Pekné svinstvo

• Česko Špína Londýna (viac)

Okwe, ilegálny emigrant z Nigérie, večer pracuje ako taxikár a v noci sa z neho stáva recepčný v hoteli vo West Ende. O svoj súkromný príbytok sa delí so Senay, peknou Turkyňou, žiadateľkou o azyl. Pracujú v rovnakom hoteli. Raz v noci Okwe objaví v jednej z hotelových izieb hrozný nález. Zistí, že sa tu deje čosi veľmi nebezpečné. Mladík pomaly objasňuje záhadu svojho objavu a preniká do zabijáckeho zločineckého podsvetia. (oficiálny text distribútora)

CheGuevara

Tenhle pohled do očí londýnských emigrantů zabolel, ale o to víc byl ve své výpovědi upřímnější. Není to však jenom Londýn, člověk si stejné praktiky dokáže představit i v matičce Praze. Angličané v tom nejsou sami. Bohužel. ()

Dadel

Spíš než o avizovaný thriller jde o úsměvnou tragikomedii o odvrácené straně cesty za svobodou. Chiwetel Ejiofor je milým překvapením, Audrey Tautou je okouzlující jako vždy (a jedná se o její první anglickou roli) a Sergi López opět tím krásně úlisným záporákem, jak jej známe z filmu Harry to s vámi myslí dobře. ()

gudaulin

Z mého pohledu nevěrohodný film,který si manipulativně pohrává s divákovými city a využívá myšlenkových stereotypů publika.Audrey Tautou je jako hlavní hvězdný tahák vyloženě špatná a jiní herci většinou průměrní.Režie je nevýrazná,za zmínku stojí snad jen kamera a hudba a to je na dobrý film trochu málo... Celkový dojem 40%. ()

Sarkastic

Odvrácená tvář Londýna, obchod s orgány, sny o lepším životě, všudypřítomná hrozba imigračního a do toho všeho pozvolna probouzejí se láska. Původně jsem čekal krimi thriller, dostal jsem ale především romantické drama bohaté na vážné scény, ale i citlivé momentky a nějaké to dojetí. A nebylo nic snazšího než zcela fandit hlavní dvojici, obzvláště, když je tu Chiwetel Ejiofor takový sympaťák a Audrey Tautou zas ve své roli působí tak křehce a i díky úsměvnému přízvuku maximálně roztomile. Výborný závěr jen potvrzuje slušné 4*. ()

Dudek

Takhle promrhaný potenciál se jen tak nevidí. Stephen Frears měl v ruce hodně vysoké karty, ale nakonec se rozhodl je nepoužít, bohužel. Už samotná synopse Špíny Londýna aspiruje na zařazení se mezi úspěšné filmy, je to stejné, jako když vyprávíte o postiženém dítěti, film s podobným příběhem si své diváky vždy najde. Jenže u Špíny Londýna to jde ještě dál, nabízí zajímavý pohled na Londýn, pohled, který se nemůže líbit každému, ale všichni pochopí, že se jedná o vážné téma. Jenže tady je to veliké ALE. Režisér nedokáže tahat žádná esa z rukávu, nebuduje tísnivou atmosféru, nesnaží se o silnou interakci diváka s hrdiny a už vůbec se mu nedaří vykreslovat tu beznaděj a mrazivost v životě postav. Ačkoli bylo jasné, jaké straně bych měl fandit a o kterou bych se měl bát, bylo mi upřímně jedno, jak to celé depadne, což rozhodně nemůže být bráno jako pochvala. 60% ()

Lynn

Vynikající Chiwetel Ejiofor dokonale využil prostor, který mu skýtal skvěle napsaný scénář. Ani Audrey Tautou nebyla špatná, i když Ejioforovi se nemůže rovnat. Po shlédnutí tohoto filmu bych rozhodně nechtěla být emigtantkou kdekoli. Nedávno jsem v rámci Evropského filmu na ČT2 viděla film "Chladný ráj" pojednávající o podobném tématu. Oba dva snímky jsou vynikající a rozhodně stojí za to nad nimi zapřemýšlet. ()

Brouk

Sergi Lopez jako padouch, kšeftman s lidskými orgány, Seňor Juan, kdo by za tím viděl zamilovaného Casanovu z Pornografického vztahu, že?... Nezaměnitelná Audrey sice měla do Turkyně mnoho km a mil, snad až na depilaci knírku :-).... V každém případě lze suše konstatovat, že tenhle film se povedl. Kladem jsou přesvědčivé herecké výkony, bez některých "přitažených" scénaristických karambólků skýtající černobílé vidění je na scénaři pozitivní to, že je v podstatě vlastně velmi reálný... Nadstandardní muzika na dokreslení je víc než hmatatelná a všudypřítomná.... 90% ()

