Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Chrysopras

Po Sáře přichází Sága. A je taktéž famózní. Opět propracovaný příběh, sympatičtí herci, slušná gradace. Po první sérii plnej kotel. Při sledování Policajtů z centra jsem si řikal, že ta ČR-SR kooperace dopadla celkem slušně - a pak člověk vidí, kam to dotáhli Dánové se Švédama a zas si uvědomí, jak jsou napřed... Přitom neni potřeba mít mega rozpočty a extra akční scény. Stačí v podstatě dobrej scénář. A to bude asi ten problém... Po druhé sérii jsem až do 8. dílu uvažoval, že hodnocení ponížím. Chemie mezi Martinem a Sagou sice fungovala ještě líp, ale kriminální zápletka mi přišla lehce slabší. Poslední dva díly ovšem pochyby vyvrátily. Nejprve osudový ukončení krimi zápletky a pak naprosto rozsekávací poslední díl ( řikal jsem si, co tam chtějí řešit... ), kde zas dokázali překvapit a posunout zas o level výš! Nezbývá než se těšit na 3. sérii, ikdyž bez účinkování KB se bojim, že to ztratí štávu. ()

ibeh

Sleduji druhou sérii ( první jsem viděla loni ) a rozhodně nejsem zklamaná, naopak. Opájím se nejlepší znělkou, kterou jsem kdy slyšela, a hraje mi stále v uších i v srdci. Moderní audiovizuální zpracování krimi příběhu, dokonale vykreslené hlavní postavy, napětí i zajímavý příběh. Co více si přát. Komunikace mezi Martinem a Sagou mě velmi baví, líbí se mi, jak on dokáže tolerovat její odlišnosti a v sociálních kontaktech její přešlapy. Profesní genialita Sagy je velmi dobře ukázaná v krásné scéně s patologem někde ve 3. či 4. díle. S Martinem se skvělě doplňují, protože on je zase psychosociálně velmi zdatný. Po Zločinu další ukázkový severský krimi seriál. A tady mám navíc bonus Öresundského mostu, přes který jsem před 13 lety přejížděla. Je zprovozněn od r. 2000. Mosty přes moře jsou prostě úžasný! Konec 2. série je fakt nářez :-o ()

sofiapetra

Tohle prostě ty mrazivě severské nejlepší promakané kusy umějí - připoutat k obrazovce a nepustit dřív než naskočí závěrečné titulky. Vyšetřovatelka Saga Norén je případ sama o sobě - zdroj neprvoplánovaného humoru a výborný nápad i reklama pro podobně ustrojené lidi (a že jich s Aspergerovým syndromem mezi námi není zas tak málo). I. i II. série: skvosty. Poslední díl druhé série se mi zdál skoro už zbytečný - že už v něm nebude co řešit, ale zase mě dostali. Z finále jsem byla naprosto perplex. Teď mám za sebou i třetí sérii - a opět absolutní spokojenost. Nádherné noční záběry na most, atmosféra, komplikovanost děje i postav, zvraty; není co vytknout. A Sagu scénáristé opravdu nešetřili, nechali ji projít snad vším, co si lze z temnějších věcí představit. A její nový kolega je sice úplně jiný než Martin, ale možná ještě sympatičtější. Pět hvězd bez debat za všechny série jednotlivě, ale i dohromady. ()

ilemas

Děsně nesympatické postavy kam se podíváš, nuda, točeno spíš jako inscenace, nezajímavé prostředí, nechápu to vysoké hodnocení tady. Severské filmy a knihy mě nikdy moc netáhly, byť je příběh třeba zajímavý, tak je prošpikovaný spoustou hluchých míst a nudou. S utrpením jsem dosledoval celou první sérií a tím končím. Saga mě připomínala robota, ale hlášky měla dobré. ()

