12 rokov otrokom

• Česko 12 let v řetězech (viac)

Solomon Northup bol slobodný, mal rodinu, prácu a žil svoj bežný život. Bol však černoch a tak sa jedného dňa stal obeťou únosu a bol predaný do otroctva na americkom Juhu. Svoje  utrpenie, ktoré trvalo dlhých dvanásť rokov, publikoval v knihe, ktorá sa stala predlohou pre tento film, ocenený 3 Oscarmi a viac ako 200 ďalšími cenami. (RTVS)

Sandstorm

Syrové až naturalistické zobrazení života v otroctví. McQueer ukázal koule a amíkům se na některé scény nebude koukat lehce. Je až s podivem, že Američan, dnes hrdý bojovník za svobodu a demokracii, ještě před 150ti lety tato práva potlačoval a choval se ke svým černým bratrům způsobem, za který by se nestyděl ani kdejaký důstojník SS. Konec klasicky oscarově sentimentální. Herecké výkony na vysoké úrovni. Nějaká ta soška by z toho být mohla. Hlavně pro Ejiofora a Fastbendera. ()

Streeper

První polovina filmu se dost táhne a moc mě nezaujala, ale druhá polovina je skvělá. Je tam daleko víc emocí, skvělých scén, na které jen tak nezapomenu a navíc skvělý a dojemný konec. Ve filmu je spousta scén, které by se dali zkrátit nebo by tam nemuseli být vůbec. Ale čekala jsem od toho daleko víc. ()

joker.george

Rozhodně a bezesporu kvalitní film, ale bez vnitřní energie či náboje. Nedokázal mě patřičně strhnout, abych jím byl patřičně ohromen jako třeba u Djanga. Většina herců nepředváděla nic nadprůměrného, tedy kromě Fassbendera, který si svoji roli despoty užíval a pochopitelně i Ejiofora musím pochválit. Dokonce ani Hans Zimmer nebyl tak epický jako to u něho bývá zvykem. Ale film jinak příliš hanit nemohu, byl na něm vidět kus kvalitní práce v podobě výpravy, příběhu a hlavně poselství. ()

Attta

Určitě je to pecka a je to kvalitní film, který se pyšní skvělými hereckými výkony, ale u mě to prostě není na čistých 5 hvězd. Ačkoli je to pěkně natočené, tak jsem zkrátka nepřilnul k hlavní postavě, tak jak jsem očekával a tím pádem mě to nevzalo ani nijak po emocionální stránce. Tak přemýšlím jestli Steve McQueen s tímhle nepřišel po Djangovi jako s křížkem po funusu a to i přesto že je mi jasné, že tyhle dva filmy jsou uplně jiná třída. Tak či tak mám větší sympatie k Tarantinovu Djangovi. PS: A na Oscara to za mě na hlavní snímek určitě nemělo. ()

Pugo

Bolo by fajn kebyže má film rýchlejší spád a tempo. Tie dve hodiny sú len vyplnené niekoľkými dlhými a pomalými epizódnymi scénkami. Tie na druhú stranu ale majú svoju silu a hĺbku (žiaľbohu nie všetky). Hoci gradovanie nie je hladké a plynulé, film je korunovaný McQueenovým, už typickým niekoľkominútovým záberom. Určite jedna z najlepších scén za rok 2013. Zimmerova hudba je žiaľbohu veľmi chudobná a hoci je hlavný motív pekný, už po desiatom opakovaní sa obohrá. Noa toho Oscara si zaslúžil skôr Wolf of Wall Street alebo Gravity, zdá sa ale že členovia komisie si len žehlili nenominovanie režisérovho predošlého filmu. Jemu by tá soška/nominácia viac prislúchala. ()

Nach

Působivý, místy až mrazivý a občas až artově pojatý snímek, jehož poselstvím je zanadávat na otroctví. A nadává skutečně výborně. Až si toho všimli akademici a ocenili tento snímek několika Oscary. I přes své filmařské klady mám však s tímto filmem jeden konkrétní problém... a to ten, že po zhlédnutí již nemám chuť se na něj podívat někdy znovu. Tím nechci srážet jeho kvality, které bezpochyby má, ovšem i toto je jeden z hlavních důvodů proč špičkové áčkové snímky u mě nekončí vždy s plným počtem hvězd. Takže pokud chcete nějaké působivé životopisné drama, určitě sáhněte po 12 let v řetězech. Krom výborného až minimalistického herectví vás jistě potěší i melancholický soundtrack a zajímavé filozofické otázky ve filmu řečené. Originálního nepřináší mnoho, ale co podává, prezentuje excelentně. 80% ()

