Bedári

Veľká Británia / USA, 2012, 157 min (Alternatívna 151 min)

Réžia:

Tom Hooper

Predloha:

Victor Hugo (kniha)

Kamera:

Danny Cohen

Hugh Jackman, Russell Crowe, Anne Hathaway, Amanda Seyfried, Eddie Redmayne, Helena Bonham Carter, Sacha Baron Cohen, Samantha Barks, Aaron Tveit (viac)

Keď bývalého galejníka Jeana Valjeana (Hugh Jackman) prepustia na podmienku, netuší, že za chrbtom bude mať ako večný tieň posadnutého inšpektora Javerta (Russell Crowe). Ten ctí zásadu, že zlodej zostane navždy zlodejom a Valjean sa zdá byť jasným príkladom, zvlášť keď pravidlá podmienečného prepustenia vzápätí poruší. Lenže Valjeanovi sa darí unikať, začne žiť pod zmenenou identitou, stane sa ctihodným občanom a dokonca starostom, avšak ani tak nie je pred sliedivým Javertom v bezpečí. Po smrti továrenskej robotníčky Fantine (Anne Hathaway), ktorú si kladie za vinu, sa ujme jej dcérky Cosette. Spoločne s ňou potom pred Zákonom uteká do anonymity francúzskej metropoly. Tam na nich po pár rokoch relatívneho pokoja čakajú okrem Javerta aj ďalšie nebezpečenstvá – revolučné vrenie v uliciach, ktoré rozdúchavali mladí chlapci. Jeden z nich, Marius (Eddie Redmayne), sa pri letmom stretnutí zamiluje do dospievajúcej Cosette (Amanda Seyfried) a tá jeho city opätuje. Kvôli svojej dcére a jej šťastiu sa Valjean rozhodne riskovať, dokonca sa vydá na barikády v predvečer rozhodujúceho súboja medzi revolucionármi a armádou, aby z vopred prehratej bitky zachránil Mariusa. Na mieste, kde história napísala jednu zo svojich krvavých kapitol, sa zároveň odohrá finálny súboj medzi ním a Javertom. (TV Markíza)

Chuppa

Muzikály moc nemusím, ale tahle klasika přezpívaná neobvyklými herci se mi líbila. Do některých pasáží se ale zpěv moc nehodil a přišlo mi, že se tvůrci snažili nacpat ho i tam, kde být vůbec nemusel.. Jinak zpívající Gladiátor a Wolverine je docela mazec :-) ()

Megynka

Nějak nevím, jak to zhodnotit. Herecké výkony úžasné, písně také. V prvních 30ti minutách jsem myslela, že odejdu z kina - né proto, že by to bylo nějak strašné, ale protože na muzikál a ještě navíc v kině moc nejsem a děsně mě to nudilo. Ale jsem ráda, že jsem vydržela. Úžasný příběh. Snad jen prostě ... kdyby to bylo bez toho zpěvu :/ věřím, že se to bude líbit a tak, i když z muzikálů ve filmovém podání nejsem moc nadšena, dávám kolik dávám ... ()

hero_bk

Bídníci jsou neskutečně obsáhlým dílem a směstnat je do tří hodin chce hodně škrtání a scenáristických zkratek, zvlášť když většinu stopáže prozpíváte (to se pak děj posunuje pomaleji) o svých pocitech (!). Původní muzikálovou verzi jsem neviděl (s mou averzí k muzikálům se není čemu divit), ale tohle nebylo špatné... Z hereckých (a pěveckých) výkonů bych vyzdvihl zejména Javerta (Russell Crowe) a krásnou Eponine (Samantha Barks). Naopak Amanda Seyfried byla nemožná jako vždycky, ve všech směrech a hlavně kvůli ní prostě nemůžu jí na pět, stejně jako kvůli Thenardiérovým - Cohan a Carter jsou příšerná dvojice, jeden nesympatičtější než druhý, neumí hrát a byli v podstatě jen karikaturou původních Thenardiérů, navíc jejich hudební part byl tím nejotravnějším v celém filmu. Uvidíme, nakolik se v tomto filmu shlédne filmová akademie, u mě je to místo 4., u nich bych si tipl dvojku... ()

Tatianistka

Neskutočne dlhéééé. Keď je film dobrý nevadí mi, že je dlhý, ale tu mi to prišlo nekonečné. Spracovanie a tak bolo v podstate dobré, sem tam som sa aj pobavila, ale čo mi vadilo je Hugh. Ja mám toho herca vážne rada je dobrý sympaťák a všetko, ale to spievanie mu jednoducho moc nejde. Ku koncu mi už začínalo vadiť ako spieva, pretože už čo je moc to je moc.. ()

