Rivali

• Česko Rivalové (viac)
Dráma / Životopisný / Športový / Akčný
USA / Veľká Británia / Nemecko, 2013, 123 min (Alternatívna 118 min)

Réžia:

Ron Howard

Scenár:

Peter Morgan

Hudba:

Hans Zimmer

Chris Hemsworth, Daniel Brühl, Olivia Wilde, Alexandra Maria Lara, Pierfrancesco Favino, David Calder, Natalie Dormer, Stephen Mangan, Christian McKay (viac)

Populárny, charizmatický a príťažlivý britský playboy James Hunt (Chris Hemsworth) už ani nemôže byť väčšmi odlišný od svojho súpera, rezervovaného a puntičkárskeho Rakúšana Nikiho Laudu (Daniel Brühl). Ich rivalita sa začala na pretekárskej trati Formuly 3. Už tu medzi sebou ostro súperili, kým cieľavedomosť a priam chirurgická presnosť za volantom nedoviedli Laudu až do Formuly 1, kde sa zakrátko stal pilotom číslo jeden v špičkovom tíme Ferrari. Onedlho si aj nespútaný zlatý chlapec James Hunt vybojoval miesto vo Formule 1 a získal si obdiv svojho národa, keď po dramatických udalostiach na pretekoch v Tokiu, ktoré sa konali v hustom daždi na zaplavenej trati, uchmatol Laudovi titul majstra sveta a dokázal kritikom aj sebe, že za jeho štýlovým zovňajškom sa skrývajú aj skutočné športové schopnosti. Neúprosné pravidlá a súperenie v nebezpečnom svete pretekov najrýchlejších monopostov na svete doženú Hunta a Laudu až na samotný okraj ich fyzických a psychických schopností. Prichádzajú posledné preteky sezóny a obaja muži vedia, že k titulu nevedie žiadna skratka a nesmú si dovoliť žiadnu chybu. V tomto športe urobíte chybu a ste mŕtvi... (TV JOJ)

lazyfucker

Zabery lepei, nez nazivo. Namet pozoruhodny. Nepohybovat se kolem zavodu (ikdyz motocyklovych) byl bych ocareny touhou po vitezstvi. Ale abych kvuli tomu spadl ze zidle? Spetne nee, zajimave a cucave ano. Ale na reprizu myslenky nemam. Akteri vicemene dobry;-) ()

mirika39

Akčných scén bolo vo filme viac než dosť, koniec-koncov je to F1, no našťastie boli doplnené aj nejakými tými romantickými, keď sa aj drsní muži zahrávajúci sa so smrťou zamilujú do krásnych žien, ktoré sú nepochybne estetickým oživením filmu, tak ako to bolo aj v skutočnom živote. Vizuálnu podobnosť hercov so skutočnými osobami považujem za veľké plus, tak isto ako aplikovanie skutočných záberov tak, že výsledok vyzeral vierohodne a prirodzene. Niki Lauda si rozhodne získal sympatie mnohých ľudí, nie len svojou statočnosťou, ale aj tým, ako pozitívne rozprával o Huntovi, napriek tomu, že bol mnohé roky jeho rivalom. ()

Kornovec

hodne slusny film, ale po te vseobecne onanii, kdy kotel lidi tvrdilo, ze je to nejlepsi film roku 2013 a blablabla, jsem cekal trochu vic. ale bavilo me to ()

Purish

Excelentný kúsok!! Už si ani nepamätám kedy mi film utiekol tak rýchlo. Skutočne pútavé a strhujúce divadlo, aké prináleží snímke o jednom z najlepších jazdcov histórie F1. Perfektné herecké výkony pod taktovkou Rona Howarda podčiarknuté už tradične skvelým soundtrackom z dielne Hansa Zimmera. Odporúčam! ()

Martazoe

Svět formule 1 je mi cizí, nicméně musím uznat, že film je natočený tak, že si tam najde něco i takový odpůrce adrenalinu, jako jsem já. Krásná psychologická studie dionýsovského versus apollonského principu neboli vášeň kontra rozum. Jelikož film vychází z reálných podkladů, o to víc bylo zajímavé sledovat souboj a smíření těchto dvou protikladných charakterů. ()

Michel_RD569 odpad!

