Queen: Dni nášho života

(TV film)
  • Česko Queen: These Are Days Of Our Live (viac)

Príbeh hudobnej skupiny Queen, ktorej sláva sa skončila predčasnou smrťou speváka Freddieho Mercuryho, vyrozprávaný v dvoch častiach. V prvej sa tvorcovia filmu zaoberajú pôsobením skupiny v 70-tych rokoch a v druhej časti sa venujú jej slávnemu obdobiu v 80-tych rokoch 20.storočia. (RTVS)

Olík

Pro fanoušky nostalgické zopakování známých faktů. Pro tématu neznalé (styďte se) příjemné posezení s jedním z největších fenoménu naší doby. „SHOW MUST GO ON“. ()

agassi68

Queen je skupina, ktorú som v mladosti veľmi nepočúval. Niečo ako Beatles. Ale poznám väčšinu skladieb a mám svoje obľúbené, hlavne tie rockovejšieho razenia. Freddieho hlas je tak nenapodobiteľný, že bez neho skupina zanikla. Dva diely zmapovali kariéru skupiny aj moju mladosť, čo vyvolalo u mňa vlnu silnej nostalgie a v závere som mal slzy na krajíčku. To je znak dobrej muziky a dobrého filmu.. ()

strikeman

Po zhlédnutí snímku Bohemian Rhapsody jsem si naordinoval tento dokument, ať se dovzdělám a ať ze dozvím "jak to bylo doopravdy". Musím říct, že tenhle dokument se mi líbil mnohem víc, než "dramatizace" ... 95% ()

Rockerman

V sedmdesátých letech jsem na nich hodně ujížděl, když začali experimentovat s discem a funky přestali mě bavit. Do povědomí se mi dostali až s albem Innuendo. Originální kapela, která dala světu několik nesmrtelných hitů. ()

Killingjoke

Výborný dvojdílný dokument o jedné z největších hudebních legend a zároveň jedné z mých nejoblíbenějších rockových kapel. Smutný osud a tragická smrt Freddie Mercuryho je jeden z těch důvodů, proč občas říkám, že pro mne hudba, která za něco stojí, téměř zemřela v první polovině 90. let 20. století. Ano, za časů Queen ještě byla hudba hudbou, dnes už je kvalitní rock až na pár světlých výjimek téměř mrtvý, ale to sem teď nepatří. Tento dokument o Queen je příjemná vzpomínka a trošku dojetí na závěr... Show Must Go On ! ()

Karp

Bylo to trochu z rychlíku, nicméně i tak jsem měl opět pocit něčeho výjimečného... Je až k neuvěření, kolik se v téhle skupině sešlo talentu. Tři výborní zpěváci v čele s Freddiem, čtyři hudebníci, z nichž každý dokázal napsat megahit, a Mercury v plné síle jako jeden z nejlepších frontmanů, který kdy běhal po pódiích. Snad mě jen u tohoto dokumentu napadla kacířská myšlenka, jestli Michael Jackson nenapsal svou Billie Jean jako reakci na Another one bites the dust, kterou si nejen podle tohoto filmu, hodně oblíbil. - Doplnění komentáře v reakci na uživatelku spygirl: Another One Bites the Dust (Game 1980) napsal John Deacon - "basák" skupiny, což ostatně není žádné tajemství:-). Tím je ale samozřejmě dán ráz celé písně, protože každý z "queenů" si do vlastnoručně napsaných skladeb často propašovat to "svoje". Když se později ptali Jacksona, jak vznikla Billie Jean (1982), řekl, že chtěl dlouho napsat nějakou skladbu, kde by byla výrazná basa, a pak ho jednou v autě napadl ten známý základní motiv. Já samozřejmě žádné přímé důkazy nemám:-), ale říkal jsem si, že ta basová kytara (jako nosný prvek) se mu možná uhnízdila v hlavě právě z Another One Bites the Dust - zvlášť, když měl tuhle skladbu natolik rád, že přiměl Queen, aby ji vydali. Ono je to skutečně tak nějak z jednoho hnízda (bicí, basa), a nakonec aby také ne, když si v USA nějakou dobu mysleli, že to hrají černoši:-). Jak to bylo doopravdy se už nikdy nedozvíme, už jen proto, že i kdyby Jacksona skutečně k napsání BJ inspirovala skupina Queen, nikdy by to nepřiznal. On vnímal okolní svět jako jakési "akutní ohrožení", byl senzitivní, uzavíral se do svého světa a obtížně čelil "útokům" zvenčí. Představa, že by prozradil (pokud by to byla pravda), že ho ke složení tohoto megahitu inspirovala jiná byť slavná skupina, je proto, řekl bych, nereálná. Asi by si sám uměl spočítat, že by se potom mohl v některých bulvárnějších novinách dočíst, že Billie Jean "opsal" od skupiny Queen a nebo, že "nápad" na písničku sebral Queenům. A i kdyby se o BJ nikdo neotřel, vnímal by to on sám jako poskvrnku na "jeho dítěti -jeho mýtu-jeho legendě"... Ale to všechno jsou samozřejmě jen spekulace:-). ()

