Príbehy, ktoré septimáni zažívajú v priebehu jedného školského roka, spája príbeh profesora Matulku, starého mládenca a večného suplenta, ktorý si kvôli prehnanej svedomitosti ani v pokročilom veku netrúfa zložiť poslednú štátnicu. Stále sa mu totiž zdá, že ešte niečo nevie, a tak by snáď bez diplomu odišiel i do penzie. Našťastie sú tu jeho študenti, ktorí síce dávajú dobráckemu učiteľovi poriadne zabrať, ale po nezodpovednom žarte s vybuchujúcimi guličkami, kedy Matulkovi príde nevoľno, sa chlapci spamätajú a s pomocou mladého profesora, niekdajšieho Matulkovho žiaka, pripravia šľachetnú lesť. Pod zámienku nákupu na doplnenie školskej etymologickej zbierky Matulku vylákajú na skúšku u láskavého profesora Vondráka. (STV)

Marsik

NOVA HD (4:3) - Skvělá, někdy až kouzelná komedie, která baví i po 74 letech od natočení. Výborné herecké obsazení, trefné hlášky a povedená lest na profesora Matulku. Zkrátka a dobře, parádní práce, pane Friči. 84% ()

Kryton

Filmy ze školního prostředí nám jdou moc hodně. Je pak jedno zda je to 60 let stará komedie anebo teprve rok stará. Vždy se bude jednat o stejné téma, stejné postavy a stejné vtipy. ()

NinonL

Výtečná stará komedie, na které se mi, stejně jako na její předchůdkyni (Škola základ života) líbí, že jasně vymezuje dobré a špatné i vztah autorů filmu k nim. Vtip, napětí a trochu i dojetí, jak má ve správné komedii být. ()

Hannibal92

Bohužel tohle už jde trochu mimo mě. Asi tenhle film nedokážu plně docenit, ale nudil jsem se. Nemam pochyb o tom že se jedná o povedený český film, ale i když povedený je, tak je směřovám už pro jiné generace. takže víc jak 3* určtě ne ()

vhojta

Bylo by jistě velmi zajímavé prozkoumat sbírku pana profesora Rabišky. Ale ne tu tehdejší, nýbrž dnešní. Je otázkou, jak klikatá a zdlouhavá by byla cesta za duší a srdcem dnešních študáků. Ale dost žvanění, ať konečně něco proberem! ()

Orlau32

Vždy, když je mi smutno na duši, pustím si tenhle film. A vzpomínky na studentská léta, které evokují různé jiné příhody z lavic a vynořují se vzpomínky na kantory, kteří v mé době se náramně podobaly těm z filmového plátna, mě přivedou do té správné nálady a zdá se, že omládnu. Moje vnoučata mi nechtějí věřit, že byla taková přísnost na gymnáziích, ale je to pravda.... mravy byly na vysoké úrovni a vyloučení ze školy se rovnalo téměř popravě. No, každá doba má své pro a proti. Ovšem já na tu svou nedám dopustit. Režisér Martin Frič to natočil bravurně. Díky. ()

Freemind

Bijte si mne, ale já ty komedie pro pamětníky nikdy nemusel ... Přičítám vysoké hodnocení sentimentální hodnotě - v rámci české kultury to je možná skvost, ale v evropském měřítku jde o bezvýznamnou taškařici. ()

gogos

Samozrejme... s Mareckem a Skolou, zakladem zivota... patri mezi tri nejlepsi skolni komedie... Ovsem z teto trojice je nejhorsi, ale to nemeni nic na tom, ze se jedna o vynikajici komedie plnou vybornych hercu.... ()

blackrain

Jeden z mála českých filmů, který můžu vidět pětkrát, desetkrát, stokrát, nikdy se mi neomrzí. Vždycky se na něho těším, když běží v televizi. Je to parádní zážitek. Ve filmu je obsažen laskavý a nesmrtelný humor, který je geniální. Martinu Fričovi se výborně podařilo zpracovat stále aktuální téma věčného boje učitelů a žáků. Tenkrát měli studenti ještě z učitelů respekt. Dnes už se bohužel takové filmy netočí. ()

topi

Klasická, nestárnoucí a kultovní komedie z konce třicátých let. Kulík zahraný Ladislavem Peškem má prostě neskutečný grády!!! Nebo R.A.Strejka v roli žáka Peterky a jeho hláška, když se ho profesor Matulka v podání Jindřicha Plachty ptá, co je to mimikry - " Mimikry je, když se ztratí motýl ". To je fakt nářez!! :D ()