easaque

5* po zkouknutí třetí a zatím poslední série můžu bez pochyb ohodnotit 5 hvězdičkami tento severský kriminální seriál. Výběr hlavních i vedlejších postav je výborný a jejich charaktery jsou důkladně vystiženy. Napětí se dá krájet a nedočkavě jsem se vždy těšil na další díl. K tomu všemu děj osvěžuje správná dávka "humoru", který vyplývá především z chování asociální Sagy. První série byla nečekané překvapení a další pokračování na ni navazuje velmi slušně. I když jsem měl párkrát námitky k logice chování postav v ději, tak si všechny série zaslouží plný počet hvězd. Doufám, že se ve 4. sérii už konečně objeví Martin ;-) ... a neobjevil, ale i tak to bylo napínavé do posledního konce. Pokud 4. sérii můžu brát podle všech indicií za konečnou, tak můžu ji označit za hezkou tečku za parádní kriminální sérií. Jediné co snad ji můžu vytknout je snad trošku přehnaná míra náhod, ale to jí rád odpustím a dávám za 5*[ PŘÍBĚH: 3 /// ATMOSFÉRA: 3 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 2 /// CASTING: 3 (3*MAX) ] ()

Lischai

Kamerově nádherné švédsko-dánské krimi skoro celé natočené za soumraku, v noci plné světelného smogu nebo ve studeném svítání. Po třech dílech přestanete věřit, že existuje slunce. Uvnitř taktéž: zajímavý koncept spolupráce dvou kultur, policistka neschopná emočního prožitku ("Vy jste příbuzná Larse von Triera?") a super hudba. Hlavní zločin je sice pečlivě připravený předem a může trošku působit jako konstrukt, ale seriál rozhodně nevodí diváka za nos žádnými berličkami (jako třeba Broadchurch, kde během jednoho vyšetřování vyplynulo na povrch osm jiných zločinů). Tady všechno drží pohromadě, korunováno skvělým koncem, který zdůvodní i to, proč scenáristé chtěli, aby Saga byla taková, jaká je. Broen je studený klenot moderních detektivek. ()

M.i.k.e

mám hodně rád severské filmy a tohle mi hned při prvním díle připomnělo,že jich nevídám dostatek.Narazil jsem na Most velmi opožděně,ale to mi nezabrání si tuhle detektivku vychutnat...90%...po druhé sérii bych nejradši přidal šestou hvězdu.Bez výraznějších hluchých míst nášlap od prvního do posledního dílu.A ten konec...100% ()

Maddlis

Prostředí, charaktery, zápletka a vůbec, všechno. Ať se na to koukám, jak chci, tohle je pro mě dokonalost. Po první sérii jsem očekával, že druhá bude trochu "kulhat", ale chyba. Ba naopak. Když jsem v první epizodě druhé série spatřil poprvé Martina, skoro jsem ho normálně nepoznal. Nevím, zda ta nápadná změna vizáže (alá šedý vlk) proběhla jen kvůli roli, nebo zda je to skutečnost, nicméně jako následek těžkého ne/vyrovnávání se se smrtí vlastního (seriálového) syna to na mě zapůsobilo dost. A to je jenom vskutku malý detail. A spousta takových malých detailů, to je to, co dělá Most Mostem. Když už jsem si gratuloval, že oproti první sezoně jsem tentokrát uhádl, kdo je záporákem, zase jsem byl vytahán za ouško (úhádnul jsem jenom tu "menší půlku"). A to prostě miluju. Závěr sice vypadá hodně "konečně", nicméně se už pracuje na 3.sérii, a tak se mám zase na co těšit. PS: A jako obvykle - skvělý seriál dělá taky skvělá hudba, a tady to samozřejmě platí též. ()

