Most

• Česko Most (viac)
Krimi / Thriller / Mysteriózny
Švédsko / Dánsko / Nemecko, (2011–2018), 36 h 53 min (Minutáž: 57–60 min)

Tvorcovia:

Hans Rosenfeldt

Sofia Helin, Kim Bodnia, Thure Lindhardt, Rafael Pettersson, Sarah Boberg, Dag Malmberg, Puk Scharbau, Lars Simonsen, Gabriel Flores Jair, Henrik Lundström (viac)

Na moste, medzi Dánskom a Švédskom, nájdu telo mŕtvej ženy, ktoré leží presne na hraničnej čiare. Tento kuriózny prípad spojí vyšetrovateľov dvoch krajín, empatického dobráka Martina Rohdeho za Dánsku stranu a strohú a odmeranú Sagu Norénovú za stranu Švédsku. Most je nielen dejiskom prvej vraždy sériového vraha, ale aj symbolom spojenia dvoch krajín a najmä úzkej spolupráce dvoch protikladných vyšetrovateľov, ktorí budú prípad riešiť... Na moste medzi Kodaňou a Malmo nájdu napoly prepolenú mŕtvolu muža z mestského úradu v Malmo. Prípad dostane na starosti detektívka Saga Norenová. Pri  pátraní zistí, že spodná polovica tela patrí neznámej Dánke a tak sa musí spojiť s kolegom z dánskej polície Martinom Rohdem a viesť vyšetrovanie spolu s ním. V rovnakom čase privezú do nemocnice v Kodani Gorana Soringera, ktorému majú transplantovať nové srdce. Lekári však skonštatujú, že je na operáciu veľmi slabý a srdce poskytnú inému pacientovi. Goranova manželka Charlotte ponúkne nemocnici nové cétečko , ak manželovi nájdu včas nové srdce.  Veronika trpí vo vzťahu s násilným, drogovo závislým manželom Sorenom. Sociálny pracovník Stefan Lindberg jej ponúkne  možnosť začať nový život, ak Sorena opustí. Medzičasom Saga a Martin identifikujú auto, ktorým boli telá privezené na most. Patrí novinárovi Danielovi Ferbému. (RTVS)

Inozuka

Tak zatím jsem viděl pouze III. sérii a spadla mi čelist. Tak dobrý kriminalistický seriál jsem už dlouho neviděl. Napětí, bizarnost, vtip (hlavně u Sagy), propracovanost postav a prostředí Kodaně a Malmö je naprosto neodolatelné spojení. Jdu dohánět, co jsem zameškal a sehnat si předcházející série. UPDATE: Tak u první série rovněž jízda světelnou rychlostí. Propracovaný příběh, šokující vraždy a strhující finále. Víc týmová práce než u třetí řady, Saga malinko méně asociální než později ...UPDATE II: druhá série asi dosud nejlepší. Konec má rozměry antické tragédie. Nemám slov a musím na to pořád myslet. UPDATE III: čtvrtá série ze začátku dost temná, případ zamotaný až hrůza. Pachatel se dá sice tipnout, ale pozadí případu rozhodně ne. Vedle toho výrazné linky osudů Henrika a Ságy. Opět super, ale přišlo mi to takové smutné ... Každopádně celá série vynikající, zachovávající si vysoký standard a každým dílem potvrzující svou výjimečnost. ()

Ivo

Temnější než odvrácená strana měsíce a mrazivější než lednová půlnoc. Aneb bezelstně asociální vyšetřovatelka spolu s nadrženě usedlým tatíkem v akci plné silně ujetých úchylů, mentálně rozpolcených skandinávců a hord milých skandinávských Arabů v pozadí. Celková zápletka však byla možná až příliš uměle vykonstruovaná a nepravděpodobná - desítky perfektně naplánovaných mrtvol a globálních akcí jen kvůli drobné story s uniklou exmanželkou ? No nevím ... Finále první série bylo navíc už dost teatrálně a slzopudně přitažené za vlasy (včetně závěrečného úlevného náznaku nové opravdové milostné ságy slečny Ságy), což trošku strhlo dolů předchozí mistrně budovanou mrazivou atmosféru ... Skvěle ovšem zkrátilo deset hodin věznění v letadle, ke sledování dalších sérií už ale asi nenavnadilo ... ()

