Archiv ČT24

(relácia)
všetky plagáty

Archiv ČT24 přináší střihové dokumenty k různým tématům. Vychází jednak z Československých filmových týdeníků, jednak z archivu zpravodajství České televize. Obsahově se týdeník, který se v premiéře vysílá vždy v sobotu od 22:30 na ČT24, pravidelně věnuje aktuálním událostem i nadčasovým tématům, jako jsou volby, ustavení vlád, sliby prezidentů aj. Přinese také portréty různých osobností tak, jak jsou zachyceny v televizních archivech. Diváci se tak např. postupně seznámí s dokumenty o jmenování vlád od roku 1948 až po oslavy narozenin politiků z různých období českých poválečných dějin. Pořad připravuje Redakce aktuální publicistiky ČT, dramaturg Aleš V. Poledne. (oficiálny text distribútora)

Tom_Lachtan

Tohle tvoří jakýsi dramaturg Aleš V. Poledne? Nu, odkaz páně Čáslavského žije i díky němu dál, jediné, co mi zde chybí je absolutní absence komentáře, který by poukázal například na některé zajímavosti, ale holt, Archiv ČT24 není Hledání ztraceného času. ()

tommy187

Výborná program, presne taký aký má ČT (a iné verejnoprávne televízie) mať. Skvelé spomienky a nostalgia vyvoláva pocit a celú atmosféru programu. Osobne si myslím, že moje hodnotenie by bolo *****, keby to bolo aspoň o 7 minút kratšie ... Škoda, ale aj tak skvelý program na dni, keď máte chuť na trošku spomienok a histórie :) 75%. ()

Paity

Někdy veselejší, ale vesměs smutné vysílání toho, jak byli lidé masírováni, balamuceni a obelháváni. A když nic, pustilo se jim, kolik se sklidilo brambor nebo vyrobilo milionů tun oceli. ()

VictorMartel

Na rozmáhající se laciný antikomunismus obecně ordinuji stať Patnáct let sovětského Ruska z pátého ročníku Šaldova Zápisníku. Sotvakdo by dovedl tak stručně a přesvědčivě vysvětlit onu dějinnou nutnost, v mnohém úspěšnou, jakou byla sovětisace carskou správou zanedbávaného impéria. Ve světle takové argumentace postrádá smysl opožděně mumlat proti historickým pokusům o socialismus, natož se specifickým odporem k Rusům vytahovat slova Borovského, Masaryka nebo André Gidea z roku 1936. Tento projekt se mi líbí tím, že na rozdíl od jinak rovněž dobře zpracovaných pořadů Historie.cs a Retro postrádá jak interpretační filtr poplatný antikomunismu, tak nostalgický pohled nadšených uživatelů tehdejších technologií. Jsou zde díly dokumentující propagandistický prvek dobové publicistiky, ale i díly obsahující reportáže otevřeně kritické, ne nepodobné těm, jimiž jsou medializovány všechny kauzy dneška (to se týká hlavně perestrojkového období: špatný systém výstavby a rekonstrukce silnic, vynechávající zásobování: žárovky, díly v mototechnách...). Pamatuji si dobře rozličné situace, kdy se, abych tak řekl, pozůstalí československého reálného socialismu vášnivě dohádali ohledně toho, zda něco nějak bylo, nebo nebylo, nebo se přeli alespoň tak, že co shodně identifikovali jako existující vlastnost oné doby, každý po svém různě hodnotili. Zkrátka a dobře, vycházím-li z typické situace mladého člověka, vystaveného obojakému hodnocení týchž opatření podle konkrétního poměru individua k zaváděné politice i svědectvím o složitosti a proměnlivosti této éry jako takové, činí to tento neutrální žánr vyváženého, nekomentovaného výběru dobových reportáží velice zajímavým a napomáhajícím nám samostatně si formovat své názory v přímém osobním kontaktu s tím, jak se tehdejší režim viděl a chtěl vidět sám. ()

GMVajgl

Okno do minulosti, skrz které člověk pěkně vidí změny televizní propagandy a gaslightingu v historickém kontextu. Přestože se trochu změnila móda a nestavíme svá obydlí z azbestu, tak pořád vzhlížíme k západu a k "zahraničínímu kapitálu". Hlavně abychom bydleli, dobře se najedli, pobavili se a čas od času zašpásovali s opačným pohlavím. ()

m4xp4yn3

Prokládat volná místa v programu těmito flashbacky je geniální tah. Následujícím zprávám či publicistickým pořadům může náhled o pár dekád zpět dodat nečekaný kontext. Například dnes byla tématem archivu obnovitelná energie. Od prvních pokusů o její implementaci v šedesátých letech po názory politiků v devadesátkách. Najednou vidíte poslance za ODS v roce ‘98 hovořit o tom, že podporuje obnovitelné zdroje i přes jejich pomalou návratnost, a že je mu líto že se "dnes všechno měří jen podle toho jestli to vydělává". Archiv nám umožňuje vidět a lépe pochopit obří skoky ve veřejné debatě. ()

Jard

Vynikajúci nápad v ČT24. Má to hlavu a má to pätu. Každá časť sa viaže k inej téme, ale aj keď si na začiatku relácie poviem, že táto téma bude nudná, na konci skonštatujem, že som sa mýlil. 80% ()