12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

dANo

Tak určite, film je to veľmi zaujímavý, herecky perfektný, technicky úžasný, ale... je tam to "ale". Ako keby som ten film už veľakrát videl a to nie je veľká devíza pri prvom zhliadnutí filmu, nie? Je pravda, že kvalitou predčí všetky obdobné filmy a som veľmi rád, že som ho videl. K plnému hodnoteniu tam však predsalen niečo málo chýba. McQueen sa aj napriek tomu, že som mu ani tento krát nedal 5* stáva režisérom, ktorého diela budem určite vyhľadávať a už teraz sa teším na ďalšie kúsky. ()

JohnSmith

Je to sice zajímavý film s výborným hereckým obsazením, ale nějak mi neučaroval. Než výkon Ejiofora mě spíš zaujal Fassbender, který si krutého otrokáře opravdu vychutnal. ()

Beatle

Kde jsou ty časy, kdy oscarové filmy znamenaly procházku slzavým udolím? Ty časy, kdy když člověku v uších zaznělo "Svobodaaaaa!", jej píchlo u srdce, a on se vší úctvou zamáčkl tu kapku slané vody, co se mu drala z očí. Kam se poděly? Steve McQueen natočil momentálně asi "nejdrsnější" film, protože i přes konvence moderní doby používal slovo "negr" (áááá..řekla jsem to!), ale jinak ve mě emocionální odezvu nevyvolal. Připomínalo mi to všechny ty filmy o koních, kdy hodný koníček (negr) dostane špatného majitele, a pak dalšího, a dalšího až nakonec bum-prásk-happyend, protože nikdo nechce vidět koníčky (negry) umírat. Také se mi vůbec nelibí poevropšťování hollywoodských filmů, když to režisér neumí. Tří minutový záběr na plakajícího Solomona mě po 15 vteřinách začal opravdu vytáčet, a kdo měl problém s Hobitem III., kvůli close-up záběrům, tak ať raději stáhne ocas a schová se do pole s bavlnou. Na můj vkus byl film až moc idealistický, málo surový. Divoký Západ bylo úžasné místo plné mnoha skvělých nápadů jak člověka zabít, zesměšnit nebo zostudit, a jen sex a rány bičem mi přijou dost neadekvátní (byť se asi drží předlohy - nevím, knihu jsem nečetla). Měla jsem ráda hollywoodské vítězné blockbustery proto, že byť nebyly historicky korektní, tak uměly zasáhnout. Tohle už nikdo nedělá (kromě Jacksona, a na toho všichni nadávají). Všichni se snažíme být multi-kulti, cool a underground a vznikne z toho tohle...velké oscarové zklamání. Ty tři hvězdičky jsou za Fassbendera, Cumberbatche a Zimmerovu hudbu.... ()

Prekarkar

Technicky na vysoké úrovni. Tonalita filmu je mi blízká, záběry kompozičně příjemné. Hudbu jsem pak ani nezaregistroval. Námět dobrý s dobrým, ale nevyužitým, potenciálem. V ději pak složité přeskoky až jsem se v tom kolikrát ztratil. Pro mě trochu lepší průměr. ()

Sany33

Je to silný príbeh ale zachádza do dosť jednoliatych koľají, čo mu uberá na atraktivite pre obyčajného diváka. Príbeh Solomona Northrupa je plný neuveriteľných zvratov a zverstiev, ktoré bol človek v tej dobe schopný urobiť. Odráža nechutnosť doby, otrokárstvo a nadvládu bielych nad čiernymi v južných častiach Severnej Ameriky. Emotívne vyhrotené pasáže nútia človeka, zamyslieť sa nad sebou a nad existenciou niektorých ľudských jedincov. Postupná cesta od bohatého aristokrata po špinavého otroka, ktorý sa vďaka dobrým priateľom vracia späť k svojej rodine je silný príbeh vyrozprávaný podľa biografie, ktorú napísal o svojom živote sám Solomon. O to je to silnejšie. 80% ()

lykan9

Film mě nijak nenadchnul, dokonce jsem se místy nudil. Jediné příjemné překvapení bylo, když se na scéně objevil Brad Pitt. Chiwetel Ejiofor mě nijak neoslovil, a to byla právě ta chyba, protože on měl prakticky za úkol celý film držet. Chvíli jsem přemýšlel, že bych dal hvězdy tři, ale závěrečné setkání s rodinou mě zklamalo na celém filmu nejvíc. ()

MiGi87

Tři hvězdičky za dobrý námět, ale tu nudu mi to nevynahradí. Scéna, ve které hlavní role minutu zírá do prázdna, se opakuje trochu moc často. Celé to mohlo pohodlně vlézt do jedné hodiny a na konci se mohli věnovat pasážím, které sfoukli závěrečným textem. Nenaplnilo to očekávání, oproti Marty89 se ovšem straním srovnání s Lincolnem, který má zcela odlišné kvality a je na úplně jiném levelu. ()

Herzeleid

Snímek se mi vyloženě líbil. Bavila mě hodně kamera a hudební doprovod také nebyl vůbec špatný - od Zimmera - prostě klasika, která nezklame. A co se týká toho, že se Zimmer vykrádá? Ono taky upřímně, co zcela originálního by měl ke každému filmu vymýšlet? Vůbec bych to neřešil, hudba byla perfektní. Zaujalo mě prolínání různých časů, přestože jsem se občas ztrácel a musel trochu přemýšlet (ale možná i právě proto to nebylo od věci). Jediné co bych asi vytkl je občasná absence nějakého zajímavějšího děje - stavění domů/kůlen/přístřešků (uvádím jako příklad) apod si celkem užijete, ale chvílemi to už moc nebaví a člověk si říká, proč tam některé záběry jsou. Celkově ale povedený film a perfektně zahrané role. ()