Zajija

Naprosto úžasné herecké výkony. Každý z hvězd ze sebe vydal to nejlepší a naprosto výborně to vypadá, pěkné zpěvy a písně. Jediné minus u mě k tomuto filmu je, že na mě byl až příliš dlouhý a postupem mě trošku přestal bavit. ()

kyLuke

Já "Bídníky" jako samotné moc neznám , takže tenhle film byl pro mě vlastně výlet do neznáma a asi proto hodnotím jen průměrně . Muzikál není můj nějak zvlášť oblíbený žánr a to je asi ten důvod , proč měním ze 70% pouhé tři hvězdičky . Ale film má také klady a to především herecké výkony a režie . Tom Hooper po "Králově řeči" natočil opět povedený kousek , ale herecké výkony občas až zachraňují film . Nejlepší jsou především : Hugh Jackan , Anne Hatthaway a Russel Crowe , ale ti první dva mají více co ukázat , takže je logické , že jsou lepší . Takže "Bídníci" jsou velmi zajímavým muzikálem , který však rozhodně není vůbec k zahození ! ....Zlatý glóbus 3 : Nejlepší film , Herec HR - Hugh Jackman , Herečka VR - Anne Hatthaway , + 1 nominace - Píseň - Suddenly ()

petka114

Pro danou látku mám slabost, dvakrát jsem přečetla knihu, dvakrát byla na českém muzikálu, a tak jsem se poměrně s velkým očekáváním vydala do kina. Shodou okolností to byl poslední den, kdy v jihlavském Cinestaru Bídníky promítali. V sále jsme byli všehovšudy čtyři, což se mi ještě nikdy nestalo. Musím říci, že možná největší dojem na mě udělala hned první scéna, kterak se galejníci snaží vytáhnout obrovskou loď z moře. Takovýmto scénám velké plátno a repráky v kině prostě strašně sluší. Líbilo se mi i vynikající herecké obsazení, zvlášť Russell Crowe byl v roli chlapáckého Javerta senzační. Studentíci na barikádách, davové scény, mávaní francouzskou vlajkou, předání medaile mladičkému hrdinovi Gavrochovi, to vše bylo dojemné, velkolepé, možná trochu slzopudné, ale co - s tím se předem počítá. Co mě však neuvěřitelně zklamalo, byly titulky. Proboha, copak se musí titulky rýmovat stejně jako píseň, kterou překládají? Rozhodně by mi stačilo, kdyby tomu tak nebylo, ale překlad by byl k věci a ne takhle zatraceně jalový. Přiznávám, že jsem, zvyklá na nádherný překlad muzikálových Les Miserábles od Zdeňka Borkovce, horko těžko vydýchávala nic neříkající titule a radši se spoléhala na svou angličtinu. Proto, ač mě filmoví Bídníci rozhodně nezklamali, udělit plný počet nemůžu. Je to za „jen“ čisté 4 hvězdy. ()

lord-artoo

Už jsem Bídníky viděl zpracované na mnoho způsobů, ale jen tenhle mě donutil zastavit se na Valjeanovou cestou a osudem lidského pokolení vůbec. Možná je to tím, že je tak mnoho vtěsnáno na tak malý prostor - tak třeba životní drama Fantine (jedna z nejpůsobivějších scén celého bijáku a strhující Hathaway). Film mě zanechal v slzách. ()

ari1

Hudbu doslova miluji, ale muzikál mě nikdy nebavil a snad možná jedinej kterej dokoukal celej byl Chicago. Na Bídníky jsem se chtěl podívat spíš tak z nutnosti a doufal jsem že tam nebude jen zpěv ale občas nejakej dialog, ale byl jsem překvapený hned dvakrát. Mluvenej dialog tak skoro není ale za to mě to pořádně bavilo a to jsem vůbec nečekal. Už jen ten začátek v těch docích(to bylo epické). Hugh a Russell to táhli i když muže někdo říct že zrovna Russell moc zpívat neumí ale to bylo n atom zrovna asi to co působilo tak přirozeně,nikdo přece nemůže čekat operního pěvce. Jako další bych vyzdvihnul Anne H. ta zpívala až pro mě překvapivě moc dobře. Ale zapomenout na další by byla chyba, Sacha Baron a Helen Bonham to bylo hmmm jen si olíznout prsty po téhle dobrotě :)..Pro mě určitě velké překvapení a klidně bych do toho šel znova a hlavně na velkém plátně. ()

s_c_o_r_p

Příběh Bídníků znám, ale přiznám se, že jsem až doteď neměla osobní zkušenost s celou, ať už jakoukoliv interpretací. Od Bídníků v tomto podání jsem byla známými odrazována a připouštím, že kdybych na něj nešla do kina, doma k podívání a poslechu ho vyhledávat nebudu. Muzikály nejsou mým oblíbeným žánrem a stejně jak tu někteří píší, i já jsem zatím našla sympatie pouze k Moulin Rouge a to s tím, že některé pasáže jsem vytrvale přetáčela. Nicméně Hooperovi Bídníci se mi líbily. Snesla bych daleko více dialogů a daleko méně záběrů do obličeje. Anne Hathaway na mě působila neskutečně křehce a Hugh Jackman ukázal, že není jen dobrým hercem. A můj oblíbený Russell Crowe - vzhledem k tomu, že jako zpěváka ho už nějakou dobu znám, jsem moc ráda za to, že si držel svůj styl (i přes to, že některými je to zavrhováno). ()