Rocky88

Až příliš okatá snaha o zlatý Plešouny, přitom snímku chybí cokoliv, čím by si je opravdu zasloužil. Žádná tíživá atmosféra z nepříznivého osudu, tisíckrát viděné bičování, tisíckrát slyšené "negr je majetek". Absolutní nezájem o hlavní postavu, která je bez jakéhokoliv charismatu. Ejiofor se více hodí do vedlejších rolí, jako měl např. v Children of Men, než na hlavní roli v životopisném filmu. Na druhou stranu to není až zas taková nuda a Fassbenderův plantážník je excelentní. ()

MA.KI

Katarze. Po excelentním Shame přichází Steve McQueen s dalším vynikajícím a emocionálně silným snímkem, který vypráví příběh Solomona Northupa z období otrokářství na americkém Jihu v první polovině 19. století. Twelve Years a Slave je natočený podle stejnojmenné autobiografické knihy reálného Solomona Northupa, který to všechno utrpení a ponížení zažil na vlastní kůži. Sugestivně podaný příběh černého muže a krutá demonstrace nespravedlnosti a dávné formy zla doprovází opět povedená hudba Hanse Zimmera a černošské spirituály. Skvělá kamera i herecké výkony. Velmi silný zážitek. /Scala 31. 8. 2014 ()

Crawler-D

Byl jsem připraven na vše, ale v konečném součtu se McQueen sám sobě tolik nezcizil. Umělecky nekompromisní v tom, že Ejioforův "hrdina" je pasivní postavou, naším průvodcem a skoro až pouhým pozorovatelem, který se z šťastného světa svobody dostane do prostředí, v němž některé lidské životy stojí za míň než jiné, a sledujeme, co všechno to obnáší. Nesbližujeme se ani s ní ani s nikým jiným. Postavy vykazují vysokou míru smíření se svým stavem, zarážející je to pak nejvíc u Solomona, který jako by usiloval dokázat, že černoši mají předpoklady k servilnosti a svoboda jim nepatří. Ostatně považuji za nezbytné, že na svém osvobození nemá podíl, vymyká se tak standardu proměny v aktivního činitele, nezažívá katarzi apod. Plynutí času je zjevné na stavu úrody, pobytu na různých místech nebo stáří černošské holčičky. 12 let v řetězech tak navzdory očekávané příběhové linearitě více staví na epizodickém charakteru, který různorodě charakterizuje vztahy v jižanské komunitě, a to se suchou brutalitou lidského jednání. ()

laik_60

film by si asi zaslúžil väčší počet bodov, už len za ten pekný výkon fassbendera , či úžasnú scénu bičovania pred koncom filmu, chýba mi však hlbší pohľad na oných "dvanásť rokov" v scenári mi vadilo mi jednoduché stvárnenie života otrokárov a až neskutočne zidealizovany pohľad na slobodného otroka žijúceho vo washingtone. ()

Joges

Normální povedený film. Jestli mě měl šokovat a měl jsem se z něj posadit na zadek, tak se mu nepovedlo ani jedno ani druhé. Hraje tam mnoho známých tváří, kamera, výprava, scénář, napětí, překvapení - všechno šlape jak má, ale stěžejní film mých diváckých zážitků to rozhodně není. Akademie asi letos něměla z čeho vybírat. Film McQueena mi přišel srovnatelný např. s Amistadem nebo Lincolnem od Spielberga. 80% dle zásluhy. ()

dubinak

Dostala jsem úplně přesně to, co jsem čekala, že dostanu. Přesně na optimální čtyřhvězdí jsem celou stopáž myslela. McQueen je znám svými sympatiemi k Fassbenderovi a ani v tomto případě ho o roli neoželil. Samozřejmě, stejně jako zbytek herecké skupiny hrál precizně a k mému štěstí se výtečně vytáhla i moje oblíbenkyně Sarah Paulson. Potěšil i Paul Dano. 12 Years A Slave je režisérsky a scénáristicky naprosto bezchybný kousek s krásnými detaily. Sází na emoce, ale ne tak moc, aby divák u obrazovky řval brekem. Takže bych krátce řekla asi tohle: ,Jsem ráda, že jsem ho viděla, ale mám spoustu stejných zážitků z jiných, podobných snímků.' Na úkor toho, že jsem měla totožně před očima, jak snímek bude asi probíhat, mě ani v nejmenším nic nepřekvapilo. A taky mě trošku mrzelo, že Brad Pitt dostal tak malou roličku. ()

