Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

kacudzde

Známý příběh o odhodlání, odvaze, naději a lásce převedený na filmové plátno v muzikálové podobě. Kdo má rád klasiku a muzikál, tohle zpracování si užije. Vidět herce zpívat naživo byl ( až na některé výjimky) zážitek. Svým pěveckým projevem mě opravdu překvapil Crowe. Herecky výborný byl Jackman - i přes jeho horší zpěv byl jeho Valjean plný emocí už od první scény. Také musím zmínit Anne Hathaway v roli životem zkoušené Fantine. U písně I Dreamed A Dream v jejím podání mi běhal mráz po zádech. Zato postava Cosette mi tady přišla absolutně nezajímavá. Ale asi to bude představitelkou - už od Mamma Mia nějak nemusím upištěnou Amandu Seyfried. Výtku mám až k příliš komediálně pojaté dvojici Thénardierů. Viděno v kině 31.12.2012 předpremiéra Č.B. ()

vochoz odpad!

Opravdu mi nevadi muzikaly, ale tohle byla hrozna nuda! Pevecky vykony na urovni skolni besidky zakladni skoly a to hlavne Crowe. Vetsi kyc jsem snad jeste nevidel. Jedna hvezdicka je jenom za Sachu Barona Cohena a jedny jediny dobry sceny z hostince v celym skoro trihodinovym filmu...celkove hodnoceni cervenejch 80%? lidi za co proboha? ()

lapatata

Dlouhá léta už tvrdím, že toto je nejsilnější a nejkrásnější muzikál na světě. Opravdu ho miluju a pokaždé v divadle (a že jsem ho viděl v české i britské produkci celkem pětkrát) jsem měl celé tři hodiny husí kůži a je to také jediný muzikál, který dokážu poslouchat při dlouhých cestách v autě od začátku do konce. Filmové zpracování je ale něco jiného než divadelní, takže jsem na něj samozřejmě netrpělivě čekal, ale taky si připouštěl, že po zažitém divadelním ztvárnění to pro mě nemusí být zrovna nadšení. Ale bylo. Předčilo to moje očekávání a kdybych mohl dát deset hvězdiček, tak je dám. Je to natočené jednoduše úchvatně a ikdyž mi občas vadil "přiškrcený" zpěv z důvodu větší autentičnosti (ikdyž si myslím, že např. Russell Crowe na tu roli prostě neměl), tak to vyvážily velmi povedené scény. Vysoce kvituju i drobné dramaturgické a scénáristické úpravy oproti divadelní verzi. Zejména poslední třetina filmu mě absolutně pohltila. ()

Gr.Martina

70 % - a to proto, že muzikály moc nemusím a chvílemi to bylo až zdlouhavé. Musím říctm, že bych mnohem více ocenila filmové zpracování, nicméně příběh Bídníků je tak zdrcující, že nemohu hodnotit vyloženě negativně. Nicméně zpívání tomu dodalo emotivní náboj a nakonec to bylo docela zajímavé. Jediný herec, který mi tam vůbec neseděl byl Russell Crowe. ()

svist10

Těžko říct, pro koho jsou Bídníci vlastně určeni. Muzikál asi není každého šálek čaje. Na historické drama se tu příliš zpívá, na velkofilm obsahují poměrně málo opulentních záběrů, bojové scény... jsou v podstatě dvě a půl. A mizerné. Nicméně. Herci (zpěváci) hrají jako o život. Emoce z nich tryskají proudem. Snad všichni ve svých rolích sedí jako p***l na hrnec. Wolverine, generál Maximus, Catwoman. Dokonce, vůbec poprvé, mi nevadila Amanda Seyfried. A lepší Thénardierovi než Borat a Bellatrix Lestrangeová mě nenapadají. Výtek ovšem taky není málo. Rozmáchlejší scény se dají spočítat na prstech JEDNÉ ruky (to není nadsázka, ale fakt), takže se neodbytně vnucuje dojem, že sledujete televizní film, odehrávající se skoro celý v interiérech. Kritizovaný styl natáčení zpěvu on set není zas tak strašný. Popravdě, jsem si musel chvilku zvykat, ale když Valjean vedl monolog u biskupa, bylo to už v pohodě. Větší potíž mám se záběrováním. S železnou pravděpodobností jsou herci zabíráni ne tak, aby koukali jakoby do záběru, zde se dívají ven. Vadilo mi to, a dost. Takovéto momenty jsou ovšem vyvažovány třeba hned prvním záběrem. Úvod je totiž čirá esence výpravného velkofilmu. Valjeanovo propuštění na podmínku (nabízí se paralela s poslední amnestií Václava Klause :-)) krádež v kostele, která to vlastně všechno odstartuje. Pak přijde střih o osm let později. Z bývalého trestance a galejníka je najednou majitel továrny a starosta. Ten čas tam citelně chybí, minutová montáž by při téhle délce nemohla vadit. Mrzí to o to víc, že jinde se mělo střihat a nestřihalo. Taky se tu umírá, ale vlastně jen tak. Na co třeba zemřela Fantina? Na ostříhané vlasy? Přitom zrovna její I dreamed a dream zatahá za srdce. Poloviční (podměrečná) akční scéna Javerta a Valjeana, ač dobře (v Crowově podání bych řekl až rockově) zazpívaná je nepřehledná a mizerně sestříhaná. Ty další dvě jsou stejné. Přestože to vypadá, že převážně kritizuji, Bídníci jsou sice veskrze průměrný film, ale skoro dokonalý muzikál. Až na drobné výjimky překvapivě dobře odzpívaný, s DOKONALÝM soundtrackem a skvělými hereckými výkony. Ano, jsem fanouškem tohohle muzikálu a směle přehlédnu jeho chyby. P.S.: Jsem zvědavý, jak bude vypadat dabing. P.P.S.: Za SPOILER v popisku nedík. ()

