Severný ľadový oceán je miestom, kde sa studená vojna medzi západom a Ruskom nikdy neskončila. Mimo dosahu ľudských očí tú prebiehajú nebezpečné hry, provokácie a dokazovanie sily. Najmodernejšie nukleárne ponorky na oboch stranách majú nepriateľa odstrašiť od útoku, ktoré by mal za následok rovnako strašnú odvetu. Hry sa však skončili! Ruská ponorka pod hladinou pošle bez varovania svojho soka na dno. Nad hladinou potom zmizne ruský prezident a velenia nad armádou aj nukleárnym arzenálom sa ujíma nebezpečný admirál s túžbou svoju mocnú armádu konečne použiť. Vojna už nie je len hrozba, vojna sa pomaly začína. Kým na súši uprostred nepriateľského územia má americké komando za úlohu nájsť a zachrániť ruského prezidenta, pod vodou je povolaná do akcie špeciálna útočná ponorka na čele s kapitánom Joeom Glassom (Gerard Butler). Ten musí využiť svoje dlhoročné skúsenosti z podmorských hier na mačku a myš a dostať sa až do tyla nepriateľských vôd. A v prípade nutnosti zaútočiť. Pri svojej misii v hlbinách nájde nečakaných protivníkov aj spojencov. (TV Markíza)

Martrix

Útok z hlubin si nejvíc užijí milovníci všeho, co souvisí s vojenskou technikou. Byť mezi ně nepatřím a dokonce se považuju spíš za pacifistu, musím uznat, že se na ty ponorky, lodě, vrtulníky, vycvičené vojáky ...prostě kouká dobře. Navíc jakkoliv je příběh naivně úsměvný, tak děj má spád a často je napínavý...byť ukrutně předvidatelný. Pro pamětníky studené války, je to takové pomrknutí za filmy 80-tých let, které měly uklidnit US citizeny, že jsou komouši pozadu jak technologicky, tak co do odhodlání a schopností vojáků. Útok z hlubin tak propagandisticky nevyzní, naopak přiznává Rusům solidní úroveň, ale ... amíci jsou tak dobří, že vyřeší potíže všech. Nehledejte v tom hloubku, ostatně Beringovo moře moc hluboké ani není, a prostě se bavte. Trochu mi to připomíná Bergovu sci-fi Bitevní loď. Atraktivní vojenské prostředí, odsýpávající děj...s jednoduchým scénářem... film, který si na nic nehraje. PS: nesrovnávejte s Kurskem, je to úplně jiný typ filmu, který sice ocením stejným hodnocením, ale z dočista jiných důvodů. ()

castor

Ponorky, napjaté americko-ruské vztahy, to už známe a za mě osobně to většinou nedopadlo nejlépe. A to ani tentokrát. Vůbec neřeším, že s realitou nemá snímek vůbec nic společného. V ruských vodách skončí nadobro americká ponorka, zákeřný admirál obejde ruského prezidenta a chce rozpoutat válku s tím, že za ty zlé budou Američané. To už je ovšem na cestě jiná ponorka s čestným Gerardem Butlerem na palubě, a to prostě musí dobře dopadnout. Na atmosféru stísněného prostoru hluboko pod hladinou zapomeňte, prázdné kecy v Pentagonu jen vyplňují stopáž, postav je moc a mnohé jsou zbytečné a nevyužité, osobně mě tak nejvíc bavila chlapácká akce elitního komanda na souši. Napětí je mdlé, akční sekvence místy potěší, jindy vypadají triky zoufale lacině (greenscreen místy hodně selhává). Keců o cti a kopy patosu se pochopitelně dočkáme. Ale to k tomu už tak nějak patří. ()

imf

S mírným náběhem na čtvrtou hvězdičku z čiré nostalgie, že tyhle filmy už dneska v kinech projíždí pod radarem, v trafikách je přehlédnete a musí vás trefit do frňáku až v televizi. Butler znovu potvrzuje, že jako osamocený béčkař v poli dokáže herecky statečně odtáhnout celý podvyživený žánr. Tentokrát je po akční stránce jištěný charismatickým Tobym Stephensem a mým oblíbeným Michaelem Nyqvistem, který té novodobé studené válce dává trochu hřejivější tvář. Nebýt ve scénáři to násilné rozpůlení na suchou a mokrou linii, pravděpodobně by to Donovan Marsh se svým předvídatelným řemeslem celé dvě hodinky neutáhnul, ale nakonec to vlastně klaplo, a když vezmeme v potaz, že se v ponorkovém žánru něco děje zhruba jednou za deset let, mohou si fandové skoro až gratulovat. ()

kingik

Akčnější pohádka z podvodní říše osázené ponorkami. A projdeme se i suchou nohou, pro případ odvrácení hrozby ponorkové nemoci. Na palubě ponorky USS Arkansas, které velí neortodoxní kapitán Glass, je pořádně živo, když je unesen ruský prezident, politický převrat je na dosah a vyšetření zmizení spřátelené ponorky se začne poněkud komplikovat. Gerard Butler a spol. mají napilno, mají na to necelé dvě hodiny filmového času a chtějí toho stihnout poměrně dost. Rozvážnější první hodinku ve znamení "dasbootovských" pochodů záhy vystřídá akcí napumpovaná druhá hodinka. Režijně si o pozornost říká Donovan Marsh, jehož předchozí režijní počiny viděl snad jen on sám, a solidní koncept, kterým je film opatřen, využívá pro řadu slovních přestřelek, ve kterých je pánem Gerard Butler, tudíž jej neuvidíme v žádné fyzické pranici, načež akční pasáže obstarává speciální komando vyslané zachránit ruského prezidenta. Nepovedl se/nezafungoval zejména provokativní podtext filmu spoléhající na to, že rusky hovořící země je západem vnímána coby centrum všeho zlého a temného, neb nejsou osmdesátá léta minulého století, kdy filmaři hojně využívali socialistické zřízení k instruování všemožných i nemožných studených válek. Načež tahle veškerá snaha zasazená do současného akčního spektáklu působí přece jen poněkud směšně. Máte-li rádi ponorkové manévry, které jsou prokládány akčním děním na souši, máte pozvánku od "kře(čk)ovitého" Butlera zajištěnou. Plutí pod hladinou má své nesporné kouzlo, nasnímané je to pěkně, akce má i nějaký ten explicitnější ráz, přičemž rating R by se dal využít mnohem výživněji, ovšem z kapitánského můstku zamává i renomovaný Gary Oldman, Linda Cardellini s košem kosmetiky je k světu a drsný Toby Stephens je hybným článkem akčních pasáží. Takže vzhůru pod hladinu. 7/10 ()

M.i.k.e

tohle je tak extrémně blbý,že je to mnohem blbější než oba filmy kde Žérarovi nejprve upadnul Bílý dům a poté Londýn dohormady.Na druhou stranu ta blbost a nepravděpodobnost všeho co se tady děje je tak osvobozující,že mi to vůbec nevadilo (narozdíl třeba od Geostorm,kde to bylo utrpení) a vlastně sem si tu možnost úplně vypnout naplno užil.Ano,pořád je to béčko jako prase,ale pořád slušně vypadající béčko,kde se navíc celou dobu něco děje (i když to většinou nedává smysl).Bylo by rozhodně špatně,kdyby vznikaly pouze takové filmy,ale jednou za čas si dopřát pořádné guilty pleasure...proč ne...70% (možná 80% v rámci béčko-céčkové zábavy) ()

• Úvodní scéna ukazuje ledové kry, které mají většinu svého objemu nad vodou. Ve skutečnosti jsou kry ze sedmi osmin pod vodou. (Hal_Moore)