Nikoleta04

Shlédnutí jsem velmi dlouho odkládala - nejsem muzikálovým fanouškem a skoro tři hodiny podívané v tomto duchu mě lehce děsilo. O to víc byl pro mě tento zážitek příjemným překvapením... Ne jen, že jsem neusnula, ale příběh mě zaujal, měl spád. Laickému uchu i melodie libě zněly... Takže 4. ()

strixa

Jsem velmi překvapená místníma reakcema... Tak za prvý, jde o muzikál, takže pokud si někdo stěžuje na hloupej příběh nebo překotný vyprávění, je to absolutně mimo mísu - co jinýho se dá u muzikálu čekat? Ostatně každej, kdo původní Bídníky četl, nebo aspoň viděl jako film, příběh zná a leccos si domyslí (a kdo to nezná vůbec, je s prominutím kulturní analfabet). Za druhý, kdo kritizuje pěvecký výkony - jsou to proboha herci a museli všechno zpívat na place, já osobně je obdivuju, zvláštní plus u mě má Hugh Jackman, kterej mě překvapil na více frontách. Moje velká výhrada v týhle oblasti - Russell Crowe. Hlas má pěknej, technika taky na jedničku...ale emoce? Zrovna jeho postava si prožívá velký dilemata, není jednoduše černobílá jako většina ostatních charakterů, čekala bych teda větší emocionální nářez, prožívání toho, co právě zpívá, cokoli... ale ono prostě nic, ani při mý oblíbený předsebevražedný písni. No a za třetí - dokážu pochopit, že se to někomu prostě "netrefí do noty", ale říkat o týhle hudbě, že je "nudná", "nastavovaná" či dokonce "otřesná" je teda velkej krok mimo. Les Misérables patří mezi nejúspěšnější muzikály snad na celý planetě, a jenom proto, že český diváci to neznaj, nebo jsou nedejbože samozvanejma odborníkama na hudbu a nechápou základní principy muzikálu... to je celkem náš /potažmo jejich/ problém. ()

snek888

Kdyby to nebyl muzikál, tak by se mi to možná i líbilo. Myslím, že stálo zato, to vidět. Už kvůli těm emocím, které ale dokáže vyvolat snad každý muzikál. To houpavé zpívání/mluvení mě ze začátku rozesmívalo, později sralo a po hodině sledování iritovalo. Ano, muzikály nesnáším. Na tento jsem se mrknul kvůli recenzi ve stylu "film o filmu", kde vyzdvihovali skutečnost, že herci při hraní opravdu zpívali (že to nebylo z play-becku) a tím to dokázali mnohem více prožít. A tak jsem hlavně sledoval dobré herecké výkony dobrých herců. ........Jakmile postavy nemají jasně definované příčiny chování a toto definování se odehrává na základě zahrání pocitů, ztrácím zájem sledovat příběh. A když vnímám pocity a nevnímám příběh, prochází mnou melancholie, o kterou nestojím. ()

snek49

Na tenhle film jsem se docela těšil, ale co jsem dostal je těžko k popsání. Mohla to být opravdu skvělá podívaná, protože po vizuální stránce je to opravdu výborně natočené – to je ale všechno. Měl to být muzikál – haha. Ono se spíš jedná o mluvení, kdy je poslední slovo věty značně nataženo, aby to budilo dojem zpěvu. I laik pozná, že je to prostě blbost! Nejhorší je, že tohle máme na talíři celý film. Je to otravné a nekonečné (slova se opakují donekonečna pořád a pořád dokola – asi aby se mohli pochlubit 2,5 hodinovou stopáží). Dokonce mi to ani nepřipadá, bůh ví, jak těžké. Pokud někde v hospodě seberete pár chlápků, co mají hladinu alkoholu pod 4 promile, myslím si, že to „zazpívají“ stejně. Když už se zdá, že bude konec, zahrnou vás autoři další nesmyslnou pasáží. Pokud máte rádi Bídníky jako takové, muzikály (Moulin Rouge je zatím bezkonkurenční) a svůj volný čas, tomuto filmu se vyhněte velkým obloukem! ()