Pomineme li fakt, že neodpovídá tak docela skutečnosti, Daniel Brühl v roli Nikiho Laudy tomu nasadil korunu. Mně se ve filmu zdál Niki hrozně nesympatický a přitom to zdánlivě nemělo příčinu. Pak mi došlo, že toho herce jsem už někde viděl. A taky že jo - v Hanebných panchartech hrál Frederika Zollera(fašistu, pro ty, kdo to neznáte). Ale kdybych na to nepřišel, asi bych začal fandit Huntovi. ()

juanpera

Ze sportu jsem vasnivym priznivcem tenisu a formule. Takze mne tenhle film nadchl. Je to moc povedeny zivotopis ze sveta rychlych kol. Popisuje dobu, kdy to jeste doopravdy bylo zavodeni! Hlavne motory byly motory a ne agregaty do sekacek ze zvukem vysavace v poruse. V tehle dobe jeste opravdu slo o to jak kdo umi a jak uchopi chabe technicke podminky do rukou. Taky to na druhou stranu byla formule hodne nebezpecna a smrtelnych havarii bylo jak na bezicim pase. Bohuzel dnes je to jiz jen masinerie marketingu a ekonomickych zajmu a pak uz jen souboj computeru a masochismu vyberu pneumatik... Pujdu jeste do druheho shlednuti, protoze mnoho detailu mi urcite uniklo. Hodnotim to jako opravdu moc povedeny zivotopis a sondu do tehdejsi doby a tehdejsiho zpusobu zavodeni. Navic to zvladla britsko-nemecka produkce, za coz smekam i klobouk... Proste balzam pro dusi! Takze LIBI 98!!! ()

stuj

Ale jo, dobře natočený, i když mě autíčka nezajímaj. Spíš by mě zajímalo, nakolik byly popsané osudy a vztahy pravdivé. Každopádně jsem se při filmu nenudil, spíš naopak. Koukalo se dobře. ()

lukas_flek

nejsem fanoušek F1, ale tohle byl skutečně výborný film. ani chvíli jsem se nenudil. viděl jsem to v českém dabingu a přemluvený lauda byl dost špatný. běhe filmu (aniž bych věděl kdo hudbu skldal) jsem si říkal, že to zní nějak zimmerovsky/batmanovsky a ... byl to on. mám pocit, že od batmanovské série točí pořád stejný téma dokola. ale dobrý dobý, nestěžuju si. lauda je hrdina! ale chvílema jsem si říkal, že i on je tak trochu cvok ()

NagatoPein

Krásny príbeh dvoch mužov vo filmovej dokonalosti. Opakované zhliadnutie ešte napravilo isté pochyby z kina. Majstrovský kúsok, ktorý rozpovie ďalší úžasný príbeh skutočne prežitý a existujúci. ()

ferda12

Aktualizace 21.5.2019: R.I.P. Niki, nechť Tě provází i tohle "rivalství" s Jamesem tam nahoře. Děkuji ČT, že ihned, co se dozvěděla o smrti tohoto skvělého jezdce, zaplatila tento film, aby ho mohla večer odvysílat. I Vám patří respekt. || Z roku 2014: Hledám slova .. po dlouhé době mě nějaký film absolutně dostal. Mám rád formule, tenhle sport mě vždycky fascinoval (asi to mám od svého otce, který formule zbožňuje). A samozřejmě pro mě taky byla jedna z největších postav Niki Lauda. Člověk, co to dotáhl na metu nejvyšší a to dokonce 3x! Měl jsem mírné obavy o film, jelikož jsem se na něj velmi těšil. Po pár minutách od začátku mi bylo vše jasné, že film mě nezklame! Díky bohu si film udržoval velmi vysoké tempo a tak jsem se uvolnil a nechal film, ať si se mnou dělá co chce a předvede svoje kouzlo. A mohu vám říci, že tohle se vidí jednou za pár let. Velkou zásluhu na tom má Daniel Brühl, ze kterého se stal Niki jak vizážově, tak i chováním. Jelikož jsem velký fanoušek formule, tak i přes některé chyby, které se ve filmu vyskytují, tak musím říci, že je to výborné. Na druhou stranu, natočit film bez chyb snad ani není možné. :-) Ron Howard je jako Darabont a vězení, on (Howard) kraluje v životopisných filmech. Hans Zimmer snad nemůže zklamat. A naše druhá hlavní postava je také zahraná super. || „A WISE MAN CAN LEARN MORE FROM HIS ENEMIES THAN A FOOL FROM HIS FRIENDS.” ()