dennuska

Při každé filmové adaptaci literární klasiky se těším a strachuji zároveň. V případě Bídníků byly moje obavy ještě horší, protože už se jedné důstojné adaptace dočkali. Nehledě na to, že nejsem zrovna nadšenec do muzikálů. Na začátku jsem byla přesvědčená, že to bude další opulentně načančaný, ale jinak naprosto prázdný dvou a půl hodinový velkofilm. Moje obavy se nadobro vytratily ve scéně, kdy se Anne Hathway jako Fantine objevuje na ulici mezi největší spodinou společnosti. Je na dně, má ostříhanéi vlasy, ale přesto je naprosto úžasná. Překvapivě jsem ocenila i pěvecké scény, které ještě víc zdůrazňovaly hloubku a emoční vypjatost literární předlohy. Po Králově řeči má u mě Tom Hooper další velké a významné plus! ()

7benjamin7

Dokonálé mistrovské dílo s hvězdným hereckým obsazením.Russel Crowe a Hugh Jackman mi dali přesně to co jsem od nich čekal ale i Anne Hathaway mě přesvědčila o tom ,že není jen pohledná "kočka" v latexovem oblečku. 5* ()

KREI

Průměrný film + skvělý muzikál = velice slušný zážitek. Pro mě parádní zážitek, bylo fajn vidět Russella v nějáké pořádné roli po dlouhé době, ostatní herci taktéž parádní výkon jen Eddie Redmayne mi krapet lezl krkem. Většinu filmu sem si fakt užíval, ale byli chvilky které byli slabší a pomalejší, ty se nacházejí spíše v první částí, druhá už jede jak má. Můžu doporučit všem co mají rádi muzikál, ty film určitě neurazí, ostatní se budou s největší pravděpodobností nudit. Hodnocení 80% Tady bych normálně skončil ale to co sem zažil v kině a četl zde... Přišlo mi že někteří ani nevěděli že jdou na muzikál, klišé? Vše zpívané? Strašný kýč? Bože co čekáte když dete na brodvejovské bídníky? Hvězdné války??? To je asi stejné jako od Tarantina čekat Titanic. Tento film je zfilmovaný muzikál, tudíž pokud nemáte rádi muzikál tak do kina prosím nechodtě a nekažte zážitek ostatním svými nejapnými poznámkami a posměšky během filmu... ()

petrxx

jako po stránce technické tomu není co vytknout... ale mě to tak nudilo... odpočítával jsem v kině každou minutu do konce... ()

michalkop

Dobrý film, ale špatný muzikál. Od muzikálu především očekávám, že si mě získá melodii, provedením nebo slovy nějaká píseň. U Bídníků se bohužel jedná o muzikál bez šmrncu. Chvílemi jsem se k smrti nudil. Jeden z možných důvodů proč je, že Britové nenajaly zpěváky, ale zpívají z 90% sami herci. Zdejší provedení však není tak zdařilé jako u Mamma miy. Vyřadit většinu zpěvů, méně britské avantgardy v podobě nevkusného páru zlodějíčků, u které byla Cosette, udělat místy rychlejší střih a byl by to nádherný 100 minutový film. Při takto dlouhé expozici jsem si na plátnu všímal i takových maličkostí jako špatně nalepené obočí. Poslední povzdechnutí, ta angličtina mi k těm francouzským jménům vůbec neseděla... I ty anglické nápisy na papírcích, možná i po Paříži byly jako pěst na oko. 60%. ()

Beetle.ltx

Na konci filmu samozřejme slzičky. Perfektní zpevecke a herecke vykony. Melodie hodne chytlave. Vzdycky po vetsich scenkach se zpevem (Anne Hathaway...) jsem v kine chtela vstat a tleskat. Meho stejne stareho pritele tento muzikal nenadchl. Ja se ale zamilovala. Kdybych mohla, dam 6* ()