sportovec

Pozoruhodný pohled do střevních útrob jednoho z největších světových měst je postavený na vynikajících výkonech představitelů obou protagonistů vzrušujícího příběhu z naší současnosti. Romantické drama - neklamme se, v základech scénáře je zakódován právě tento žánr - nabírá na sebe podobu tu low story, tu thrilleru, tu dobrodružného filmu, ale především je vědomě a zdařile budovaným průnikem do podstatné části největších bolestí naší současnosti. Propracovaná psychologie minimálně obou hlavních postav, ale i důkladně prokreslené prostředí s celou řadou dalších typů (ano především typů, teprve poté v druhé řadě individuálních postav) posouvá ŠPÍNU jednoznačně nad pásmo "lehkých" žánrů. Snad ještě lepší než skvělá Toutou je mimořádně zdařilá kreace Chiwetela Ejiofora a mimořádný životní příběh-tragédie, který se skrývá za jeho navenek uhlazenou, kamennou tváří. Drceni soukolím organizovaného zločinu, jemuž jsou oba vydáni všanc na milost a nemilost, nalézají zásluhou dobroty svých srdcí a čistoty charakteru působivé, třeba však také poměrně knižně pojaté vyústění svých jinak ztracených životů. Drsnosti scénáře odpovídá i nesmlouvavost režie. Vznikltakl dílo, které ani nehladí, ani nekonejší. Dílo, které se svému divákovi nepoddává snadno. Protože přináší podstatnou informaci o naší době. O perličce z jejího opravdu fekálního dna. ()

genetique

Vôbec neviem čo napísať. Určite začnem viac zvažovať možnú cestu do Londýna. Z pohľadu morálnej stránky a ľudských hodnôt určite silné dielko. No určite by sa sem hodilo osoliť to väčšou dávkou napätia. Film plynie a vy si ani neuvedomíte, že záver mal nejaké vyvrcholenie. 70%. ()

Kaka

Transplantace organů jinak, s prvky ulítlého Trainspottingu. Tedy film plný divných kreatur, undergroundového Londýna a atypické lovestory. Ne že by to nebylo originální, ale není na tom moc co obdivovat. ()

sud

Londýn je nejkosmopolitnějším městem Evropy. Žije v něm spostu přistěhovalců, ať legálních, či nelegálních. A právě o těch vypráví drsné drama Stephena Frearse "Špína Londýna". Provede vás nejtemnějšími a nejšpinavějšími zákoutími současného Londýna a vy budete jen zírat, co se tam děje. Falešná víza, falešné pasy, obchod s bílým masem, obchod s lidskými orgány. To je jen zlomek tamější trestné činnosti. "Špína Londýna" je spíš menší film (tím v žádném případě nemyslím horší) co se týče výpravy, výrobního štábu a herců. Herci jsou ale skvělí, z nichž Chiwetel Ejiofor exceluje na celé čáře. Audrey Tautou ani moc hrát nemusí, její oči si vystačí samy. "Špína Londýna" je bezesporu jedním z těch nejzajímavějších současných filmů, co jsem měl tu čest vidět. 80%. ()

castor

Atypická lovestory a trio výrazných postav. Nadějeplná romance se silným sociálním podtextem ukazuje jiný Londýn než obletující Tower Bridge nebo obchodní Westminster. Je plný ilegálních imigrantů, kteří se snaží být neviditelnými a v případě ohrožení jsou ochotní zaplatit i cenu nejvyšší. Lhostejnost, zoufalství, strach, cynismus, špinavá tajemství, mizerné vyhlídky. O poslední zbytky důstojnosti tady bojuje i lehce naivní Turkyně Senay a Nigerijec Okwe. Přes den taxikář, přes noc recepční hotelu, přitom doma byl lékařem. S muslimskou uklízečkou Senay si pomáhají, platonicky se milují a věří v lepší příští. A tak nějak se přimotají ke kšeftování s lidskými orgány, které osnuje zvrhlý Juan. Tvůrci sice v příběhu poměrně kalkulují, ale pořád nás drží v docela reálném vyprávění, předkládají dost průhledné figury (ta špatná, ta hodná až andělská) a ač se třeba na Senay sápou upocení šéfové, vždy se držíme v takovém „milém“ vyprávění (nevím, jak jinak to pojmenovat) se světlem na konci tunelu. Výsledek má skvělou atmosféru, silné vedlejší party, jistou režii a hlavně výborné duo Chiwetel Ejiofor a Audrey Tautou. ()

Mahalik

Londýn jsem si představoval jako nádherné,klidné, deštivé město. Tenhle film vzal moje iluze,hodil je do mixéru a pustil na nejvyšší otáčky.Ale i tak se jedná o fakt pěknej a hlavně reálnej film o emigrantech. ()

pepo

Príbeh je možno príliš vykonštruovaný, ale herci a režisér to stále podržia nad vodou. Silný, temný, občas krutý ale stále ľudský film. Chýba akurát niečo, kvôli čomu by bol výnimočný. 8/10 ()

Hrabka

Příběh sice silný, ale mě příliš neoslovil a spíše jsem se už modlil, aby byl konec. Znovu se na to už nepodívám, to vím jistě. Film o těžkých chvílích a situacích, které zažívají imigranti v Londýně, je podle mě trochu přehnaný.55% ()

cheyene

S přibývajícím časem je Špína Londýna lepší a lepší podívanou, v níž se dobře mísí prvky dramatu, thrilleru a krimi, což samo o sobě předznamenává přítomnost napětí. Ve svých rolích potěší jak Ejiofor, tak Audrey Tautou. Některé scény jsou poměrně nechutné a syrové, což umocňuje celkový zážitek. ()

Kass

Krásný film s výtečnými herci, který se i přes silné téma netváří jako oscarový kandidát no.1. Doporučil bych "Špínu Londýna" ke zhlédnutí nějakému taťkovi či mamce z Kotěhůlek, kteří neustále nadávají na to, jak se vlastně mají špatně. ()