PogoJoe

Průměrné hodnocení 90% od více než 11 tisíců lidí zde na CSFD mi tento film doporučilo. O to větší bylo mé rozčarování a znechucení po jeho shlédnutí. Vždyť tento film je tak špatný! Celou dobu jsem se u něho nudil. Byla to taková trapná otrava, že jsem se musel nutit, abych snímek dokoukal do konce. Komedie? Jediný úsměv, který mi unikl, byl pouze kyselý, reagující na neuvěřitelnou stupiditu, podivnou naivitu, nereálnost a tristní přehrávání některých herců. Jak můžou 30-tiletí herci věrně zahrát studenty gymnázia? Takhle zdvořile, slušňácky, strojeně, konzervativně a hloupě by se učitelé chovat nikdy nemohli, dokonce ani v roce 1939. A ten přesládlý konec? Kam se hrabou hollywoodská béčka. Ne vše zde bylo špatné - někteří páni profesoři jsou zahraní zdařile (Marvan, Plachta, Nedbal). Pár nápadů, kdyby je pan režisér dokázal lépe využít, stálo taky za povšimnutí (viz např. papírek s výsledky na zádech prof. matematiky při písemce a zabavování a následné hltání komiksů francouzštinářem). Jak se někteří opovažují tohle dávat na úproveň klenotu geniálního Marečka... Musím zde po pravdě uvést, že komedie je můj oblíbený žánr a že existuje několik starých filmů pro pamětníky v čele s Kristiánem, které se mi opravdu líbí. A také, že jsem byl na tento film po četbě mnohých hodnocení natěšen. A teď je jednoduše nechápu. Tenhle film považuji za špatný po režisérské, scénáristické i technické stránce. Za hodně špatný. Zastaralý a rozhodně vůbec ne za nadčasový. ()

runner85

Tento film som videl snáď už 20 krát, a nikdy sa mi nezunoval, dej toho ukrýva viac ako len komédiu, je tu aj určité posolstvo, že nemôžeme všetkých "galganov" hádzať do jedného vreca, pretože v kútiku duše majú dobré srdiečko ktoré sa pomaličky ale isto chystá ukázať ... super film ! ()

L_O_U_S

Oba filmy podle Jaroslava Žáka mám zhruba stejně rád. Je neuvěřitelné, jak se české školství od těch dob proměnilo, ale jak určité věci zároveň zůstávají pořád stejné. „Ždimero! Jakmile dokončím výrobu třaskaviny, zapíši vás do třídní knihy!“ (27.) ()

Skip

Tato komedie ze školního prostředí je o něco lepší než Škola základ života a to především díky Jindřichu Plachtovi. Je to komedie, která patří k tomu nejlepšímu, co u nás bylo natočeno. ()

Dont

Opět se vymykám celkovému trendu hodnocení, takže cítím potřebu zdůvodnit mé průměrné vysvědčení, které jsem cestě do hlubin študákovy duše vystavil. Nelze si nevšimnout schematických postav učitelů. Až na jednoho "ňoumu" (hodného profesora biologie) a nového učitele latiny, který je prototypem "správňáka", všichni ostatní ve svých hodinách prakticky bez ustání hystericky křičí na své studenty v domnění, že je to ten nejlepší způsob, jak jim něco vtlouct do hlavy. Vnímám to jako cílenou karikaturu prvorepublikového autoritativního školství, leč v tomto podání jen zřídkakdy vtipnou, spíše naivní. Zaujalo mě hodnocení uživatele PogoJoe, který to tedy vzal hodně od podlahy, ale není bez zajímavosti, že v jeho komentáři je mnohé pojmenováno a okomentováno velmi trefně a objektivně. Ve své době možná klenot, nyní už jen jeho matný odlesk a po scénáristické, režijní a koneckonců i herecké stránce ničím nevynikající. Ty herce mi tady asi mnozí omlátí o hlavu, ale přehrávání nepovažuji za hereckou ctnost. Nutil jsem se, abych to dokoukal, nikomu bych si netroufl to doporučit. Váhal jsem mezi dvěma a třemi hvězdami, z úcty ke stáří filmu a tehdejší úrovni československé kinematografie a také s ohledem na skutečnost, že se jedná o komedii, ke kterým bývám někdy tolerantnější a odpouštím chyby, zaokrouhluji nahoru, ale je to spíš taková hvězda z milosti. Kdepak, filmy pro pamětníky a podobné "skvosty" nejsou nic pro mne… Hodnocení na imdb 7,2 je v tomto případě opět mnohem bližší realitě, než mnohdy nostalgicky nekritické hodnocení českých diváků. ()