Duerre

Když první hodinu a půl zíváte a už máte dost utrpení na půl roku dopředu a druhou půlku si říkáte: "Tak už umři!!", "Skoč už konečně...!!" ap. A 3 hodiny opravdu trpíte v tom kině! No. Nelíbilo se mi to. ()

kyjak

Na film jsem šel hlavně kvůli Jackmanovi, protože vím že je to skvělý muzikálový herec, ale k mému překvapení, jsem byl ohromen Russell Crowem. Jeho zahrání Javerta bylo úžasné ! Mílé překvapení byl i pěkný výkon Samanthy Barks, jako přesvědčivá Eponine, a na odlehčenou se objeví komická dvojce Sacha Cohen a Helena Carter, kteří filmu dávají ten pravý šmrnc. Nejsem moc milovníkem filmových muzikálů ale tenhle film je stejně jako Sweeney Todd (s Deppem) naprosto úžasný a překonal všechny zpracování Bídníkú. (Jenom verze s Neesonem šlape na paty :) ()

Lenny76

Docela se mi to líbilo, nějak jsem nezaznamenala že jdu na muzikál, tak jsem byla celkem překvapená:-)Trošku se to vleklo a zpívalo se na můj vkus až moc, ale zanechalo to ve mně silný vnitřní pocit, když jsem odcházela z kina. Možná to je i tím v jaké době se nacházíme a co nás ještě v blízké době čeká. ()

bSaR

Hugh Jackman válí jako vždycky. Russel Crowe dokazuje, že i přes pár vrásek a pupku z něj stále vyzařuje to charisma z Gladiátora. A Anne Hathaway si za roli Fantine zaslouží mimo Zlatého glóbu také Oscara. Snímku bych vytknul akorát dlouhou stopáž, přičemž se mi nejvíc líbil úvod ;-) ()

breebencova

Musím přiznat, že jevištní zpracování Bídníků jsem nikdy neviděla a tak nemůžu porovnávat. Filmová verze muzikálu v režii Toma Hoopera se mi dost líbila. Herci jsou ve svých rolích přesvědčiví, jejich pěvecké výkony slušné. Nejvíc ovací si podle mě zaslouží Anne Hathaway v roli Fantiny. A to zejména za píseň Já měla sen, do které vložila tolik emocí, že její utrpení bylo přímo hmatatelné. Já jsem jí prostě věřila každé slovo! To Amanda Seyfried v roli její dcery Cosette je jen takovou prostou ,,zamilovanou husičkou". Mnohem lépe se svého partu zhostila Samantha Barks v roli Éponine. Role jsou tak ovšem dopředu rozděleny a živočišná a napůl záporná Éponine se hraje určitě lépe, než jednoznačně kladná a líbezná Cosette. Nejsem žádná odbornice na zpěv a když si porotci Zlatých glóbů myslí, že Hugh Jackman v hlavní roli Jeana Valjeana zpívá výborně, tak je to asi pravda. Ale můj čistě soukromý dojem (a nikomu ho prosím nevnucuji) je, že hlas Hugha Jackmana je v některých partech trochu nepříjemně mečivý. Mnohem libozvučněji mně zněl mužný hlas Russella Crowa, alias inspektora Javerta. ()

Meg348577

Je to dobré jen proto, že Bídníci jsou tak geniálně napsaní, že to zkrátka být špatné snad ani nemůže! A ačkoliv brečím jak želva, stejně se mi zdá, že to v tomto případě (možná právě kvůli těm známým ksichtům v čele s Russellem) tak nějak nefunguje... Lidi, zajděte si raději do divadla, doporučuji! :) (Jednu hvězdičku přidávám za Eponine, jednu hvězdičku strhávám za Russella :)) takže ty *** budou tak akorát :) ()

danikkllnn

Po shlédnutí této, filmové muzikálové verze, mého nejoblíbenějšího muzikálu jsem trošku v rozpacích. A to ze dvou věcí. Přijde mi, že některé písničky utrpěly na své melodické kráse až přílišným "uměleckým" podáním a to hlavně v podání Hugha Jackmana, naopak mne velmi příjemně překvapil zpěv Russella Crowea. Ale co mne nejvíce štvalo, byly zpívající hlavy, někdy až v nelidském přiblížení, jinak velmi krásné a příjemné, kamery. Jak by se ty songy daly krásně prostříhat s nějakými celky a polocelky. Jinak musím vyzdvihnout hromadné zpěvy, u kterých mi nabíhala husina spolu s krásnou výpravou a kamerou. Přiznám se, že v rolích Thénardierovců bych si dokázal představit i jiné herce, hlavně místo Cohena.Celkově tedy za čtyři. Ať žijou Bídníci. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)