Gromit

Ještě před pár lety jsem s oblibou prohlašoval, že muzikály moc nemusím. Jenže od té doby jsem shlédl několik dalších, které se mi velmi líbily (Američan v Paříži, Gigi, Oliver!), takže to už neprohlašuji. Nyní byli do podoby filmového muzikálu převedeni i Bídníci Victora Huga. A rozhodně se jedná o převod velmi povedený! Děj zůstal nezměněn (což je dobře), ale díky tomu, že je vyprávěn prostřednictvím poměrně chytlavých melodií, působí až nečekaně svěžím dojmem (stopáži navzdory). Zejména ve své první polovině berou Bídníci doslova dech. S příchodem Cosetty a jejího milého na scénu se ovšem ve vyprávění občas začnou objevovat i slabší místa. Na vině ale není režisér, nýbrž casting. Amanda Seyfriedová prostě na Anne Hathawayovou (zasloužený Oscar) nikdy mít nebude. K čemu si ale Tom Hooper může gratulovat, je obsazení obou hlavních rolí, protože Hugh Jackman (zasloužená oscarová nominace) a Russell Crowe jsou skvělí jako vždy. Že by další budoucí klasika? Inu, možné to je. ()

smajly

Po shlédnutí originálních muzikálových Bídníků v Londýně jsem neodolal a pustil si pro srovnání filmovou verzi. No...nenadchlo mě to tak, jako jevištní podoba, ale myslím, že to ani nebylo možné. Takže celkově za obě zpracování Bídníků, za hudbu a texty písní, za skvělou výpravu filmu a za Samanthu :-), dávám plný počet hvězd. 85%. ()

Wolfinas odpad!

Někdo byl z tohoto zpracování nadšen, ale já ne. První půlku jsem čekala na ty úžasné pěvecké výkony, o kterých všichni mluvili. Pak přišla píseň "On my Own", která měla jakousi melodii, ale i tak jsem skřípala zuby. Druhou půlku jsem už jen protrpěla. I s dobrými herci se dá udělat špatný film a hůř zpracované téma, navrch ještě muzikálové, jsem v životě neviděla. Tento klasický příběh je nádherný, avšak kdybych ho neznala z knihy, tak v tomto zpracování vůbec nevím, o co jde. Jediné co mohu pochválit jsou dobové kostýmy. ()

Mabe22

Sice je zde jasné, že první část filmu je markantně lepší a chytlavější, a ta druhá už je jen taková oťukávačka toho co vydržíte než vás něco unudí. Přesto se jedná o muzikál na dnešní dobu poměrně dobře zfilmovaný (a některé písničky jsou vážně celkem chytlavý) hlavně díky kameře co se doslova každou chvíli teleportuje někam jinam a fantastické výpravě. Jedna z mála věcí co mi vadila je to, že nemuseli cpát ten zpěv úplně do všech scén a momentů (ano, ikdyž to je muzikál) ve kterých to prostě nesedí a zní to fakt ledově a křečovitě. S obouma zavřenýma očima 4 hvězdy. ()

Falco.araea

Možná je to trošililinku kýč, ale to ať posoudí profi kritici, já si můžu hodnotit podle sebe. A mě to sedlo parádně. Je příjemné vidět Hjůa Džekmena jinak než s drápama, Anne Hathaway toho Oscara asi taky nezískala jen tak, Amanda ani Russel Crowe mi zas tak nevadili, Eddieho Redmayna bych klidně umřít na té barikádě nechala, ten je mi hrozně nesympatický, ale to je jedna postava z davu. A Eponina byla víc sexy než Cosetta. ()

Freddie Mercury si hledá holku

Freddie Mercury si hledá holku

25.03.2013

A taky režiséra. Kandidáty jsou Blake Lively a Tom Hooper. O jaký projekt vůbec jde? Biografický film o zpěvákovi legendární britské rockové skupiny Queen prozatím nemá název, ale hlavní roli už má… (viac)

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

Hugh Jackman v thrilleru se zázračným scénářem?

17.03.2012

Právě v Británii natáčí muzikálové Bídníky, potom si nabrousí drápy pro The Wolverine a začátkem příštího roku se vrhne na thriller Prisoners. Jde o dlooooouho připravovaný film, kolem kterého se… (viac)

Crowe jde po krku Jackmanovi

Crowe jde po krku Jackmanovi

12.09.2011

Už víte, že natáčení The Wolverine bylo opět odloženo, protože Hugh Jackman si chce zazpívat. Konkrétně ve filmové verzi muzikálu Les Miserables, inspirovaném slavným románem Victora Huga. Není divu,… (viac)

The Wolverine – prokletý projekt?

The Wolverine – prokletý projekt?

05.09.2011

Už ten příběh znáte. Katastrofa v Japonsku, odstoupení Darrena Aronofského, přesun natáčení na podzim. Teď se situace opakuje. Když už se myslelo, že pokračování X-Men Origins: Wolverine, inspirované… (viac)