sun.eagle

Niki Lauda pro mě bylo jen jméno legendy a tento film mi ho přiblížil trochu víc. Scéna se stopnutými italy je skvělá. Bruhl jako Lauda je skvělý a spád filmu jakbysmet. Formule kvůli tomu sice milovat nezačnu ale bavil jsem su u toho filmu parádně. ()

Fisik

U sledování formulí jsem strávil pár roků, ale na tuhle dobu jsem ještě přece jen mladej .... a děkuju za tenhle film, protože Lauda je pojem do dneška, ale jeho osud mi byl doteď záhadou ... když se člověk podívá na dnešní F1, tak to nemá smysl srovnávat a je to úplně o něčem jiném... tady jsem se náramně bavil ()

smajki

Rivalové jsou přesně to, co mi poslední dobou na filmové scéně chybělo. Skvěle natočené sportovní životopisné drama s perfektním hudebním doprovodem. To už se ale od Hanse Zimmera dá v podstatě na jisto očekávat. Výborná kamera a střih jen podporují výtečně natočené adrenalinové závodní scény. Není to ale jen o adrenalinu. I obsahově je příběh velmi poutavý a zajímavý především díky skvělé konfrontaci dvou zcela odlišných osobností a skvělých řidičů. Na jedné straně velmi striktní a precizní,mezi kolegy a novináři neoblíbený profesionál Niki Lauda a na straně druhé bohémský James Hunt, který téměř nedokáže dodržovat ani základní pravidla a žije si svým neřízeným životním stylem. Chris Hemsworth zahrál svou roli tak jak měl, nicméně role Daniela Brühla byla o dost obtížnější a on se s ní vypořádal naprosto excelentně. ()

blackjack31

Film, který podle mého názoru přesně popisuje tématiku okolo závodníků Formule 1. Film, který psal sám život. Režisér dokonale zvládl své řemeslo, autenticky zvolení herci, přitažlivé prostředí, perfektní scénář. Souboj Jamese Hunta a Nikiho Laudy jako dvou Rivalů popisuje jejich soutěživost, hlavně jejich povaha a jejich vztahy a jejich tvrdohlavost jít za svým cílem. Doporučuji všem ke shlédnutí, ba i těm, co je motosport nezajímá. Hodnocení - 100% ()

phoenix9

Ako fandovi efjednotky je pozrieť tento film pre mna povinnosť, ale garantujem že nebude sa nudiť ani ten , kto nema rád f1. Perfektný film vo všetkých ohľadoch a mna isto neunudí ani viac pozretí. 90 % ()

alKalda

Protože dříve před všemi těmi sračičkami jako systém DRS apod... měli závody F1 opravdu náboj a význam, tento film se mi velmi líbil. Herecké výkony na výbornou, film měl náboj až do konce. Závěrečný závod v takovém počasí bych nechtěl absolovovat ani v autě sám po prázdné silnici, natož soupeřit o vítězství v GP. 80% ()

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

Ron Howard se vydá do thajských jeskyní

03.05.2020

Příběh chlapců uvízlých v thajských jeskyních byl v roce 2018 velkou událostí. I z toho důvodu se několik filmařů rozhodlo celou událost zfilmovat. Po několika oznámených projektech ovšem nyní… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

Daniel Brühl na FebioFestu převzal "ČSFD Award"

22.03.2016

Rivalové jsou v žebříčcích ČSFD.cz dodnes nejlepším filmem roku 2013. Více hvězdičkových hodnocení v daném roce nasbíraly pouze druhý Hobbit a Vlk z Wall Street, ale výsledným hodnocením se nedostaly… (viac)

Na Febiofest přijede Daniel Brühl

Na Febiofest přijede Daniel Brühl