Vyhy

1. série - 100% Nemohu hodnotit jinak, než plným počtem. První řada měla vše, co jsem od Mostu očekával. Vlastně mě to ani jednou nepustilo, nebyl tam ani jeden okamžik, kdybych se nudil. Mé počáteční obavy se vypařily jak pára nad hrncem. Nejdřív jsem si myslel, že Sagu nebudu moc vystát a raději jsem se přikláněl k Martinovi, ale po několika dílech se mé sympatie otočili. Nechybí zde sériový vrah, mrazivá atmosféra, dobře napsané postavy a "pomalé" tempo. Dlouho jsem neviděl tak skvělý seriál. 2. série - 80% Měl jsem menší problém se zakoukat. Chyba rozhodně nebyla ve zpracování a ani v postavách - vše pokračuje v dokonale načrtnutých kolejích. Spíš jsem se zalekl příběhu, jelikož ve druhé řadě nemáme už klasického masového vraha, ale spíše teroristy bojující za "správnou" věc. Po několika dílech jsem se ale opět dostal na vlnu nepopsatelného vzrušení a sjížděl jsem každičký okamžik. Sagu mám čím dál tím raději, ta herečka ji hraje dokonale! 3. série - 90% A kvalita seriálu se opět zvedá. Nebojím se tvrdit, že třetí řada je rozhodně lepší než ta předcházející. Masový vrah, který ze svých obětí vytváří "umělecká" díla. Několik zajímavých dějových linek, které spolu na první pohled nemohou souviset, ale nakonec jako vždy je vše propojené. Sofia Helin opět posouvá svou postavu na další level a hraje ji opravdu dokonale. Po dvou řadách jsme se dočkali obměny jedné z hlavních postav a místo Kima Bodnia (Martin) tu máme Thurea Lindhardta, který hraje Henrika - skvělá náhrada. Asi lepší postava jak Martin, zajímavější. Těším se na čtvrtou řadu. Jen tak dál! 4. série - 100% Jednoduše bez chyby. Na konci ukápla slza... ()

Skleena

Nemohl jsem se ubránit dojmu, že to někde v půlce trochu ztrácelo dech a člověk by se v tom začal ztrácet... ale pak konečně začne přituhovat tak, jak jsme u severských počinů zvyklí a je to to, co každého přibije k židli. Hurá! Ovšem myslím, že v tomhle případě za úspěchem seriálu nestojí ani tak dobrá zápletka nebo postupně budovaná atmosféra, která se v rámci posledních tří dílů dá krájet - jsou to skvěle napsané ústřední postavy, jdoucí ruku v ruce s uvěřitelnými výkony hlavních představitelů. Dvojice detektivů rozdílného smýšlení a pohlaví, mezi kterou to "klasicky" nejiskří, a přesto fantasticky funguje... to frčí. Sem tam nějaká ta nemístná poznámka lehce nenormální policistky Sagy Norén o tom, že to zrovna ráno dostala, to už je jen třešnička na dortu. Druhá série oproti té první lehce slabší, ale stále perfektní. ()

BarryLyndon

2. řada je absolutní špička, jsem rád, že jsem si tam v hodnocení nechal ještě rezervu z minulé řady, tohle je definitivně na 10/10. Překvapivě komplexní seriál. Chci tím říct, že jsem čekal drsnou severskou kriminálku, což jsem taky dostal, ale nepamatuju, kdy mi tolik záleželo na osudu postav a od srdce jsem se snad zasmál každej díl. Ve svý drsnosti a doslovnosti to má konkurenci snad jen v prvních dvou řadách Luthera. Jak již bylo řečeno, druhá řada je lepší snad ve všech ohledech. Finále neskutečný, tady se konkurence hledá težce i na poli filmovém. ()

laik_60

U mňa bez sporu jeden z najlepších európskych krimi seriálov (ale je to možno aj tým .... hihi ...., že som ich zase až tak veľa nevidel) :) s výbornou herečkou, nočnou kamerou úvodným singlom a a a a zvláštnou severskou atmosférou. ()

