Mýtus jménem Rommel

• Nemecko Mythos Rommel

Třídílný dokument německé televize vyprávějící životní příběh "lišky pouště" - německého polního maršála, z něhož nacisté vytvořili legendu afrického tažení.
1. díl - Válečník
Začíná životní příběh muže, jehož strmá vojenská kariéra skončila rozsudkem smrti, muže, který odmítal páchat zločiny, ale nepřestával sloužit největšímu zločinci, muže, který byl plný rozporů. Vrcholem Rommelových úspěchů bylo tažení v severní Africe v letech 1941 až 1942, kde velel německým jednotkám, které přišly zachránit situaci po porážce italských spojenců. Rommelovo vítězství v bitvě o pevnost El Agheila a dobytí přístavu Tobrúk mu vyneslo pověst mimořádného válečníka - a hodnost polního maršála. Zrodila se legenda o "lišce pouště".
2. díl - Ten, který prohrál
Po dobytí přístavu Tobrúk britská vojska ustupovala na východ do Egypta. Zdálo se, že Rommelův Afrika Korps nikdo nezastaví a Britové se už chystali opustit Káhiru. V cestě už stála jen malá železniční stanice jménem El Alamejn. Nikdo netušil, že právě tady dojde k obratu v africkém tažení. V srpnu 1942 se velitelem britských vojsk stal Bernard Montgomery, který zahájil zničující útok a donutil Rommela ustoupit. Hitler mu nařídil neustoupit a bojovat do posledního muže - ale Rommel odmítl své jednotky obětovat, neuposlechl rozkazu a odvedl své vojáky 1800 kilometrů zpátky do Tuniska. Rommel pak byl z Afriky odvolán - ale nacistická propaganda rommelovský mýtus stále potřebovala.
3. díl - Spiklenec
Závěrečná část dokumentu německé televize o proslulém polním maršálovi zachycuje závěr jeho kariéry i života. Po epizodě Rommelova působení v Itálii jej Hitler pověřil dohledem nad obrannými silami na západním pobřeží Evropy. Právě tam se očekávala spojenecká invaze. Rommel však už v konečné vítězství Říše nevěřil. Snaha zachránit co se dá ho přivedla do kontaktu s protihitlerovským odbojem v řadách důstojníků. Po nezdařeném atentátu na Vůdce vyšlo najevo, že Rommel o všem věděl a hodlal se dát nové vládě k dispozici. Hitler rozhodl, že Rommel musí zemřít. (oficiálny text distribútora)

Gilmour93

Vzpomínkami pamětníků a interesantními dobovými záběry prošpikovaný dokument, který servilně neleští gloriolu proslulého velitele Deutsches Afrika Korps a názorně předvede, jakou neocenitelnou pomocí pro spojenecké síly byla práce dešifrantů z týmu Ultra v Bletchley Parku. Vítězství, nebo smrt. Wüstenfuchs Rommel, nejdříve voják a pak až nacista, dosáhl obojího.. ()

GilEstel

„V čele svého bojového sledu doprovázel Rommel rozhodující průlom Afrikakorpsu. Bojový sled, který podléhal osobním Rommelovým povelům, byl ideální forma rychlé bojové jednotky, která vyrostla z války v poušti. Byl přibližně o síle praporu a skládal se z tankové roty, ze smíšené roty protitankových a protileteckých děl a samohybných lafet. Dále četa průzkumných vozů a radiovozů. S touto jednotkou zasahoval Rommel do bojů vždy v ohniscích bitvy. Na křižovatce u Tobrúku byl vidět starý minový specialista Rommel, jak vlastnoručně se svými vojáky vyhrabává tankovou závoru, aby uvolnil cestu pro svá vozidla. A tak se naučil i vojín Kurt Kind u Tobrúku od svého vrchního velitele, jak se musí vyhrabávat ďábelská vejce z písku." Citát přejat z knihy Paula Carella - Lišky pouště.______Dokument je natočen s patřičným nadhledem a nechává prostor se vyjádřit všem zúčastněným stranám. Kvalitní obrazově bohatá práce o jednom z nejlepších velitelů 2. Světové války. Jedom z mála, který zůstal zásadovým vojákem a neušpinil se, aby byl pak nakonec sám zabit svým vrchním velitelem, kterému slíbil věrnost. Lidí s jeho osudem bylo ve Wehrmachtu víc. Ale Rommel je nejznámější. Válka plodí zlo a nenávist stejně tak jako výjimečné lidi se smutnými osudy. ()

Nettrass

Jen bych chtěl dodat, že v dokumentu se pořád ohánějí ,,rozporuplností,, Rommela. Já bych to spíš nazval jinak. Člověk, kterého měl rád a kterého si vážil ho zklamal. To není rozporuplnost, spíš zahořklost či smutek. Občas také vyznívá, že nebyl až tak mimořádný...Byl. Přesný popis akce z první světové, posadí do kolen. Totéž jeho útok ve Francii. I v Africe porážel velké přesily. V té ale dojel na pohonné hmoty ( doslova:-), a nedostatek zbraní a munice. Proste jeden z nejlepších generálů 20. století. S vlastním atentátem nechtěl mít přímo nic společného, ale byl připraven podpořit případný nový režim. ()

Forsetino

Velmi dobře zpracovaná vojenská dráha jednoho z nejvetších tankových velitelů a taktiků druhé světové války. Dokument nás postupně vede místy, kde Rommel působil. Od bojů v 1. sv. válce na Monte Matajuru, přes meziválečné období a boje tankové armády C (Afrikakorpsu) v severní Africe až po krátkou eskapádu v Itálii, vylodění v Normandii a neslavný konec slavného polního maršála Erwina Rommela. Erwin Rommel byl vždy mužem činu a vždy byl především vojákem, který precizně dbal na dodržování vojenských konvecí a pravidel, kvůli kterým se postavil na odpor Hitlerovi. Byl odvážným a čestným mužem, přesto je možné ho považovat za rozporuplnou osobu, především co se týče jeho vztahu k národnímu socialismu. Přes značné ideály, které k Vůdci a režimu choval si byl nakonec schopen uvědomit a připustit krutou realitu. Kdo by chtěl více podrobností, než zazní v dokumentu, tak mohu doporučit knihu od Maurice Philipa Remyho (autora tohoto dokumentu) "Mýtus Rommel". Z filmařského hlediska mi chybělo pouze více taktických map, především při líčení bojů v Africe, naštěstí v knize jsou přítomny. Pro mě je Erwin Rommel hrdinou! ()

Shakers

Púštná líška a Hitlerov obľúbenec je pre mňa jeden s najlepších taktikov druhej svetovej vojny. Preslávil sa hlavne počas ťaženia vo Francúzku kde viedol svoju "divíziu duchov". Ako veliteľ Afrikakorpsu dobyl Tobruk a pre nepriateľov bola púštna líška veľký postrach. Po atentáte na Hitlera mu však zaklopali s kyanidovou kapslou na dvere a tak skončil osud človeka, ktorý nectil hákový kríž, ale miloval vojnu a uznával spravodlivosť. Tento trojdielny dokument ukáže všetko podstatné čo potrebujete vedieť. 90% - 5* ()