C0r0ner

McQueen je špičkový režisér. To jsem věděl vždy, i když točil děsné sračky. S negry se konečně trefil do pořádného (neutahaného) tématu a servíruje nám velmi dobře natočený film, který je především smutnou realitou dob minulých. Konec se dal samozřejmě čekat, ale i přes nadměrnou stopáž to určitě nebyl promrhaný čas. 75% ()

Dannysek4U

Libi. Silny. Krasne impresivni. A ted jsem zvedavej na ty zastupy protazenejch tvari, ktery pujdou na Amistad s Pittem, Cumberbatchem a s Fassbenderem, ale jeste nemely tu cest s McQueenem :) ()

danecek24

71. Zlatý Glóbus za rok 2013 - cena (1) - *Nejlepší film (drama) + nominace (6) - Nejlepší herec (drama) - Chiwetel Ejiofor, Nejlepší herečka ve vedlejší roli - Lupita Nyong'o, Nejlepší herec ve vedlejší roli - Michael Fassbender, Nejlepší režie - Steve McQueen, Nejlepší scénář - John Ridley, Nejlepší hudba - Hans Zimmer ()

Pajky3

Zase film, který vzniknul z jednoho prostého důvodu. "Já vám povím pohádku o hodných negrech a špatných běloších a vy mi za to nasypete spoustu cen." Někdy mě ty rasistický filmy baví (Help) a někdy to prostě nejde, což je případ tohohle filmu. Od začátku jsem byl tak trochu zmatenej tím co se děje, proč se děje a kde se děje. Což by ale samo o sobě nebylo problém, protože to vysvětlení nakonec přišlo. Nejhorší je, že v závěru filmu jsem si připadal jako bych tě 12 let strávil s tím hrdinou taky, tak moc to bylo dlouhý. A je úplně jedno, že v rolích bělochů se vystřídalo perfektní obsazení. ()

zette

Dobre natoceny film, ktery vede k zamysleni, minimalne nad tim, jak se v 19. stoleti zakony ve Spojenych statech lisily. Namet je dobry a na rozdil treba od holocaustu, podobnych filmu vzniklo minimum. Oscarovy scenar se mi ale v nicem nezda nijak vyjimecny a je predem jasne, jak vse dopadne. Stejne tak z hercu nikdo nedominuje, mimo Ejiofora k tomu vsak nikdo nemel moc prostoru. Nyongo zaslouzi pozornost spise nez hereckym projevem svou vizazi, kdy se do role otrokyne opravdu hodi. Film beru jako zivotopisne-historicky na dobre urovni, jako drama ale jen prumerne. ()

Wormboy

Ano, kazdy si chcel steknut v tomto filme :) Steve McQueen si za tych par filmov stihol vybudovat silnu poziciu, aby mohol sfilmovat aj podstatne epickejsi material ako tomu bolo v doterajsich snimkoch. 12 years slave je velmi dobrym filmom. Od zaciatku je jasne, ze autori vedeli, co chcu povedat, herci su vyborni, nic zbyotcne neskripe, napriek stopazi film bezi slusnym tempom. Ale film roku 2014? U mna urcite nie, spomedzi nominovanych by som si asi radsej vybral Valleho Dallas Buyers Club. ()

Zemřel herec Michael K. Williams

Zemřel herec Michael K. Williams

07.09.2021

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

HBO Max dočasně stáhlo Jih proti severu

10.06.2020

Streamovací služba HBO Max se rozhodla stáhnout ze své nabídky snímek Jih proti severu z roku 1939 kvůli problematickému vyobrazováním rasismu a romantizování Konfederace. Rozhodnutí přichází v… (viac)

Ztracené město Z na obzoru

Ztracené město Z na obzoru

28.12.2014

Dlouho odkládaný projekt The Lost City of Z je pro režiséra Jamese Graye srdcovou záležitostí, spustit se ho snaží již několik let. V příběhu skutečně žijícího britského armádního důstojníka,… (viac)

Startuje BEST FILM FEST

Startuje BEST FILM FEST