Nix

Zatím to na plnou palbu není, ale seriál k tomu má blízko. Zatím jsem viděl první sérii a už jedu další. No bylo to opravdu zajímavý podívání. Prvně jsem nevěděl, co si o tom myslet. Bylo to zvláštní, jiné a přitom pohlcující a zajímavý. Ale chvíli mi trvalo než jsem si na všechno zvykl. Prvně si člověk musí zvyknout na vyšetřovatelskou dvojici. Ať jsou sebevíce lidští, jsou svoji a úplně jiné typy než je člověk zvyklý z ostatních kriminálek. Jsou to především lidé, i když Saga může působit jako robot. Nejen, že je upřímná až to bolí a ano vpálí vám pravdu tak jak je do ksichtu ale taky je celá bez emocí a je prostě divná a její protějšek má svý démony a vypadá jak vysloužilej alkoholik, ale obrovský sympaťák a trochu opak Sagy. Taková kombinace je prostě jiná a opravdu to chvíli trvalo než jsem si našel cestu nejen k nim, ale i k seriálu. Seriál se s tím taky nepáře a pálí situace za sebou a nechává vás se seznámit s naprosto bezcitným parchantem. Upřímně je to jiný, ale to neznamená, že to je špatně. Nevím, zda ale byl záměr, aby jste vraha odhalili, tohle dycky na mne působí tak, že nevím co si o tom myslet. Každopádně ale to potom neubírá na atmosféře a napětí, protože člověk neví, čeho je doopravdu schopen a co se bude dít dál. Některé scény byly dost hutné a celkově vyšetřování působilo autenticky, takže chci seriálu dále dát šanci a třeba to dotáhne na nejvyšší metu protože gradace dílů byla skvělá a opravdu to ve finále bylo nejlepší oproti ostatním dílům, ale pořád je co zlepšovat, tak se nechám překvapit. Každopádně i tak chce člověk vědět, co bude dál. Ale určitě bude v tom Most. Poď Ságo. UPDATE: Po druhé sérii pořád nechávám aktuální hodnocení. Ústřední dvojice je pořád super, ale mám problém s tím, že na některé otázky prostě člověk nedostane odpověď a robotické chování Sagy, i když působilo skvěle, občas to už leze na nervy zvláště ve vztahu ke kolegovi a ten konec. Poslední díl byl opravdu boží a byl jsem rozhodnut to posunout na vyšší úroveň, jenže ten konec to zase srazil. Některé kroky tvůrců jsou prostě zvláštní, asi měli jejich rozhodnutí působit šok, bohužel na mne to nepůsobilo a jen to ve mne vyvolalo nevěřící kroucení hlavou a bolestný postesk. Každopádně i přes to je to kvalita a další série jsou v pořadí. ()

flu

Sofia Helin a Kim Bodnia jsou fajn dvojka (obzvláště některým replikám slečny Sagy jsem se od plic zasmál) a veškeré to švédsko-dánské špičkování je natočené velmi dobře. Nicméně, jako celek je to stráááášně překombinované a místy až absurdně nerealistické. Když započítám jalový konec, tak mi to opravdu nedá víc než 3*. ()

sigin21

Severská seriálová variace na "Sedmičku" s výborným ústředním duem. Škoda jen, že vrah byl jasný v momentě, kdy se objevil na scéně. ()

lepik

Sakra, koukajíc na mokrou židli pod sebou, nevím, zda jsem víc učůrával blahem teď z Bronu nebo onehdy z Walladera. Ke druhé sérií pro mě bude plenka nutností. Luxus. 5 hvězd. Další prosím ()

vozralec

Hodnocení první série: Seriál, který přináší zase něco nového. Zejména netradiční hlavní představitelku Sagu. Časem si člověk na ni zvykne a pak se už nezdá tak podivná. Druhým do party je týpek Martin, který má rovněž co nabídnout. První třetina je parádní, ale i pak si seriál drží svůj vysoký nadstandard. Anton vypadal docela jak Teemu Selänne. Uvidíme, co přinese druhá série. Že by něco o "hokejistovi"? Hodnocení druhé série: Tak hokejista se nekoná. Místo něho je celá skupina padouchů. Brzké odhalení tohoto uskupení má svůj smysl pro další vývoj. Prošedivělý Martin prožívá osobní krizi, Saga se snaží o více emocí. Důstojné pokračování. Hodnocení třetí série: Martin bručí v base a místo něho nastupuje "mladej Čtvrtníček". Časem se z něho stává zajímavá postava, která vhodně doplňuje Sagu. Ta dostává celkem sodu. Špekoun byl docela nebojsa. Vtěrka zase vtíravá. Kvalita. Hodnocení čtvrté série: Řeší se na první pohled nesouvisející vraždy. Teplý migrant, sektářská vesnice, dívky ulice. Prostě výborný seriál. ()

dkas

Tak hodnocení tří sérií. První série byla skvělá, rozvíjela neustále motivy a udržovala skvěle napětí, aby došla do skvělého finále. Ano, nebyla dokonalá, ale spoustu věcí jsem dokázal odpustit. Vidím to tak na 95%. Druhá série mě naopak nedokázala vtáhnout pořádně do děje, nechávalo mě to celkem chladným. Když už série dospěla do finále, vypadalo to velmi slibně, aby to samotný závěr zase zazdil. Škoda. Pořád je to ale nadprůměr, tak 70%. Jsem zvědavý na třetí sérii. Tak u třetí série to asi vypadalo tak, že když se nedohodli s Kimem Bodniou, že to prostě musí udělat co možná nejvíc složitý, aby se v tom pokud možno nikdo nevyznal. Takže se rozvíjí v každém díle nějaký motiv, ale bohužel na závěr do sebe úplně nezapadají. Na konci mi zůstalo několik otazníků, proč tam vlastně byly některé osoby a jaké měly motivy. No, samotný závěr dobrý. Ale jako celek příliš překombinované, takže tak 60%. ()