FrajerTom

Film inspirovaný skutenčým příběhem, který sepsal sám Solomon Northup. Civilně zahraný hlavní hrdina se mohl emočně trošku víc odvázat. Proto je pak nástup živočišného a po právu oscarovou nominací oceněného Michaela Fassbendera velkým oživením stejně jako sympatický štěk výkoného producenta filmu. Silný film, ale do plného počtu tomu chybí ta jedna odzbrojující scéna při které by mi spadla brada na zem…. Určitě je to ale výjmečný film, není proto překvapení, že i díky svému tématu získal oscarovu nominaci.. ()

vyfuk

Neuvěřitelné. Původně jsem si myslel, že půjde o další kapičku filmů, který by mě neměl téměř vůbec šanci zaujmout. Opak je pravdou. Původně jsem si myslel, že McQueen je onen známý herec a nyní se dal na režii... pár dnů před zhlédnutí jsem si uvědomil svůj omyl. Jelikož jsem o filmu nevěděl skoro vůbec nic, neustále mě překvapovali herecké role typu Pitt a nebo Cumberbatch. Zimmer je něco nepopsatelného. Jeho soundtrack mi docela zvláštně připomínal Počátek, ale se starobylým nádechem. Film mě skutečně upoutal každou svou částí a myslím, že lepší seznámení s McQueenem jsem dostat nemohl. I když Scorsesemu a jeho Leonovi s Vlčí srstí přeji k Oscarům to nejlepší... nejlepší film se mi zde v podstatě ukázal sám. Upřímná, odlehčená a pravdivá verze Nespoutaného Djanga. Nechť příběh zde navždy stojí na potupu rasismu a otroctví. Ať žije svoboda! ()

Killda

Knižní jazyk sice atmosféře moc nepomáhá a příběh nepatří mezi ty nejoriginlnější, ale i tak jde o úžasný film. Úžasný hlavně díky představenství filmových es, které svou úlohy splnily dokonale. Herecké výkony to opradu táhnou. Jak jsem říkal, příběh není nejoriginálnější, ale za to nenudí, a tak tuhle přesdvouhodinovku spolknete jak malinu a ještě utřete slzu. ()

Taio

Toto je presne to pravé orechové pre mňa a moje oči a adept na oskary a prehodnocujem, že najlepší film na nominačkách je Gravitácia. Django bez humoru s rovnocennými výkonmi, skvelou atmosférou, ktorá ma zhlta na celé 2 hodiny... McQueen a Fassbender detto. ()

ghatos

Až nečekaně solidně zpracované téma, kde je vidět dobrá filmařina. Zaobírá se to hlavně samotným protagonistou a naštěstí se tam neřeší přímo otrokářství politicky. Někdy se tam sice objeví zbytečnosti (věšení Northupa), které mají uměle podnítit lítost, ale jinak je to ok. Oscara měl dostat jen Fassbender. Paradoxně tenhle film Oscar sráží, protože jde hrozně moc vidět, jak politicky korektní akademie leze do prdele Obamovi a spol. Přitom snímek je to kvalitní a nepotřebuje takovou tlačenku. 70%. ()

Autogram

Bičovanie, bičovanie a znovu bičovanie, nakoniec záber na kúsok mydla, ktorý to zapríčinil. Príliš veľa oscarov zaváňa priveľkou nudou a takto aj v tomto životopisnom príbehu. Neľudskosť, brutálne násilie a ponižovanie sa na nás z filmu sype vo veľkom a takýto útok na emócie nevyváži ani príjemný záver. Ten nie je našťastie príliš sentimentálny, je skôr skratkovitý, a tam by za zišli pridať minúty, ktoré sa stratili v častých pridlhých statických záberoch prírody alebo mučenia. Ak je všetko podľa skutočnosti, tak pre mňa zostáva nepochopiteľné, ako môže dvojica neozbrojených belochov ovládať a mučiť partiu desiatich negrov v plnej sile so sekerami v rukách. –––– Jseš inženýr nebo negr? ()

strelenaL

Strhující příběh s napínavým dějem. 12 let v řetězech mi něčím připomínal film Ragtime od Miloše Formana. Geniálně si ve filmu zahrál hl. zápornou roli Michael Fassbender. Skvělá výprava, hudba. ()

Kosmik 1

Narovinu, čekal jsem od toho mnohem víc. Podle mě film nenese nijak zvlášť velké poselství a příběh je poměrně nudný. Najde se tu spousta zbytečně protahovaných scén, které mi znepříjemňovaly celkový dojem a rušily mě dost zásadním způsobem. Hlavní hrdina mi nebyl vůbec sympatický a bylo těžké se vžít do jeho role. Od Brada by člověk taky čekal něco víc. Nevím nevím, celé to na mě působí takovým chladným dojmem, že se film tváří strašně bravurně, ale přitom vlastně zas tak moc neukáže. 65% ()

Bagr_007

Oscarová sázka na jistotu. Ty kvality tam jsou, ale mě bohužel tahle přehlídka černobílých postav (samozřejmě povahou :) za srdce úplně chytit nedokázala. A ty minuty plynou opravdu pomalu, ale tak je to 12 let, takže to možná byl nějaký sofistikovaný záměr. Mimochodem, ruka boží vtělená do produkujícího Brada Pitta celkem pobavila. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST