Chained

• Veľká Británia Chained

Jednoho sobotního odpoledne si 8letý Tim a jeho matka Sarah objednají taxi. Řidič je však sériový vrah, který si vyhlédl další oběti. Chlapec se stává svědkem vraždy své matky a jeho děsivá můra teprve začíná. (LIVINGDEAD)

Kudly4

Bomba !! Pro někoho bude tenhle Horor nudnej, pro další to bude napínavá pecka. Mě to chytlo už od první minuty a nehybně jsem se díval až do konce. Zvrácené Hororové psycho drama. Vincent zahrál na výbornou, od něho jsem takovouhle roli nečekal. Závěr mě dostal. Sečteno podtrženo 5* a rozhodně se na tohle rád podívám někdy znovu. ()

dex2man

Taxikář Bob rád občas vyrazí na lov náhodně nebo ze školní ročenky vybraných studentek a má z toho zábavu k pokuchání. Na už tak chorý mozek mu ovšem leze samota a domácí práce jako drhnutí zakrvácené podlahy nejsou jeho koníčkem, takže se rozhodne pořídit domácího mazlíčka. A bylo by neetické, když už kluka drží nejen přísnou výchovou zkrátka, aby ho nepřiměl ke studiu. Taková znalost anatomie přijde při podřezávání krčních tepen překvapených návštěv nejednou vhod. Dočkáme se i průbežného odkrývání příčin Bobovi sadistické povahy pomocí útržků vzpomínek provázejících jeho noční můry s kořeny v dětství. Je to výborně zahrané (zejména D'Onofrio), s odpovídající atmosférou a rovnováha mezi násilnými scénami a náhledem pod pokličku choré mysli dělá z Chained víc, než jen další tuctovou řezničinu. Prostě u Lynchů nepadlo jablko daleko od stromu. ()

PetrPan

Komorní psycho funguje celkem dobře hlavně kvůli D´Onofriovi, který by se mohl z fleku živit touhle "taxikařinou", ale to pozadí, bože... léta stejnej styl - taxík, únos domů, vražda ...na to by se asi ani po letech nepřišlo :(, no vlastně jo: "Ti policajti jsou úplně blbí"..Ale jasně to je přece jedno, tady šlo o něco jiného, o vztah vězně a jeho věznitele, který se dá shrnout do dvou vět ..Jaký si to uděláš, takový to máš, ale taky Důvěřuj, ale prověřuj - předvídatelný vývoj událostí, který nazná drobného vychýlení v podobě jemně šokující pointy, jinak však bez výraznějšího tlaku na otrlejšího diváka ..Sledovat Chained je to stejný jako dát si dobrej stejk ve špinavé hospodě.. chutná vám, ale furt přemejšlíte jestli je to opravdu hovězí .. a tady bohužel nebylo. ()

Pedestrian

Není to úplně čistý exploitation, spíš psychologická sonda do duše vraha s těmi nejklasičtějšími postupy (trauma z dětství). Mnohem lepší z ranku "vztah mezi únoscem a jeho obětí" je ale třeba nedávný Michael. ()

eLeR

Niektoré časti dobré, niektoré dosť nudné. Herci niekedy výborní, inokedy som im neverila nič, atmosféra raz slušná, inokedy priemerná, samé pre a proti, takže zlatá stredná cesta. Jennifer ale zatiaľ v otcových topánkach nechodí. ()

heyda

Nudnější horor jsem snad v životě neviděl. Vynikající nápad a velmi slušný psychologický i filmový potenciál tak úplně zabíjí neschopnost režisérky přitvrdit v napětí a atmosféře. Škoda je asi to nejvýstižnější slovo. 25% ()

lillien

Dvě postavy a jejich psychopatologický vztah. Jeden už o zdravý rozum a soucit přišel, druhý si ho i za všech bizarních podmínek snaží zachovat. Násilné scény jsou špinavé, celková atmosféra filmu depresivní a tíživá. Předvídatelnost děje mi kupodivu vůbec nevadila, herecky rozhodně nezklamalo a nenudilo mě ani lehce komornější ladění. Ne vždy je u podobných snímků pozornost zaměřena taky na psychologii postav, většina vrahů se nám představuje jen svojí řezničinou, sociopatií, nebo zvráceností, kdy násilí nemá jiný než sexuální, nebo likvidační účel. Tím, že zde vstupuje na scénu duel vrah a tolerovaná oběť v jeho blízkosti, má příběh ještě další rozměr vzájemné interakce. Není to přehnaně děsivé, ale mně to perfektně sedlo. ()

rollman1

Každý z Vás si určitě jednou řekl, že bude kosmonautem, nebo gynekologem slavných hvězd, ale nikdo nechce být slouhou. Tady mladý Tim se jím stane na hodně dlouhou dobu a je to pekelná podívaná. Od začátku na Vás dýchá ta deprese, atmosféra a v mém případě i otec, který nervozitou dýchal tak nahlas, že i nejlepší běžec z kopce takhle nedýchá. První půlka je hlavně teror, psychický nátlak. V druhé polovině už se jen konzervuje a pomalu se docupitává do konce, který je zvládnutý na jedničku. ()

TheEvilTwin

Slušný, málo známý, zapadlý thriller o sériovém vrahovi a uneseném dítěti, jenž mu během let dělá domácího otroka zatímco on unáší mladé dívky. Zajímavá myšlenka, místy komorní slowburn styl kombinovaný s jindy explicitně násilným vizuálem a pěkná cesta do mysli sociopata podtržena hlavním výkonem psychicky zničeného dítěte. Co mi ale chybělo k lepšímu hodnocení je tak trochu stereotypní dějová linie bez většího drajvu či něcěho vyloženě šokujícího, což ale není nic negativního jako spíš jen moje osobní výtka. Ve výsledku ale jinak dost slušná a často nevídaná záležitost. ()

SOLOM.

Jennifer Chambers Lynch se pomalu v hororovém žánru zabydluje a snaží se jít ve šlépějích svého otce, ale jeho kvalit zatím nedosahuje ani z poloviny. Není vyloženě špatná režisérka, ale tentokrát si urvala moc silné sousto. Chtěla natočit nervy drásající exploitation, ale již fakt že několikrát poupravovala scénář, než se pustila do natáčení, jí předurčil k nezdaru. Filmy o masových vrazích (ať už skutečných, nebo fiktivních) mám velice rád a dá se říci, že je s oblibou vyhledávám. Tady jsem však narazil na jakýsi „pokus“ se jim alespoň zdánlivě přiblížit a nebyl jsem s výsledkem moc spokojený. Místy se příběh může opírat o zajímavou atmosféru, kterou se skutečně podařilo v některých pasážích navodit, ale šlo jen o takové záchvěvy, které netrvali dlouho. U podobných filmů je potřeba vytvořit doslova psychologický „uragán“, kdy si psychopat pohrává se svými obětmi, ale tady mi přišlo, že to fungovalo jen ze začátku a to ještě při převýchově malého Tima. Bylo mi toho kluka vážně líto, ale prostě jsem necítil potřebné emoce, které by mi vylepšili celkový prožitek. Špinavé prostředí, ve kterém vyrůstal a hrůzy jenž prožíval s každou další obětí svého únosce mě nechávaly zcela chladným. Navíc se většina důležitého odehrávala mimo záběr kamery. K uspokojení nepotřebuju hektolitry krve a několikaminutové mučení, jenže tady mi vlastně nebylo nabídnuto skoro nic. Kromě dvou vražd mladých dívek je divák o všechno důležité ochuzen. Ono je na jednu stranu pěkné, že režisérka chtěla nechat pracovat divákovu představivost, ale neměla by to dělat po celou dobu trvání filmu. Když už se však rozhodla přitvrdit, tak to stálo za pozornost. To je taky jediný důvod, proč tomu dám průměrné hodnocení. ()

eraserhead666

"Mrtvé holky nedělají žádný hluk." Dost milé překvapení. Jennifer jede. Poměrně zajímavý nápad, stojící na dvou hlavních postavách a jejich podání. A obě jsou podány poměrně dobře. D´Onorfia jsem viděl už ve více filmech, ale teprve až tady jsem si ho náležitě užil.  Opravdu mrazivé působení, pokusíte-li se vcítit do jakékoliv z obou hlavních postav. Hodně dobrý nápad se závěrečnými titulky, po dlouhé době jsem je zkoukl až do konce. ()

ARI50

No tahle honba za můrou byla slabá, celkem se dalo na příběh dívat i na herce ale po celou dobu se celkem postrádal něčeho víc. ()

veru_needy

Tento snímek bych vyloženě hororem nenazvala. Je to spíše psychologické drama s prvky thrilleru. Už od prvního shlédnutí jsem si tento snímek dost oblíbila. Navíc jsem si teď zpětně všimla (což jsem předtím vůbec nevěděla), že tento film natočila Jennifer Lynch, dcera Davida Lynche. Je na ní vidět, že se snaží jít ve stopách svého otce a točit filmy s nevšední tématikou. Jedná se o typický syndrom vraha v jehož mysli se promítají děsivé zážitky z dětství. Ten žije v domě daleko od civilizace a živí se jako taxikář. Jednoho dne zastaví chlapci a jeho matce. Ovšem mají smůlu, protože je odveze k sobě domu a matku zabije a chlapce poté drží v zajetí jako svého otroka. Chlapec je během toho svědkem několika vražd a znásilnění nevinných žen a jak čas plyne, z chlapce se stává muž a je vrahem nucen, aby následoval jeho stopy. Což nás přivádí k závěrečné pointě filmu, která je opravdu zajímavá a celkem i šokující. Dojde najevo jak moc má chlapec s vrahem společného a že to celé nebyla jenom náhoda. Toto je film pro nenáročného diváka, jenž se rád koukne na kousek násilí z tohoti špinavého světa. ()

JASON_X

Varuji, tohle je SPOILER jako prase. Film Chained vypráví příběh rozmazleného přecitlivělého hošíka, který se Božím řízením dostane od své slabošské matky na převýchovu k pořádnému, silnému a správňáckému chlapovi, co není žádný měkkejš jako jeho táta, umí to se ženskýma a vštěpuje chlapci důležité mravní zásady jako pracovitost a poslušnost. Nevděčný spratek ale kuje proti svému chlebodárci pikle a pokouší se zdrhnout, protože je líný pracovat. V divákovi takové nevděčné chování poprávu vzbuzuje nelibost a s chlapcovým nevlastním otcem soucítí, protože je to charakterní a poctivý chlap. Je jen kapánek nekrofilní sadista, no ale co, každý jsme přece nějaký, nikdo není dokonalý, že. A on měl navíc ještě nešťastné dětství, chudák. A na kluka je sice přísný, ale i hodný, snaží se ho něco naučit, předat mu svoje vědomosti, znalosti, ale vzpurný hajzlík si toho vůbec neváží. A roste z něho ufňukaný slaboch, hanba mluvit. Chlap mu dokonce i holku přivede, no žádného vděku se opět nedočká, kluk se tváří, jako kdyby ho to snad obtěžovalo. No a když už se zdá, že z něho bude navždycky jen změkčilý a neschopný srábek, stane se zázrak, projeví se konečně pečlivá dlouholetá výchova jeho otčíma, a kluk nám najednou dospěje v muže. Tady by mohl film šťastně skončit, ale pan scénárista (nebo paní scénáristka?) si s námi nepěkně zahraje. Vše se najednou otáčí. A pak ještě jednou... Za nečekaný, i když hodně křečovitý závěr přidávám jednu hvězdu. Zajímavá komorní béčková podívaná. Pupkatý Vincent D'Onofrio podává dobrý výkon, jeho svěřenec celkem také a dcerunka Lynchová dělá svému slavnému otci jistě radost. ()

Morholt

D´Onofrio si střihl dalšího psychopata, který si tentokrát z uneseného děcka vychovává svého následovníka. Lynchová si i tady udržela svůj lehký nadprůměr, ale pořád čekám, kdy vyrazí s nějakou opravdickou peckou. Chained na trhák určitě neaspirovalo, ale přesto se jedná o velmi dobrou žánrovou jednohubku s vyústěním, které mě velmi překvapilo. 70% ()

Genero

Očekával jsem vzhledem ke jménu a genetické výbavě režisérky temnou, psychedelickou úchylárnu, jenže vzniknul jen nový Karate Kid, ale bez karate. Překvapivě vepřový Vincent hraje slizkého zvrhlíka, který unese, zabije a zprzní (přesně v tomto pořadí) matku a z jejího syna si postupně vychová svého studenta, přítele a komorníka v jedné osobě. Je velice svědomitým, trpělivým mentorem plným životního moudra a zkušeností. V průběhu filmu se tak dozvíme, že sexuálně nejdychtivější děvče je to čerstvě podřezané, nejromantičtější místo pro novou přítulkyni se nachází ve vápně pod podlahou a latinsky se srdce řekne cardia. A když už není po ruce nějaká mladá, mrtvá dívka, můžete večer prožít například u pěkné knihy. Poměrně zajímavé, napínavé a zbytečně nudné. ()

Seabeast

Druhé setkání s filmem dcery Davida Lynche v trochu brutálnějším hávu a v psychologickém pojetí. Znovu se nejedná o vyloženě špatný kousek, ale na druhou stranu zase vnímám režijně a scenáristicky mezery, které dokonalosti značně ubírají. Masový vrah v podání Vincenta D'Onofria se svojí vidláckou mluvou a vyjádřovnáním z filmu vyčuhuje jak ďáblovy parůžky na hlavě a zbytek osazenstva strká do kapsy. Chained je o tom, jak je mladý kluk Tim tímto vrahounem unesen a "převychováván", takže si asi dovede představit tu tísnivou atmosféru po celou dobu. Ve výsledku nijak oslnivá, ale zato řemeslně zmáknutá jednohubka. ()

PauloZ

Během prvních 10 nepříjemných minut jsem si opravdu říkal, proč jsem si zas sakra zapl horor, místo nějaké veselé komedie. Mordování ženského pohlaví mě opravdu nedělá vůbec dobře a stačil mě k tomu jenom ten jejich jekot. Jenže ono se to po těch 10 minutách lehce sklidní, v průběhu samozřejmě nejedna teenka podlehne šarmu Vincenta D´Onofria, ale zároveň začíná lehce psychologická hra a ta značně funguje. Navíc je to dobře natočené. Dva herci, několik uječených holek a interiéry jednoho baráku. K tomu minimum slov, dobře mířená hudba, překvapivě promyšlený závěr a o velice mrazivý, značně intenzivní a hutný zážitek je postaráno. Divím se ale, že si po těch letech Tim udržel rozum. Závěr mě opravdu velice bavil. 3,75* ()