LordMysti

K tomuto dokumentu jsem se dostal až po shlédnutí celovečerního filmu Bohemian Rhapsody a za mě osobně je tento dokument mnohem lepší než film. A to z jednoho prostého důvodu - žádní jiní byť perfektní herci se zde nesnaží nic napodobovat, jsou tu rozhovory s přímými aktéry, s přímými fakty a celý dvoudílný dokument parádně mapuje do zásadní z hudební kariéry Queenů, bez té přiklášlené omáčky kolem. Za mě perfektně odvedená práce u tohoto dokumentu. ()

Emafera

Má to všechno, co má kvalitní dokument o legendární hudební skupině mít. Působí to autenticky a retrospektivní průřezy jsou super. Vím, že je to dokument o hudební skupině Queen a ne o Freddiem Mercurym, ale proč tam není alespoň zmínka o Mary Austin, Montserrat Caballé, Jimovi Huttonovi a lidech, kteří mu byli blízcí? Líčí to Freddieho jako ikonu a legendu, ale pokud chce někdo vědět jaký Freddie opravdu byl v soukromí, musí si o něm přečíst pár knížek. Jeho extravagance na jevišti, která se v soukromí změnila v plachost, jemnost, strach ze samoty, láska ke kočkám, víc historek, které víc ukazují jeho charakter, to mi tam trochu chybělo. Jinak je to skvěle natočený dokument a to musí uznat každý ať už má Queen rád nebo ne. ()

PAVLIS

Jednoduchý, přímý dokument, který si bere do hledáčku pěkně chronologicky jedno album po druhém a přibližuje okolnosti vzniku jak jednotlivých alb, tak i největších hitů. Zajímavý hlavně z hudebně-historického hlediska, i když i chuť zase si je po letech pustit vyvolat dovede. Trochu mi chybělo akorát větší zabroušení do soukromí jednotlivých členů kapely, ale chápu, že do dvou hodin se asi víc už vtěstnat nedalo. ()

subic

Mrazení, husí kůže a slzy, zejména pak u druhého dílu. Tady to Roger Taylor řekne jen jednou krátkou větou. Ale v dokumentu Slavná alba: Queen - A Night At The Opera (2006) zmiňuje, že do vydání tohoto alba byli v podstatě chudí, protože měli blbou smlouvu, nikoliv přímo s vydavatelskou firmou, ale s manažerskou firmou. Takže se do té doby pakoval vždy někdo jiný. Ale o čem to není, nepitvají se tu osobní či rodinné vztahy jednotlivých členů kapely, to je zase v jiných dokumentech. ()

buchannon

Komplexní průřez historií kapely Queen, který jsem viděl už podruhé a opět jsem ho naprosto hltal. Roger Taylor řekl: "Při zpětném pohledu se domnívám, že Queen nebyli nikdy módní záležitost, nikdy jsme nebyli moderní kapela. Podle mě ne." Podle mě rozhodně ano, jejich hudba byla nadčasová a v lecčem inovativní. Klip k písni "I Want To Break Free" mě fakt baví, jen američtí puritáni ho nevydejchali. :))) Natočili minimálně 40 hitů, neexistuje jiný interpret, kterému se toto podařilo. Jejich vystoupení na Live Aid v roce 1985 bylo zvoleno nejlepším koncertem všech dob. Jak jsem psal již zde, je to podle mě nejlepší skupina všech dob (vždyť prodali víc než 200 milionů alb) a pokud se v budoucnu příliš radikálně nezmění hudební styly, ocení Queen i budoucí generace. ()