak to, že jediná Smrt je spravedlivá a je dobrý odmítat Boha i peklo si budu pamatovat už stále :) ()

salamandrr

Poctivý živnostník Pandrhola dává nějakou dobu na dluh línému floutkovi a opilci Dařbujánovi. Když si Dařbuján přijde opět pro jídlo a nemá peníze je vyhnán. Role se brzy obrátí a Pandrhola onemocní, Kuba Dařbuján jej může vyléčit. Ale to ne! Jeho nenažranost nezná mezí, vymámí z poctivého pivovarníka několik prasat, několik sudů piva a ještě donutí paní pivoarníkovou podnikatelovou k utracení nemalé částky za nesmyslné oděvy k oblečení volů. Kuba Dařbuján následně milostivě přijde a chudákovi Pandrholovi nechce pomoci v jeho tíživé situaci. Pod nátlakem paní pivovarníkové podnikatelové pomůže a následně se vloupe do skladu piva, kde s dalším darmožroutem pije na Pandrholův účet. Následující den ač Kuba neplatil za pobyt a vypité pivo, žádá peníze i když ví, že jeho služba byla nekvalitně provedena a jen těžko bude vymáhána reklamace. Pohádka končí tragickou smrtí poctivého živnostníka Pandrholy. ()

pouler

Takhle má vypadat pohádka pro dospělé. Jen si pan režisér mohl v roce 1959 odpustit tu prostátní propagandu, přeci jenom doba nebyla už tak přísně v lidovém duchu jako deset let zpátky. ()

Biopler

Sovák, Hrušínský, Lohniský - trio, ktoré nesklame. Keď k tomu pridáme obstojný príbeh a pivo tečúce potokom, tak nám vzniká veľmi dobrá rozprávka. ()

papaguy

Na můj vkus až nevkusně dobově tendenční. Vůbec se mi nelíbí, jak je sepsána většina dialogů. Pár dobrých hlášek to nespraví ("Člověk se už ani nemůže oběsit...", "Prase počká...") . Smrťák, který zvládne projít zdí, nedokáže vylézt ze sudu... to už je samozřejmě jen drobnost, kterou člověk v pohádce celkem rád přejde. ()

Torgal

Rozprávka ako má byť, aj s peknými maľovanými pozadiami :-) Oslava zdravého sedliackeho rozumu a súnáležitosti (a pracujúceho ľudu), kde poctivý baník s vtipom prekabáti aj samotnú Smrť a chamtivého veľkostatkára stihne zaslúžený trest. Esenciálna rozprávková atmosféra, archetypálne postavy, zaslúžená klasika. 8/10 ()

GIK

Kuba: „Hrom aby to všecko vzal i s tou svatou Barborkou!“ – správně, svatá Barbora je houby svatá. To si jen katolická církev vymyslela falešné idoly k uctívání. Těžká doba: „Maminko, dej mi kousek chleba.“ „Nemám, děti, chleba.“ Kuba vynadá samotnému Pánu Bohu: „Pán Bůh je dobrej jenom pro bohatý. K chudákům není spravedlivej.“ Čert: „Jsem rovnou z horoucího pekla.“ a ukáže nahoru – to je idiocie. Kuba pokračuje, ďáblovi řekne: „Jste stejný, jako ti nahoře.“ A ďábel se směje. Dobře ví proč. Kuba stále sakruje. Pomáhá si dalším klením, i tím nejhorším (m.D.).  Kuba: „Vždyť voni ty hořejší taky nemaj voči všude.“ Zednářská symbolika:  11:52 – double V-sign; 16:25 – ale podívejme se, přiznané DEVIL HORNS; 18:28 – Lohninský – náznak merkel sign; 51:55, 58:42 – Sovák – tři šestky ()

Razzor_82

"Prase počká. Ty jseš přednější, Pandrholo!” Nádherná pohádka ve skromných kulisách. Skvělé představení našich hereckých klenotů. Film nám nesmazatelně přinesl nezapomenutelné role. Nenasytný buržoust Pandrhola a vtipně pojatý Smrťák. Zábavný a poučný film. 9/10 ()

Další smutná zpráva z českého filmového světa

Další smutná zpráva z českého filmového světa