annihilation

Nač potřebujeme Hollywood, když můžeme sledovat Most? Skandinávie nám vzkazuje, že to jde udělat jinak a lépe. Lze natočit napínanou a surovou detektivku bez nesmyslného vyhýbání se kulkám, vykreslit postavy a vztahové linie na psychologické úrovni bez otřelých klišé, vykouzlit neopakovatelnou atmosféru bez několika (set?) hodinové počítačové práce na efektech a obsadit skvělé herce, kteří ve vás vzbudí sympatie i přes to, že nevypadají jako z módního časopisu. To, že bleskově získal na popularitě, reflektuje fakt, že si diváci žádají něčeho jiného, než jen plytkých soap oper a vyumělkovaných happy-endů. Osud postav v Mostu je nejistý, nedefinovatelný a především krutý. Vše je propleteno, nic není předem dáno a ze skličujícího prostředí a nálady vytušíte, že vás čeká nezapomenutelná podívaná. V každém z policejních případů, který vždy otevírá nová série, se objevuje spousta současných kontroverzních problémů a témat. Jsou podány s téměř až bestiální brutalitou, protože jsou okořeněny notnou dávkou extremismu, nebo zakořeněny v ryze osobních problémech jedince. A co víc, sužují ústřední postavy, které se s nimi nejsou schopné vypořádat a zabředají tak do svých vlastních problémů, které často přesahují realitu a představivost každodenního života. Právě tyto osobní útrapy donutí diváka oblíbit si policejní duo Norén-Rohde (později Sabroe), a když zmiňuji Norén-Rohde, tak myslím především Norén. Její postava, navíc úžasně zahraná Sofií Helin, se vám vryje pod kůži. Budete ji milovat. Navíc se jí dostane, řekla bych na popud diváků, větší a detailnější pozornosti v celé třetí sérii, což velmi zajímavě její postavu dokreslí. Rozhodně tím ale nebude trpět příběh. Co chtít od tohoto seriálu víc? ()

C0r0ner

Po čase jsem se zase rozhodl pro nějaký seriál a chybu jsem neudělal. Nicméně jsem si ověřil fakt, že jsem především filmový fanatik a příběhy roztahané na spousty dílů u mě asi nikdy nebudou slavit velký úspěch. Až na pár výjimek. Scénář to ale byl parádní a napínavý, takže vážně nelituji investovaného času. 90% ()

Wormboy

Po dansko-svedskom Zlocine som mal na Most asi velmi velke oci. Ano, je to kvalitna kriminalka s vyraznymi postavami a nepredvidatelnym dejom. Avsak samotna postava roboticky neludskej Sagy Norenovej, je v komplexe prace, ktoru vykonava a pozicie, ktoru zastava, absolutne neuveritelna. Sheldonovy Cooperovi je lahko odpustitelna absencia empatie a "ludskosti", on je vsak fyzik v komedialnom sitcome a nie hlava vysetrovacieho teamu v serioznej kriminalke. Most trpi okrem hlavnej zenskej postavy (mne brutalne nesymplatickej) viacerymi neduhmi, logickymi lapsusmi, avsak ako celok funguje a posledne tri diely su naozaj vyborne. Prva seria 3,5/5* ()

sulimo

Jak se mi jednička strašně nelíbila a absolutně jsem nepobírala zdejší vysoké hodnocení, tak jsem druhý sérii opatrně přicházela na chuť a třetí se ukázala být jako absolutní mástrpís, což jsem před nějakým rokem nečekala, že sem vůbec kdy napíšu. Nicméně tak to je a připouštim, že nakonec i ta nevimproč pošahaná Saga se mi dostává pod kůži a Choir of Young Believers mám nově v ipodu. Když vynechám pochvalu typu, že se zatím s každou sérií i zlepšily vyšetřované případy, že už pomalu přestávám řešit , proč musí bejt ta Saga tak strašně pošahaná, a kam jsem se všude jsem se zapomněla v tý Kodani a Malmo podívat, tak zjišťuju, že jedinej most, pod kterým bych kdy chtěla skončit, je ten Oresundský, záběry na něj se prostě neomrzí snad nikdy. S hodnocením zůstávám zatím na 4 hvězdách, ale pokud to bude pokračovat dál, hrozí, že tomu dám jednou klidně 5. ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)