Miagy

Určite kvalitná detektívka, ktorá stavia predovšetkým na 2 veciach. Jednak to sú dokonale prepracované postavy a druhou vecou je neopozeraný severský, chladný štýl. Predstaviteľka Sagy je výborná herečka a svoju rolu zvládla nadprirodzene a v tieni nechala aj svojho kolegu Martina. Na plátne im to však spolu veľmi dobre funguje. Čo sa týka línie vyšetrovania, ku koncu a v poslednej časti je tempo doslova vražedné, treba poriadne pozerať a hlavne si dávať pozor na mená. SPOILER: myslím, že vraždu reportéra v aute si príliš nevšímali - vôbec sa detektívi nezaoberali tými materiálmi, ktoré dostávali...pravdepodobne sociálna téma bola len zámienkou, avšak v seriáli to nejak nebolo spomenuté, táto línia bola odsunutá v druhej polovici epizód nabok. PLUS: výborní herci, dobre zvládnuté postavy - hlavne postava Sagy, prepracované postavy, výborna gradácia, neopozerané prostredie a štýl severských filmárov - podobne to je aj s knihami. MINUS: na niektoré dejové línie sa pozabudlo, záveru chýbala mierna akcia, seriál začne brutálne ( nájdením mrtvol) ale to bolo asi tak všetko. UPDATE 02.08.2016 - dopozeraná 3 séria. Táto sa mi páčila viac ako druhá. Postava Sagy predvádza majstrovské dielo na plátne. Hodnotenie asi úplne na maxime. Výborné, prepletené, kvalitné...Tí severania sú v písani detektívok a točení thrilerov fakt majstri. ()

RedRose

Kvalita to rozhodně je. Pocit a vzpomínka na Se7en při sledování prvního dílu, nebyla čistě náhodná a finále je v tomto směru jasné, přesto výborné. Mnozí tady vyzdvihují a chválí androida bez emocí: Sagu. Ale mně na rozdíl od většiny tou svou chladnou racionálností celou dobu neskutečně štvala! Ta postava se dala napsat lépe, takové charaktery tady už několikrát byly. Nevím, jestli to byl záměr, ale možná díky dabingu, víme kdo je on už od šestého dílu, což ale nijak nevadilo. Přes nespornou kvalitu to na 5 hvězd není, najdou se mezery v logice i příběhu a celé bych to o jeden až dva díly zkrátil, některé linky byly zbytečně natahované... 85% ()

DJ Kritik

Saga Norén švédská polícia. Strohé a presne vystihujúce postavu takej zvláštnej postavičky. Niečo na spôsob Monka, len trochu chladnejšie. A spolu s dánskym policajtom Martinom je to skvele zorganizované. Seriál som pozrel temer naraz a nemal žiadne prázdne miesta. Malo to spád, akciu a aj ako taký príbeh. Niekedy je reálnosť tak trochu mimo, ale nenarúša to seriál ako celok. Inak doposial som nevedel, že dánština je tak príbuzná švédštine. ()

kiros179

první sezóna Seriálové překvapení roku? Pro mě asi ano. Na seriál jsem narazil zcela náhodou, vůbec jsem netušil co od něho čekat. Hlavní dvojice je výborná, Saga je trochu něco mezi podivínem a sociopatem, na druhé straně Martin má někdy oné emancipace až moc, takže se skvěle doplňují. Celý seriál má hutnou atmosféru (potlačené barvy tomu opravdu sedí), výborné dialogy a bez nějaké velké vaty okolo. První série se vcelku svižně rozjíždí, do posledních dílů opravdu netušíte kdo za tím vším je. Konec není špatný, ale oceňuji, že konec první sezóny je opravdu KONEC a ne pouze upoutávka na další sezónu (což dnes bývá čím dál více pravidlem). Tím víc se těším na tu další :) 90% ()

Zaklínač obsadil Vesemira

Zaklínač obsadil Vesemira

29.02.2020

Kolem role Geraltova mentora v seriálovém Zaklínači se dlouhé měsíce točily nejrůznější spekulace. Zaprvé tu byl Mark Hamill, favorit mezi fanoušky, který se na sociálních sítích sám vyjadřoval… (viac)